Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

sony a90k vs lg c2 vs panasonic LZ980?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Voi ce credeti ? Care este cel mai bun folosit Doar ca monitor de gaming? Mai este si Alienware QD OLED, nu iau in calcul LG Ultragear OLED pentru ca nu le pasa daca o sa iti moara monitorul din cauza ca e OLED, nu ofera garantie in aceasta privinta, Oficial. Daca ar fi sa mai includ ceva in comparatie ma gandesc la Zowie 360hz.

Absolut peste tot gasesc doar LG C2, nimic despre Panasonic ca monitor de gaming... dar HDTVTest spune ca este singura companie ce iti ofera cu adevarat realistic colors fara sa fie calibrat, pur si simplu conectezi PSul sau PCul si te joci... Dar am vazut pe un alt canal ca timpul de raspuns este 14ms cu VRR si fara VRR este peste 100ms ( adica cel putin 100 ms) , ceea ce nu prea inteleg... Nu este OLED? De ce zic atunci toti ca este un timp de raspuns instant, de 0.03 ms in OLED ?

#2
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
De asemenea mai sunt si Gigabyte Aorus FV43U si FO48U

#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postbigpanz3r, on 24 februarie 2023 - 15:45, said:

nu le pasa daca o sa iti moara monitorul din cauza ca e OLED, nu ofera garantie in aceasta privinta
Nu inteleg asta.

Vrei calitate? Faci calibrare, dupa cum recomanda unii puristi pe aici.

Compati TV intre ele, apoi bagi niste monitoare.
Pai, ia monitor direct.

#4
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Pai de ce?

Am un lapsus, cred ca Burn In se numeste acel fenomen caracteristic OLEDului, si garantia de la LG ultragear nu acopera absolut nimic din asta, la Alienware QD OLED este o garantie de 3 ani spre deosebire de 2 ani, si ACOPERA si Pixel Burn In

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 22.10.2007
daca iti trebuie monitor ia monitor, desi indiferent ce iei oled nu se impaca ok cu imagini statice, de acolo vine burn-in.
daca vrei neaparat tv cauta lz1000, ecranul are racire pe spate iar ca si calitate e peste c2 in variantele mai mari de 48.
intre panasonic si lg timpul de raspuns e similar, ecranele sunt oricum facute de lg, iar asta din urma are mai multe porturi cu 4k60hz, primul are doar 2 dintre care unul e si cu eARC.

#6
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Si Sony are ceva Heat Sink. As prefera ceva maxim 43 de inch sau mai lat cu curbura precum 45 inch LG Ultragear OLED, poate nu pune asa tare eye strain, stai mai comfy, bine, ala este prea scump, are densitate slaba a pixelilor, mai rau decat 1080p/27 inch. Doar dadeam exemplu, mi se pare F sexy cum arata. Si ma refer si la jocuri cum arata pe el, parca il face pe Alienware sa para mai boring, ori mi se pare... :(

Mi-ar placea sa aiba o imagine cat mai clean, LG C2 este cam Blury (testul de la Blur Busters) comparativ cu Alienware, si Sony are un timp si mai mare de raspuns decat LG, si Panasonic il are cel mai rau... crezi ca este o afirmatie corecta sa spui ca Alienwareul este Cel Mai Bun Monitor de Gaming din lume? Multi asa zic. Si arata si mai atmosferic poate...

#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postbigpanz3r, on 24 februarie 2023 - 16:48, said:

Pai de ce?

Am un lapsus, cred ca Burn In se numeste acel fenomen caracteristic OLEDului, si garantia de la LG ultragear nu acopera absolut nimic din asta, la Alienware QD OLED este o garantie de 3 ani spre deosebire de 2 ani, si ACOPERA si Pixel Burn In

Burn in s eface doar daca greseti tu cu ceva: adica lais o imagine pe ecran timp indleungat.
Din ce stiam eu.
E perisol de burn in fix la acel model?

#8
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postnixrohnson, on 24 februarie 2023 - 17:23, said:

Burn in s eface doar daca greseti tu cu ceva: adica lais o imagine pe ecran timp indleungat.
Din ce stiam eu.
E perisol de burn in fix la acel model?


E pericol sa ma spanzur daca pateste ceva.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Alienware qd-oled - cel mai bun monitor de gaming avut vreodată. Îl recomand oricui. Îl am de câteva luni (2) și e perfect.

Dezavantaj dacă se vrea cuplat la ps4/5 e ca nu o sa fie imaginea în format nativ 21:9. În rest - 10/10 din partea mea.

Edited by ro_explorer, 24 February 2023 - 17:42.


#10
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postbigpanz3r, on 24 februarie 2023 - 17:32, said:

E pericol sa ma spanzur daca pateste ceva.

Say what ?!

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Orice TV ai folosi pe post de monitor va dezvolta burn-in in cca 6 luni pentru ca lipseste racirea activa a displayului.
Alienware are heatsink metalic cu racire activa cu ventilator si garantie anti-burn-in de 3 ani, in utilizare ca monitor.

Nu fac reclama pro modelului dar am jonglat si eu cu ideea unui TV oled de 48 ca monitor dar dupa ce am vazut review-uri care reclamau retentie si color shift/tinting pe LG-uri, am zis pas ... ca TV-uri sunt grozave (am avut unul timp de 6 ani fara sa prinda retentie de imagine, doar ceva color shift in zona centrala) dar pentru functia de monitor am decis sa folosesc un monitor, chiar daca asta e 1st gen.

#12
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postro_explorer, on 24 februarie 2023 - 17:40, said:

Alienware qd-oled - cel mai bun monitor de gaming avut vreodată. Îl recomand oricui. Îl am de câteva luni (2) și e perfect.

Dezavantaj dacă se vrea cuplat la ps4/5 e ca nu o sa fie imaginea în format nativ 21:9. În rest - 10/10 din partea mea.

Da, stiu, o sa pune niste bare negre, dar ce mi se pare senzational Chiar si in acest context este ca acel negru ma gadesc ca este chiar Negru, nu Griul aratat de unele monitoare, ca la IPS sau TN.
Am auzit nu stiu pe unde ca exista anumite programe care chipurile sa umple spatiul gol, dar cum, eu nu stiu, si nici nu vreau sa ma complic, de aia ma face sa ma simt aiurea gandul ca dupa ca dai o caruta de bani, trebuie sa dai si Alti bani ca sa "calibrezi" ... Nu prea stiu ce inseamna exact asta, si este un domeniu cu polemici, de diferite tipuri, unii spun si ca HDR este cea mai mare minciuna si teapa de marketing, ca este mult mai prost decat SDR.

Daca ai venit tu sa spui asta atunci o sa am o mai mare inclinatie astfel spre acela sau DWF care nu are GSync si poate as merge pe config amd, caci am si vazut ca are timpuri mai PROASTE DW decat DWF, la Monitors Unboxed, la review de noul Ultragear 27inch sau Neo G7, undeva aici.

Stiu ca la Sony si Panasonic nu e nevoie de calibrare, si despre Alienware stiu ca trebuie sa il las in True Black 400 care parca asa si vine el livrat si este cel mai bun mod, cica e mai mult scamatorie de hartie si impresionisme chestia cu HDR 1000. Hai bine ca nici nu stiu eu ce inseamna asta, as prefera de fel sa nu imi ard retina mai rau decat este deja oricum, nu stiu daca brightness=picture quality si eyecandyness

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tocmai am citit online asta:

Quote

Following the September 7, 2022 system update, PS5 supports 1440p output, but currently without variable refresh rate. When connected to ultrawide/21:9 screens, the 2560 x 1440 image is accurately upscaled to 3440 x 1440. It’s now definitely possible to enjoy a very good full screen experience on ultrawide monitors with little to no scaling or stretching weirdness

https://www.benq.com...de-monitor.html

Am sa testez de curiozitate ... trebuie sa mut PS5-ul langa PC insa ...

#14
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postro_explorer, on 24 februarie 2023 - 18:07, said:

Orice TV ai folosi pe post de monitor va dezvolta burn-in in cca 6 luni pentru ca lipseste racirea activa a displayului.
Alienware are heatsink metalic cu racire activa cu ventilator si garantie anti-burn-in de 3 ani, in utilizare ca monitor.

Nu fac reclama pro modelului dar am jonglat si eu cu ideea unui TV oled de 48 ca monitor dar dupa ce am vazut review-uri care reclamau retentie si color shift/tinting pe LG-uri, am zis pas ... ca TV-uri sunt grozave (am avut unul timp de 6 ani fara sa prinda retentie de imagine, doar ceva color shift in zona centrala) dar pentru functia de monitor am decis sa folosesc un monitor, chiar daca asta e 1st gen.

Da, unii oameni paravlagesc cum ca este asa aiurea sa auzi un mic zumzet... mi se pare absolut Cringe, rau. De parca PCul nu face zgomot, de parca nu port casti, semiizolate. Nici macar nu e vreun sacrificiu acel zgomot, oameni ciudati si fitosi dupa mine. Ai incercat si TVuri din aceasta liga? Desi are mai multe plusuri decat orice altceva, cred ca am doar un stres cronicizat si nu exista cu adevarat alternative oricum, dar imi fac o orientare a pietei.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbigpanz3r, on 24 februarie 2023 - 18:07, said:

Nu prea stiu ce inseamna exact asta, si este un domeniu cu polemici, de diferite tipuri, unii spun si ca HDR este cea mai mare minciuna si teapa de marketing, ca este mult mai prost decat SDR.
[...]
cica e mai mult scamatorie de hartie si impresionisme chestia cu HDR 1000.

1. doar daca esti "afficionado" pe partea de randare precisa de culori va trebui sa ii faci o calibrare. Ele vin foarte bine pre-calibrate din fabrica pentru ochii mei.
2. HDR-ul este o chestie serioasa si acopera 2 chestii:
    - culoare pe 10bit - ceea ce reda o gama mult mai larga de nuante, ceea ce face gradientele de culoare mult mai precise, mai naturale
    - high dinamic range: este vorba de capacitatea de a fisa atat detalii foarte intunecate cat si foarte stralucitoare in acelasi timp, permitandu-ti tie, cu ochiul tau uman, sa le vezi pe ambele ca in natura - fara artificii grafice. Gandeste-te la o poza HDR care incearca sa emuleze cum vede ochiul uman - si apoi imagineaza-ti ca vezi asa dar fara postprocesare.

HDR1000 permite stralucire de 1000nits intr-o fereastra de 2% din suprafata ecranului parca. Asta inseamna ca daca ai o scena cu un bec stralucitor sau cu un soare sau ceva o sursa de lumina in cadru, acea sursa de lumina va fi la stralucire maxima, in timp de restul imaginii va fi randata normal. Vei vedea scena in mod natural altfel spus.

#16
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postro_explorer, on 24 februarie 2023 - 18:12, said:

Tocmai am citit online asta:



https://www.benq.com...de-monitor.html

Am sa testez de curiozitate ... trebuie sa mut PS5-ul langa PC insa ...

Esti absolut genial, sa ma tii la curent.

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbigpanz3r, on 24 februarie 2023 - 18:17, said:

Ai incercat si TVuri din aceasta liga?
TV-ul meu din living este un Samsung QD-OLED de 65" - m-am atasat de tehnologia asta. TV-ul anterior a fost un LG B6 de 65" si diferenta este ca de la cer la pamant intre ele. LG-urile noi insa sunt la acelasi nivel insa.

#18
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postro_explorer, on 24 februarie 2023 - 18:19, said:


1. doar daca esti "afficionado" pe partea de randare precisa de culori va trebui sa ii faci o calibrare. Ele vin foarte bine pre-calibrate din fabrica pentru ochii mei.
2. HDR-ul este o chestie serioasa si acopera 2 chestii:
- culoare pe 10bit - ceea ce reda o gama mult mai larga de nuante, ceea ce face gradientele de culoare mult mai precise, mai naturale
- high dinamic range: este vorba de capacitatea de a fisa atat detalii foarte intunecate cat si foarte stralucitoare in acelasi timp, permitandu-ti tie, cu ochiul tau uman, sa le vezi pe ambele ca in natura - fara artificii grafice. Gandeste-te la o poza HDR care incearca sa emuleze cum vede ochiul uman - si apoi imagineaza-ti ca vezi asa dar fara postprocesare.

HDR1000 permite stralucire de 1000nits intr-o fereastra de 2% din suprafata ecranului parca. Asta inseamna ca daca ai o scena cu un bec stralucitor sau cu un soare sau ceva o sursa de lumina in cadru, acea sursa de lumina va fi la stralucire maxima, in timp de restul imaginii va fi randata normal. Vei vedea scena in mod natural altfel spus.


Nu am vreodata in plac sa fac foto/video!

Uite ce e, pe mine nu ma intereseaza si consider chiar si cringe/irelevant/edgy sa fie sau nu realiste culorile daca a fi realist inseamna ceva blant/without substance, se poate sa fie culori din alt univers, chiar si daca sunt mai cartoonish sau ultra vivide , atata timp cat arata bine, cat ii place ochiului, bine, aici imi vine un gand in cap, ce inseamna cu adevarat a arata bine, fiecare joc este mai in felul lui, diferit, are un altfel de stil... Este relevant sa spun despre ceva ca este bine calibrat? Pai si daca joci (sa zicem, pentru teorie) Fortnite/minecraft/Overwatch un joc care este el facut sa fie cartoonish, iar noi vorbim despre niste monitoare, sa zicem, Sony, care este mai spre realism, si Samsung S95B care este mult mai luminos si are culori mai vii, care este mai bun? Nu este totul relativ?

Eu tintesc spre Escape From Tarkov, si nici nu imi e greu sa ma limitez la doar un singur titlu care sa ma descrie, stiu sigur ca in jurul astuia o sa graviteze achizitia.

E o dilema mare tehnologia asta.

Dar nu crezi ca suportul de rezolutie, 1440p, pe PS5 se refera la Anumite titluri, si nu la absolut TOT?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate