Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

sony a90k vs lg c2 vs panasonic LZ980?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
lol deja stiu totul despre el tataie ( ;))) hai ca glumesc, nu sa fiu badaran) si fratele sau mai mare de +700 cu super curbura sa si diagonala de 45 inch care are o densitate a pixelilor mai proasta decat un 1080 teoretic vorbind, dar arata chiar genial, jur, il face pe Alienware sa para cam boring...

Mai imi place si curbura mie sa stii, e greu de spus, nu e cu mult mai clear decat Alienwareul acel 27 inch si am auzit ca este foarte prost din punct de vedera al calibrarii sale color, si nu este asa atmosferic, dar ar consuma mai putine resurse si poti avea mai multe FPSuri, fiindca un 1440p Simplu e mai usor de facut decat unul latit, am uitat rezolutia exacta, stii ce zic oricum.

Am senzatia ca eu chiar am vorbit despre monitoarele astea in post :)))) dar chiar iti apreciez gestul ! Gentleman !

Nu vreau sa fiu cretin dar am facut mai mult sa ma orientez acest post, de aceea nici nu este in aria de sugestii achizitii, e pentru cultura mea... ar costa cred cel putin 10.000 de lei un PC
Ma gandesc ca un Steam Deck este o chestie smechera si bate orice alta alternativa in bugetul sau, practic mult mai powerful decat vreun rahat de pc sau laptop de aceeasi bani si este portabil, si jocurile indie se simt poate mult mai atmosferice in fun pe un ecran mic ca acela.  
400 euro vs 2000, poate pe pc poti face si niste bani, sau macar sa tii scoti inapoi, prin streaming, ce chiar mi-ar placea sa fac dar nu am nici carisma, nici inteligenta extraordinara, nici skills, nu stiu daca as avea vreun rezultat, sunt destui amarati de ii vad ca nu au decat cativa vieweri... Trist... Toti se uita la rahatul ala neviu de " Mr. Beast " :/

Dar imi place mult si apreciez ca am cu cine conversa, esti o persoana decenta! Nu stiu cum faci asta... De fiecare data cand postez ceva, tu esti acolo imediat :)) Nu stiu daca exista vreo optiune de follow ca pe retelele de socializare pe acest forum

Imi e frica sa ma traga curentul... oare cat inseamna 750 W 10 ore 2 zile cu 2? Mafia asta a sistemului au chestia asta numita recalculare, stiu oameni carora le-a venit zeci de mii de lei batrane... Sa Mor Eu. Totul e o schema. Life is a hoax.

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
LG-ul respectiv vs alienware:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Db4y5DAkyTA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In rest, iar divagam de la subiect. Steam deck e o consola portabila, nu are nici o treaba cu un computer, mai ales cu un desktop, desi foloseste anumite componente care ar putea fi considerate compatibile.
Asta e un subiect de discutat pe alte topicuri. Cat e fiecare dispus sa dea pe hardware e o problema pur personala si tine de multi parametri.

 bigpanz3r, on 06 martie 2023 - 01:14, said:

oare cat inseamna 750 W 10 ore 2 zile cu 2?
750W timp de 10 ore inseamna 7.5Kwh ceea ce la 1leu/Kwh inseamna 7.5 lei.
Nu stiu ce inseamna 2 zile cu 2 dar poti calcula tu mai departe.

Mie computerul si accesoriile lui mi-au mancat cca 110Kwh pe parcursul lunii februarie, asa, ca idee.

#39
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
https://youtu.be/0nx...avVGt65wA&t=637

Am dat si timpul in acest link, vezi un grafic cu toate astea comparate ca input lag, am o intrebare/curiozitate/dilema, de ce naiba este asa de in urma DW? De ce este asa in fata DWF? DWF este chiar mai ieftin cu niste sute de dolari, nu beneficiaza de GSync Nativ, ci de FreeSync Premium. E chiar asa de important un GSync? Si e doar marketing sau te ajuta sa elimini lagul dintre joc~monitor~mouse cum am auzit?

#40
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Daca GSync ar elimina lagul, de ce este Mult Mai Mare pe modelul cu GSync?! Bai ce ma enerveaza chestiile astea !

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
G-sync nu elimina lagul ci sincronizează framerate-ul.

#42
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

 ro_explorer, on 10 martie 2023 - 20:21, said:

G-sync nu elimina lagul ci sincronizează framerate-ul.

Da pai bine, ma rog, e o Alta tehnologie  a lor. Dar este. Stii ce zic?

Vezi asta la monitoarele cu Gsync adevarat, nativ, cu procesor incorporat. E si pe PC garage videoul ce explica asta, alaturi de dlss.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Input lag - definitie: timpul care trece intre momentul cand apesi pe click-ul de la mouse pana cand vezi reactia pe ecran.
Oamenii normali percep un input lag de 50ms. Aia cu adevarat speciali percep 30-40ms. Cat timp un monitor are input lag sub 30ms e la nivel competitiv (maniacii ar zice pe la 15ms).
Mai jos de atat e doar razboi al cifrelor, fapt irelevant daca esti facut din carne si oase.

Edited by ro_explorer, 10 March 2023 - 21:29.


#44
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rLLAfV_-Lck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere ai? Ciudat cum a preferat un IPS de la LG in loc de oledul Alienware...  
Nu am vazut o astfel de comparatie nicaieri, pai daca tinem cont de PPI atunci Odyssey Neo G7 este extra, ca este 4k, bine, ca acel LG 950B dar nu prea stiu despre el

#45
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
De ce zice ca Quality Controllul la Alienware este absolut de rahat? De cand naiba? Stiam ca Dell e firma Serioasa, si ca Alienware este ceva extra Premium... tu ai avut vreodata Vreo problema cu monitoarele/televizoarele tale? Poti sa te pronunti si despre Samsung si Dell.

De LG stiu eu ca este o mare curva, desi toata lumea ii pupa jegul din buric pentru sistemul de operare si mi se pare cel mai cringe si rusinos si deplorabil lucru posibil, de parca e si mare greutate sa faci o interfata buna, oamenii sunt platiti dar munca este romaneasca, la panarama, la caterinca, nu e luata in serios poate, de aia vad absolut Toate platformele de streaming ca au probleme ce le-ar fi putut revizui absolut oricand dar ori sunt curve ori ne iau drept curve si e tot una pentru mine.  Si se stie calitatea LGului, am niste zone mai fumurii pe ecran, nu pixeli morti, dar spre asa ceva, e ceva de genul, doar ca e un fum negru Gen. Si prea iubitul OS e o scarba care isi arata dintii din ce in ce mai mult ce timpul trece, chestii basic, nu poti sa te bucuri de un youtube ca se poticneste la un moment dat si dupa deruleaza (mai rapid, sau te trezesti ca nu recunosti scenariul ca e vorba despre altceva) ca Nebunul singur, de parca eu sunt doar asa, un obiect de recuzita p-aici.

Este chiar Inspaimantator, sa fie absolut toate brandurile niste "chinezarii" si sa nu poti alege nimic impacat, si, dai si 3 rinichi la schimb. Chiar si daca as merge pe Viewsonic ala cu Blur Busters certified, am auzit ca la 60 de Hz este absolut nesuportabil, vezi schimbari ale ecranului ce iti pot distruge ochii, dar nu sunt obervabile pe recording, concluzia? Habar nu am... Marea tiganiada.

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tu de fapt ce vrei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate