Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Dieta pentru a lua in greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
KALI_MI

KALI_MI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2008
Da, ce e mai trist e ca e mai usor sa slabesti decat sa vezi 500g in plus la unele persoane.
Pe scurt, avem nevoie de recomandari pentru o dieta cu volum mic/normal dar explozie calorica fara sa contina evident lactate (nu unt, nu smantana), nu carne grasa. Excluse fasolea/ lintea/ painea, orezul .

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Fast food :)

#3
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Fructe (banane, mere, pere etc), paine, paste, mamaliga, prajituri, branza feta, nutella, cartofi prajiti, pilaf, pireu, salata boeuf, dulciuri, covrigi, biscuiti, arahide, unt de arahide, suc carbogazos, halva, shaorma, pizza, mici. Adica orice e facut din cereale (grau, porumb, orez, ovaz, secara etc) si orice care contine zahar. Iar daca mai adaugi si grasime, atunci e reteta perfecta de ingrasat.
Iar daca mananci doar proteine si grasime, ai sanse sa slabesti. Eu am slabit cu carne si lactate, inclusiv smantana si cascaval, incredibil. In schimb am mancat 300 grame de nutella si am lucrat degeaba 10 zile la sala, atat de mult mi-a afectat acel borcan de nutella. Corpul era invatat sa foloseasca grasimea pe care o am aveam deja stocata, iar corpul cand a vazut zahar a zis "Ooo am ce manca o saptamana, grasimea de pe b*ci o folosesc altadata".

Edited by FeDaYin, 13 February 2023 - 03:49.


#4
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostKALI_MI, on 13 februarie 2023 - 02:11, said:

Da, ce e mai trist e ca e mai usor sa slabesti decat sa vezi 500g in plus la unele persoane.
Pe scurt, avem nevoie de recomandari pentru o dieta cu volum mic/normal dar explozie calorica fara sa contina evident lactate (nu unt, nu smantana), nu carne grasa. Excluse fasolea/ lintea/ painea, orezul .

Pentru cine, cu ce scop, ce probleme exista? Ce raspunsuri serioase astepti dupa asa intrebare? Mananca ciocolata si paine cu maioneza, na.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nu face greseala sa bagi mai multe prostii in tine. Daca incepi sa mananci mai multe dulciuri si fainoase, incet incet corpul se va obisnui sa depuna caloriile ca si grasime. Apoi te vei ingrasa mai repede si vei dori sa slabesti. Si nici nu e sanatos sa te ingrasi in felul asta avand grasime in corp.

Cel mai bine e sa mergi la sala si sa ridici greutati. Astfel iti vei dezvolta muschii si "te vei ingrasa". Mananca normal, cum mananci acum, dar du-te la sala sau exercitii acasa.

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
De ce este evident ca nu trebuie sa contina unt, smantana si carne grasa?

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
o gagică te salvează.imediat apare burtica

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostEMPP, on 13 februarie 2023 - 08:36, said:

imediat apare burtica
La gagica poate, daca nu sunt atenti.

#9
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Ceafa de porc si gusa tot de la el!

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKALI_MI, on 13 februarie 2023 - 02:11, said:

Da, ce e mai trist e ca e mai usor sa slabesti decat sa vezi 500g in plus la unele persoane.
Pe scurt, avem nevoie de recomandari pentru o dieta cu volum mic/normal dar explozie calorica fara sa contina evident lactate (nu unt, nu smantana), nu carne grasa. Excluse fasolea/ lintea/ painea, orezul .

De ce e asa evident ca trebuie excluse lactatele si de ce excluzi lintea si fasolea?
Grasimile nu sunt dusmanul tau. Nu construiesti masa musculara (presupun ca asta vrei, nu grasime) cu piept de pui si frunze de salata.

Ai exclus problemele de metabolism?
La un nutritionist ai fost?

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu sunt curios ce varsta are initiatorul/initiatoarea...
Ptr ca dupa o anumita varsta te cam ingrasi si dai in extrema cealalta - cum sa slabesti.

Dar pe un alt topic la intrebariel legate de varsta si inaltime ,a zis ca are greutate normala ptr varsta sa.

Si tot din topicul ala rezulta ca nu prea mananca...
https://forum.softpe...ri/page__st__18

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Si din primul post rezulta ca taie carbohidrati si grasimi.
Lipsesc multe informatii oricum.

#13
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010

View PostKALI_MI, on 13 februarie 2023 - 02:11, said:

Da, ce e mai trist e ca e mai usor sa slabesti decat sa vezi 500g in plus la unele persoane.
Pe scurt, avem nevoie de recomandari pentru o dieta cu volum mic/normal dar explozie calorica fara sa contina evident lactate (nu unt, nu smantana), nu carne grasa. Excluse fasolea/ lintea/ painea, orezul .
Nu ai zis vârsta, probabil ești tânăr / tânără.
Stai să vezi mai încolo, eu zic să stai liniștit că e bine slab.

#14
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Asa eram si eu acum 20 ani.... 1.70M si vreo 53-54KG... de la varsta de 14-15 ani pana la 30 ani am avut 53-54KG... mancam FastFood, vitamine, carne grasa... orice, nu se punea nici gram pe mine... Imi doream sa mai pun macar 5-6Kg dar nu se prindea nimic de mine

Cum am implinit 30 ani in maxim 3 luni am pus 20 KG fara sa schimb absolut nimic... dar nimic nu am schimbat. Acum de 6 ani ma mentin la 73-74KG, la fel mananc toate prostiile, nu sunt atent la nimic. Ce nu pot sa inteleg cum am pus 20 kg pe mine in 3 luni de zile...

#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 KALI_MI, on 13 februarie 2023 - 02:11, said:

Da, ce e mai trist e ca e mai usor sa slabesti decat sa vezi 500g in plus la unele persoane.
Pe scurt, avem nevoie de recomandari pentru o dieta cu volum mic/normal dar explozie calorica fara sa contina evident lactate (nu unt, nu smantana), nu carne grasa. Excluse fasolea/ lintea/ painea, orezul .
Alune, de ex 120 g alune pe zi mancate, asigura 3 Kg lunar luate, dar sa mananci in afara de ce mananci acuma, nu reduci deloc ce mananci acum si nu faci miscare in plus.
Adica ai cam 700 Kcal/zi in plus fata de cat arzi.

Daca vrei mai repede sau mai incet sa pui, iti reglezi surplusul de kcal fara sa modifici miscarea si ce mananci actual. Si daca nu iti vine, mananca acolo ca-s bune, imparte-te in 2-3 transe pe zi si merg.

Si sunt si sanatoase, ai grasime buna care urca colesterolul bun, nu ai zahar, e-uri, amidon, grasimi trans, etc.
Vrei sa iei 4 Kg lunar, maresti cantitatea de alune, socotesti ca 100 au cam 600 Kcalorii.

Regula e asa:
1 Kg grasime corporala are 7000 Kcal, ai 7000 in plus fata de cat arzi, iei 1 kil/
Asa ca la fiecare 700 in plus iei 0,1 Kg.
Si asa iti reglezi surplusul cum vrei tu in functie de viteza de ingrasare pe care o vrei.
Repet, NU reduci din ce mananci actual zilnic si nu faci mai multa miscare decat faci.

De ex daca vrei sa iei 500 g, atunci trebe sa ai 3500 Kcal in plus impartite pe cate zile vrei. Adica 585 g alune. De ex daca intr-o zi mananci astea in afara de ce mananci intr-o zi iei 500 g alea.
Daca vrei sa iei 4 Kg lunar, ai nevoie de 28000 Kcal lunar in plus, adica cam 1000 Kcal/zi in plus adica 4670 g alune, rotunjit 4700 intr-o luna.

Asa ca da-i drumu. Le mesteci bine sa se asimileze ca lumea.
Sau miez de nuca, ca e cam tot aia.

Asta daca vrei doar ingrasare care sa te formeze frumos, ca ingrasarea pana la greutatea normala da forma corpului.
Daca vrei fibra, sa zici, ca se schimba total treaba, adica daca vrei sa iei in greutate dar pe muschi.

Daca mai ai intrebari pune te rog.

 Bob493, on 13 februarie 2023 - 08:17, said:

Pentru cine, cu ce scop, ce probleme exista? Ce raspunsuri serioase astepti dupa asa intrebare? Mananca ciocolata si paine cu maioneza, na.
Nu conteaza scopul, omul a intrebat cum sa ia in greutate, eu i-am raspuns serios, un om serios raspunde serios, aia neseriosi ori fac misto, ori zic ca a pus o intrebare aiurea.
Scopul el il stie, e treaba lui.
Nu ciocolata ca are lactate si porcarii in ea.

 Bursul, on 13 februarie 2023 - 08:22, said:

Nu face greseala sa bagi mai multe prostii in tine. Daca incepi sa mananci mai multe dulciuri si fainoase, incet incet corpul se va obisnui sa depuna caloriile ca si grasime. Apoi te vei ingrasa mai repede si vei dori sa slabesti. Si nici nu e sanatos sa te ingrasi in felul asta avand grasime in corp.

Cel mai bine e sa mergi la sala si sa ridici greutati. Astfel iti vei dezvolta muschii si "te vei ingrasa". Mananca normal, cum mananci acum, dar du-te la sala sau exercitii acasa.
Alunele sunt cele mai potrivite si cele mai sanatoase dar cu kcal multe in volum mic, i-am dat instructiuni.
E la ingrasat, nu la slabit, daca se duce la sala slabeste de tot.
Nu a zis ca vrea sa puna fibra, sa specifice daca vrea, ca se schimba abordarea.

Nu trebe sa manance dulciuri si fainoase si porcarii ca-s nesanatoase, i-am zis ceva sanatos sa manance.
Corpu nu depune nimic daca nu sari de kcal permise, nu asta e problema, insa trebe sa manance ceva sanatos, volum mic, kcal f multe.
Unii vor doar sa puna in greutate fara sa faca fibra in plus.
Da o forma corpului grasimea aia in anumita limita, nu e problema, cand lipseste arati ca dracii, cand e in plus iar arati ca dracii.
Omu poate arata urat.
Trebuie sa pastreze ce mananca adica cu ce se mentine, plus alunele alea, calculul il are ca i-am explicat.

 AlexEn, on 13 februarie 2023 - 11:02, said:

Si din primul post rezulta ca taie carbohidrati si grasimi.
Lipsesc multe informatii oricum.
Poate taia din carbo, daca mananca grasimi sanatoase se ingrasa, de aia am zis nuci sau alune, kcal in plus sa aiba.
Lipsesc informatii despre ce fel de ingrasare vorbeste, asa pur si simplu fara sport, ca unii care arata f slabi si nasol, vor sa puna pe ei pana la o limita cat arata okey si mai legati, altii vor fibra, in functie de asta abordarile-s diferite total.

 eiffel, on 13 februarie 2023 - 10:57, said:

Eu sunt curios ce varsta are initiatorul/initiatoarea...
Ptr ca dupa o anumita varsta te cam ingrasi si dai in extrema cealalta - cum sa slabesti.

Dar pe un alt topic la intrebariel legate de varsta si inaltime ,a zis ca are greutate normala ptr varsta sa.

Si tot din topicul ala rezulta ca nu prea mananca...
https://forum.softpe...ri/page__st__18
Nici nu prea are importanta ce varsta are initiatorul, conteaza ce doreste.
Ai dreptate, la 10 ani scade metabolismul cu 10 %, de aia cu varsta te ingrasi mai repede, ca se reduce masa musculara.
Dar daca omul vrea sa mai puna ceva, inseamna ca stie de ce.

Edited by MinettoMatoi, 19 February 2023 - 00:10.


#16
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostMinettoMatoi, on 19 februarie 2023 - 00:13, said:

Nu conteaza scopul, omul a intrebat cum sa ia in greutate, eu i-am raspuns serios, un om serios raspunde serios, aia neseriosi ori fac misto, ori zic ca a pus o intrebare aiurea.
Scopul el il stie, e treaba lui.
Nu ciocolata ca are lactate si porcarii in ea.



Bineinteles ca conteaza scopul. Vrea sa se ”ingrase” ca are Sida si e casectic sau vrea doar sa nu mai stea pe el camasa ca pe umeras?

Edited by Bob493, 23 February 2023 - 18:46.


#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu are nici o sida, vrea sa nu mai stea camasa pe el ca pe umeras. E ectomorf si nu ii place cum arata.
Dar si daca are sida, tot papaul e necesar sa se lege putin sa iasa din slabiciunea aia a corpului cumva, daca e de la hipoalimentatie, ca daca starea e data de boala, e alta.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMinettoMatoi, on 19 februarie 2023 - 00:13, said:

Poate taia din carbo, daca mananca grasimi sanatoase se ingrasa, de aia am zis nuci sau alune, kcal in plus sa aiba.


Si eu ce ziceam?
Omul a scos din meniu toate alimentele cu aport caloric mai ridicat si apoi se plange ca nu se ingrasa (aici presupun ca de fapt vrea sa puna masa musculara, nu grasime).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate