Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

The Three-Body Problem

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru mine a avut sens, dupa atatea dezamagiri, sa nu mai ai nici o incredere in umanitate pare ceva normal.
Nu-mi mai aduc aminte exact din carte dar parca nu erau si copii pe acolo astfel incat scena se referea doar la a pune mana pe informatie, trecand peste niste oameni "rai". Nu a fost inutil pentru ca accesul la HDD alea trebuia sa se faca fara a fi distruse ori, daca s-ar fi prins cei de pe vapor despre ce e vorba, exact asta ar fi facut, ar fi distrus informatia. Actiunea a avut loc in timpul zilei tocmai pentru a fi cu totii (sau cat mai multi) in picioare, existand riscul ca, dormind, sa scape de feliator.

#92
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,626
  • Înscris: 10.04.2009
An executive who worked on "3 Body Problem" was sentenced to death for fatally poisoning the Netflix show's producer.

https://www.business...producer-2024-4

#93
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 11.08.2003
Au reinceput sa apara pe YT Posted Image

Attached Files



#94
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,623
  • Înscris: 30.08.2017
Am ajuns si eu pe la episodul 8 cu varianta chinezeasca. Pana acum mi se pare mult mai bun decat varianta de pe Netflix. Din cate inteleg, reprezinta o reproducere fidela a primei carti, astfel incat se poate continua cu cititul direct de la cartea a doua.

Edited by george_alexandru, 08 April 2024 - 11:47.


#95
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 18.04.2008
Varianta chinezeasca o puteți gãsi și pe Stemio cu subtitrare sau pe eztv.

#96
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1dscMWALNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#97
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,877
  • Înscris: 06.10.2003

View Postbbox, on 19 ianuarie 2024 - 13:53, said:

Serialul chinezesc este disponibil pe youtube in 4k cu subtitrare in engleza pe canalul oficial Tencent Video.[...]

Bogdaproste. E mai bun ca varianta Netflix, care pe la ep. 6 a devenit plictisitoare.

Cei 50 de bani ai mei:
1. n-avea cum să evolueze o civilizație în sistemul binar de sori
2. dacă tot a evoluat și și-au făcut nave, puteau trăi pe ele în sistemul lor solar
3. dacă tot au nave și super-calculator protonic, de ce n-au inventat și motorul warp?
... dar ideea de bază e bună

#98
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,117
  • Înscris: 09.01.2007
Ma si temeam sa ma uit la serial (Netflix).
Cu trailerele, intelesesem ca viata mea se va schimba, ceva ca nu o sa-mi mai revin.
Am facut un vin fiert si am indraznit, macar sa ma gaseasca revelatia plin de curaj.
Mnoa, cand ma concentrez la subiect ma umfla rasul, dar surprinzator pot sa ma uit, cel putin comparativ cu ce mai e pe lista Netflix.
Suspans au uitat sa bage in film sau ceva.


#99
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postshiva, on 15 aprilie 2024 - 23:48, said:

Bogdaproste. E mai bun ca varianta Netflix, care pe la ep. 6 a devenit plictisitoare.

Cei 50 de bani ai mei:
1. n-avea cum să evolueze o civilizație în sistemul binar de sori
2. dacă tot a evoluat și și-au făcut nave, puteau trăi pe ele în sistemul lor solar
3. dacă tot au nave și super-calculator protonic, de ce n-au inventat și motorul warp?
... dar ideea de bază e bună

In carte sunt detaliate mult mai bine problemele si solutiile 'stiintifice'.
1. Intr-adevar, prima problema e cea mai apasatoare, exista multe teorii despre asta pe forumuri, si inclusiv in redemption of time (a 4-a carte, scrisa de altu') apar explicatii legate de asta. Grosso modo, explicatia universal acceptata e ca civilizatia respectiva a avut nevoie de foarte mult timp pentru a evolua la stadiul actual, si ca a luat multe "reset"-uri, in care au pierdut informatii, progres, etc. Asta era si motivul principal pentru care au incercat sa opreasca progresul tehnologic in sistemul nostru solar.

2. E dezvoltat in cartea a 2-a si a 3-a. De fapt, a 2-a carte mi se pare cea mai buna, tocmai din cauza ca explica multe lucruri care-s inca neclare in film. Sa zicem doar ca ei intelegeau mult mai bine universul decat lasa sa se vada, si ca nu era o optiune sa ramana in sistemul lor solar.

3. Din nou, apar mai multe informatii in cartea a 2-a si a 3-a. Tot ce afli in prima carte e ca au lansat o flota catre pamant, dar:
- se explica cum ca au investit toate resursele disponibile in a creea aceasta flota
- doar o parte din populatie a plecat spre pamant
- nu doar 'noi' invatam lucruri din interactiunile cu ei, ci si invers

Ca sa nu dau spoilere, zic doar ca sezonul 2 ar trebui sa fie mult mai captivant decat primul, cel putin daca reusesc sa pastreze feelingul din carti.

View PostGRATEFUL, on 02 aprilie 2024 - 19:22, said:

Pe mine ma intriga faptul ca au prezentat in film un om de stiinta care in pofida avertismentului primit se hotaraste sa trimita iarasi mesajul in univers...ignorand complet varianta ca extraterestrii contactati ar putea sa aibe intentii nefaste, fiind un real pericol pentru locuitorii de pe Terra.
In varianta US a serialului, iti arata destul de clar prin ce-a trecut persoana respectiva (Ye Wenjie). In carte e si mai tragic. E destul de clar ca nu avea niciun fel de speranta ca cei care 'conduc lumea' sa o faca mai buna, asa ca a riscat tot ce-avea (adica mai nimic). Nu numai asta, dar i s-a transmis clar ca extraterestrii VOR AVEA intentii nefaste, vor veni sa-i cucereasca, si tot a ales asta. E o alegere cat se poate de asumata.
Gandeste-te ca sunt oameni care au ales sa macelareasca direct milioane de oameni ca sa-si atinga scopuri mult mai perfide decat "o lume mai buna", nu mi se pare deloc deplasat ca un om de stiinta sa prefere ca o civilizatie avansata sa cucereasca pamantul.

Quote

intalnirea cu extraterestrii urma sa se intample dupa 400 de ani!!!!
Asta-mi place cel mai mult din carte, ca te pune sa te gandesti la cum s-ar comporta omenirea daca ar sti asa ceva. Ar face ce-i mai bine pentru stra-stra nepotii lor? Ar incerca sa fuga? Sa lupte? Sau nu le-ar pasa deloc, ca-i problema altora?
Daca te uiti la cum tratam acum planeta, as zice ca ultima varianta pare cea mai plauzibila. :D

Edited by TehCube, 01 May 2024 - 15:50.


#100
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajTehCube, pe 01 mai 2024 - 15:40, a scris:


In varianta US a serialului, iti arata destul de clar prin ce-a trecut persoana respectiva (Ye Wenjie). In carte e si mai tragic. E destul de clar ca nu avea niciun fel de speranta ca cei care 'conduc lumea' sa o faca mai buna, asa ca a riscat tot ce-avea (adica mai nimic). Nu numai asta, dar i s-a transmis clar ca extraterestrii VOR AVEA intentii nefaste, vor veni sa-i cucereasca, si tot a ales asta. E o alegere cat se poate de asumata.
Gandeste-te ca sunt oameni care au ales sa macelareasca direct milioane de oameni ca sa-si atinga scopuri mult mai perfide decat "o lume mai buna", nu mi se pare deloc deplasat ca un om de stiinta sa prefere ca o civilizatie avansata sa cucereasca pamantul.

Inteleg ce spui, dar mie mi se pare ca este alegerea disperata a unui om (de stiinta) care si-a pierdut orice speranta in umanitate si ne-avand credinta in existenta unui Dumnezeu bun, plin de dragoste si intelepciune capabil sa refaca starea initiala a lucrurilor( cand toate au fost foarte bune) se hazardeaza sa se increada in niste "extraterestrii" care nici ei nu sunt mai buni decat oamenii....Din punctul meu de vedere nu a actionat asa cum ar face un om prevazator. Nu a avut niciun indiciu ca schimbarea "stapanilor" va fi una cu efecte benefice pentru umanitate.

#101
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
De acord. Cred ca asta si era, asa cum e descris personajul in carte SI in serial. Cultura din China prezentata in TBP e foarte anti-religie, singurul 'zeu' acceptat fiind presedintele. Din cauza ca tatal ei, om de stiinta, a zis ca stiinta NU poate dovedi nu stiu ce fenomene din mecanica cuantica, ceea ce lasa loc pentru existenta unui Dumnezeu. Deci nu pentru ca el credea in asa ceva, ci pentru ca preda ceva ce nu era a-tot-explicativ, ca sa zic asa. :)

Asa ca, da, probabil era fix un om de stiinta care si-a pierdut orice speranta in umanitate, si fara credinta. Ba mai mult, nici macar in domeniul ei nu era apreciata, ascultata, etc. Era singurul mod in care ea putea "castiga", in care ar fi facut ceva semnificativ cu viata ei. Da, nu avea de unde sti daca e bine pentru umanitate ce face, ba chiar avea informatii ca nu ar fi bine deloc, dar din perspectiva ei nu mai avea ce pierde, si umanitatea nu merita sa continue asa oricum.

Cel putin asa am interpretat eu asta. D-aia nu mi-a placut varianta de la tencent ca au sarit partea de la inceput cu revolutia culturala in china, si atunci personajul de-acolo pare ca era mai mult nebuna. Dar in serialul Netflix si in carte are sens ca nu-i pasa deloc de oameni, ba mai mult, probabil ura majoritatea persoanelor pe care le cunostea. :)

#102
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajTehCube, pe 01 mai 2024 - 20:46, a scris:

Cel putin asa am interpretat eu asta. D-aia nu mi-a placut varianta de la tencent ca au sarit partea de la inceput cu revolutia culturala in china, si atunci personajul de-acolo pare ca era mai mult nebuna. Dar in serialul Netflix si in carte are sens ca nu-i pasa deloc de oameni, ba mai mult, probabil ura majoritatea persoanelor pe care le cunostea. Posted image

Conjunctura cu revolutia culturala din China si-a pus amprenta puternic asupra ei si asa cum ai sesizat, din punctul ei de vedere nu avea nimic de pierdut...dar atunci, la tinerete nu a actionat deloc ca o persoana care iubeste oamenii si doreste sa-i salveze...Ca a vrut sa faca ceva care sa conteze, sa dea intr-un fel sens suferintelor la care a fost supusa intr-un mod necrutator/ nebunesc /diabolic - pot sa inteleg - dar in punctul in care ma aflu, dezaprob actiunea ei care mi se pare ca a fost egoista. Nu poti sa-ti pui toata increderea in niste entitati care nu sunt infailabile si sa risti...
(Scuze ca am tot repetat pronumele "ei", dar n-am retinut numele. Nu am citit cartea, am vazut doar versiunea Netflix)

Edited by GRATEFUL, 01 May 2024 - 21:09.


#103
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 02.02.2007
O idee gaina, dar cu 75% umplutura de rahat!
Se putea reduce la 2 epidoade bune
Actori buni, interpretari bune.

#104
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014
Nu poate fi acceptabila din partea unui om de stiinta un astfel de comportament iresponsabil  cand vine vorba despre omenire...nici macar nu i-a trecut prin minte ca o asemenea hotarare cruciala necesita consultarea unei comisii....

Edited by GRATEFUL, 01 May 2024 - 21:21.


#105
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Poate i-a trecut, dar stii vorba aia cu puterea care corupe. A avut ocazia sa fie "călăul" umanitatii. Tot e multa putere, chiar daca nu e o decizie corecta dpdv moral, obiectiv, etc., era 100% decizia ei, avea puterea sa faca ce vrea sau sa informeze autoritatile si sa sufere consecinte grave... sau sa nu faca nimic. Cred ca omul de stiinta din ea nu putea concepe sa nu faca nimic. :)

Nu zic ca sustin alegerea, dar pot sa o inteleg, atata tot. Din punctul meu de vedere, desi sunt ceva lacune de logica/continuitate/etc. prin carti/serial, asta nu mi s-a parut a fi una din ele. Chiar mi-a placut ideea ca un singur om, un singur membru al speciei, sa duca la... tot ce se va intampla pe viitor.

#106
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014
Este foarte interesant, atunci cand suntem axati pe noi insine, gasim scuze( explicatii) pentru orice actiune gresita pe care o intreprindem...ne schimbam paradigma de gandire doar daca ne lasam transformati...atunci totul primeste o noua dimensiune si nu numai, dar si profunzime, frumusete si nu in ultimul rand celebrarea binelui in intimitatea launtrica a sinelui, care poate sa dea atat sens, cat si implinire vietii pe care o traim acum...Stiu, situatiile extreme, cand suntem in modul "de suferinta" este mult mai greu sa ramai fidel principiilor care te insufletesc, dar exista satisfactie in a rabda incercarea si a iesi biruitor din ea.

Vizualizare mesajTehCube, pe 01 mai 2024 - 21:40, a scris:

Chiar mi-a placut ideea ca un singur om, un singur membru al speciei, sa duca la... tot ce se va intampla pe viitor.
Oare nu ar fi fost mai intelept din partea ei sa mai astepte, sa reflecteze inainte sa actioneze? Posted image
Nu stiu ce scrie in carte, dar nu a avut dileme ce priveste in a actiona sub influenta primului impuls...care putea sa fie gresita.

Edited by GRATEFUL, 01 May 2024 - 22:15.


#107
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,289
  • Înscris: 24.07.2022
in momentul de fata toti suntem ca si morti ca inca n-am descoperit nemurirea, doar specia sa zicem ca e vie...dar si asta cade daca suntem doar o simulare, deci nu omora pe nimeni. Posted Image doar a apasat butonul de fwd.

Edited by Punter, 06 May 2024 - 02:50.


#108
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,466
  • Înscris: 24.02.2017
8 Most Exciting Things To Expect From 3 Body Problem Season 2


https://screenrant.c...xciting-things/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate