Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Teren preluat abuziv de la stat / primarie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
linezer0

linezer0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2023
Buna ziua, am intrebare referitoare la posibilele demersuri in cazului unui teren preluat in mod abuziv de la stat.

Conform planurilor cadastrale la vremea emiterii cartii funciare (recent), terenul respectiv era o suprafata in proprietatea statului / primariei (pasune). Persoana respectiva, impreuna cu topograful au depus un dosar inselator la OCPI prin care au reusit sa inscrie o suprafata dubla fata de cea detinuta conform actului de proprietate, reusind astfel sa preia acel teren, pe langa cel care li se cuvenea. OCPIul, institutia care a comis greseala, refuza sa se mai implice in aceasta cauza, mentionand ca o revidare poate exista doar in instanta. Acelasi lucru ni s-a spus si de catre primar, lucru care mi s-a parut cel putin ciudat, primaria fiind in cele din urma cea "pagubita".

Intrebarea mea este, daca exista o institutie care este responsabila in astfel de situatii sau ce demersuri mai pot fi inaintate. Din cate am inteles suprafetele statului nu sunt alienabile si m-as fi asteptat ca fie primaria, fie OCPI, sa se autosesizeze si sa inceapa demersurile necesare pentru a corecta aceasta lucrare. Orice idei / sfaturi sunt apreciate.

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ai vreun interes la afacerea asta?
Daca este implicata primaria poti sa faci un denunt la DNA. Totusi, ca sa te bage cineva in seama, trebuie sa vii si cu niste probe. Bafta oricum!

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa cum expui problema esti plin de dovezi ca s-a furat.
In acest caz, daca doresti dreptate, te adresezi direct justitiei.
Daca doresti doar senzatie si discutii sterile, ramai pe forum.

#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Scrie si la DNA ce ne-ai scris noua... si se ocupa baietii de caz daca are o valoare semnificativa...
Daca terenul ala valoreaza 1000 euro nu o sa intereseze pe nimeni... in schimb daca valoreaza 1mil euro o sa vezi actiuni.

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 linezer0, on 10 februarie 2023 - 03:16, said:

Buna ziua...
au reusit sa inscrie o suprafata dubla...

Sa inscrie unde ? Ce acte s-au emis pentru acel teren ? TP sau (doar ) CF ?

(Si) Consiliul Judetean trebuie sezizat.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 linezer0, on 10 februarie 2023 - 03:16, said:

OCPIul, institutia care a comis greseala, refuza sa se mai implice in aceasta cauza, mentionand ca o revidare poate exista doar in instanta. Acelasi lucru ni s-a spus si de catre primar,

da nene, ți s-a explicat bine: doar judecătoria poate anula ce au șmenuit ăia!
pe acest aspect se bazează majoritatea înșelătoriilor cu bunuri ale statului...
având în vedere că maxim 0,01% dintre cetățeni sunt procesomani, infractorii speră să câștige...

privește-n jurul tău: absolut toți cunoscuții tăi sunt înspăimântați de cuvinte/expresii precum - dosar penal, cercetare „in rem”, declarație la poliție, procuratură, grefier, avocat, termen de înfățișare, reclamant, reclamat...
:(

iar din ultimul tău paragraf înțeleg că CHIAR tu vrei să eviți... inevitabilul :)

#7
linezer0

linezer0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2023

 Chifteluta, on 10 februarie 2023 - 08:11, said:

Ai vreun interes la afacerea asta?
Daca este implicata primaria poti sa faci un denunt la DNA. Totusi, ca sa te bage cineva in seama, trebuie sa vii si cu niste probe. Bafta oricum!
Da, am un interes. Am folosit suprafata aceea timp de 25 de ani, perioada in care am fost convinsi de faptul ca ea este a primariei. Nimeni nu a stiut care este situatia terenului respectiv, atata noi cat si vecinii am incercat sa il cumparam dar ni s-a spus ca nu este posibil. La vremea respectiva nu stiam de ce s-a respins dosarul, abia acuma am aflat ca este legat de faptul ca era terenul statului care nu poate fi instrainat. Acuma a venit cineva, aparent cu relatiile necesare, care a preluat acel teren care nu are voie sa existe, el neavand acces la drum (invecinat in toate directiile). Au incercat sa ne vanda terenul noua la pret dublu fata de pretul pietii, ceea ce mi se pare de asemenea strigator la cer.

Da, am toate actele necesare, foarte evidente. De ex. titlul de proprietate pe care este mentionata limita terenului ca fiind exact terenul preluat.

Nu este o suprafata mare, dar este o ilegalitate mare si care ne afecteaza pentru ca ne ingradeste in mod ilegal. Daca nu ar fi preluat acea suprafata, conform titlului de proprietate, nici nu ar fi putut obtine un CF, ea fiind prea mica pentru parcelare.

La DNA ma gandeam, dar nu stiu daca este o chestie prea marunta pt ei.

Eu nu doresc sa ma judec cu ei, pentru ca nu sunt reprezentantul statului. Prefer sa nu facem nimic si sa astept, sunt curios cui poate sa vanda o parcela ingradita si fara drum de acces.

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 gushpi, on 10 februarie 2023 - 11:28, said:



privește-n jurul tău: absolut toți cunoscuții tăi sunt înspăimântați de cuvinte/expresii precum - dosar penal, cercetare „in rem”, declarație la poliție, procuratură, grefier, avocat, termen de înfățișare, reclamant, reclamat...
Posted Image


Nu, ei se bazeaza ca justitia merge atat de greu, si atat de prost, incat nu merita sa-i dai in judecata.
Daca ar merge justitia brici, sa vezi cum s-ar regla 90% din probleme.

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 linezer0, on 10 februarie 2023 - 12:33, said:

... sunt curios cui poate sa vanda o parcela ingradita si fara drum de acces.

Se va cere, eventual in instanta, drum de servitute. Si vor obtine. Vezi art 617 CC.
Asa ca, mai bine FA tu, ceva.

#10
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

 linezer0, on 10 februarie 2023 - 12:33, said:


Da, am un interes. Am folosit suprafata aceea timp de 25 de ani, perioada in care am fost convinsi de faptul ca ea este a primariei. Nimeni nu a stiut care este situatia terenului respectiv, atata noi cat si vecinii am incercat sa il cumparam dar ni s-a spus ca nu este posibil. La vremea respectiva nu stiam de ce s-a respins dosarul, abia acuma am aflat ca este legat de faptul ca era terenul statului care nu poate fi instrainat.


L-ai folosit 25 in baza unui act, sau pe principiul "daca e al altcuiva, primarie, stat - e ca si al meu"?

Ca daca l-ai folosit moca (pagubindu-i pe altii), ala face cam acelasi lucru, dar mai smecher.

#11
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Omule,
daca n-ai dovezi clare si evidente, ar trebui sa fii cel putin amendat masiv cand faci reclamatii neintemeiate si lansezi acuzatii nereale.

#12
linezer0

linezer0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2023

 Olteanul_sfios, on 10 februarie 2023 - 13:48, said:

L-ai folosit 25 in baza unui act, sau pe principiul "daca e al altcuiva, primarie, stat - e ca si al meu"?

Ca daca l-ai folosit moca (pagubindu-i pe altii), ala face cam acelasi lucru, dar mai smecher.

Nu am pagubit pe nimeni, din contra..am ingrijit un teren ce era in proprietatea primariei si de care nu se ocupa nimeni. In momentul in care am fost notificat ca exista proprietar care il revendica, l-am eliberat. Gardul era in pozitia respectiva de cand am achizitionat terenul, si toti vecinii din zona au acaparat acel teren, fiindca se banuia ca este al primariei si se va reusi candva preluarea lui.

Nu inteleg logica cu "smecheria" mai mare. Eu am intrebat care sunt posibilitatile se faca dreptate. Nu vreau sa obtin terenul acela intr-un mod ilegal. Dar de asemenea nu doresc sa mi se genereze un dezavantaj din cauza unei ilegalitati grave pentru care am dovezi foarte clare. Din pacate se pare ca este o lupta cu un mic/mare grup infractional care are niste relatii. Intrebarea este daca merita efortul. De castigat nu as castiga...s-ar face dreptate doar. Nu inteleg de ce institutiile pagubite nu se sesizeaza din oficiu insa.

 Alex432, on 10 februarie 2023 - 14:34, said:

Omule,
daca n-ai dovezi clare si evidente, ar trebui sa fii cel putin amendat masiv cand faci reclamatii neintemeiate si lansezi acuzatii nereale.

Cum ai ajuns la concluzia ca nu am dovezi clare si neintemeiate? Am un raport de la un topograf calificat care a confirmat asta.

 cristobob, on 10 februarie 2023 - 13:42, said:

Se va cere, eventual in instanta, drum de servitute. Si vor obtine. Vezi art 617 CC.
Asa ca, mai bine FA tu, ceva.

Mulțumesc pentru sfat. Ma gandeam ca este un proces complicat si ca pot refuza sau cere despagubiri. Daca este riscul acesta..va trebui poate sa incep un demers. Dar as fi preferat ca acest demers sa fie inceput de altcineva, deoarece am inteles ca sunt necesare diverse rapoarte de la topografi/experti judiciari, costuri pe care noi ar trebui sa le suportam in prima faza. De asemenea nu stiu cu cine ne luptam aici si ce relatii ar mai putea avea acele persoane, ceea ce in Romania poate fi un risc mare.

Edited by Dany_Darke, 10 February 2023 - 15:00.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 linezer0, on 10 februarie 2023 - 12:33, said:

Da, am un interes. Am folosit suprafata aceea timp de 25 de ani, perioada in care am fost convinsi de faptul ca ea este a primariei.
...
Da, am toate actele necesare, foarte evidente. De ex. titlul de proprietate pe care este mentionata limita terenului ca fiind exact terenul preluat.

să ști că se cam schimbă datele problemei
dacă voi, vecinii ați îngrijit acel teren, cu dovezi clare - chiar fotografii și declarații
și dacă voi chiar sunteți vecini de hotar, aveți mari șanse să anulați în instanță pv-ul de vânzare al primăriei către acea terță parte

pe ce mă bazez? pe faptul că legea zice clar că întâi se cheamă eventualii proprietari, apoi dacă ăștia nu-s , atunci se-ntreabă vecinii de hotar dacă nu-l vor!

deci, puneți mână de la mână și dați-i peste bot primarului!
chiar de va fi vorba de un proces de 3 ani de zile, merită!

https://www.madr.ro/...-3525-2021.html

preemptori de grad 3

#14
linezer0

linezer0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2023
Treaba este ca ei nu au cumparat de la primarie nimic. Au venit cu un titlu de proprietate pe care sunt trecute limitele suprafetei respective (cu denumiri cadastrale).

Acestia insa au preluat si suprafata care conform titlului de proprietate era de fapt limita terenului, profitand de neatentia sau relatii in cadrul institutiilor care ar trebui sa isi faca treaba. Am facut sesizare acolo si ni s-a spus ca lucrarea nu se poate anula decat in instanta si ca orice alta intrebare pe tema asta va fi clasata. Niciun interes sa isi corecteze greseala.

Pe de alta parte, s-a furat..dar nu de la mine, ci de la stat. De aia ma uimeste faptul ca nu exista nici o autoritate care sa se ocupe de astfel de cazuri. Ma asteptam sa de autosesizeze primaria.

Edited by althea, 15 February 2023 - 05:27.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
Posted Image
(INSPECTORUL PRO?)

Edited by gushpi, 15 February 2023 - 10:48.


#16
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

 linezer0, on 10 februarie 2023 - 14:53, said:

Nu am pagubit pe nimeni, din contra..am ingrijit un teren ce era in proprietatea primariei si de care nu se ocupa nimeni. In momentul in care am fost notificat ca exista proprietar care il revendica, l-am eliberat. Gardul era in pozitia respectiva de cand am achizitionat terenul, si toti vecinii din zona au acaparat acel teren, fiindca se banuia ca este al primariei si se va reusi candva preluarea lui.

Nu inteleg logica cu "smecheria" mai mare. Eu am intrebat care sunt posibilitatile se faca dreptate. Nu vreau sa obtin terenul acela intr-un mod ilegal. Dar de asemenea nu doresc sa mi se genereze un dezavantaj din cauza unei ilegalitati grave pentru care am dovezi foarte clare. Din pacate se pare ca este o lupta cu un mic/mare grup infractional care are niste relatii. Intrebarea este daca merita efortul. De castigat nu as castiga...s-ar face dreptate doar. Nu inteleg de ce institutiile pagubite nu se sesizeaza din oficiu insa.


1. Daca un vecin ti-ar lua masina 25 de ani, ca oricum tie nu-ti trebuie si o si ingrijeste in timpul asta, tu cum ai numi fapta?

2. Ba ai mai pus si gard...ma rog, zici tu ca era, deci ai intrat pe o proprietate imprejmuita a primariei?

3. Nu inteleg despre ce achizitie zici ca ai facut.

#17
linezer0

linezer0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2023

View PostOlteanul_sfios, on 15 februarie 2023 - 11:08, said:



1. Daca un vecin ti-ar lua masina 25 de ani, ca oricum tie nu-ti trebuie si o si ingrijeste in timpul asta, tu cum ai numi fapta?

2. Ba ai mai pus si gard...ma rog, zici tu ca era, deci ai intrat pe o proprietate imprejmuita a primariei?

3. Nu inteleg despre ce achizitie zici ca ai facut.

Ce treaba are una cu alta nu inteleg. Mai ales ca terenul era imprejmuit sub forma aceasta de inainte sa il luam noi (persoana care il revendica acuma l-a imprejmuit sub forma aceasta). Nu am luat nimic de la nimeni, persoana in cauza nu avea acte pe acel teren. Eu doar am intrebat care sunt modalitatile de a clarifica situatie, dar se pare ca pe forumuri este la moda mai degraba sa invinovatesti victima, decat sa dai un sfat la subiect. Multumesc celor care totusi mi-au dat cateva idei. Din punctul meu se poate inchide topicul.

#18
linezer0

linezer0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2023

View Postgushpi, on 15 februarie 2023 - 10:48, said:

Posted Image
(INSPECTORUL PRO?)

Da..chiar ma gandeam..dar probabil e un caz prea mic..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate