Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Rinita cronica post-covid?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
user0012

user0012

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2023
Am avut covid in august 2022 (forma medie) si am ramas cu o rinita atrofica (sau naiba stie ce e) si anume ma "infund" in special noaptea, nu pot sa adorm pana nu ma dau cate un puf (Olynth) in fiecare nara. Mai folosesc sprayuri cu apa de mare pentru lubrifierea mucoase nazale. Mirosul si gustul inca nu le-am recapatat in totalitate. La astea se mai adauga tulburari menstruale, in special dureri puternice cu 1-2 zile inainte sa imi vina pe care nu le aveam inainte.

A mai ramas careva fucked up dupa covidul asta sau ati trecut prin el ca si cum ar fi fost o raceala banala?

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
eu aveam probleme dinainte, la nas nu simt nimic in plus. cel mai periculos cred ca e pt inima si creier in functie si de genetic. totusi cat de des folosesti Olynth? ai citit asta : "utilizati un puf de Olynth HA 1 mg/ml in fiecare nara de pana la 3 ori pe zi, timp de maxim 7 zile."

#3
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023
e de la olynth, ala da dependenta si te infunda.

#4
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

 user0012, on 24 februarie 2023 - 23:59, said:

Am avut covid in august 2022 (forma medie) si am ramas cu o rinita atrofica (sau naiba stie ce e) si anume ma "infund" in special noaptea, nu pot sa adorm pana nu ma dau cate un puf (Olynth) in fiecare nara. Mai folosesc sprayuri cu apa de mare pentru lubrifierea mucoase nazale. Mirosul si gustul inca nu le-am recapatat in totalitate. La astea se mai adauga tulburari menstruale, in special dureri puternice cu 1-2 zile inainte sa imi vina pe care nu le aveam inainte.

A mai ramas careva fucked up dupa covidul asta sau ati trecut prin el ca si cum ar fi fost o raceala banala?
Biorynil

#5
user0012

user0012

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2023

 Punter, on 25 februarie 2023 - 07:29, said:

eu aveam probleme dinainte, la nas nu simt nimic in plus. cel mai periculos cred ca e pt inima si creier in functie si de genetic. totusi cat de des folosesti Olynth? ai citit asta : "utilizati un puf de Olynth HA 1 mg/ml in fiecare nara de pana la 3 ori pe zi, timp de maxim 7 zile."
Da, am citit. Eu am folosit tuburi intregi de atunci. Dau cate un puf in fiecare nara inainte sa ma pun in pat. Ce poate asa rau sa iti faca in afara de a-ti usca mucoasa nazala si mai tare?

#6
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

 user0012, on 24 februarie 2023 - 23:59, said:

Mirosul si gustul inca nu le-am recapatat in totalitate.

as vrea sa n-am dreptate, dar daca nu ti-ai revenit total gust/miros dupa 6luni, nici nu cred ca o sa se intample.
la mine au trecut mai bine de doi ani si am ramas cu sechele pe partea asta.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Poate s-a activat o alergie la acarieni sau poate, cum ziceu colegii, ai dezvoltat dependență de picături.

#8
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009

 ovidiu21, on 25 februarie 2023 - 09:41, said:

Biorynil

Dacă-l mai găsește... Iar lipsește cu lunile de prin farmacii. Și e Biorinil, nu cu "y".

#9
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Solutiile Olynth, Bixtonim si altele de genul, provoaca dependenta.
Se poate de acolo sa vina problema ta.
Eu am avut covid (doar lipsa gust si miros, fara alte simptome) prin noiembrie 2021 si nici acum nu am gust si miros cum trebuie. Sunt amestecate de pot sa ma angajez "manipulant pe vidanja".

#10
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Da. Eu am avut prima oară Covid în 2020, chiar la început, și deși episodul cu lipsă gust / lipsă miros nu a durat mai mult de câteva zile, am rămas cu niște insomnii și amețeleli care m-au ținut cam jumătate de an. Insomnii insomnii, nu glumă! De-alea de genul că te scoli azi și te mai culci mâine seară. Dar până la urmă mi-au trecut, nu am făcut nimic special, la vremea aia nici nu se știa ce e de făcut.

Am mai avut „oficial” în februarie 2022 - omicron - a durat câteva zile și în rest nimic. Și cred că am avut și iarna asta ceva, că s-au testat unii prin jurul meu și au ieșit pozitivi, eu nu m-am testat, dar am avut simptome „de gripă” - muci, durere de cap etc. Nu mi-am bătut capul, am stat cuminte și mi-a trecut.

#11
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 28.08.2021
Nasonex , 2 pufuri dimi si 2 seara timp de 10 zile impreuna cu un antiinflamator. Asta mi-a prescris medicul mie, 3 luni am avut nasul infundat ( nu de la covid )...s-ar putea sa fie o alergie ceva sau poate sinuzita. Deocamdata mi-a trecut dar o data la saptamana revine cate o zi doua...

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă sa iei aerius sau claritine, sa vezi dacă ți se mai înfundă nasul.
Cauta în farmacii picături pentru nas nazomer forte, este pentru rinite alergice. Încearcă sa renunti la picăturile clasice (olynth, bixtonim) , care dau dependenta.

#13
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019

 corinadaniela, on 27 februarie 2023 - 10:18, said:

Încearcă sa iei aerius sau claritine, sa vezi dacă ți se mai înfundă nasul.
Cauta în farmacii picături pentru nas nazomer forte, este pentru rinite alergice. Încearcă sa renunti la picăturile clasice (olynth, bixtonim) , care dau dependenta.
dependenta este data de un tratament mai lung de 7 zile?

Edited by carolinaherera, 27 February 2023 - 11:18.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Probabil ca da, altfel nu ar fi precizata în prospect durata maxima de tratament, cu dozele aferente.
Avem un amic, devenise dependent de picăturile pentru nas, nu putea respira deloc fără ele, avea deviație de sept, polipi si rinita alergica. Pana nu s-a operat de polipi și deviație de sept, nu a scăpat de dependenta, de fapt a trebuit sa renunțe la picături cu ceva timp înainte de operație (risca sângerări masive) , iar după - nici atât nu a avut voie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate