Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Norvegienii au testat autonomia a 29 de mașini electrice în condiții de iarnă și zăpadă, până la epuizarea bateriei

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Au avut și ei în Germania perioada în care nu își mutau dosul din mașină. Dar nevoia te dezvață.

Pentru mulți oameni care câștigă puțin mașina este mai degrabă o condamnare la sărăcie prin costurile ce le impune.

#110
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 07 februarie 2023 - 15:27, said:

Deci, despre ce vorbim?
N-am avut posibilitatea sa fac testul cu electricele, a fost prea aglomerat, se mergea cu 70-80 km/h. Nici nu prea am vazut multe electrice Dar ....

1. A fost un BMW i3 care s-a dus cu 130 km/h in fata, eu cu 120 km/h.
2. Tesla S (cred ca era). M-a intrecut pe portiunea de lucrari, dar dupa ce s-a rasfirat traficul, s-a bagat pe banda 1 si a pus tempomatul la 100 km/h.

Vedem weekendul viitor.

#111
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postro_explorer, on 09 februarie 2023 - 22:21, said:

0 emisii in domeniul exploatarii auto este un target f real. Nu mai vinzi afumatori.
Nu mai vinzi auto personale... altfel doar muti problema cu emisiile.
Te bagi?


View Postro_explorer, on 09 februarie 2023 - 23:36, said:

Total de acord. În orașe mașinile trebuiesc eliminate complet.
Esti un micut ipocrit atat timp cat tu intri cu masina in oras[e].
Ca sa nu mai spun ca exista solutii si pentru extraurban... autobuze / tren / avion nu servesti?

Edited by BlueKing-69, 13 February 2023 - 11:39.


#112
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBlueKing-69, on 13 februarie 2023 - 11:38, said:

Nu mai vinzi auto personale...
Mașinile personale sa fie doar acolo unde nu este eficient sa ai transport în comun. Trebuie o minima concentrație de oameni pe o suprafață ca transportul în comun sa poată înlocui eficient mașinile personale, altfel poluezi mai mult.

View PostBlueKing-69, on 13 februarie 2023 - 11:38, said:

Esti un micut ipocrit atat timp cat tu intri cu masina in oras[e].
Daca atât te-a dus capul sa comentezi la ce am scris înseamnă că ai o problema de înțelegere a unui text simplu.

#113
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007

View Postro_explorer, on 09 februarie 2023 - 23:36, said:

Total de acord. În orașe mașinile trebuiesc eliminate complet.
Tu te deplasezi doar in oras și între orașe? Atât?
Pt tine nu există situații în care pleci din oraș în afara orașului fără sa ajungi in altil?
Daca vrei sa mergi la pescuit cum faci? Fără mașină cum ar trebui sa procedezi? Îmi iau un căruț să-l tarai după mine (nu, pe bicicleta nu incap toate hangaralele), parcurg xx km inhamat la căruț? La întoarcere idem?
Să-ți duci copiii în vizită la bunici la tara cum faci? Cu transportul in comun până la cel mai apropiat oraș, eventual și schimbând câteva mijloace de transport în comun și de acolo cu rata de navetiști până în sat?
La o iarbă verde, la o pădure cum ajungi? Cu transportul in comun?
Vrei să lăsăm toți mașinile pe camp la intrarea in orase pt astfel de activități?

Edited by remvirg, 01 March 2023 - 11:35.


#114
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postremvirg, on 01 martie 2023 - 11:34, said:



Vrei să lăsăm toți mașinile pe camp la intrarea in orase pt astfel de activități?

Nu, trăim în secolul 21, exista soluții mai inteligente de atat

De exemplu taxare dinamica. Mergi duminica la pescuit sau la tara pe o ruta de ieșire în oraș te vad camerele și nu te taxează deloc sau îți iau 10 cenți.
Însă in cursul săptămânii dacă te-am "prins" ca intri în oraș în intervalul 7-10 dimineața (aka cu navestisti) te-am taxat 20e. Când ieși dacă e intervalul 17-20 încă 20.  Alternativ îți ofer tren suburban, sau parcare ieftina în afara și linie directa care ambele te lasă într-un nod de trasport.

Problema orașului nu-i ca te duci la pescuit sau la tara in weekend, ci fluxul de navetiști care pe intervalul 8-18 dublează sau tripleaza numărul de masini aflate pe străzi in oraș și se înghesuie în câteva cartiere de afaceri toți. Și exista metode sa ii "lovești" pe aia fără sa dai neapărat în toți printr-o taxare care sa tina cont de moment și de zona (taxa mai mare în zone dense și bine deservite de transport în comun, si la orele de vârf).


Edited by KiloW, 01 March 2023 - 11:56.


#115
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
"Alternativ îți ofer tren suburban, sau parcare ieftina în afara și linie directa care ambele te lasă într-un nod de trasport....."
aici este cheia. creaza alternativa si apoi sa se vina cu restrictiile, amenzile.

#116
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postremvirg, on 01 martie 2023 - 11:34, said:

Tu te deplasezi doar in oras și între orașe? Atât?
Nu, ma deplasez unde am nevoie, cand am nevoie. Cateodata cu masina, alteori cu transportul in comun si cateodata cu bicicleta.

#117
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
un VR ar putea inlocui si dusul la job pt multi, si vizitatul bunicilor, ba chiar si unele vacante.

#118
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
https://newsweek.ro/...rg-peste-300-km

#119
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mi se par distante ultra mega rezonabile la vitezele alea. Asta pentru simplul motiv ca în viata de zi cu zi nu ai unde merge atât cu vitezele respective.

Concluzia a 2-a : model 3 LR rulz!

#120
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
Corect. E ultra mega rezonabil să ți se facă foame din 300 in 300 km de autostrada, adică 2 ore și un pic. Cine nu simte nevoia asta e anormal.

#121
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Care o fi legatura cu discutia numai tu stii. Dar, na, daca tu asa consideri rezonabil, asa sa fie.

#122
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023

View Postro_explorer, on 11 martie 2023 - 22:08, said:

Mi se par distante ultra mega rezonabile la vitezele alea. Asta pentru simplul motiv ca în viata de zi cu zi nu ai unde merge atât cu vitezele respective.

Concluzia a 2-a : model 3 LR rulz!
In viata de zi cu zi bucurestenii vineri seara sunt pe litoral , fiindca pentru si despre ei sunt toate topicurile cu EV, e clar ca  sansele lor de a ajunge la destinatie fara incarcare sunt zero daca merg legal pe autostrada, daca depasesc viteza legala deja nici nu mai are rost discutia.

Deci in viata de zi cu zi ev-ul bucuresteanului sarman nu prea e ce trebuie !

#123
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Parca in unele weekend-uri sunt niste blocaje de te doare mintea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate