Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

SpamRats blacklist abuziv

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009
Salutari tuturor.
Am nevoie de sfatul si îndrumarea dumneavoastră, cum să abordez situatia si cum să procedez mai departe.
Am două servere separate de mail, cu Debian 11 si ISPConfig 3.1
Recent, acum câteva zile, un coleg a trimis un e-mail unui client nou si am primit instantaneu un raspuns de reject de la serverul lor.

Acel e-mail trimis de colegul meu, a fost un răspuns catre un client nou, după ce clientul respectiv a plasat o comandă comercială pe site-ul nostru.

"to=<[email protected]>, relay=mail.sfinxpc.ro[77.81.xx.xx]:25, delay=7.9, delays=0.2/0.02/4.1/3.5, dsn=5.7.1,
status=bounced (host mail.domeniuclient.ro[77.81.xx.xx] said: 554 5.7.1 Service unavailable;
Client host [11.22.33.44] blocked using spam.spamrats.com; SPAMRATS IP Addresses See:
http://www.spamrats.com/bl?11.22.33.44 (in reply to RCPT TO command))"

Am verificat jurnalele, am verificat blacklist rbl check si am constatat că totul este în regulă, cu exceptia spamrats,
care nu ne-au blocat neapărat serverele de e-mail, ci întreaga clasă de IP-uri a ISP-ului nostru.

Am avut o discutie cu ISP-ul nostru si mi-a spus, după verificări, că totul este in regula.
Nici un atac, nici un abuz, nicio infectie pe această clasă de ips.

Mi-am verificat IP-ul în SpamRATS si rezultatul este următorul:
Standards Compliance:
Does IP Address resolve to a reverse hostname... Passed!
Does IP Address comply with reverse hostname naming convention...Passed!
List Status:
RATS-Dyna - On the list. Worst Offender Alert
RATS-NoPtr - Not on the list
RATS-Spam - Not on the list

Nicio metodă de delistare nu functionează pe site-ul SpamRats.
Le-am scris pe pagina de contact si nu mi-au răspuns.
Le-am trimis un e-mail de la gmail la abuse@spamrats dot com si nu mi-au răspuns.

Câteva recenzii de pe Internet despre SpamRats arată astfel:
„SpamRats is a very unreliable blacklist.
They basically ignore everyone including ISPs, so there are always a good number of innocent sites listed by their system.
Ignore or remove Spamrats and use the more reliable lists like Spamhaus, SpamCop, Truncate, UCEprotect."

"SpamRats is a cheating "company" that is adding whole IP ranges and after than they try to sell you commercial services provided by their official companies ...
if you write them an email with demand to stop illegal discreditation of the good name
of your company or you will sue them they will remove it within an hour ... personal experience"
OK până la acest pas. Nu folosesc SpamRats în SpamAssassin.

În PostFix main.cf am această linie:
smtpd_client_restrictions = check_client_access proxy:mysql:/etc/postfix/mysql-virtual_client.cf, permit_inet_interfaces, permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, check_client_access regexp:/etc/postfix/rbl_override, reject_rbl_client sbl.spamhaus.org, reject_rbl_client xbl.spamhaus.org, reject_rbl_client rbl.abuse.ro, reject_rbl_client zen.spamhaus.org, reject_rbl_client bl.spamcop.net, reject_rbl_client psbl.surriel.com, reject_rbl_client dnsbl-1.uceprotect.net, reject_rbl_client cbl.abuseat.org, reject_rbl_client dnsbl.justspam.org, reject_rbl_client bl.mailspike.net, reject_rbl_client spam.dnsbl.anonmails.de, reject_rbl_client ix.dnsbl.manitu.net, reject_rbl_client truncate.gbudb.net, reject_rbl_client bl.blocklist.de, reject_rhsbl_client hostkarma.junkemailfilter.com=127.0.0.2, reject_rhsbl_sender hostkarma.junkemailfilter.com=127.0.0.2, reject_unauth_pipelining, permit

Serverele noastre de mail indeplinesc toate conditiile tehnice de functionare, conform cu reglementarile nationale si internationale.
Serverele noastre de e-mail, au înregistrare DNS PTR, filtre SpamAssassin, Mail Antivirus, înregistrare DNS SPF validă, înregistrare DKIM si dmarc.

Folosim serverele noastre de e-mail doar pentru comunicarea în interiorul organizatiei si pentru comunicarea cu clientii nostri la un raport de 1:1.
Nu avem campanii de e-mail în masă si nici nu facem publicitate prin e-mail.

Chiar dacă am serverul de e-mail si serverul dns, configurate corect, mă pot astepta ca primul mail trimis unui client nou să ajungă în in cel mai rau caz in spam.
Posibil..., chiar dacă până acum nu a fost cazul.

Dar în această situatie a fost ca o capcană. Prima încercare - prima lovitură si atât. Suntem pe lista neagră.
De ce? Care este motivul clar? Dovada de spam?

Putem ignora SpamRats, dar ce facem în legătură cu comunicarea cu viitorii nostri clienti care folosesc SpamRats pe serverele lor de e-mail?
Credem că acest lucru va afecta buna functionare a afacerii pe care o detinem.
As vrea sa aud si parerea voastra. Poate exista o solutie mai simplă de rezolvare a problemei.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Informezi clientul de acest lucru si-l lasi pe el sa decida. Toate informatiile trimise pe mail sa fie disponibile si prin logare pe website, atata tot.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Ti-am verificat ip-ul si e clean

Attached File  Screenshot_3.png   53.61K   61 downloads

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
E mare problema cu aceste servicii/liste de IP-uri anti-spam.

Cum IPv4 a cam ramas fara ip-uri, acestea si-au tot schimbat proprietarul.

Adesea nu ai ce face, iar listele de IP-uri anti-spam sunt instrumentul baros al providerului sarac, caruia nu ii pasa ca clientii lor nu primesc mesaje,

#5
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

View PostLeo2006, on 26 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Ti-am verificat ip-ul si e clean

Attachment Screenshot_3.png
Ala este ip-ul serverului care foloseste filtrul spamrats . Cel care m-a raportat ca fac spam (clientul cu pricina)

[ https://i.imgur.com/Wr1nee6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dacă presupunem că spam-ul este trimis de pe serverele noastre,
de ce suntem verde/curați la toți providerii, dar nu și la SpamRats. Este SpamRats, mai valid și mai faimos decât Barracuda Reputation Block List sau Blocklist.de sau Spamcop sau Spamhaus ?? Eu nu cred asta!

Spoiler


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Evident ca nu ai decat doua solutii:
Rezolvi problema prin isp sau cu spamrats. Raspunsul la intrebare nu ti-l poate da nimeni.

#7
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

View PostLeo2006, on 26 ianuarie 2023 - 22:15, said:

Evident ca nu ai decat doua solutii:
Rezolvi problema prin isp sau cu spamrats. Raspunsul la intrebare nu ti-l poate da nimeni.

SpamRats nu vor sa raspunda. Am incercercat sa comunic cu ei. Căutam o speță .
Poate a mai avut careva disputa cu ei si ma interesa o metoda de abordare a problemei.

Observ pe pagina principala a site-ului SpamRats , ca sunt creditati de Universität Wien .
Tocmai mi-am adaugat inca un motiv de #BoicotAustia

#8
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009
As dori să aflu de curiozitate câti dintre voi puteti accesa acest link de înregistrare la mail.de (am încercat de la Vodafone, Orange si ISP-ul meu):

https://registrierung.mail.de/de/

De fiecare dată, din orice retea, de pe oricare IP am incercat, primesc acelasi mesaj:
"Netzwerk gesperrt!
Zugriffe aus dem von Ihnen genutzten Netzwerk sind zur Zeit gesperrt.
Da die Spamrate aus dem von Ihnen genutzten Netzwerk überdurchschnittlich hoch ist, wurde Ihr Zugriff auf unsere Seiten gesperrt. Wir bitten um Ihr Verständnis."

"Network blocked!
Access from the network you are using is currently blocked.
Since the spam rate from the network you use is above average,
your access to our site has been blocked. We ask for your understanding."

"Retea blocată!
Accesul din reteaua pe care o utilizati este în prezent blocat.
Deoarece rata de spam din reteaua pe care o utilizati este peste medie,
accesul dvs. la site-ul nostru a fost blocat.."

Se pare că ceva este în neregulă cu SpamRats cu care sunt afiliati. Asa se explică această listă neagră.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
La fel si din RDS.

#10
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 10.01.2012
afacerea nu poate sta pe loc, aș cere un IP in alta clasă la compania de hosting.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007
lasi impresia ca nu intelegi cum functioneaza listele astea: lista lor, ei sunt stapani. daca clientii tai se bazeaza pe ei, ghinion.

#12
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,277
  • Înscris: 23.05.2003
Yep, si eu am o problema cu alti idioti: Uceprotect. Astia au 3 nivele, nivelul unu e pe IP unde-s curat tot timpul, nivelul 2 e pe subnet-uri unde sunt listat aproape zilnic si nivelul trei care-i la nivel de ASN unde la fel sunt listat.
Daca destinatarul foloseste Uceprotect 2 sau 3 ciuciu mailuri ajung la el de la mine.

N-am ce face, e decizia lor sa foloseasca blacklist-uri de kkt. :)

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt unii care baga in block fara sa tina cont ca nu exista spam sau activitate suspecta pe IP-urile alea..
Si cand le ceri deblocarea iti cer bani ptr asta.

Tot soiul de excroci.

Singura chestie care poti sa o faci - sa zici clientului sa schimbe providerul sau sa discute ei cu SpamRats.

View PostSpargatorulDeVise, on 27 ianuarie 2023 - 00:49, said:

As dori să aflu de curiozitate câti dintre voi puteti accesa acest link de înregistrare la mail.de (am încercat de la Vodafone, Orange si ISP-ul meu):
Si la mine e la fel.
Teoretic as fi pe Digi, dar clasa de IP-uri e pe firma, nu apartin Digi.

La mien apare asta - RATS-NoPtr - On the list.To be removed go here.

#14
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
In prezent sistemul de email se bazeaza pe reputatie.

1. Daca proprietarul de blacklist este de fapt un ransomlist mai devreme s-au mai tarziu oricum o sa-si piarda propria reputatie. Nu este cazul de fata din moment ce exista servere care se folosesc de acest blacklist.

2. Daca clientii tai vor sa primeasca email de la serverele tale (adica nu trimiti SPAM) ii informezi de situatie si pot ei singuri sa solicite delistarea ta sau daca nu reusesc acest lucru te pot trece pe whitelist sau chiar sa renunte la acel blacklist este la alegerea lor, atata timp cat ei au control asupra propriilor lor servere.

3. Daca clientii tai nu au control asupra serverelor lor, atunci este problema lor nu a voastra.
Cateva motive pentru care nu ar avea control: servicii gratuite, incompetenta, dezinteres, externalizare servicii, e.t.c.

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Alta solutie e sa externalizezi si tu serverul de email cu unul utilizat la nivel international.

Nu trimiti de pe serverul tau, nu ai treaba. Nu-si permite nimeni sa-i blocheze si pe aia ca dispar singuri daca o fac

#16
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Are dreptate colegul, poti sa folosesti un tert pentru a eluda restrictia la nivel de IP, insa destinatarii tai te pot inscrie si in blacklist-uri de domenii de internet.

Daca destinatarul chiar ar fi fost deranjat de lipsa email-urilor respective ar fi luat masuri de corectare sa le poata primi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate