Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum transfer fisiere din PC pe stickul conectat la portul USB al routerului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Va salut !
Am tot cautat p net, am tot citit si experimentat, dar nu am reusit ...asa ca va cer consultanta !
Am un router WiFi Linksys. El are un port USB3 la care am conectat un stick pe care am filme. Pot vedea filmele pe oricare dintre televizoarele conectate la retea. Pot vedea pe PC fisierele existente pe stickul din router (dar nu le pot sterge, doar copia daca vreau).
Dar cum pot transfera din PC fisiere direct pe stickul din router ?? Este (oare) posibil ?
Solutia simpla este, bineinteles, sa scot stickul din router, sa-l conectez la PC ....samd. DAR... routerul este undeva dupa o biblioteca si este incomod de accesat, asa ca mi-ar fi de folos sa pot transfera direct din PC pe stick.
Va multumesc cu anticipatie !
LE : Noob in retele, va rog fiti condescendenti !

Edited by Fratello, 22 February 2023 - 20:21.


#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pune poza cu setarea de USB din setarile routerului.
Sau spune exact modelul, ca sa citim manualul.
Sa vedem tipul de setare / acces selectat si disponibile: ftp, samba etc.

Apoi, zici ca poti sa vezi din PC pe stick aflat in router.
Nu poti sa stergi.
Poti sa copiezi. Pai.... nu este exact asta intrebarea: cum copiez din PC pe stick?!

In fine, probabil nu ai setat corect tipul de acces sau permisiunile.
Toatea astea sin tin router, pe pagina de configurare USB

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru acel usb trebuie sa configurezi routerul ca server de partajare fisiere ( Samba). Daca nu are asemenea aplicatie atunci nu se poate.

Globul de cristal imi spune ca ai un FTP server pe care il poti activa pentru accesarea stickului.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.linksys....ticleNum=136742

#5
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Mea culpa ...  nu am pus poze.
Iata-le !

Attached Files

  • Attached File  unu.jpg   138.14K   58 downloads
  • Attached File  doi.jpg   158.25K   53 downloads
  • Attached File  trei.jpg   121.4K   48 downloads
  • Attached File  patru.jpg   120.16K   47 downloads


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Folosesti un client ftp (winscp) cu credentialele create pe router. Nu deschide portul 21. Nu trebuie sa existe acces din exteriorul retelei.

Edited by Leo2006, 22 February 2023 - 21:39.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Partea intai:
In bara de adresa, acolo unde apar C:\director\subdirector\etc din File Explorer (banuiesc ca folosesti Windows fiindca zici de PC) tasteaza \\192.168.1.1 si apoi Enter. Daca iti cere user/pass introdu-le pe cele de administrator ale router-ului. Vezi daca iti listeaza ceva directoare partajate. In acelea poti transfera fisiere. Daca nu sunt suficiente vedem ulterior.

Partea a doua:
Ce zice daca dai clic pe ‘Show all shares’ din poza a doua?

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Stickul nu e NTFS ca sistem de fisiere(file system)? Daca da, incearca cu un extFAT.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Nu are treaba cu formatul stick-ului atata timp cat router-ul il citeste fara probleme.

Are treaba cu:
  • Samba activat, sa fie diverse directoare accesibile usor din Windows, la fel ca orice director partajat in retea locala. Si este.
  • Sa fie partajate efectiv unele sau altele din directoare, in situatia data probabil ar fi mai bine sa fie partajata radacina si gata. Aici e un oarece dubiu, sa vedem ce zice ‘Show all shares’. Daca nu este partajat ce este nevoie, atunci trebuie create partajurile respective.
  • Drepturi de acces. Din ce vad partajarea este facuta pe baza de user/parola cu drepturi atribuite in mod specific, nu este liber pentru toata lumea. Sunt creati si doi utilizatori, un guest cu drept doar de citire si un admin care poate si citi si scrie. Aici poate fi o problema daca se conecteaza ca guest ca nu poate scrie; trebuie sa se conecteze ca admin. Sau, daca nu e asa mare secret prin casa, sa dea liber la toata lumea si gata. Pentru aceasta din urma alternativa probabil, dar nu sunt sigur, sa comute ‘Secure folder access’ pe ‘Off’.


#10
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Va multumesc pentru raspunsuri. Voi reveni dupa-amiaza cu precizarile solicitate. O zi placuta tuturor !

#11
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Am rezolvat !
Am facut share la stick din meniul routerului. Am accesat, in explorer, ftp://192.168.1.1
Am putut copia fisiere pe stick si am putut sterge fisiere de pe acesta.
Va multumesc mult tuturor pentru suport ! Numai bine !

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Nu ar trebui sa fie nevoie de ftp://, ar trebui sa functioneze cu \\192.168.1.1 cum spune in prima poza. Conditia este ca la ‘Folder Access’ (poza a doua) sa fi creat share-urile necesare (de exemplu sa partajezi radacina si gata, fara alte complicatii) si sa fi acordat drepturi de acces (cel mai simplu sa dezactivezi accesul cu parola si sa lasi acces citire+scriere liber, ca esti la tine acasa in reteaua ta locala).

E adevarat ca File Explorer stie de ftp://, dar cu \\192.168.1.1 acele fisiere ar fi direct accesibile din oricare program la fel ca fisierele de pe discul local. De exemplu ai putea edita un fisier direct pe stick-ul de la router, fara sa copiezi explicit pe/ de pe discul local.

#13
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
\\192.168.1.1 ma duce direct in pagina de acces la router.
Folosesc insa cu succes ftp://....
Multumesc !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate