Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Putin si lumea

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
vrea Putin sa o ia pe urmele lui Hitler sau doar Ucraina e placerea lui?
arsenalul nuclear al NATO ar trebui sa il descurajeze, deci putin probabil sa treaca de Ucraina. atunci intrebarea este de ce nu il lasa EU in pace?

#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Putin a luat-o pe aratura si nu mai stie cum sa revina pe sosea.

#3
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
cand ai G class teoretic mergi pe unde vrei

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ue nu are treaba cu putin.
in schimb "investitorii" (aia "god mode") doresc sa exploateze ei resursele rusiei.

#5
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021

View Postarg, on 26 februarie 2023 - 22:52, said:


... "investitorii" (aia "god mode") doresc sa exploateze ei resursele rusiei.

Si asta ar fi mare păcat, pentru ca pana acum, de la întemeierea Rusiei încoace de resursele alea întotdeauna s-a bucurat boborul, bulimea, ciolovecul obișnuit cum ar veni.

#6
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 22.05.2011
Asa cum inainte de ‘89 absolut tot ce era gresit in “gradina M D” era de vina Ceausescu, la fel e si cu Putin acum…
Se arunca absolut tot in carca unuia care a trecut si de “ god mode” deja.

A nu se bagateliza evolutia societatii umane, globalizarea si avansul in tehnologie, comunicatii - asta pentru cei ce vb de wwx, stalin,  churchill etc.

Edited by jakota, 26 February 2023 - 23:03.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
din pacate totul se invarte in jurul banilor.
partea naspa e ca oamenii simpli pica in masina de tocat. ca e razboi, foamete, saracien, ieselea din biroul corporatist, tot masina de tocat vieti este.

p.s. e clar ca rusia vrea sa se extinda sa-si recupere zonele tampon.
ucraina era o astfel de zona.
rusi vad ucraina ca un atac la adresa lor, sa speram ca nu se ajunge la arme nucleare.

Edited by arg, 26 February 2023 - 23:07.


#8
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 22.05.2011
Ca benzina/motorina costa dublu de un an din Curitiba pan la Tokyo( si tot ce rezulta) oare tot Putain o fi de vina?

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postobosit, on 26 februarie 2023 - 22:39, said:

vrea Putin sa o ia pe urmele lui Hitler sau doar Ucraina e placerea lui?
arsenalul nuclear al NATO ar trebui sa il descurajeze, deci putin probabil sa treaca de Ucraina. atunci intrebarea este de ce nu il lasa EU in pace?
Ce descurajare ? Ai impresia ca Putin face asta din curaj ?

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu ce sa zic, daca e doar Putin sau sunt si alte interese mafiote la mijloc, ca nimic nu e ceea ce pare.

Desigur ca nu e OK sa mai fie razboaie, in afara de cele diplomatice eventual, dar incerc sa vad ceva pozitiv in mizeria asta in sensul ca datorita razboiului UE o lasa mai moale cu eco-tampeniile, insa pe langa scumpirile din cauza UE, razboiul ruso-ucrainian aduce tot scumpiri.

Pe resursele de carbuni-petrol-gaze nu ar trebui sa fie disensiuni, ci distribuite echitabil in toata lumea, astfel incat preturile sa fie OK, la curent, gaze, carburanti si dupa ele si restul.

Nu toate tarile au resurse bogate si am inteles ca noi stam prost rau la petrol, importam 75%.

#11
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Daca creatorii implementatori ai noii ordini, partial, mondiale sunt suficient de abili, atunci Putin e unealta, daca nu, el e o nuca tare, un cartof fierbinte.
Din partea acestor creatori jalnic-divini Imi pare o iresponsabilitate de necuprins sa intarati taurul (urs) bazat pe lipsa unei economii performante, sustenabile,..., atata vreme cat el poate zdrobi lumea, chiar daca si tu il poti zdrobi pe el.
Sper ca s-a mai calmat pronia internatuica si poti avea un punct de vedere neutru sau opus trendului.

#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Interese sunt peste tot, problema e că tot poporul e cel direct afectat, în speță cca. 17-18 mil. ucraineni strămutați, nu mai știu cifra exactă...

Putin va sfârși ca orice alt dictator, nimic nou sub soare.

Edited by Vlad_22, 27 February 2023 - 04:21.


#13
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
nici un dictator pana acum nu a fost agent KGB in tinerete... iar Rusia nu a pierdut nici un razboi pana acum.
daca Americanii vor sa trimita Europa in iarna nucleara, eu cred ca vor reusi.

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postobosit, on 27 februarie 2023 - 23:36, said:

nici un dictator pana acum nu a fost agent KGB in tinerete... iar Rusia nu a pierdut nici un razboi pana acum.
daca Americanii vor sa trimita Europa in iarna nucleara, eu cred ca vor reusi.
Vezi că sunt șanse mari ca rușii să dispară primii... Un popor ținut în frică. Eu nu am zis niciodată că americanii or fi modele demne de urmat și că sunt sfinți, nu, nici pe departe, dar parcă tot e mult mai bine decât la ruși... Cel puțin, nu te calcă cu bocancul pe gât, dacă zici ceva de conducerea țării.

Ăștia pro-rusnaci, de ce nu vă mutați acolo, dacă vă plac așa mult? Sau suntem curajoși, doar de pe telefon.

#15
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
cand veti auzi faimoasele cuvinte rostite de vreo gajaita de pe la tv: intrerupem emisiunea pentru un anunt de ultima ora... oala cu cacat a istoriei se va revarsa din nou.
carantina/covid a fost doar o repetitie. o mana de semianalfabeti vor ranji iar fericiti ca timpul lor a venit.

#16
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postobosit, on 27 februarie 2023 - 23:36, said:

iar Rusia nu a pierdut nici un razboi pana acum.


Rusia a mancat papara asa:

- de la nemti in WW1, a se vedea pacea de la Brest-Litovsk din 1918, cand Rusia a intrat in default cu datoriile Imperiului Tarist si a pierdut teritorii, printre care Ucraina, Belarus si Tarile Baltice. Germania a triumfat atunci si conditiile tratatului au fost inumane. Prin comparatie, tratatul de la Versailles din 1919 in care Germania era pusa cu botul pe labe si umilita a parut un fleac.
Desi B-L a fost abolit in mai putin de un an, despagubirile impuse prin el Rusiei au fost platite pana la izbucnirea WW2. Exista marturii cu sabotarea trenurilor cu despagubiri sovietice pe vremea lui Stalin cand sabotorii au fost aruncati in temnita desi razboiul cu Germania era iminent. Atat de tampit era Stalin.

- de la polonezi, in 1920, in Razboiul Bolsevic. Aici si-au recuperat, totusi, teritoriile pierdute in 1918, victoria polonezilor fiind oarecum neasteptata. S-a numit "miracolul de pe Vistula"

- de la nemti in WW2, cand Hitler a ajuns pana la Stalingrad. Fara sacrificiul incredibil al populatiei, dar si fara ajutorul aliatilor, URSS ar fi fost batuta mar atunci. Dar, lucru foarte bine de retinut, la sfarsitul WW2, URSS era in posesia unei cantitati imense de armament si munitie ramase de la aliati, astfel ca Stalin a putut sa-si impuna pretentiile si sa deturneze victoria aliatilor intr-o victorie sovietica asupra Germaniei naziste.
Rezultat: nazismul a fost interzis, in timp ce comunismul a inflorit si s-a intins precum cancerul.

Rusia poate fi batuta. Dar nu de Ucraina singura, chiar daca ucrainenii sunt cei mai ai dracului luptatori din fosta Uniune. Conflictul fratricid de acum are toate sansele sa devina unul de lunga durata, in care rusii vor bombarda si vor crapa, iar ucrainenii se vor apara intr-o tara adusa la stadiul de moloz.

#17
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Sa nu uit bataia mancata de la japonezi, in 1905.

#18
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
respectele mele pasionatilor de istorie :)
totusi a trece la infrangeri rusesti escapada lui Hitler, e putin cam eronat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate