Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Idei noi? Ce verificam la o masina second-hand, in 2023?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023
Tinand cont de cat de avansata e tehnologia, si la cat de multe idei le debiteaza unora, ce considerati ca ar trebui sa verificam, la fața locului, la o masina second-hand, ca sa evitam asa-numitele "țepe"?
Desigur, gasesti pe multe site-uri diverse recomandări si chestii pe care ar trebui sa le verifici, insa acolo e doar un sumar.
De exemplu, voi, cand v-ati cumparat masina second-hand, cum ati procedat (de la inceputul si până la sfarsitul tranzactiei)?
La ce anume ati fost (mai) atenti?
Ce recomandari aveti pentru noi ceilalți care nu avem atata experiență in a achiziționa o astfel de masina?
Orice parere este binevenita si utila.

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
Cel mai bine sa îți dea garanție integrală 6 luni.

Sau test drive și o duci la o reprezentanță sa o pună pe diagnoza mărcii, să se uite pe sub ea, inspecție generală.

Fără diagnoza firmei și ridicată nu știi ce te așteaptă.

Edited by Punter, 08 February 2023 - 00:04.


#3
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Iei masina de la reprezentnta sau dealeri de incredere, cu istoric complet. E adevarat si costa mai mult.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 Alexandru2k23, on 08 februarie 2023 - 00:09, said:

Dar astea toate la fața locului, nu pe siteuri de 3 lei cum sunt Carvertical sau autodna sau altele...

Eu as zice altfel, inainte sa pierzi juma de zi si 100 eur sa o verifici la fata locului/reprezentanta, mai bine o verifici intai pe CV si daca are accidente, km dati inapoi, etc.. treci peste din prima. MAXIM intrebi vanzatorul sa vezi daca recunoaste ca are km dati inapoi, dar 99% nu or sa recunoasca. Personal nu as cumpara de la cineva care ma minte pe fata la ceva atat de irelevant cum sunt km parcursi. Prefer sa iau o masina cu 250k in bord ingrijita decat una cu 100k care a fost tratata cu indiferenta.

Anyway, ideea e ca in experienta mea, cu CV iei un pachet de 10 verificari sau cat e ca sa iasa mai ieftin, si elimini din start o buna parte din optiuni. Economisesti mai mult timp, si probabil si bani in felul asta. Sigur, cele care PAR ok dupa verificarea rapida trebuie duse la reprezentanta oricum. Nu zic sa te bazezi DOAR pe siteurile de genul, dar ca filtru mi se pare OK. Mai bine pierd 20-30-50 de lei pe un raport inutil decat sa duc 10 masini la verificare in service si sa aflu ca 8 sunt manțocărite.

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Vorba romanului, 'te uiti la om'. Daca vanzatorul nu pare 'legit', masina are mari sanse sa nu fie nici ea ce spune el ca e.
Exemple sunt mii, toti cunoastem, si masinile luate de la dealeri sunt smenuite, si alea aduse 'de la privat' din DE, si alea luate de la prieteni sau rude.

#6
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Am cunostinte, persoane fizice, care se ocupa cu aducerea masinilor SH din Germania.
O sa scriu cateva randuri sa intelegeti cum sta treaba si fara sa apara careva sa scrie "Dar stiu eu pe "Gabita" care si-a cumparat BMW/Mertan de la persoana fizica si merge, superb, ieftin, nu ai dreptate etc...".

Masinile aduse din germania, subliniez de catre persoane fizice, sunt masini negociate, sunt masini cumparate din Germania DAR din tarcuri care apartin turcilor, asa sunt majoritatea. Le aduc in tara, le pun covorase care se vand la sac in germania la orice tarc auto, par masini noi, putin folosite ca "Germanul are grija de de masina", si sunt polisate.

Troncane motorul? Baga aditiv la motor, ceva chit la caroserie, ceva sudura la cadru. Arata si mergea ca noua, cateva sute de km.
Si masinile alea din Germania nu sunt toate din Germania, sunt duse cu tirurile in tarcurile/parcurile auto de acolo ca se vand repede.

Edited by GreatLeader, 08 February 2023 - 07:57.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Ce vrei sa afli, daca e in stare buna de functionare sau daca a avut avarii reparate anterior?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlexandru_31, on 07 februarie 2023 - 23:22, said:

De exemplu, voi, cand v-ati cumparat masina second-hand, cum ati procedat (de la inceputul si până la sfarsitul tranzactiei)?
La ce anume ati fost (mai) atenti?
Am luat pe cineva care se pricepe la masini. La ce se uita el? La spatiile dintre componentele caroseriei. Daca nu erau uniforme clar a avut accident. Apoi la data de fabricatie a geamurilor. Daca difera intre ele, e clar caz de accident.

https://www.clubopel...pic.php?t=83815

[ https://i61.servimg.com/u/f61/14/51/75/54/p1000416.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Depinde si cat costa masina..la 3-4000 euro ce asteptari sa ai. Parerea mea.

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View PostBursul, on 08 februarie 2023 - 09:03, said:

Am luat pe cineva care se pricepe la masini. La ce se uita el? La spatiile dintre componentele caroseriei. Daca nu erau uniforme clar a avut accident. Apoi la data de fabricatie a geamurilor. Daca difera intre ele, e clar caz de accident.

https://www.clubopel...pic.php?t=83815


geamurile se mai sparg si fara accident din cauza de chei uitate inauntru, furturi, vandalism etc

#11
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View PostAlexandru_31, on 07 februarie 2023 - 23:22, said:

De exemplu, voi, cand v-ati cumparat masina second-hand, cum ati procedat (de la inceputul si până la sfarsitul tranzactiei)?
La ce anume ati fost (mai) atenti?

Am căutat timp de 2 ani un Accord. Am discutat cu mai mulți dealeri din România și Germania, cu toții erau evazivi(dau un exemplu: loturile din 2008-2009 au o mare problemă la trapă. Absolut toate mașinile nu aveau rezolvată problema, iar rezolvarea ei costă cam 6.000 de lei). Am discutat și cu persoane fizice, în general au fost mult mai sincere, dar am pățit să merg de la Suceava la Tîrgu Jiu cu banii la mine, să iau un Accord "ireproșabil" și să mă întorc tot cu trenul.
În octombrie anul trecut, a ajuns funia la par și am fost obligat să iau ce găsesc. Așa că am căutat pe olx cu filtru pe Suceava și am găsit două mașini care mi-ar fi plăcut. Prima, o Octavia care avea în raportul RAR 100.000 km dați înapoi ("Vai, dar nu e adevărat, cum să aibă km dați înapoi...? Raport RAR, zici? Ce e aia? A... Adio!")
A doua mașină, o Jetta, o vindea cineva care stă - culmea! - la 200 m de mine. Am fost seara, am condus-o, am stat de vorbă vreo 2 ore. A doua zi dimineața am cumpărat-o.

Strict pentru mine, a contat cel mai mult omul. A fost sincer, mi-a arătat minusurile pe care le avea mașina (Jetta 1.6 Tdi 2013), avea al doilea set de roți în portbagaj, folosea un ulei rar (Amtecol), pasionat de VW, tocmai își luase un Tiguan 2018 și Jetta stătea de acum parcată.
Mai mult, spunea că mă știe din vedere, căci băiețelul lui se mai jucase cu fetița mea. Nu intru în amănunte, dar asta a contat cel mai mult pentru mine, așa că am cumpărat mașina fără să mai stau pe gînduri.
Am patru luni și vreo 5.000 km făcuți. S-a ars un bec pe faza scurtă (Philips Vision nu știu ce 200% scump ca aurul) și văd că nu prea merge semnalizarea din oglinda dreapta. În rest, merge foarte bine. În calitate de fan Vtec, mă declar stresat de EGR, turbină, volant(ă), injectoare, DPF, dar asta e...



#12
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View Postcipinet, on 08 februarie 2023 - 00:18, said:

Iei masina de la reprezentnta sau dealeri de incredere, cu istoric complet. E adevarat si costa mai mult.
Stai linistit. Stiu eu masina luata de la mare dealer local care vinde si noi si SH. Garantie un un an/10000 km .Deviz de reparatie dupa 5000km ..turbina, distributie lant, termoflot, termostat+vas expansiune si alte rahaturi mici. Peste 10000 lei reparatia si au fost de acord sa schimbe doar corp termostat si vas expansiune pe garantie.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
cand  cumperi masina   prima data verifici omul..vorba aia.

dupa aia stii cu destul de buna acuratete si in ce stare e masina.

nu e 100% valabil - am fost sa vad masina la unu care era cica avocat, impecabila bla bla... omu avea ceva legatura cu avocatura intr-adevar..dar era un samsar ordinar si masina era clar manarita. i-am demonstrat si a zis  ca daca nu o aranjeaza nu o vinde...ca romanu cauta km putini si masina sa luceasca. si omu avea experienta ca mi-a zis din primele 2 minute ca nu sunt clientul potrivit pentru masina aia..ca prea ma uit la detalii :)))))

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Suna mai interesant sa cumperi o masina decat sa o vinzi, din ce povestiti voi.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa 5 masini noi, as lua masina SH, dar numai de la primul proprietar. Intai ma uit la om, apoi la masina. De fapt nu ma uit la masina ca poate sa faca o gramada de smecherii si habar nu am sa deosebesc bujia de injector.  Conduc masina, ca am fund, talpa si ureche bune. Daca omul si condusul sunt 110% ok, poate-poate-poate cumpar fara alta verificare. Singura verificare pe care as face-o ar fi sub forma unui deviz de revizie la o reprezentanta autorizata.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cand gasesti un chilipir VAG tipla full option fara piele condus de o batranica bisericoasa din Germania nu ai cum sa dai rateu...

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAlexandru_31, on 07 februarie 2023 - 23:22, said:

De exemplu, voi, cand v-ati cumparat masina second-hand, cum ati procedat (de la inceputul si până la sfarsitul tranzactiei)?
eu am vazut cateva poze pe internet, mi-a placut, am transferat toti banii, dupa vreo 2 sapt mi-a venit masina pe platforma. 3 ani jumate si vreo 40k km, singura problema, un amortizor de la hayon s-a stricat. masina luata de pe site de licitatii.

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBursul, on 08 februarie 2023 - 09:03, said:

Am luat pe cineva care se pricepe la masini. La ce se uita el? La spatiile dintre componentele caroseriei. Daca nu erau uniforme clar a avut accident. Apoi la data de fabricatie a geamurilor. Daca difera intre ele, e clar caz de accident.

Si daca ti-a sarit o piatra in parbriz si l-ai schimbat, nu inseamna ca masina a fost implicata in accident...
Te uiti la data de pe faruri, nu la parbriz... parbrizul e irelevant, pot fi 100 de motive sa schimbi un parbriz dar muuuult mai putine sa schimbi un far de exemplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate