Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Iq ul e in scadere.

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
84 răspunsuri în acest subiect

#73
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003

Vizualizare mesajadisz, pe 18 februarie 2023 - 13:58, a scris:

In epoca trecuta, oamenii, care aveau acelasi IQ erau mai ponderati in exprimari si luari de cuvant, unul dintre motive fiind si frica de delatiune, Romania fiind recunoscuta ca numero uno la nivel mondial in domeniul turnatoriei si delatiunii.

Oare care ar fi originile acesturi comportamet ? Cum s-a ajuns la el ?

#74
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 18.11.2021
Eu nu m-as hazarda sa atribui atata importanta unui test de genul. El masoara mai mult viteza de procesare.  si deci, nu-s curios de statisticile tip CLICK BAIT

Da, e un tool bun pt anumite tipuri de angajare, dar nu ca un tool pt evaluarea unei persoane per general.

Exista deja studii care arata ca memoria si IQ-ul sunt putin corelate, spre exemplu, cam 0.3-0.4 .. in conditiile in care o corelatie solida ar trebui sa fie de cel putin 0.7
Adica daca traiesti cu impresia ca unul cu memorie are si iq mare, sau viceversa, e ca si cum ai estima ca daca esti bun la sport, esti si cu IQ mare ... atat de slaba e corelatia intre memorie si IQ.

Astfel ca poti fi educat datorita memoriei, dar sa ai IQ mic ... in conditiile astea, ce faci, il dai la o parte pe respectivul doar pe criteriul ca nu are IQ mare ? Clar nu, pt ca in relatii nu asta e singurul criteriu.
Asadar sa lasam testele IQ pt evaluarea la locurile de munca, acolo unde e nevoie daca situatia o cere, nu pt a judeca societatea per ansamblu, sau pe cel de langa noi

Editat de jumperishere, 19 iulie 2023 - 11:11.


#75
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Eu mă minunez ce răspunsuri apar pe acest subiect. Nene, IQ-ul s-a plafonat în occident în anii '90 când foarte puțină lume avea calculator.
Sunt o groază de substanțe/medicamente legale care afectează capacitatea cognitivă. Și nimeni nu are interes să le scoată de pe piață. Luați de mâncați capitalism pe pâine.

#76
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 18.11.2021

Vizualizare mesajbenis, pe 20 iulie 2023 - 12:33, a scris:

ce nu stii e ca testele iq sunt adaptate, pt ca de fapt IQ-ul creste, nu scade. Asta e doar click bait cu iq-ul care scade.
La fiecare 10 ani iq-ul creste cu cateva puncte, la populatie in general. Se numeste efectul flynn Posted image

Editat de jumperishere, 20 iulie 2023 - 14:34.


#77
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.360
  • Înscris: 08.01.2021
La nivel global da pentru ca a crescut accesul la educație, sănătate etc care au efect. Pana și accesul la sarea iodata poate creste iq-ul mediu cu câteva procente.

Însă in tarile dezvoltate unde accesul la educație deja era acolo și acum 50 ani sunt și exemple unde e în scădere.

Pe de alta parte însă e posibil și ca testele sa nu mai reflecte corect abilitățile. De exemplu generațiile tinere stau mai prost cu concentrarea însă mai bine cu multi-taskingul decât alea bătrâne, și dacă restul de IQ pune mai mult accent pe concentrare e normal sa para că-i în scădere.

Plus ca populația din tarile dezvoltate îmbătrânește, poate e și asta o explicație.

Editat de KiloW, 20 iulie 2023 - 17:30.


#78
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.488
  • Înscris: 05.04.2023
Cred că putem fi cu toții de acord că inteligența e folosită pentru salvgardarea instinctelor primare și pentru creșterea confortului.

În societatea de acum însă, am reușit să delegăm o mare parte din răspunderile noastre proprii și personale unor entități separate de noi înșine, cu criminalitatea am stabilit că se ocupă poliția, de procuratul mâncării au grijă magazinele și așa mai departe. Folosim inteligența doar ca ”să ne simtem bine”, am devenit leneși cu prisosință.

Leneșii au fost bine cotați o perioadă, că ei erau cei care-ți găseau calea cea mai ușoară în a rezolva o problemă concretă.

Vârful inteligenței pe planetă cred că a fost atins atunci când confortul a ajuns să fie accesibil oricui, fără a fi necesar vreun efort intelectual notabil în acest sens. Puturoșenia a atins astfel un prag critic, iar de atunci încoace convertirea oamenilor normali în idioți siniștri continuă cu succes maxim.

#79
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 18.11.2021
da tu ce iq ai, de curiozitate ?
si unde ai facut testul pe net ?

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.762
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu dacă IQ-ul este în scădere, dar inteligenţa umană, este. În România a început o dată cu ziarele de can-can şi tembelizarea tembeliziunilor (anii '000). Pe urmă cu facebook - se făcea iniţial mişto de hi5, dar facebook a ajuns şi mai şi, că a apucat o epocă populară. Pe lângă can-can şi o mai uşoară promovare a non-valorilor, consider că de vină e şi super-tehnologizarea. Înainte, omul mai era forţat să gândească, chiar dacă apăruseră calculatoare, computere, internet. Dar acum totul se găseşte şi se face uşor. Aşa că de ce să mai gândeşti?

#81
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 18.11.2021
da de inteligenta emotionala ai auzit ? citeste despre ea si vezi daca nu cumva tembelizarea de care zici are legatura cu starea emotionala indusa, si nu cu IQ
o persoana nevrotica spre exemplu (adica una care sta prost cu nervii) poate fi la fel de inteligent(a) ca unul care nu e nevrotic ...
asa ca treaba asta cu tembelizorul cu stirile alarmiste cu manipularea in general, tin de inteligenta emotionala, nu rationala.

#82
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.373
  • Înscris: 29.12.2006
În general, inteligenţa medie a unei comunităţi se poate deduce din capacitatea fiecărui individ de a fi responsabil de ce spune şi ce face.

O definiţie simplă zice că responsabilitatea e acel atribut al comportamentului care ne atrage atenţia că orice spunem şi orice facem, mai devreme mai sau mai târziu va avea efecte asupra noastră şi a celor din jur.  

De regulă, omul prost e considerat acela care face lucruri fără să se gândească la urmări. Însă nu e nimic pierdut: o societate poate creşte în inteligenţă medie dacă există legi care să fie aplicate tot timpul. Adică, dacă de pildă cineva parchează maşina pe trotuar, să ştie sigur că în 10 minute va primi amendă. Nu că...poate va primi, ci...sigur va primi ! Aşa inteligenţa creşte în două generaţii, prin creşterea responsabilizării în raport cu faptele proprii ale fiecăruia.

Editat de lupini, 29 iulie 2023 - 17:15.


#83
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 18.11.2021
altu. prietene, inteligenta IQ prezice viteza de invatare. mai lasati teoriile voastre PROPRII despre ce inseamna IQ.
nu are nici o treaba IQ-ul testat psihometric cu inteligenta generala ...

nu intelegeti utilitatea unui simplu test de masurare, dar stiti ca societatea e in regres. jeez ineptii de te doare mintea
si eu stiu cum sa salvez planeta ! Haaaa

Editat de jumperishere, 29 iulie 2023 - 18:39.


#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.762
  • Înscris: 13.06.2004
Ştirile bombastice, alarmiste, tâmpite atacă şi inteligenţa emoţională, şi cea mentală. Atacul (real sau închipuit) asupra la ceea ce ţin oameni e foarte eficient, că ceea ce ţine de suflet e mai greu de distrus, e puternic. Mass-media, influencerii, formatorii de opinie atacă uneori pe două fronturi: şi emoţional şi informaţional. Însă dacă omul are ceva inteligenţă, există şansa de a ţine în frâu partea emoţională. Dacă şi partea mentală este distrusă, atunci e mai uşor de manipulat. În a te opri din a face ceva rău contează însă mult partea emoţională. Prin proaste exemple, care intră la atac mental, se poate anula şi atunci eşti manipulat(ă). Nu ştiu care din atacuri e mai periculoase pentru mintea umană. Majoritatea oamenilor nu îmi par empatici... dacă devin şi mai proşti, atunci bine nu e.

#85
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.373
  • Înscris: 29.12.2006

Vizualizare mesajjumperishere, pe 29 iulie 2023 - 18:32, a scris:

inteligenta IQ prezice viteza de invatare.



Câteva caracteristici ale inteligenţei care mie îmi plac mult, sunt date de Douglas Hofstadter, un american ce se ocupă de ştiinţele cognitive. Acestea sunt:


  • Capacitatea de a distinge sensul mesajelor ambigue sau contradictorii
  • Capacitatea de a sesiza asemănări între diferite situaţii, cu toate diferenţele care le-ar separa
  • Capacitatea de a sintetiza noi concepte, plecând de la concepte vechi, asamblate în mod diferit
  • Capacitatea de a descoperi idei noi


Cei care sunt deficitari în a li se asocia aceste caracterisitici, au un coeficient al inteligenţei pe măsură.


Mai e o "definiţie" simplă a inteligenţei, dată de Napoleon Bonaparte, care spunea că "inteligenţa este capacitatea de a pătrunde realitatea".



Aici am un comentariu.

S-a întâmplat să discut cu cineva pe care nu-l cunoşteam prea bine, despre...viaţă. Şi printre altele, eu spuneam că, "dacă în medie, oamenii nu sunt capabili să respecte normele sociale cum ar fi: culoarea semaforului, să nu facă mizerie pe străzi, să nu vorbească tare în mijloacele de transport, să nu înjure în public cu voce tare...şi altele asemănătoare, membrii acelei naţii au un coeficient de inteligenţă cam redus". La care el, cu un lanţ de aur gros la gât, îmi spune "revoltat" că: "de ce, că doar şi politicienii şi conducătorii fac asta, iar mizeria de pe străzi trebuie să o adune firmele de salubrizare, că doar de aia sunt plătite din bani publici !"


N-am stat la discuţii prea multe cu el deoarece am sesizat că...acel om era incapabil "să pătrundă realitatea", vorba lui Napoleon, adică îi era cu neputinţă să priceapă cum funcţionează o societate avansată. IQ-ul nu-i permitea.


Apropos de culoarea semaforului, stăteam odată, nu demult, pieton fiind, la o intersecţie, aşteptând să se facă verde. Cineva de lângă mine o ia la fugă pe roşu, şi, de cealaltă parte stă şi îşi aprinde o ţigară. De ce a făcut asta ?! De ce nu a respectat norma socială ?! Cu siguranţă...din lipsă de IQ ridicat, adică de prost, ca s-o spun pe aia dreaptă. Şi la fel sunt cei care depăşesc cu maşinile pe linia continuă...aşa, "din plictiseală".

Editat de lupini, 30 iulie 2023 - 00:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate