Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Premiera in Romania Sepsi - FCU Craiova, OPRIT DEFINITIV, în min. 26, din cauza scandărilor xenofobe!

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#91
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 WestPoint, on 30 ianuarie 2023 - 08:40, said:

Nu am fost niciodata de acord cu autonomia ceruta de secui, dar nici nu ma mai mir ca o cer.
Asemenea parole xenofobe ar trebui sa duca la descalificarea definitiva a echipei din campionat. Asa ceva nu se mai poate permite intr-o tara membra a UE.
Ar fi foarte util sa citesti comentariile despre acest meci pe pagina de FB a Prima TV. S-ar putea sa fii surprins, sau nu, de ceea ce spun cei care cer autonomie..
Oricum, lucrurile sunt complexe. Daca nu se vede realitatea, lucrurile pot lua o turnura neplacuta pentru toti.

#92
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

 Turnatoriu_de_orza, on 02 februarie 2023 - 12:52, said:

Dupa terminarea meciului, un comentator la Digisport, Radu Paraschivescu, om cultivat, a facut niste comentarii extrem de pertinente cu care sunt total de acord..
Oare DE CE  romanii nu sunt rasisti privind, de exemplu, pe sarbi, pe bulgari, pe tatari, pe lipoveni, slovaci, ceangai, etc.?!

Daca nu privim in mod corect si realist subiectul atunci problema NU va fi rezolvata.

Am primit pe FB o postare de la Prima TV in care se dezbatea subiectul. Comentariile erau de tot felul. INCLUSIV aprecieri denigratoare la adresa romanilor.Un maghiar
cu nume si prenume a scris:<...cei din sud sunt niste inapoiati...>.(se poate verifica). Si nu a fost singurul comentariu de acest fel. Am scris si eu primului: oare tu esti un om civiliizat vorbind astfel?

Din pacate, de multe ori, dreptatea este de partea celui care tipa mai tare!!

In mintea lui Paraschivescu, simplul fapt ca urasti pe unii iti da dreptate automat ("daca x il uraste pe y dar nu-l uraste pe z, inseamna ca are motive intemeiate pentru asta). Ok, sa faca stimabilul intelectual urmatorul exercitiu de imaginatie - "daca ungurii nu urasc pe croati sau pe polonezi dar ii urasc pe romani, rezulta ca au dreptatea de partea lor" - e exact ce ne zice el, dar cu etniile inversate. E adevarata si afirmatia asta?

In fine, as intelege daca s-ar plange de ungurime vecinii lor de casa, de bloc, de cartier, de oras. Dar cand plangerile vin de la cardistii galeriei din Oltenia, ce nu au locuit o secunda la nord de Carpati, permite-mi sa nu bocesc de mila lor. Asta e fake patriotism -  - urmeaza sa isi aminteasca cum nu au reusit sa cumpere paine in secuime, ca niste copii de 3 ani ce nu-s capabili sa intre singuri in brutarie. Ma repet - it works. Sistemul romanesc de tratament al minoritatilor functioneaza - nu ai avut de 30 de ani nicio problema. Nu exista o problema care sa necesite rezolvarea - si in niciun caz nu ne uitam la derbedeii peluzelor pentru sfaturi in privinta asta. Cui nu-i place sistemul - afara din tara. Nu pe considerente etnice ci ideologice: esti roman sau ungur si nu suporti modelul autohton? Esti liber sa te duci unde vrei - uite, in Serbia, unde modelul similar inseamna saracie, razboi, bombardamente, masacre si pierderi teritoriale.

Edited by Alexandru H., 03 February 2023 - 02:16.


#93
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Alexandru H., on 03 februarie 2023 - 02:04, said:

....In fine, as intelege daca s-ar plange de ungurime vecinii lor de casa, de bloc, de cartier, de oras. ..... Sistemul romanesc de tratament al minoritatilor functioneaza - nu ai avut de 30 de ani nicio problema. Nu exista o problema care sa necesite rezolvarea - ..... Cui nu-i place sistemul - afara din tara. ....
In cele scrise de mine mai sus nu am vrut sa fac apel la experientele si cunostintele mele privind armonia, poti pune ghilimele, romano-maghiara. Ma voi limita la cateva lucruri.
*- Pentru a-mi pastra obiectivitatea mi-am impus sa nu am prejudecati sau sa ma las influentat fara a face propria analiza.
*- Am fost de multe ori in Transilvania(pe scurt, Ardeal) ca turist, in trecere sau in statiuni. Am cunoscut destui maghiari si romani din zona. Stiu foarte bine starea de spirit si mentalitatile lor.
*- Chiar pe acest forum(sectiunea Istorie) sunt destule comentarii pline cu intelesuri clare. Nu mai spun ce si cum se discuta pe Internet, presupun ca sti. Sunt abonat la site-ul Maghiaromania.
*- Am avut la scoala colegi maghiari si evrei vorbitori de maghiara cu care m-am inteles foarte bine. Si asta pentru ca nu am vrut sa par nationalist cand unii dintre ei vorbeau in maghiara in prezenta mea si atunci, simtindu-ma in plus, paraseam zona.
*- <as intelege daca s-ar plange de ungurime vecinii lor de casa,...> Niciun roman NU se va plange, in public!!, de vreun maghiar vecin. In primul rand pentru ca acesta NU va da ocazia!!!
In context, iti sugerez sa mergi la Covasna, cartierul Voinesti si sa stai de vorba cu romanii de acolo. In acelasi context, urmareste-l pe ziaristul Radu Banciu, nascut la Tg. Mures. Totodata urmareste-l si pe Sabin Gherman...
*- Cu siguranta nu  sti ca maghiarii considera ca muzica populara romaneasca din Ardeal este, de fapt, un ceardas dar mai lent. Asta am auzit la postul LOOK TV.
*- <Sistemul romanesc de tratament al minoritatilor functioneaza>, asa este(pentru sarbi, lipoveni, tatari, greci, etc.) dar nu si pentru maghiari. Ei au cu TOTUL alta parere si din cauza asta fac felurite demonstratii. De exemplu intorc spatele cand se canta imnul Romaniei! Apropo de tatari, ei au o vechime mai mare pe teritoriul Romaniei decat multi altii.

As putea sa scriu mult pe acest subiect dar nu este locul aici. Doar un exemplu atipic. Am fost coleg de camera, intr-o statiune, cu un maghiar foarte de treaba. Vorbea prost romaneste si avea mereu la el un dictionar maghiaro-roman. Era foarte necajit ca nu stia bine limba romana. Era de fel din Odorheiul Secuiesc unde nu avea ocazia sa vorbeasca romaneste, nici la serviciu si nici cu vecinii.

#94
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

View PostWestPoint, on 30 ianuarie 2023 - 08:40, said:

Nu am fost niciodata de acord cu autonomia ceruta de secui, dar nici nu ma mai mir ca o cer.
Asemenea parole xenofobe ar trebui sa duca la descalificarea definitiva a echipei din campionat. Asa ceva nu se mai poate permite intr-o tara membra a UE.

Posted Image Posted Image Posted Image

09.03.2023
Decizia finală în cazul Sepsi - FCU Craiova
,,...Astfel, meciul se va rejuca din minutul 1, probabil joia viitoare, și va avea ca miză accederea în play-off-ul Superligii. În urma acestei decizii, FCU Craiova are 40 de puncte, cu unul mai mult decât Sepsi și a urcat pe locurile de play-off.
Comisia a menținut suspendarea suporterilor olteni la 6 meciuri disputate în deplasare. Ambele echipe vor primi aceeași amendă, de 22.500 de euro...'

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate