Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Dovadă vaccin si deparazitare câine

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
laptopnouuu

laptopnouuu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.02.2023
Salut. Cand vaccinezi si deparazitezi un caine primesti ceva documente doveditoare? Poti sa-ti dai cumva seama daca un caine a fost vaccinat si deparazitat?

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Se trece totul in carnetul de sanatate al cainelui... daca nu are carnet de sanatate probabil nici nu e vaccinat/deparazitat

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca - DA
Exista carnet de sanatate si pentru animale de companie
Acolo se noteaza tot - vaccinare, microcip, deparazitarile, sterilizarea, etc.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Fara suparare dar in Romania animalele de companie stau mai ok din punct de vedere medical ca si oamenii.. cand mergi cu un caine intr-un cabinet medical stie cand a fost vaccinat, cu ce, cand a fost deparazitat, cu ce, cand a fost castrat, ce operatii are, etc... daca ajunge un om in spital inconstient, au medicii ciuciu istoric medical...

Suntem vai mama noastra!

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Am vaccinat motanul. Mi-a dat doar un stiker de pe vaccin. Și pastila de deparazitare.
De unde carnet de sănătate la motan tomberonez?
La un câine maidanez crezi ca e diferit?

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdorin_2k, on 02 februarie 2023 - 15:51, said:

Am vaccinat motanul. Mi-a dat doar un stiker de pe vaccin. Și pastila de deparazitare.
De unde carnet de sănătate la motan tomberonez?
La un câine maidanez crezi ca e diferit?

Si la caine tomberonez, dar si la pisica tomberoneza poti sa ii faci carnet de sanatate si cip.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Carnetul nu e gratis si trebuie sa-l ceri

Eu am platit 20 lei Posted Image

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Deci la mine a fost ok? Doctorul a cerut 40 lei pe vaccin și 12 lei parca pe o pastila ce am impartit-o in 4.
Nu mi-a mai cerut 20 lei pe un carton (inutil mie).

#9
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am si la catei si la pisici carnete de sanatate. La catei sunt trecute seriile de la microcip si detaliile vaccinurilor. Deparazitarile facute intre vaccinuri le trec eu, lipesc sticker cu ce le-am dat si data, unele pastile de deparatizare sunt mai iefine online si nu ii plimb asa des la veterinar, la unul din catei e treaba de 2 persoane sa il urc in masina. La pisici nu trebuie microcip obligatoriu, probabil ca trebuie tinut la zi carnetul daca pleci cu pisica din tara. Eu la fel pun detaliile in carnete sa nu uit eu cand trebuie repetat.

Edited by dell99, 02 February 2023 - 17:52.


#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Poti, te rog, pune niste link-uri (sau treimite, in pm) cu sursele pentru medicamente / suplimente / etc. pentru caini?
Ani de zile, am cumparat Bravecto online. Zilele astea, cand a trebuit sa refac aprovizionarea, am constatat ca nu mai pot cumpara decat cu reteta Posted Image Sa ajung la cabinetul veterinar, pentru mine, nu este chiar asa de simplu, fiindca ma "costa" 100km + 30' extra acolo, in cabinet.

Multumesc!

P.S. Bravecto s-a scumpit enorm asa ca, daca aveti sugestii pentru solutii - interne - de deparazitare, care sa aiba rezultate similare, va rog, nu va sfiiti!

Acum, on topic ...

La tara, spre exemplu, i-am facut, fetei, carnet de sanatate. Adica i l-a facut medicul veterinar. Tot asa, trec vaccinarile si ce mai primesc, ei, cu sticker-e sau chiar scriu eu, daca este cazul. De cip, nici nu s-a pus problema. Oricum (fie vorba intre noi ... ) cine & cum sa i-l citeasca, la o adica?? Biatului i-am facut carnet de sanatate la veterinar, la "oras", asa ca are si cip Posted Image

Concluzia? Carentul de sanatate nu strica si se obtine usor; chiar si intr-un colt uitat, de lume. Cu cip-ul e mai complicat dar se poate, daca se doreste, cu adevarat. Eu recomand obtinerea si folosirea carnetului de sanatate. Chiar si pentru un maidanez; catel, pisoi, ce-o fi.

In alta ordine, de idei, mai am un maidanez care se strecoara, prin gard (numai el stie pe unde si cum!) si locuieste, la noi, de ani de zile; atunci cand are, el, chef. Am vrut sa-l vaccinez dar, de cum i-a vazut, pe veterinar si pe asistenta, a taiat-o elegant. "Merci! Nu servesc dintr-astea si, in plus, am si un pic de treaba, cu niste baieti." In curand se fac patru ani de cand il "avem" fara ca sa-l fi putut aduce mai aproape de 20 m de vreun veterinar. Nici vorba sa-l prind sai sa-l duc, la doctor. Asa ca i-am facut eu "carnet de sanatate". Ma ajuta, pe mine, sa vad cum ii merge dupa unele tratamente (ma duc, la veterinar, cu filmari, poze si explicatii amanuntite), ce medicamente / suplimente il ajuta, s.a.m.d. In plus, e vorba si despre tratamentele periodice care, fiind trecute acolo, sunt usor de tinut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate