Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Tranzacție neautorizată (BT Pay) Mollie Restocks B.V

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mda. E cam nasol. Cineva a facut doua comenzi, nu poate fi o eroare a mamei tale.

Cred ca se rezolva. Procesator serios, comerciant destul de serios.

Edited by pasilla, 05 February 2023 - 17:02.


#20
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Normal
Cineva are toate datele cardului și cumpără.
Perfect normal.
Nu sume mari să bată la ochi.
Soțul sigur n-ar zice nimic soției.... dacă-și ia 2 perechi pantofi...ieftini.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postasdfa34, on 05 februarie 2023 - 15:39, said:

Dacă are are cineva idei despre cum s-ar fi putut întâmpla asta, aș aprecia.

De unde sa stim noi cum/unde a introdus mama ta datele cardului??? Nu avem un glob de cristal...

Titularul este deplin responsabil de datele cardului! Banca nu conteaza daca blocheaza cardul si dupa 1 minut - daca tranzactia s-a efectuat => sumele sunt blocate pentru procesatorul care le-a solicitat si trebuie sa plece acolo. Daca in urma analizei se constata o frauda, banii se intorc de la celalalt procesator.

Ca idee: nu am inteles niciodata de ce nu blocheaza lumea cardurile la platile online din aplicatiile bancare! Putea sa declare limita de 1 leu la platile online si isi mareste manual sumele cand chiar vrea sa faca o plata online.

Este bine stiut ca vanzatori din afara UE (in special) nu folosesc aceleasi elemente de siguranta si pot exista sume decontate fara autorizarea expresa a titularului.

#22
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostXman_ghio, on 05 februarie 2023 - 17:11, said:

Ca idee: nu am inteles niciodata de ce nu blocheaza lumea cardurile la platile online din aplicatiile bancare! Putea sa declare limita de 1 leu la platile online si isi mareste manual sumele cand chiar vrea sa faca o plata online.    
Asta e prima măsură pe care i-am recomandat-o s-o facă pentru data viitoare. A doua fiind să nu mai folosească cardul principal pentru plățile online, ci doar cel virtual și temporar.


View PostXman_ghio, on 05 februarie 2023 - 17:11, said:

Este bine stiut ca vanzatori din afara UE (in special) nu folosesc aceleasi elemente de siguranta si pot exista sume decontate fara autorizarea expresa a titularului.  
Deci, dacă fac acum o comandă de pe site-ul respectiv, tranzacția nu necesită autorizare?

Edited by asdfa34, 05 February 2023 - 17:19.


#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postasdfa34, on 05 februarie 2023 - 17:19, said:

Deci, dacă fac acum o comandă de pe site-ul respectiv, tranzacția nu necesită autorizare?
Exact - sunt foarte multe site-uri internationale pentru care nu se solicita autorizare.

De asta (a) Revolut te salveaza - tii acolo 0 lei si incarci doar cand vrei sa platesti si (b) tii limita pe cardul principal (de salariu/pensie) la 1 leu ca indiferent cine are datele cardului sa nu poata face nici o plata.

#24
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View Postasdfa34, on 05 februarie 2023 - 15:39, said:

Maică-mea a primit în urmă cu 2 zile o notificare pe Iphone în care i s-a cerut să autorizeze două tranzacții de 195 și 200 de euro, pe care nu le-a acceptat. Cu toate astea, tranzacțiile s-au efectuat cu succes și fără vreo aprobare.

Probabilitate apropiata de zero.

Fie nu a existat o notificare de aprobare. Ci o notificarea tranzactiei.
Caz in care exista sanse bune de recuperare. (Daca nu a aprobat anterior, intr-o tranzactie anterioara.)

Fie a aprobat din greseala. Caz in care, sansele sunt zero.



-----

Si daca astepti 30 de minute de blochezi cardul, reflecta analfabetism financiar-bancar.

Pe langa nefolosirea de conturi separate.
Modificare limite canale de plata.  
Etc.

#25
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Poststevetlangat, on 05 februarie 2023 - 17:30, said:

Probabilitate apropiata de zero.    
NU a deschis aplicația, nici notificarea. A sunat imediat la bancă, de frică să nu se autorizeze plata dacă deschide aplicația.

View Poststevetlangat, on 05 februarie 2023 - 17:30, said:

Fie nu a existat o notificare de aprobare. Ci o notificarea tranzactiei.  
A primit notificare de CONFIRMARE a tranzacției, nu o notificare a tranzacției realizate. Ăsta e și motivul pentru care a sunat direct și nu a deschis aplicația.

View Poststevetlangat, on 05 februarie 2023 - 17:30, said:

Si daca astepti 30 de minute de blochezi cardul, reflecta analfabetism financiar-bancar.    
Și-a introdus cardul doar pe site-urile „cunoscute”. Shein, eMag, Gymbeam și încă unul pentru accesorii auto.
Și nu știu dacă te încălzește cu ceva de susții că se numește analfabetism financiar.

Nu a mai pățit niciodată așa ceva, în cei 10 ani de când e la banca asta, în cei 10 ani de când face tranzacții online pe aceleași site-uri.

#26
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Cel mai probabil a fost o eroare umană, poate chiar din trecut (pe alt site?). Eu chiar nu am văzut tranzacție neaprobata în btpay care să meargă mai departe, din greșeală am testat la un moment dat. Ceva/cândva a aprobat de s-au luat banii.
Blocarea cardului e ok și în momentul de față singura opțiune posibilă. Banca vă va menționa când și ce s-a aprobat, nu prea cred că s-a aprobat de la sine - rămâne să vedeți mai departe...

Pe viitor învață-i despre Revolut și cardurile virtuale de folosință unică. Mult mai sfânt și o poți păți doar o dată și doar dacă o "faci" tu pe bune și doar dacă ai fonduri în Revolut. 2+ de dacă - greu de greșit chiar așa...

Edited by Ravy, 05 February 2023 - 18:45.


#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

View Postasdfa34, on 05 februarie 2023 - 15:39, said:

...Ea nu și-a introdus cardul decât pe câteva site-uri cunoscute, precum Shein, GymBeam, eMag și încă unul pentru Auto.

Apropo, pe gym bagi datele cardului si-ti iau banii FARA sa necesite autorizare, cam dubios imo.
Nu stiu daca e de acolo dar zic ..

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Se dezactiveaza platile online si se activeaza doar la tranzactii.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXman_ghio, on 05 februarie 2023 - 17:11, said:

Ca idee: nu am inteles niciodata de ce nu blocheaza lumea cardurile la platile online din aplicatiile bancare!
Pentru ca folosesc... pierd functionalitatea.

#30
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postasdfa34, on 05 februarie 2023 - 18:10, said:

Nu a mai pățit niciodată așa ceva, în cei 10 ani de când e la banca asta, în cei 10 ani de când face tranzacții online pe aceleași site-uri.

Card Raiffeisen inainte, acum card BT, cont paypal  - in 12-15 ani sute de tranzactii online direct in China, nici un fel de problema niciodata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate