Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 

Cumparare apartament nou pe numele unui singur sot

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 01.04.2016
As vrea sa cumpar un apartament pe numele meu ca mai tarziu sotia sa cumpere un apartament pe numele ei, ambele cu 5% tva.

Doar ca am auzit niste cazuri in care notarul nu a permis cumpararea doar pe numele unuia dintre soti ci doar al amandurora.

Cunoasteti cazuri? Cum ati procedat?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate doar daca schimbati regimul matrimonial in regim matrimonial al separatiei de patrimonii sau ... divortati Posted Image
Asta e tot

#3
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 03.12.2021
Se poate. Gasiti un notar serios si intrebati. Oricum actele de la dezvoltator ale casei e bine sa verificati cu notarul dvs

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 23.10.2015
Notarul aplica legea, art 339. cod civil:

Quote

Bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale soţilor.


#5
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 01.04.2016
Ok, dar trebuie sa fie si sotia prezenta? Ma intereseaza sa poata cumpara si ea cu 5% tva mai tarziu.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
evident ca nu. in contractul de achizitie scrie clar ca tu esti casatorit cu X. bunul achizitionat in timpul casatoriei este comun.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 01.08.2006
Din ce stiu eu, contractul se face intre vanzator si tine, doar ca se mentioneaza si ca esti casatorit cu X-uleasca. Si devine proprietate comuna. Nu e nevoie sa fie prezenta sotia, doar sa ai o copie de buletin a sotiei.

Edited by bai3tzash, 03 February 2023 - 11:25.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
legea 227/2015 (actualizata) e destul de clara:

Quote

Art. 291
3.c.3
...Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziționa o singură locuință cu cota redusă de 5%, respectiv:
(ii) în cazul familiilor, soțul sau soția să nu fi deținut și să nu dețină, fiecare sau împreună, nicio locuință în proprietate pe care a/au achiziționat-o cu cota de 5%
deci singura situatie in care 2 persoane casatorite intre ele pot detine 2 imobile cumparate cu tva 5% e ca fiecare sa fi cumparat imobilul respectiv inainte de casatorie.

#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sau sa divorteze inainte si sa se recasatoreasca dupa achizitie, nu?

#10
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,192
  • Înscris: 17.09.2021

 _Smiley_, on 03 februarie 2023 - 11:31, said:

legea 227/2015 (actualizata) e destul de clara:

deci singura situatie in care 2 persoane casatorite intre ele pot detine 2 imobile cumparate cu tva 5% e ca fiecare sa fi cumparat imobilul respectiv inainte de casatorie.
Sau după ;). Un divorț la notar durează puțin.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 13.03.2017

 cristianc1, on 03 februarie 2023 - 11:16, said:

Ok, dar trebuie sa fie si sotia prezenta? Ma intereseaza sa poata cumpara si ea cu 5% tva mai tarziu.

Bro' ...
Se poate beneficia de TVA 5% DOAR o singură data per individ sau familie
Adica tu cu sotia, fiind familie, puteti beneficia DOAR o singură data

NU - nu trebuie sa fie prezenta sotia si nu este necesar acordul expres din partea ei
Pur si simplu notarul mentioneaza in contract ca esti casatorit cu ... + CNP
Asta inseamna ca tot ce cumpara un sot devine si bunul celuilalt sot
Adica - inca odata - se poate beneficia de TVA 5% DOAR o singură data per individ sau familie
Adica - in traducere libera - sotia NU poate cumpara alt apartament cu TVA 5%

Acum e clar ?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Treceti in regim de separatie de bunuri, e o procedura simpla care se face pe loc la notar. Dupa aia tot ce cumparati e pe numele fiecaruia. Dezavantajul e ca si la credite, daca faceti credit, o sa va ia tot separat, fiecare pe barba lui. Desi si aici mai exista solutii.

#13
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 22.08.2012
Iar daca iti trece prin cap sa te declari burlac, am un pretenar care a facut asa (a cumparat un cuibusor de nebunii fara sa stie nevasta Posted Image ) si peste vreo 10 ani, cand a vrut sa vanda, nu a putut, desi era deja divortat de nevasta respectiva.
Basca, doamna respectiva a cerut (si primit) vreo cateva mii de euro pentru deranj - ca sa vina sa semneze de vanzare.Posted Image

#14
cvision

cvision

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2023
Eu, la momentul cand am citit noile modificari, am inteles asa.

Scenariul 1:
-la momentul T0 cei 2 sunt necasatoriti => fiecare poate cumpara cate un ap. cu 5%
-la momentul T1 cei 2 se casatoresc => nu mai pot cumpara nici un ap. cu 5%; nici individual, nici per familie
-la momentul T2 cei 2 se despart => cei 2 nu mai pot cumpara nici un ap. cu 5% individual; nu stiu/n-am inteles ce se intampla daca unul se casatoreste cu alta persoana, care n-are nici un ap. cu 5%.

Scenariul 2:
-la momentul T0 cei 2 sunt casatoriti => pot cumpara per familie un ap. cu 5%; nu stiu daca se poate si individual, cate un ap. cu 5%, ei fiind casatoriti; eu cred ca nu.
-la momentul T1 cei 2 se despart => cei 2 nu mai pot cumpara cate un ap. cu 5%

Scenariul 3:
-la momentul T0 cei 2 sunt necasatoriti => fiecare poate cumpara cate un ap. cu 5% => presupunem ca unul dintre ei cumpara un ap. cu 5%, iar celalalt nu.
-la momentul T1 cei 2 se casatoresc => nu mai pot cumpara nici un ap. cu 5% per familie; individual, doar cel care nu avea ap. inainte de casatorie, nu stiu/n-am inteles daca mai poate cumpara un ap. cu 5%

Am inteles bine?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
articolul ala nu face nici o diferenta intre casatorii. daca ai cumparat odata un imobil cu 5%, tu (sau viitoare ta familie) nu vei mai putea cumpara altul. daca te casatoresti si viitoarea sotie nu a beneficiat de  legea asta, nu mai poate beneficia cat timp e casatorita cu tine.

articolul ala nu zice nimic de separatia de bunuri. e posibil sa fie o scapare, dar asa cum e scris acolo, tind sa cred ca se aplica aceleasi reguli ca si la regimul comunitatii. adica sotia nu mai poate cumpara cu 5% daca sotul deja a cumparat.

#16
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 01.04.2016
Conteaza cine interpreteaza legea, notarul nu? Deci nu s-a lovit nimeni inca de situatia asta.

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 23.10.2015
Ba da, eu. Cand am cumparat, notarul ne-a informat ca este obligat de codul civil sa ne treaca pe amandoi sotii pe contractul de vanzare-cumparare.

#18
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Parintii tai sau ai nevestei pot cumpara un apartament daca salariile lor sau pensiile lor le permit sa faca un credit si voi sa le dati banii.

Peste cativa ani il cumparati de la parinti si mai platiti in plus doar o taxa de vanzare cumparare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate