Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Vrei gard,casuta sau container? Citeste acest thread inainte ->

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
timeout

timeout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.09.2004
Salutare!
Avand direct expunere relativ recent la acest fenomen ,daca ii pot spune asa ,al amenajarilor exterioare de delimitare/ingradire ,doresc sa pun pe 'hartie' problemele cu care m-am confruntat in speranta ca veti evita pe cat posibil orice neplacere.
Este un mare semnal de alarma legat de prestarile de servicii din anunturi,fara acte,o zona total gri in care te poti trezi constrans sau chiar amenintat de catre niste indivizi foarte agresivi si dubiosi.
Am avut nevoie de ingradire cu plasa bordurata si tabla,atat in oras cat si intr-o zona rurala,de fiecare data cu alta echipa,aceste aspecte sunt mai putin importante dar merita precizate.
Mai nou,aceleasi 'echipe' care se ocupa de garduri,fac 'orice structura,din orice material'(exact cuvintele lor) ,inclusiv casute de vacanta,casute de gradina,containere,etc.


1. Excludeti din start OLX,publi,lajumate,etc - sunt aceiasi 'oameni',intr-o echipa de 3-4 persoane,fiecare are cate 2-3 telefoane ,fiecare numar de telefon are cate 4-5 anunturi cu amenajari,ingradiri,delimitari,constructii,etc. Nu generalizez,dar marea majoritate se incadreaza in aceasta descriere.

2. Daca nu aveti nici o recomandare,si chiar singura solutie sunt anunturile de pe site-urile de publicitate, sunati si discutati toate aspectele si notati-le intr-un notepad sau pe o agenda(inregistrati si convorbirea daca va ganditi sa alegeti acea echipa),aici neaparat mentionati :
-lungime totala,inaltime ,grosime stalpi,adancime ingropare stalpi,pahar sau fundatie pt stalpi,pretul per metru LINIAR INDIFERENT DE INALTIME (aici mare atentie,vi se da un pret mic dar dupa inceperea lucrarii incep si discutiile,metrul liniar de fiecare data se transforma in metru patrat -mai exact la un gard de 2m inaltime pretul se dubleaza) ,cine suporta toate cheltuielile legate de transport (iarasi aici atentie,vi se vor cere bani extra pentru transport - materialele si manopera sunt incluse,dar transportatorul favorit - bineinteles singurul cu care colaboreaza - taxeaza f mult pt transport),sudare sau prindere cu surub colier ,porti si porti auto (aici pot interveni mici modificari, dar in limitele bunului simt), termen realizare lucrare,pregatirea terenului inainte de montarea stalpilor (defrisare vegetatie,taiere copaci,etc) ,scoaterea vechiului gard ,etc ,etc. In principiu,ganditi-va la orice aspect,oricat de neinsemnat ar parea,pe parcurs va costa destul de mult.

3. Nu stabiliti inceperea lucrarii telefonic - f important ,la telefon vi se vorbeste f frumos,vi se promite profesionalism ,vi se fac reduceri,etc,etc urmat aproape intotdeuna de : "maine putem veni la locatia dvs,avem echipa pregatita,toate sculele sunt in masina ,incepem lucrarea direct". Daca auziti aceste cuvinte,inchideti telefonul si renuntati.Tot in acest sens ,evitati complet persoanele care va suna inapoi doar ca sa va faca o reducere,sau sa va intrebe daca v-ati decis.
INSISTATI sa va intalniti cu persoana cu care discutati la telefon INAINTE de inceperea oricarei lucrari,si inainte de a face orice promisiune.Oferiti o mica suma pentru deplasare daca persoana este din alta localitate si evita sa vina doar pentru o estimare din cauza costurilor. Face to face ,un profesionist nu apare cu un opel break din 2003 cu numere de bulgaria,imbracat in trening din plastic....sigur intelegeti ce vreau sa punctez.
Preferabil,stabiliti intalnirea la o mica distanta de adresa dvs sau adresa la care veti executa lucrarea,daca persoana care vine la intalnire e cu totul altcineva decat va asteptati,inventati o scuza,platiti deplasarea si mergeti mai departe. Orice mica suma pierduta e insignifianta fata de ceea ce puteti pierde daca bateti palma.

4. Ramaneti la locul executiei - pe toata durata lucrarii,dvs ca si beneficiar sau o persoana de incredere. Evitati multe neplaceri ulterioare,gauri superficiale la stalpi,ciment prost pregatit,suduri rare,etc,etc .Daca nu aveti timp la dispozitie pentru supervizarea lucrarilor,amanati sau reveniti la punctul 1 (un cunoscut,o persoana de incredere,sau cineva recomandat).

5. Cum totul se rezuma la bani,intrebati de avans,majoritatea vor peste 30%,procent care ajunge la 50% destul de repede sau chiar depaseste aceasta valoare. Stabiliti toate detaliile si specificati ca NU veti face alte plati decat in etapele stabilite de comun acord la inceputul lucrarilor (ex :30% stalpi + 30%  gard + 40% final - porti,finisari,etc).

6. Daca pretul vi se pare foarte avantajos ,e un mare semnal de alarma. Nimeni nu face porti sau porti auto in pretul gardului la metru,iar cine sustine asta incearca doar sa va atraga intr-o situatie in care nu doriti sa ajungeti. Orice 'personalizare' a lucrarii (ranforsare de sprijin pe stalpii de colt,ochiuri de lacat,zavor,etc) implica timpi de proiectare si executie care nu vor fi niciodata oferiti gratuit de catre un meserias cinstit.

Nu ma ocup cu asa ceva,nu am nici un interes ascuns,incerc doar sa ajut. Lucrarile mele au fost finalizate in pandemie,nu mai am numerele celor pe care i-as 'recomanda' ,dar sunt sigur ca apar pe olx/publi24/etc cu alte numere acum. Am gasit acest post intr-un notepad ratacit,scris atunci la cald,dar care contine toate detaliile care va pot ajuta. Daca aveti intrebari,voi incerca sa va raspund, desi accesez destul de rar forumul.
Toate cele bune!

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Bine ai venit in 2023,Romania
:)

Cui se adreseaza sfaturile tale(de bun simt)?


#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
E fesbucu plin de d-astia care ofera case din panouri senvis, sau case din containere, etc. Pozele sunt luate de pe net, dar cel mai simplu te uiti la lista de prieteni si jumate din ei sunt de etnie.
La fel, e pe YT o emisiune cu unii care au crezut ca-si fac o casa de vacanta cu 7k de euro, si au pierdut banii.
Vrajeala t i ganeasca veche de cand lumea, revergorata acum cu ajutorul mass media

LE:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hxzbqrcTecA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wiseguy76, 25 February 2023 - 17:06.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Multumim de info, dar cei care locuim in RO stim cum merg lucrurile cu meseriasii.

#5
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View Postwiseguy76, on 25 februarie 2023 - 16:54, said:

revergorata


asta e noua !

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postserginho, on 25 februarie 2023 - 17:13, said:



asta e noua !

proaspata

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WIQ1YNTgqEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Se da bon fiscal?

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Numai recomandări, nu merită altfel. Nici faptul că dă factură și contract nu e o garanție că o să facă treaba.
Este reportaj la pro tv cu constructori, luate avansuri, dar fără servicii efectuate. Și nu le pot face nimic, că își fac altă firmă, firmă veche rămâne cu datorii. Dă în judecată firma și poate o să recuperezi câțiva bănuți.
Se plimbă teparii liniștiți.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu stiu cum faceti voi, dar la casa mea din Prahova, nu am angajat decat localnici.
Am o lista de vreo 30-40 nume, de la electricieni (intotdeauna sunt cel putin dublate meseriile ca nu sti cum ii prinzi fara job), pana la cei care-mi aduc apa atunci cand seaca fantana. SI asta pentru ca nu mai exista niciun prahovean care sa nu stie sa toarne un beton, sa puna o faianta/gresie, sa lipeasca tevile de cupru etc. De cand cu invazia bucuresteana (totul repede si bani multi) si-au cam luat-o in cap cu preturile, dar uite ca cererea e in scadere...
Sfatul meu: in agenda telefonica intai numele localitatii, apoi meseria sau ce stie sa faca mai bine si doar la urma numele/porecla.

Edited by adip1962, 25 February 2023 - 18:56.


#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
asta vroiam sa zic si eu. ca in fiecare oras, chiar si in cele mici ca al meu, sunt cateva firme de cand lumea si alti meseriasi pe langa. cand am renovat apartamentul, am intrebat pe la munca, prin cartier, prieteni, s.a.m.d. i-am chemat pe fiecare in parte si i-am luat la intrebari si discutii, unii se vedea ca le cam place sprintul, altii pareau ca bat campii, altii pareau ok, dupa care am trecut la pret si am mai sortat si acolo.

o singura data am cautat pe net pentru masina de spalat(stiu ca nu sunt constructii, dar e relevant), ca se dusesera perile. spre surprinderea mea omu era in alta localitate dar a ajuns chiar in ziua aia la mine, a diagnosticat, mi-a spus cat vrea ca sa-mi schimbe perile, eu am acceptat, omu s-a apucat de treaba si aia a fost. asa ca ma astept ca in 2023, sa mai trecem si noi la online cumva.
rude plecate in Italia s-au intors si sunt super fericiti cati bani fac in Romania, in constructii. Cred ca acum decat sa te duci la multinationala/corporatie mai bine iei inca 2 baieti sau singur si te apuci de una de alta.

Edited by bobitad, 25 February 2023 - 19:06.


#11
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postpasilla, on 25 februarie 2023 - 17:06, said:

Multumim de info, dar cei care locuim in RO stim cum merg lucrurile cu meseriasii.
Li se mai spune Dorei!

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postfoxbat, on 25 februarie 2023 - 16:51, said:

...
Cui se adreseaza sfaturile tale(de bun simt)?
"Aitishtilor" .
Ca noi, ăștia palmasi, le facem singuri.

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Se poate extinde domeniul de activitate al "meseriașilor" cu logan/vito vechi și la reparații acoperișuri, montare țiglă, zidărie și altele.
Nu apelați la numerele din flierele puse în poștă sau lipite pe stâlpi! O să regretați amarnic.

#14
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Eu am un contra-exemplu in familie pentru varianta cu recomandarile.
Omul este meserias bun si recomandat dar in acelasi timp trage tepe cam in proportie de 60-70% din lucrari.
Cand zic tepe ma refer ca ia avans si nu il mai vezi.
Nu o face intentionat, adica el are intentii bune la inceput dar are patima jocurilor si dupa ce strica banii la aparate probabil ca nu mai are sens sa munceasca pentru restul de bani

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
orașul unde se întâmplă astea fiind...

#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postkrtyna, on 25 februarie 2023 - 22:26, said:

Nu o face intentionat, adica el are intentii bune la inceput dar are patima jocurilor si dupa ce strica banii la aparate probabil ca nu mai are sens sa munceasca pentru restul de bani
Si normal, ce sens are sa mai muncesti pentru restul de bani dupa ce-ai luat avnasul, chiar nu stiu cine poate face una ca asta...

#17
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Eu mi-am ''luat-o'' cu recomandare. Asa ca am mai trecut pe lista o conditie. Sa vad personal cateva lucrari ale ''mesterilor'' si sa vorbesc cu beneficiarii.

#18
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Multumesc ca ti-ai rupt din timpul tau sa postezi aceste informatii.

Si eu sunt in cautarea unei solutii de imprejmuire a unui teren, am vorbit cu cativa "meseriasi" de pe olx/fb dar nu mi-au prezentat 100% incredere, chiar aveam impresia ca 2 dintre ei sunt de fapt in aceeasi echipa, acum dupa ce ai zis si tu ca asta se intampla, e evident. Unul mi-a cerut cazare pt cateva zile de lucru, distanta de la ei pana la terenul meu fiind de 70 de km. Era vorba despre un gard din placi de beton, pentru ca eu cautam o solutie cat mai ieftina si pare cel mai avantajos.

Daca pana acum eram 60-70% decis sa il fac din boltari cu un om pe care il stiu, acum sunt 100% convins ca o sa procedez asa, chiar daca pretul, atat la materiale cat si la manopera este dublu fata de ce am primit pentru gardurile din placi de beton.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate