Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Admitere poli pe baza de proiect personal

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bencxikyoungG

bencxikyoungG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.02.2019
Salut, sunt elev in clasa a XI-a si am citit ca la UPT poti sa intri in facultate pe baza de proiect personal, adica tu prezinti ceva proiect personal unei comisii si esti direct admis, fara examenul de admitere la matematica.

Sunt interesat sa incerc sa fiu admis asa pentru ca am strans ceva experienta in domeniul asta(pot face site uri, jocuri windowed, boti de discord) si sunt pasionat de cam tot ce inseamna programare, asa ca cei care ati fost admisi asa la UPT(sau oricare alta politehnica daca se aplica la toate din tara) imi puteti spune cam ce ati facut?

As vrea sa stiu cam cat de complex trebuie sa fie proiectul cat sa fiu admis pentru ca am reale sanse sa ma scap de examenul la mate ca macar la info ma pricep :))
Scuze daca s-a mai postat, am cautat si n-am gasit niciunde.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu iti face griji pentru admitere. E extrem de usoara la orice Poli.
Absolivrea e mai grea.

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 bencxikyoungG, on 25 februarie 2023 - 02:33, said:

As vrea sa stiu cam cat de complex trebuie sa fie proiectul cat sa fiu admis pentru ca am reale sanse sa ma scap de examenul la mate ca macar la info ma pricep Posted Image)
..........
Tu cam ce parere ai? Cat sa fie de complex, ca sa-ti echivaleze examenul de matematica?
Nu stiu daca mai exista facultatea de informatica in UPB, dar daca exista si tu intri acolo o sa mananci matematici speciale la greu. Cum crezi ca te vei descurca?

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 pasilla, on 25 februarie 2023 - 03:33, said:

Nu iti face griji pentru admitere. E extrem de usoara la orice Poli.
Absolivrea e mai grea.
Primii 10 ani sunt grei, pana treci de anul 3 :lol:

#5
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
Cred ca ai interpretat greșit. Nu trebuie sa te duci cu un proiect și sa îl prezinți lor, comisia de admitere nu are o secțiune speciala care sa se ocupe cu asta, tu trebuie sa dovedești cu diplome ca ai participat și ai fost apreciat la diferite concursuri în domeniul respectiv, unele, probabil au și prezentarea acestor proiecte la care faci referire.
Cauta și urmărește condițiile și concursurile care sunt prevazute pentru admitere, au fost aprobate și publicate saptamana aceasta.

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

 bencxikyoungG, on 25 februarie 2023 - 02:33, said:

Salut, sunt elev in clasa a XI-a si am citit ca la UPT poti sa intri in facultate pe baza de proiect personal, adica tu prezinti ceva proiect personal unei comisii si esti direct admis, fara examenul de admitere la matematica.

Sunt interesat sa incerc sa fiu admis asa pentru ca am strans ceva experienta in domeniul asta(pot face site uri, jocuri windowed, boti de discord) si sunt pasionat de cam tot ce inseamna programare, asa ca cei care ati fost admisi asa la UPT(sau oricare alta politehnica daca se aplica la toate din tara) imi puteti spune cam ce ati facut?

As vrea sa stiu cam cat de complex trebuie sa fie proiectul cat sa fiu admis pentru ca am reale sanse sa ma scap de examenul la mate ca macar la info ma pricep Posted Image)
Scuze daca s-a mai postat, am cautat si n-am gasit niciunde.
O admitere de toata jena, daca ar fi asa. Si daca e pe dosar, adica pe baza notei de la bac (probabil ca sunt 1 si ceva pe loc), tot nu e departe.

Nu stu ce sunt alea "jocuri windowed, boti de discord" dar nu pare ceva serios, nu de facultate. ;)

Ce stii sa faci, vreun proiect ceva, in ce limbaj, ce face? Daca e vorba numai de siteuri si ceva joculete e neimpresionant, sa nu spun mai mult.

Era buna o asemenea admitere daca era serioasa, cu evaluatori externi etc

#7
bencxikyoungG

bencxikyoungG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.02.2019

 Dona_Agripina12, on 25 februarie 2023 - 10:33, said:

Cred ca ai interpretat greșit. Nu trebuie sa te duci cu un proiect și sa îl prezinți lor, comisia de admitere nu are o secțiune speciala care sa se ocupe cu asta, tu trebuie sa dovedești cu diplome ca ai participat și ai fost apreciat la diferite concursuri în domeniul respectiv, unele, probabil au și prezentarea acestor proiecte la care faci referire.
Cauta și urmărește condițiile și concursurile care sunt prevazute pentru admitere, au fost aprobate și publicate saptamana aceasta.

https://admitere.ac....centa/admitere/, citez: "La CTI și la IS tu decizi cum dai admitere. Ai două variante: îți măsori cunoștințele la matematică în clasicul examen sau depui un portofoliu de realizări software sau hardware și dai interviu online cu o comisie care te va nota. Ce înseamnă portofoliu de realizări? orice ține de proiecte personale, rezultate la concursuri sau alte realizări remarcabile.
Evaluează-te obiectiv și alege una dintre cele două posibilități care îți maximizează șansele.". Am tot auzit zvonuri de exemplu cum unii au prezentat niste roboti si au trecut admiterea, fara olimpiade sau mai stiu eu ce concursuri. Clasic softpedia, intreb ceva si 90% din raspunsuri imi dau question me si restul 10% sfaturi utile dar tot pe langa intrebare.

 aaaa4567, on 25 februarie 2023 - 13:55, said:

O admitere de toata jena, daca ar fi asa. Si daca e pe dosar, adica pe baza notei de la bac (probabil ca sunt 1 si ceva pe loc), tot nu e departe.

Nu stu ce sunt alea "jocuri windowed, boti de discord" dar nu pare ceva serios, nu de facultate. Posted Image

Ce stii sa faci, vreun proiect ceva, in ce limbaj, ce face? Daca e vorba numai de siteuri si ceva joculete e neimpresionant, sa nu spun mai mult.

Era buna o asemenea admitere daca era serioasa, cu evaluatori externi etc

Nu sunt interesat de ce parere ai tu despre cum e admiterea sau cat de misto sunt proiectele mele de pana acum. Am intrebat pentru cei care au aplicat astfel, ce au facut, tocmai de aia: sa pot sa stiu unde sa ma orientez cu proiectul asta sa nu fiu eu sub nivelul asteptarilor. E chiar cea mai cautata facultate din vestul Romaniei, minim 6/loc si daca n-ai auzit de discord probabil tot de aia nu stii despre ce vorbesti dar iti dai cu parerea.

#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 pasilla, on 25 februarie 2023 - 03:33, said:

Nu iti face griji pentru admitere. E extrem de usoara la orice Poli.
Absolivrea e mai grea.
la orice poli multi intra, putini ies !!!

#9
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
Cred ca e bine sa urmărești paginile și grupurile studenților deja intrati la facultățile astea, stiu ca organizează tabere de vara cu cei ce cochetează cu ideea de a urma sa studieze în domeniul respectiv.

#10
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008

 Dona_Agripina12, on 27 februarie 2023 - 06:05, said:

Cred ca e bine sa urmărești paginile și grupurile studenților deja intrati la facultățile astea, stiu ca organizează tabere de vara cu cei ce cochetează cu ideea de a urma sa studieze în domeniul respectiv.
Asta mi se pare f interesant. Fiul meu estee clasa a 10a si vorbim de Poli, eventual fac de energetica dar este inca mic si nu intelege ce si cum

#11
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Nu e asa de greu la poli, sunt la electronica aplicatã anul 4.Cu un minim interes, nu doar in sesiune, poți lua si. Bursã

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate