Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

De ce nu pleaca unii romani in vest, desi se plang de Romania?

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1465 replies to this topic

#1459
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,867
  • Înscris: 09.05.2008
Mă mai reiterez odată:
"Drum bun, și sa nu ne scrieți!!!!"



#1460
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,037
  • Înscris: 10.01.2023
mare frustrare la unii românași rămași că cei de afară le arată imaginea obiectivă a mizeriei din țară

acea sintagmă "vrem o țară ca afară" s-a transformat în "care vrea să plece, pe noi lăsați-ne să băltim în cloaca noastră"

#1461
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,363
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajfuturist, pe 30 aprilie 2024 - 08:55, a scris:

Mă mai reiterez odată:
"Drum bun, și sa nu ne scrieți!!!!"

Te deranjeaza adevarul? Eu doar am citat din articole, care-i problema? Am adunat doar trei, eu zic ca sunt destul de relevante. Ai vazut statistici oficiale, neoficial s-ar putea ca romanii plecati sa fie mult mai multi, declaratiile doamnei ministru care recunoaste problemele. Asta-i situatia. Nu poti tine pe nimeni legat de glia stramoseasca asa cum ti-ai dori dumneata. Uite aici:

Citat

În anul 2022, peste 18.000 de tineri (persoane până în 24 de ani) au părăsit România definitiv, cu 6.000 mai mult decât în 2021.

În același an, alți peste 60.000 au plecat temporar, pe o perioadă limitată de timp, cu aproximativ 2.000 mai mulți față de anul precedent, conform datelor Institutului Național de Statistică (INS).

Articol integral: https://www.hotnews....plecat-2022.htm

N-o sa-l postez pe tot pentru ca este destul de lung. A se observara ca printre tinerii care au parasit tara sunt si unii care ar vrea sa se intoarca. Cel putin la nivel declarativ, ca sa te mai linistesti putin. Posted image

Edited by un_el, 30 April 2024 - 09:15.


#1462
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajflt, pe 30 aprilie 2024 - 08:58, a scris:

mare frustrare la unii românași rămași că cei de afară le arată imaginea obiectivă a mizeriei din țară

Ești în eroare, s-a transformat România ca o mare stațiune de odihnă după ce au plecat milioane.

Vizualizare mesajflt, pe 30 aprilie 2024 - 08:58, a scris:

acea sintagmă "vrem o țară ca afară" s-a transformat în "care vrea să plece, pe noi lăsați-ne să băltim în cloaca noastră"

S-a transformat în - care vrea să plece să o facă mai repede ca să fie ca în stațiune de odihnă în România.

#1463
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,867
  • Înscris: 09.05.2008

View Postun_el, on 30 aprilie 2024 - 09:12, said:



Te deranjeaza adevarul? Eu doar am citat din articole, care-i problema? Am adunat doar trei, eu zic ca sunt destul de relevante. Ai vazut statistici oficiale, neoficial s-ar putea ca romanii plecati sa fie mult mai multi, declaratiile doamnei ministru care recunoaste problemele. Asta-i situatia. Nu poti tine pe nimeni legat de glia stramoseasca asa cum ti-ai dori dumneata. Uite aici:

Nu mă deranjeaza absolut nimic.
Doar ca din 82 de pagini, 57 sunt cu link-uri de tipu' postat de tine.
Daca se accepta repetarea impulsiv-compulsiva a unor mesaje, am zis sa joc si eu in horă. Muzica suna bine, dansatorii se misca frumos.

E vreo problemă?
Ai buton de RAPORT.

Edited by futurist, 30 April 2024 - 09:44.


#1464
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 09.07.2005

 Wotan, on 01 aprilie 2024 - 14:36, said:


Oribila optiune. Prima optiune e o palinca de calitate, de mere sau pere. Daca n-ai acces la asa ceva, un whisky. Numa daca nu-ti permiti nici whisky, atunci ajungi la vodka, ca sarakii aia din estul Europei...
Curat murdar coane... Vodka e mai curata decât țuicile și pălincile alea și decât whisky-ul(că și conținut de acetaldehide si fenoli). D-aia beau eu numai țuică de pruna lol..

#1465
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,363
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajfuturist, pe 30 aprilie 2024 - 09:42, a scris:

Nu mă deranjeaza absolut nimic.
Doar ca din 82 de pagini, 57 sunt cu link-uri de tipu' postat de tine.
Daca se accepta repetarea impulsiv-compulsiva a unor mesaje, am zis sa joc si eu in horă. Muzica suna bine, dansatorii se misca frumos.

E vreo problemă?
Ai buton de RAPORT.

Pai daca nu te deranjeaza si ai intrat in hora, joaca!

Nu-i nicio problema stai linistit, sa nu patesti ceva, la asta ma gandesc. Nu de alta, dar si medicii au parasit tara cu zecile de mii. Zau ca nu face "afacerea".

PS: Vezi ca pe aria dezbateri e un topic care este exact opusul astuia. ;)

#1466
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,277
  • Înscris: 30.07.2006

 Wotan, on 07 aprilie 2024 - 20:29, said:


In mod care poate sa le para unora paradoxal, Bucurestiul e un oras din care se pleaca masiv, primul loc la nivel național la migrația definitiva din țara.
https://adevarul.ro/...ti-2299732.html

Se pare ca ofera mai putin decat celelalte capitale regionale sau chiar de judet. Gradul de satisfactie al locuitorilor e scazut. Chiar si Iasiul, care e intr-o regiune izolata si defavorizata economic, e doar pe locul doi la emigratie.
Apropo, tu parca erai bucurestean. Unde rezidezi acum?

Irelevant.
Gândește-te că anual o generație de absolvenți de facultate rămâne în București.
Extrem de puțini se întorc în locurile de baștină.

Și încă una vine la facultate.

Edited by Moinesti72, 01 May 2024 - 12:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate