Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sistemul de invatamant pe care sa il luam ca exemplu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 17.08.2022

 gushpi, on 01 februarie 2023 - 12:31, said:


...apoi se abandonează cât mai repede, deoarece nu se potrivește antropologiei (nu tipologiei) românești!

Asta la oamenii mari....copii insa sunt flexibili si adaptabili...

si apropo de oamenii mari.....Inainte de a adopta un sistem de invatamant performant
trebuie sa adoptam codul de valori moral al acelei populatii

#92
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Da' pe elevi îi întreabă cineva cam ce-şi doresc de la sistemul de învăţământ?

#93
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Aia ne-ar mai trebui, sa spuna kinderii ca vor sa stea pe feisbuc si sa dea examen la tiktok.

#94
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Karhu, on 31 ianuarie 2023 - 12:03, said:

Nu stiu daca e mult mai stufos.
Din manuale s-au simplificat sau chiar s-au scos o multime de capitole...


La examenele de titularizare se cere cu totul altceva decat ceea ce profesorul preda in clasa.
Asa am auzit, pana cand am vazut scripeti de ord II si momentul fortei in manuale de scoala (de momentul fortei auzisem si eu in scoala, dar nu cred ca s-a facut serios).

Pe de alta parte cred ca unele lucruri s-au scos. Nu stiu daca cele care trebuie.

#95
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Aduceti voi profesoare din Finlanda si vine comitetul mamelor de idioti gonflati care trebuie sa ia premiul 1 pe linie, sa stranga bani ca "vrea doamna un retroproiector, un laptop sau cizme sau lant de aur". In 2 ani devine finlandeza aia romanca 99%.

Directorii sunt pusi pe criterii politice, se feresc de titulari, angajeaza anual suplinitori care sunt santajabili si dau shpaga sa fie reprimiti si anul urmator... Despre ce vorbim aici?

Edited by hamal, 02 February 2023 - 20:56.


#96
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 02 februarie 2023 - 12:51, said:

Da' pe elevi îi întreabă cineva cam ce-şi doresc de la sistemul de învăţământ?

 Don_Costica, on 02 februarie 2023 - 14:17, said:

Aia ne-ar mai trebui, sa spuna kinderii ca vor sa stea pe feisbuc si sa dea examen la tiktok.

Ce gândire limitată. Ar putea să spună ce i-ar ajuta la înţelegerea unei lecţii sau ce nu le place la manuale.
Sistemul de învăţământ din România e învechit încă din anii '90. Că e neinteresantă şcoala. Şi atunci de să înveţi dacă uiţi.

Edited by djl, 03 February 2023 - 11:05.


#97
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Singura diferenta, ciudatenie, ce iti pare ca la noi nu este invatamant interactiv.
Cine nu are copil la scoala nu pricepe prea bine ce vreau sa zic, la noi in tara se practica scrisul pe tabla, elevul copiaza si ne vedem la examenul de 8, 12 sau licenta de la facultate.

#98
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012

 AncutaD, on 03 februarie 2023 - 11:08, said:

Singura diferenta, ciudatenie, ce iti pare ca la noi nu este invatamant interactiv.
Cine nu are copil la scoala nu pricepe prea bine ce vreau sa zic, la noi in tara se practica scrisul pe tabla, elevul copiaza si ne vedem la examenul de 8, 12 sau licenta de la facultate.

Depinde in ce scoala e. Unii invata sa negocieze in echipa, le dau profesorii proiecte si ii impart pe cateva echipe intr-o clasa.

La noi incepuse sistemul creselor daneze. S-au facut 3 in Bucuresti si apoi...pauza, desi inteleg ca existau liste de asteptare. Oare or mai exista ?

#99
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 AncutaD, on 31 ianuarie 2023 - 09:57, said:

In America mai toate scolile bune sunt private.
Nope, in fiecare circumscriptie sunt scoli publice, nu-tsi permit toti scoli private.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate