Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Inmatriculare temporara Suedia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jughi

jughi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2006
Buna ziua dragilor!
Am si eu o mare dilema, daca ma poate ajuta cineva.
Pe scurt:
Am achizitionat(achitat) o masina din Suedia de la un dealer auto.
As dori sa o aduc in tara nu pe trailer ci sa merg, sa o iau si sa merg cu ea pana in Romania.
Am citit si de asemenea am vorbit la telefon cu cei de la STA( Swedish Transport Agency) si mi-au spus ca ei elibereaza numere provizorii pentru export cu valabilitate de 30 de zile, insa pentru aceasta, trebuie sa inchei o polita de asigurare ÎN Romania, lucru pe care nici un asigurator roman nu poate sa-l faca, deoarece trebuie luata intai in evidentele fiscale..., ca sa fie luata in evidentele fiscale, trebuie sa treaca mai intai pe RAR Romania...., deci prima cale este blocată...
Mai mult, politele de asigurare pentru numere provizorii romanesti au cartea verde blocata, deci nici aceasta nu poate fi facuta.... si a doua cale blocată.....
De asemenea, am vorbit la o societate de asigurari din Suedia si nici eu nu-mi pot incheia o asigurare pentru ca nu am nu stiu ce Social security number.... deci si a treia cale evident.....tot blocată!
In orice alta tara europeana, cand cumperi o masina, ti se dau numere provizorii la cerere si o asigurare de 30 de zile.
Deci, intrebarea mea este stiti cumva cum se inmatriculeaza pentru export o masina din Suedia? Va rog mult sa ma ajutati sa ies din acest impas ca am inebunit, nu mai stiu din ce parte sa mai apuc problema...
Va multumesc mult!

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Ia-ti numere provizorii nemtesti livrate prin curier. Merge doar daca ai noroc si tarile isi recunosc intre ele inspectiile tehnice. Posibil sa da si posibil sa poti obtine simplificat numere de tranzit. As intreba si tarile vecine si Olanda.

#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
In orice alta tara europeana, cand cumperi o masina, ti se dau numere provizorii la cerere si o asigurare de 30 de zile.
Corect dar tie nu-ti foloseste.Dreapta sus pe poza.

#4
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.ooyyo.co...642389560.html/
https://www.olx.ro/d...ac-IDgKjWr.html
Fix pix.

View Postjughi, on 04 februarie 2023 - 10:38, said:

Buna ziua dragilor!
Am si eu o mare dilema, daca ma poate ajuta cineva.
Pe scurt:
Am achizitionat(achitat) o masina din Suedia de la un dealer auto.
As dori sa o aduc in tara nu pe trailer ci sa merg, sa o iau si sa merg cu ea pana in Romania.
Am citit si de asemenea am vorbit la telefon cu cei de la STA( Swedish Transport Agency) si mi-au spus ca ei elibereaza numere provizorii pentru export cu valabilitate de 30 de zile, insa pentru aceasta, trebuie sa inchei o polita de asigurare ÎN Romania, lucru pe care nici un asigurator roman nu poate sa-l faca, deoarece trebuie luata intai in evidentele fiscale..., ca sa fie luata in evidentele fiscale, trebuie sa treaca mai intai pe RAR Romania...., deci prima cale este blocată...
Mai mult, politele de asigurare pentru numere provizorii romanesti au cartea verde blocata, deci nici aceasta nu poate fi facuta.... si a doua cale blocată.....
De asemenea, am vorbit la o societate de asigurari din Suedia si nici eu nu-mi pot incheia o asigurare pentru ca nu am nu stiu ce Social security number.... deci si a treia cale evident.....tot blocată!
In orice alta tara europeana, cand cumperi o masina, ti se dau numere provizorii la cerere si o asigurare de 30 de zile.
Deci, intrebarea mea este stiti cumva cum se inmatriculeaza pentru export o masina din Suedia? Va rog mult sa ma ajutati sa ies din acest impas ca am inebunit, nu mai stiu din ce parte sa mai apuc problema...
Va multumesc mult!
O vinzi la dealerul de unde ai cumparat-o.Pierzi vreo 500 da macar nu faci AVC.Succesuri !

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
N-am incredere in nimic cumparat de pe teritoriul RO, in afara de cazul in care iei de la un amic, un coleg etc.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
în ungaria se vând numere provizorii și numai le pui pe mașina cumpărată

#7
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View Postjughi, on 04 februarie 2023 - 10:38, said:

Am citit si de asemenea am vorbit la telefon cu cei de la STA( Swedish Transport Agency) si mi-au spus ca ei elibereaza numere provizorii pentru export cu valabilitate de 30 de zile, insa pentru aceasta, trebuie sa inchei o polita de asigurare ÎN Romania,
Cred ca ai inteles tu gresit. Nu aveau de ce sa iti ceara cei din Suedia asigurare din Romania.
Prin toata Europa se vand asigurari chiar pe cateva zile, tocmai pentru cazuri de transport auto cand se cumpara.

View Postjughi, on 04 februarie 2023 - 10:38, said:

o polita de asigurare ÎN Romania, lucru pe care nici un asigurator roman nu poate sa-l faca, deoarece trebuie luata intai in evidentele fiscale..., ca sa fie luata in evidentele fiscale, trebuie sa treaca mai intai pe RAR Romania...., deci prima cale este blocată...
Cine te-a mintit ca aia e procedura de asigurare? E total eronat ce spui tu aici. Orice asigurator iti face asigurarea in 5 minute doar daca te prezinti la ghiseu cu actele, dar nu te va ajuta cu nimic pentru cazul tau.

View Postjughi, on 04 februarie 2023 - 10:38, said:

Mai mult, politele de asigurare pentru numere provizorii romanesti au cartea verde blocata, deci nici aceasta nu poate fi facuta.... si a doua cale blocată.....
Numere provizorii rosii sunt valabile doar pentru a circula in Romania cu masina. Nu poti lua numere rosii din Romania si pleca in Suedia sa pui numerele rosii romanesti pe masina si sa circuli cu masina cu numerele rosii romanesti din Suedia pana aici.

View Postjughi, on 04 februarie 2023 - 10:38, said:

De asemenea, am vorbit la o societate de asigurari din Suedia si nici eu nu-mi pot incheia o asigurare pentru ca nu am nu stiu ce Social security number.... deci si a treia cale evident.....tot blocată!
Mai incearca si la altii. O fi Suedia o tara tampita, dar refuz sa cred ca e chiar atat de tampita.

View Postjughi, on 04 februarie 2023 - 10:38, said:

In orice alta tara europeana, cand cumperi o masina, ti se dau numere provizorii la cerere si o asigurare de 30 de zile.
Nu chiar. Depinde de situatie si stat. In unele state pleci cu masina cu numerele locale si trebuie doar sa iti faci o asigurare provizorie care poate fi chiar pe cateva zile. Apoi cand ajungi acasa incepi demersurile de inmatriculare.

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,123
  • Înscris: 24.05.2006

View Postjughi, on 04 februarie 2023 - 10:38, said:

Va multumesc mult!

Eu cand mi-am adus masina din Danemarca, am platit 700 de kr pentru o autorizatie provizorie, valabila 7 zile. Odata cu aia am primit niste numere de hartie pe care le-am lipit pe masina si am venit acasa cu ea.
Acum, pentru ca eu aveam acte de Dk, am putut sa comand numerele astea online de la SKAT-ul ( ANAF-ul) danez. Daca nu ai rezidenta daneza, trebuie sa te duci tu la ghiseu cu actele masinii si sa platesti si iti elibereaza aia autorizatia. Firma de unde am cumparat masina facea asta contra cost.
Daca ii intrebi ce si cum , poate vor reusi sa te lamureasca, mai ales ca presupun ca majoritatea masinilor vandute ajung in Europa de Est.
Vezi ca e p-aici o sectiune cu romani in Suedia, intreaba pe acolo, poate te lamuresti mai bine.

Cred ca scrie p-aici pe undeva:

https://www.transpor...-used-vehicles/

Edited by wiseguy76, 04 February 2023 - 14:30.


#9
jughi

jughi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2006

View Postvictord36, on 04 februarie 2023 - 11:09, said:

In orice alta tara europeana, cand cumperi o masina, ti se dau numere provizorii la cerere si o asigurare de 30 de zile.
Corect dar tie nu-ti foloseste.Dreapta sus pe poza.
Romania ofera si ea numere de inmatriculare provizorie in vederea exportului.
https://hub.mai.gov....iciu/view?id=74

View PostEMPP, on 04 februarie 2023 - 12:53, said:

în ungaria se vând numere provizorii și numai le pui pe mașina cumpărată
Poti sa-mi dai te rog mai multe detalii despre lucrul asta te rog?
Mi-a mai spus cineva, dar nu cunostea detalii.
Multumesc mult!!!

#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 09.09.2010

View PostEMPP, on 04 februarie 2023 - 12:53, said:

în ungaria se vând numere provizorii și numai le pui pe mașina cumpărată
Cumparata din ungaria. Nu?

#11
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,147
  • Înscris: 05.09.2007
Suedia NU are numere  de export ! cand cumperi masina de la ei o radiaza si o scoti doar pe platforma.  in octombrie-noiembrie anul trecut am vorbit o gramada la telefon la dealeri , voiam un A5-Q5 de acolo. trebuia sa platesc integral masina apoi sa astept 2 saptamani pana o puteam lua cu platforma.

dupa ce am renuntat la idee un dealer Honda parca m-a sunat pentru un A5 , imi faceau o reducere de 5 mii euro. masina  aprilie 2022 cu vreo 3 mii km in bord . o platforma costa vreo 1500 euro pana in RO , is o gramada de anunturi pe net(am sunat si intrebat).

atentie la masinile sub 6 luni si sub 6 mii km in bord, trebuie sa platiti tva la noi in tara !

Edited by csi1, 04 February 2023 - 18:01.


#12
jughi

jughi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2006

View Postsftp, on 04 februarie 2023 - 13:24, said:

Cred ca ai inteles tu gresit. Nu aveau de ce sa iti ceara cei din Suedia asigurare din Romania.
Prin toata Europa se vand asigurari chiar pe cateva zile, tocmai pentru cazuri de transport auto cand se cumpara.

Cine te-a mintit ca aia e procedura de asigurare? E total eronat ce spui tu aici. Orice asigurator iti face asigurarea in 5 minute doar daca te prezinti la ghiseu cu actele, dar nu te va ajuta cu nimic pentru cazul tau.
Nu mai contrazice asa in necunostina de cauza... Mai intai documenteaza-te si apoi da-ti cu parerea....
Uite, citeste aici....
https://www.transpor...g-new-vehicles/

Un pasaj din procedura de aplicare din linkul de mai sus:
Attach to the application:
a Swedish traffic insurance certificate for temporary registration or, for exports to other EEA countries: a 30-day insurance certificate issued in the country to which the export is to be made (does not apply to trailers),

#13
jughi

jughi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2006

View PostEMPP, on 04 februarie 2023 - 12:53, said:

în ungaria se vând numere provizorii și numai le pui pe mașina cumpărată

Mulțumesc pentru sfat!
Am găsit, am vorbit și cu cineva care se ocupă de înmatriculări și mi-a confirmat ca este OK și perfect legal. ������
Problem solved!

#14
dragosX1990

dragosX1990

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2023
Salut junghi.
Imi poti spune te rog cum ai rezolvat in final sa aduci masina in tara?

#15
bogdan1anghel

bogdan1anghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.04.2010

 jughi, on 05 februarie 2023 - 14:47, said:



Mulțumesc pentru sfat!
Am găsit, am vorbit și cu cineva care se ocupă de înmatriculări și mi-a confirmat ca este OK și perfect legal. ������
Problem solved!

Salutare! De curând am achiziționat o mașină cu talon si carte de suedia, numere provizorii si asigurare de Franța, factura de la firma din Franța, am efectuat RAR-UL,iar la înmatriculare am fost respins cu motivul ca mai trebuie un document din suedia, nu mi-a fost explicat mai detaliat, au zis ca firma de unde am achiziționat trebuie sa știe. Din păcate firma nu știe, sau întârzie sa bina cu un răspuns... Mai sunt persoane in situația  mea? Ce rezolvare ați  gasit?

Edited by bogdan1anghel, 28 February 2023 - 11:17.


#16
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023
Daca angajatul de la ghiseu a fost nesimtit si n-a vrut sa te informeze atunci fa o solicitare scrisa la DRPCIV sa iti spuna ce document au pretentia sa le mai prezinti pentru inmatriculare pe langa cele avute.

Certificatul ANAF de TVA l-ai avut? Poate la asta batea apropo functionarul, dar a fost nesimtit si a preferat sa te plaseze la firmele de inmatriculari sa manance si gura lor ceva.

#17
hagen20

hagen20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2023
Salut . Si eu am aceeasi problema .Inca nu am cumparat masina;am gasit un dealer care imi vinde o masina si ma poate ajuta cu nr temporare. Pt nr temporare in SE e  necesara insa o asigurare in RO.
Am intrebat un broker de asigurari daca poate sa emita un RCA in vederea inmatricularii pt 1 luna .El sustine ca poate sa faca acest RCA in vederea inmatricularii  fara  ca masina sa fie luata in in evidentele fiscale.Nu prea inteleg cum ar fi posibil asa ceva  ( btw la un test pt incheierea RCA in vederea inmatricularii in online se cere fisa de inmatriculare pe mail iar asa cum ai spus si tu fisa de inmatriculare fara CIV nu se poate ) ori nu stie despre ce vorbeste ori ceva  nu se leaga.
Astfel imi rezulta ca nu poti aduce o masina pe roti legal din Suedia daca nu ai "Social security number" in Suedia.. ceea ce nu e cazul pentru mine.
Sunt curios daca optiunea cu nr zoll Ungaria este legala/ functioneaza si daca ma poti ajuta cu un contact.
multumesc.

Edited by Dany_Darke, 09 March 2023 - 16:13.


#18
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Salut,
Nu exista asa ceva. Intri pe un broker de asigurare RCa online si faci RCA in vederea inmatricularii. Iti trebuie VIN-ul masinii. E treaba de 5 minute. Nu ai nevoie de alte acte, am facut eu cu 2 luni inainte de luare in evidenta si inscriere auto. Iti va trebui oricum RCA sa inscrii masina, si ulteriori inscrierii se poate actualiza polita de asigurare cu nr de inmatriculare in RO. In rest, celelalte aventuri din suedia nu ma pricep.
Fa asigurarea pe 1 an daca nu vrei sa revinzi masina, ca e mai ieftin.

Edited by evisceratum, 31 March 2023 - 08:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate