Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intelesul unei propozitii -sintaxa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
cristy_m_a

cristy_m_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.11.2006
Cerinta este numarul total de fructe.
Raspunsul este 25 in culegerea de matematica pt. copii isteti clasa 2-a.
Asteptam un raspuns de genul 16 cirese pentru ca virgula de dupa cuvantul cirese da o explicatie asupra cireselor (cirese, adica 16)

Totusi formularea este ciudata si copii in prima faza inteleg altceva, la fel si adultii. Si eu am intwle altceva in prima faza.
Daca justificarea mea cu virgula (probabil cazul vocativ) este gresita sa ma corecteze cineva.

Attached Files


Edited by cristy_m_a, 02 February 2023 - 22:02.


#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Consider o tortura sa spui elevii la asa ambiguitati din clasa a doua.
Stiu elevii de "vocativ" in clasa a doua ?

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Maia foloseste mai multe fructe pentru o salata.
Contextul e ff important.

#22
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
ChatGPT: 16 este numărul cireșelor. Această afirmație este argumentată prin compararea numărului de cireșe cu numărul de mere și portocale. Merele sunt descrise ca fiind "8 ori mai puține decât portocale", iar portocalele sunt "jumătate din numărul cireșelor". Prin urmare, numărul de cireșe este de două ori mai mare decât numărul de portocale și 16 este numărul cireșelor.

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Intrebati-va cine pune?
Mere pune, deci Mere ala n-are treaba cu fructul, o fi Ion Mere pe numele lui...
:D

#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View PostJustXXL, on 03 februarie 2023 - 00:44, said:

ChatGPT
Vedeti bwey de ce "real"-istii (si creatiile lor) n-o sa fie niciodata entelectuali? (bine, nici doctorii, economistii si juristii nu sint, si nici din ce in ce mai mult arhitectii). Orice afirmatie trebuie luata in context, si aici contextul e clar: "adica" se refera la PORTOCALE, daca 16 se referea la cirese, ar mai fi pus un "care" (cireselor, care sint 16).

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Ca sa fie impacata toata lumea, problema tre' rezolvata in trei moduri:diferite: odata cu 16 mere, apoi cu 16 portocale si la urma cu 16 cirese

#26
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View PostMarianG, on 02 februarie 2023 - 21:57, said:

Explicatie suplimentara, da. Dar la care propozitie, cea principala sau cea secundara?

Dat fiind faptul ca propozitia subordonata este pusa intre virgule intr-o fraza, poate fi privita ca o mica paranteza ce contine o nota explicativa. Iar ce urmeaza dupa aceasta, adica explicatia suplimentara, are legatura cu propozitia regenta. Dar matematicenii nu stiu fineturi de-astea. :P



View PostIon_Bumbu, on 03 februarie 2023 - 01:27, said:

Intrebati-va cine pune?
Mere pune, deci Mere ala n-are treaba cu fructul, o fi Ion Mere pe numele lui...
:D

Maia Mere, ca sa fim mai exacti. :icecream:

Enuntul problemei de clasa a II-a e defectuos. Cum sa pui doar un mar in salata si sa folosesti pluralul?! :lol:

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostJustXXL, on 03 februarie 2023 - 00:44, said:

ChatGPT: 16 este numărul cireșelor. Această afirmație este argumentată prin compararea numărului de cireșe cu numărul de mere și portocale. Merele sunt descrise ca fiind "8 ori mai puține decât portocale", iar portocalele sunt "jumătate din numărul cireșelor". Prin urmare, numărul de cireșe este de două ori mai mare decât numărul de portocale și 16 este numărul cireșelor.
Eu am incercat sa port aceasta conversatie cu chatGPT.
Cand am aflat ca este o intrebare de clasa a-II-a, l-am informat, si am concluzionat amundoi ca formularea poate fi intentionat ambigua, cu scopul de a stimula gandirea critica a elevului.

View Postadisz, on 03 februarie 2023 - 09:02, said:

Ca sa fie impacata toata lumea, problema tre' rezolvata in trei moduri:diferite: odata cu 16 mere, apoi cu 16 portocale si la urma cu 16 cirese
Si cine pune 128 de portocale intr-o salata ?

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde pentru cate persoane e salata.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Cate fructe foloseste Maia la salata?
Trei? Mere, portocale si cirese.

Edited by MarianG, 03 February 2023 - 11:57.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Alea sunt feluri de fructe.

#31
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View PostAlexEn, on 03 februarie 2023 - 11:42, said:

Depinde pentru cate persoane e salata.

Chiar nu mai conteaza. Reteta matematicenilor e oricum disproportionata. Cine ar pune 1 mar la 80 felii de portocale si 16 cirese intr-o salata? :D Ca sa nu mai spun ca marul se oxideaza rapid, devenind neapetisant, daca nu pui si o lamiie. :P


#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Un psihopat care a invitat la masa niste oameni alergici la mere si cirese :lol:

Revenind on topic, mie tot mi se pare ca formularea initiala lasa loc de interpretare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate