Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cazier judiciar online

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mare descoperire, ce să le povestesc ăstora de la MAI... După 1 secol, putem obține și noi un act important, online. Bravo, vă aplaudăm!

Am ajuns să ne mirăm, bucurăm de chestiuni care ar trebui să fie normale.

Aștept și ziua în care vei putea obține toate actele online, din fotoliu, bucătărie, budă, grădină etc., fără să te mai umilești pe la instituțiile publice, de parcă bugetarii ăia o fac benevol, nu sunt plătiți...

Și sperăm să prindem, mai întâi ziua în care să fie mai puțină birocrație, să ți se ceară mai puține acte, să fie procesul simplificat, să poți obține actele din 2-3 locuri, nu să trebuiască să te duci în 10.

#56
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Chiar merge bine. Am generat si eu de curiozitate.

Odata ce te loghezi prin https://www.ghiseul.ro/, datile viitoare vei putea intra direct prin https://hub.mai.gov.ro/, dar trebuie sa setezi o parola la cont mai intai.

Eu am avut cont pe ghiseul.ro ianinte sa implementeze validarea prin card bancar. Deci a trebuie sa-l validez mai intai. Se poate valida doar folosind carduri bancare din RO, exclus Revolut, Monesse, etc.

#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nici cu Orange Money nu merge validarea

#58
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdorin_2k, on 02 februarie 2023 - 11:35, said:

Nici cu Orange Money nu merge validarea
Păi nu apare în lista aia a celor 13 bănci, înrolate în sistem.

Orange Money nu este bancă, propriu-zis.

#59
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Mda, deci e o porcărie, nu merge cu absolut toate metodele de plată existente pe piață...

Poate de asta oamenii cu adevărat capabili evită să se implice în proiecte publice.

E inevitabil să nu apară unii care să comenteze că se putea face demult, că de ce nu se poate plăti în Orange money, in bitcoin sau cu revolut.

Nu merită...

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostVlad_22, on 02 februarie 2023 - 12:59, said:

Păi nu apare în lista aia a celor 13 bănci, înrolate în sistem.

Orange Money nu este bancă, propriu-zis.
Unde e lista aia de bănci că eu ieri dimineață nu am gadit-o

View Postyekun, on 02 februarie 2023 - 13:13, said:

Mda, deci e o porcărie, nu merge cu absolut toate metodele de plată existente pe piață...

Poate de asta oamenii cu adevărat capabili evită să se implice în proiecte publice.

E inevitabil să nu apară unii care să comenteze că se putea face demult, că de ce nu se poate plăti în Orange money, in bitcoin sau cu revolut.

Nu merită...
Se poate plati cu Orange Money. Nu înțelegi un text scris.
Nu se poate valida contul cu un card Orange Money.
Priceput?

E inevitabil sa nu apară cate unul ca tine ce nu înțelege un text scris. Dar vai, vai se oftica.

#61
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postyekun, on 02 februarie 2023 - 13:13, said:

Mda, deci e o porcărie, nu merge cu absolut toate metodele de plată existente pe piață...

Poate de asta oamenii cu adevărat capabili evită să se implice în proiecte publice.

E inevitabil să nu apară unii care să comenteze că se putea face demult, că de ce nu se poate plăti în Orange money, in bitcoin sau cu revolut.

Nu merită...
Păi, de ce nu, cardul fiind folosit doar la confirmare identitate, nu ia nimic din cont. Deci, e stupid să nu poți folosi absolut orice card care este pe numele tău, indiferent de tara.

"Atenție! Pentru identificarea electronică prin Ghiseul.ro e nevoie de un card bancar (cost zero lei) care trebuie să fie înrolat 3D Secure și să fie emis din Romania de una dintre următoarele bănci:

BCR
UniCredit Bank
ING Bank
Banca Transilvania
BRD – Groupe Société Générale
Banca Românească
Libra Internet Bank
CEC Bank
Garanti Bank
Banca Raiffeisen
OTP Bank
AlphaBank
First Bank."

Sursa: G4Media.

Oricum, selecția aia de 13 bănci, acoperă cred că 99% din populație. Cei care au Revolut, Monese, Orange Money și altele, oricum nu le folosesc drept conturi principale, mă gândesc. Am și eu, astea și încă vreo 1-2 și sunt de backup sau pt curs avantajos și comisioane.

Ok, mai lipsește un Ideabank, Intessa, Vista, TBI, Patria.

Ok, mai lipsește un Ideabank, Intesa, Vista, TBI, Patria, Credit Agricole, Firstbank și altele puțin utilizate. Sunt vreo 31-32 bănci, la noi.

Edited by Vlad_22, 02 February 2023 - 14:16.


#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Puteau pune lista aia undeva vizibilă din prima. Că eu m-am chinuit sa valideze cu OM și nu a mers.
Apoi am căutat cardul fizic de BCR.

#63
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Eventual, sa o trimita in cutia postala, la toata populatia...

#64
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
În sfârșit o treabă foarte bună

#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ce? Lista cu cardurile acceptate?
Sursa e Gmedia.

Io pe ghișeul.ro sau pe hub-ul MAI nu am gasit-o ieri.
Și nici în momentul validării nu era niciunde o steluță cu o asemenea atenționare: fii atent că doar 13 carduri acceptam.

#66
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postofficer_nats, on 02 februarie 2023 - 17:44, said:

Eventual, sa o trimita in cutia postala, la toata populatia...
Băi, da ce deranjați sunteți voi ăștia, care nu înțelegeți un mesaj simplu și aveți impresia că a cerut cineva să-ți aducă poștașul cazierul, eventual până la ușa domiciliului... Nu, e vorba de cardurile alea acceptate, puteau băga acolo o secțiune, foarte bine. Noroc de insistențele ălora din media, nu știu dacă doar G4Media avea lista cu carduri acceptate sau și alții, nu mă interesează, dar e vorba de principiu.

Și da, în alte țări îți trimite și permisul de conducere și alte acte prin poștă, dacă vrei, nu e ceva SF. Repet, eu nu sunt datori să mă "umilesc" în fața unor funcționari publici, cât timp plătesc un serviciu, e de datoria lor să se asigure de optimizarea procesului și rapiditatea lui.

Edited by Vlad_22, 02 February 2023 - 17:51.


#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMarincos, on 02 februarie 2023 - 17:48, said:

În sfârșit o treabă foarte bună
Am ajuns sa ne bucuram pt lucruri absolut normale.
Când trec ei și la următorul level? Să poți cumpăra și inmatricula o mașină în câteva ore?
Să dai de permis auto rapid, nu să aștepți de la sala la traseu 6 luni?
Să fie în toată țara CI tip nou, nu doar in CJ județ pilot de 2 ani.
Să nu trebuiască dosar cu șină și copie contract la primărie pt orice fleac.

Unde e mult trâmbițată digitalizare?
De ce la copil la școală trebuie sa ii duc copii după "n" acte și dosar cu șină pt dosarul de bursă?

Iar copiii ce depun acte pt "Bani de liceu" au de adus vreo 15 acte, unele chiar și de la notar.
Fix pix aceasta "digitalizare".
Să se treacă la nivelul următor.
Sau asta e primul pas? Din maratonul de 40 km?

#68
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postdorin_2k, on 02 februarie 2023 - 13:25, said:

Unde e lista aia de bănci că eu ieri dimineață nu am gadit-o


Se poate plati cu Orange Money. Nu înțelegi un text scris.
Nu se poate valida contul cu un card Orange Money.
Priceput?

E inevitabil sa nu apară cate unul ca tine ce nu înțelege un text scris. Dar vai, vai se oftica.

Ce sa vezi, au facut bugetarii o chestie care e accesibila pt 99 % din populatie, dar apare unul functional care gaseste o chichita si se vaita...

View Postdorin_2k, on 02 februarie 2023 - 14:29, said:

Puteau pune lista aia undeva vizibilă din prima. Că eu m-am chinuit sa valideze cu OM și nu a mers.
Apoi am căutat cardul fizic de BCR.

Bai, bietul de tine ...  Cred ca te incadrezi la ceva despagubiri....
Da i ma in judecata, nu o lasa asa !!!

#69
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Eu nu am nimic cu absolut nimeni, insa imi displace carcoteala. Daca l-au dat, de ce lau dat acum? Daca nu-l dadeau, nu sunt in stare de nimic. Eu va reamintesc un lucru: desi cam toti avem smartphone, internet 4/5G si latime de banda garla, competentele digitale si mintea din capul fiecaruia sunt absolut limitate.
Oare cati solicitanti credeti voi ca stiu ce este aceea o semnatura electronica calificata/sigiliu electronic, pe regulament european, si cati stiu sa o verifice, sa vada credentialele celui care a aplicat-o si sa o valideze? 90% din oameni vor printa documentul semnat electronic si il vor face exact....nul. Iar 90% din cei care il vor primi in format digital de la titulari habar nu au ce sa faca cu el si vor trimite oamenii tot la sectie, sa il ia tiparit pe hartie.... Ideea mea este urmatoarea: degeaba dispui de servicii electronice daca nu stii sa le folosesti. Ele devin inutile.

#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postofficer_nats, on 02 februarie 2023 - 18:51, said:

Eu nu am nimic cu absolut nimeni, insa imi displace carcoteala. Daca l-au dat, de ce lau dat acum? Daca nu-l dadeau, nu sunt in stare de nimic. Eu va reamintesc un lucru: desi cam toti avem smartphone, internet 4/5G si latime de banda garla, competentele digitale si mintea din capul fiecaruia sunt absolut limitate.
Oare cati solicitanti credeti voi ca stiu ce este aceea o semnatura electronica calificata/sigiliu electronic, pe regulament european, si cati stiu sa o verifice, sa vada credentialele celui care a aplicat-o si sa o valideze? 90% din oameni vor printa documentul semnat electronic si il vor face exact....nul. Iar 90% din cei care il vor primi in format digital de la titulari habar nu au ce sa faca cu el si vor trimite oamenii tot la sectie, sa il ia tiparit pe hartie.... Ideea mea este urmatoarea: degeaba dispui de servicii electronice daca nu stii sa le folosesti. Ele devin inutile.
Aici ai dreptate. Lumea confundă accesul la internet, device-uri, cu nu știu ce competențe digitale. Sunt care au telefoane scumpe, de top și se duc la magazin GSM sau operator, să le transfere lista de contacte și alte cele, deși lor li se face backup în cont Google.

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Exact. Eu daca am cazierul in telefon, mi-l cere tipărit "organul". Dar na! Au pus o bifa că s-a făcut acest certificat online. Inutil deocamdată în această formă.
Cu toate că îl am digital, îmi trebuie letric cu semnătura olografă să îl prezint. De ce oare?


View Postyekun, on 02 februarie 2023 - 17:57, said:



Ce sa vezi, au facut bugetarii o chestie care e accesibila pt 99 % din populatie, dar apare unul functional care gaseste o chichita si se vaita...



Bai, bietul de tine ...  Cred ca te incadrezi la ceva despagubiri....
Da i ma in judecata, nu o lasa asa !!!
Frustrat mai ești. Nu înțelegi un text scris dar ai pus AI să îți scrie un text. ;)

#72
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

View Postdorin_2k, on 02 februarie 2023 - 17:49, said:

Ce? Lista cu cardurile acceptate?
Sursa e Gmedia.

Io pe ghișeul.ro sau pe hub-ul MAI nu am gasit-o ieri.
Și nici în momentul validării nu era niciunde o steluță cu o asemenea atenționare: fii atent că doar 13 carduri acceptam.
Mie mi-a aparut lista cand mi s-a cerut sa introduc un card bancar valid, emis de o banca din Romania.
Aveam cont pe ghiseul.ro de unde m-a redirectionat, totul a mers rapid si din prima. Am facut asta de pe calculator, nu am aplicatia pe telefon.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate