Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cronica cârcotașilor vindea sau lua franciză?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
g3ordan

g3ordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.07.2009
Știe cineva dacă au existat show-uri tv cu exact aceleași format ca "Cronica cârcotașilor" și în alte țări decât Bulgaria?
Pentru că din 2003 exista "Gospodari Na Efira"? În timp au început să se mai diferențieze, dar la început formatele show-urilor erau identice.

Edited by g3ordan, 30 January 2023 - 15:13.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,167
  • Înscris: 13.03.2017
Huidu s-a inspirat direct dupa un program italian - Striscia la notizia / un program original Mediaset Italia

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
https://www.cotidian...lor-din-italia/
Stiam ca italieni i-au dat in judecata.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,183
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru mine ramane cea mai buna emisiune TV din toate timpurile. Am urmarit consecvent intre 2001 si 2010, pana cand tovarasul Huidulescu a dat cu capul de pom in Austria, de atunci nu mi-a mai placut. Dar pana atunci de la an la an a progresat si a fost mai interesanta, diversi colaboratori perindandu-se prin fata camerelor in platou.

Stiam si chiar el spunea ca e format importat dupa Italia, Canale Cinque, Striscia la Notizia, Bebelusele denumindu-se Veline in italiana. Delia Florea a fost super draguta. Posted Image

In vara 2002 vizitau fiecare mare capitala Europeana, deh, tanjeam sa intram in UE si acest lucru urma sa se intample peste 5 ani. Carcotasi in Europa se numea emisiunea.

La Uniplus FM tot in 2002 dimineata era o rubrica, Carcotasi Sprite Spirit, auzeam in drum spre scoala.

Cronicuta Culturala, cu Coriolan Nepriceputeanu, buna ziulica draga privitorule. In studentie faceam naveta Slatina-Bucuresti cu trenul si ascultam Cronica de dimineata, cu Tocanita de Gazete. Posted Image

#5
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Nu se inspiră nimeni de nicăieri
Media aparține acelorași persoane
Este exact cum ai 2 buzunare....cu bani diferiți si cand te gândești la cel mai dolofan ..te crezi mai  bogat decât cand te gândești la cel gol.

Edited by adnana2121, 30 January 2023 - 18:20.


#6
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 30.12.2012

View PostNaijax, on 30 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Huidu s-a inspirat direct dupa un program italian - Striscia la notizia / un program original Mediaset Italia
Iar Striscia a inceput in 1988. Chiar acum ma uit la ei, si sunt la fel de simpatici cei doi italieni chiar daca au ajuns la aproximativ 70 de ani si mai lucreaza doar 2 luni pe an. De obicei Decembrie si Ianuarie.
Huidu desi a inceput bine a reusit sa o dea'n bara... scuze copac. Posted Image

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2023 - 17:25, said:

Am urmarit consecvent intre 2001 si 2010. Posted Image
La fel si eu.

Edited by numerci, 30 January 2023 - 22:25.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,183
  • Înscris: 14.10.2008
Mihai Gainusa scria în anii 90 textele citite de Florin Călinescu la Chestiunea Zilei pe Pro TV.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Cronica Cârcotașilor nu mai e ce a fost în vremea în care era prezentată de Mișu și Serban/Dezbrăcatu'. Fără Mișu Găiunușă, e goală de conținut și greu de urmărit pentru mine.

#9
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,125
  • Înscris: 13.06.2004
Eu încă urmăresc, dar mai mult pentru colecţia de "chifteluţe" decât pentru emisiune per se. Deşi uneori se întâmplă să aibă şi faze o.k. în emisiune.
Oh, da, ţin minte aia cu vizitatul de capitale @ Neaceaşcă .
Emisiunea e copiată probabil după cea din Italia, însă ţin minte că-l copiaseră şi pe Gaiţă cu întrebări din alea de genul "sunteţi de acord cu tăirea arborilor genealogici?"   :drac:   :samui:    Dar şi Morar + Buzdugan făceau ceva de genul la Radio 21 (XXI).

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,183
  • Înscris: 14.10.2008
Cu Gabi Jugaru. Bolta palatina din turnul Chindiei.

Farse telefonice Buzdugan versus Jugaru.

La vizitatul de capitale le-a placut mult statuia Maneken Pis din Bruxelles. Mult mai OK atunci in 2002 fata de ce conducatori sunt acum acolo la carma UE.

Buzdugan si Morar s-or mutat la Radio ZU in 2009-2010.

#11
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,125
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că la Zu îi ascultam pe cei 2 în 2009. De fapt nu eu, ci colegul.
Tot la "Cronicuţă" a existat până recent "Vox Populi".
Ar avea nevoie de un pic de primenire emisiunea. Nu-i vor copia alţii de la noi, dar măcar să aducă un alt suflu televiziunilor din România.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,183
  • Înscris: 14.10.2008
Poate Vax Populi.

O oarecare concurenta este Starea Natiei de la Dragos Patraru.

Prin 2002 mai era o tentativa cu Zapping TV la OTV (Zero TV).

#13
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,404
  • Înscris: 15.07.2016

 Neaceasca85, on 30 ianuarie 2023 - 17:25, said:

Pentru mine ramane cea mai buna emisiune TV din toate timpurile. Am urmarit consecvent intre 2001 si 2010, pana cand tovarasul Huidulescu a dat cu capul de pom in Austria, de atunci nu mi-a mai placut. Dar pana atunci de la an la an a progresat si a fost mai interesanta, diversi colaboratori perindandu-se prin fata camerelor in platou.

Stiam si chiar el spunea ca e format importat dupa Italia, Canale Cinque, Striscia la Notizia, Bebelusele denumindu-se Veline in italiana. Delia Florea a fost super draguta. Posted Image
Subscriu! Într-adevăr, aceea a fost de departe cea mai bună eră a emisiunii.
Sunt cu un an mai mare decât cronica. În primii ani ai ei nu prea înțelegeam mare lucru, eram prea mic, însă prin clasele primare râdeam cu poftă la ei. Pentru mine cea mai faină rubrică a fost Top Rușinică. Mă atrăgeau animațiile și caricaturile făcute la vedetele respective, plus hazul.

Au fost vremuri frumoase și după 2010. Părerea mea, se descurcau bine și Dezbrăcatu cu Găinușă, cel din urmă făcea tot farmecul cronicii (am înțeles că tot el a încercat să conducă mai departe emisiunea în perioada aceea). Au mai fost în schimb prin primăvara lui 2011 Oana cu Găinușă drept prezentatori (că tot ai adus aminte de faza cu Austria), dar da, nu așa de buni ca Huidu cu el.
Ce e drept, abia după 2014 s-a degradat foarte mult emisiunea. De când au plecat câțiva dintre oamenii importanți (Puștiu, Mistrețu, Găinușă, Dezbrăcatu) și au adus-o pe Ioana drept prezentatoare, care nu are niciun haz. Apoi s-a mai încercat să se dreagă ceva prin revenirea ca prezentator a lui Huidu (bleah) și reîntoarcerea lui Codruț, dar degeaba.

Este însă un sigur lucru ce-mi place la cronică. Faptul că e una dintre cele mai longevive emisiuni din România, care merge în continuare pe același format care a consacrat-o. O fi fost inspirată după italieni (care cică am înțeles că i-ar fi dat în judecată pe ai noștri la un moment dat), dar și prin Bulgaria am înțeles că s-ar fi folosit acest format. Oricum, după atâtea schimbări de prezentatori, probleme financiare ale televiziunii (perioada 2014-2020 cu Cristian Burci patron) și momente grele, a rămas în picioare. Acum treaba merge destul de binișor cu Ioana și Dezbrăcatu, și Huidu producător, dar din păcate nu cred că va mai reveni o perioadă ca aceea din primii ani. Posted Image

Pentru istorie, ultima ediție a cronicii cu Huidu și Găinușă Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VNdCGEb6XZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AndReW99, 19 February 2023 - 01:53.


#14
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 21.05.2019
Nu se compara niciodată cu originalul de pe canale 5.

#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008

 AndReW99, on 19 februarie 2023 - 01:45, said:

Subscriu! Într-adevăr, aceea a fost de departe cea mai bună eră a emisiunii.
Sunt cu un an mai mare decât cronica. În primii ani ai ei nu prea înțelegeam mare lucru, eram prea mic, însă prin clasele primare râdeam cu poftă la ei. Pentru mine cea mai faină rubrică a fost Top Rușinică. Mă atrăgeau animațiile și caricaturile făcute la vedetele respective, plus hazul.

Au fost vremuri frumoase și după 2010. Părerea mea, se descurcau bine și Dezbrăcatu cu Găinușă, cel din urmă făcea tot farmecul cronicii (am înțeles că tot el a încercat să conducă mai departe emisiunea în perioada aceea). Au mai fost în schimb prin primăvara lui 2011 Oana cu Găinușă drept prezentatori (că tot ai adus aminte de faza cu Austria), dar da, nu așa de buni ca Huidu cu el.
Ce e drept, abia după 2014 s-a degradat foarte mult emisiunea. De când au plecat câțiva dintre oamenii importanți (Puștiu, Mistrețu, Găinușă, Dezbrăcatu) și au adus-o pe Ioana drept prezentatoare, care nu are niciun haz. Apoi s-a mai încercat să se dreagă ceva prin revenirea ca prezentator a lui Huidu (bleah) și reîntoarcerea lui Codruț, dar degeaba.

Este însă un sigur lucru ce-mi place la cronică. Faptul că e una dintre cele mai longevive emisiuni din România, care merge în continuare pe același format care a consacrat-o. O fi fost inspirată după italieni (care cică am înțeles că i-ar fi dat în judecată pe ai noștri la un moment dat), dar și prin Bulgaria am înțeles că s-ar fi folosit acest format. Oricum, după atâtea schimbări de prezentatori, probleme financiare ale televiziunii (perioada 2014-2020 cu Cristian Burci patron) și momente grele, a rămas în picioare. Acum treaba merge destul de binișor cu Ioana și Dezbrăcatu, și Huidu producător, dar din păcate nu cred că va mai reveni o perioadă ca aceea din primii ani. Posted Image

Pentru istorie, ultima ediție a cronicii cu Huidu și Găinușă Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VNdCGEb6XZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Emisiunea de azi e o umbră a celei de acum 15-20 de ani. Nici nu se compară. Și acum le mai urmăresc pe cele vechi și îmi plac la nebunie. Totuși, emisiunea lui Mișu de pe Canal 33, îmi dă un vibe de 2008 - 2010. Păcat că nu mai este pusă și pe YouTube.

#16
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,404
  • Înscris: 15.07.2016
Ioana Petric se desparte de Cronica Cârcotașilor după 15 ani:
https://www.facebook...66035991548121/
https://www.cancan.r...asilor-20784417

Se pare că noul sezon va începe miercurea asta pe 15 martie, fără ea. Sunt curios cine va prezenta lângă Dezbrăcatu.
Echipa va fi formată din Huidu, Dezbrăcatu, Gabriela Marin, Alexa, Bogdan Nicolai, Traian și Răzvan, cel puțin așa apare pe Instagram.

#17
_Gaby_

_Gaby_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 15.11.2021
Observ și faptul că rămân doar cu o bebelușă...

#18
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,404
  • Înscris: 15.07.2016
„Cronica Cârcotașilor” va reîncepe în forță, cu un nou sezon, miercuri (15 martie), tot la Prima TV. „Voi prezenta eu cu Șerban Huidu emisiunea, fără Ioana și fără bebelușe!”, a mai dezvăluit, în exclusivitate pentru Click!, și Codruț Kegheș, alias Dezbrăcatu’.

https://click.ro/ved...ca-2249371.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate