Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

mesaje SMS cu suprataxa (gen 8989... ) de ce nu se restrictioneaza automat cumva?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Mda, o sa verific cand voi ajunge langa batran din nou daca nu cumva s-a autoactivat si "abonament"/subscriptie la servicii tampite... .
Momentan nu sunt langa el, si am preferat sa fac restrictia/dezactivarea mesaje SVA.

Am verifcat asta din nou si la telekom, dar ridica si ei din umeri si spun ca n-au cum sa verifice. Cel mult au putut sa vada pe factura anterioara daca exista un astfel de "serviciu"... Dar se pare ca n-a fost asa ceva, ci doar sms-uri automate trimise din cand in cand, si atat.

Edited by mm777, 26 January 2023 - 16:12.


#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Daca ai vorbit cu telekom, inseamna ca stii catre cu nr s-a trimis SMS-ul vietii.
Spune-ni-l si noua,  poate te mai lamurim un pic

#21
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
La orange eu din abonamentul meu incarc direct cu optiune la toti ceilalti niciodata nu au credit pe telefon, asta fiind unul din motive. Incarcare automata ca sa nu uit. Eu doar aprob lunar incarcarea cu confirmare prin sms.

Nu iti trebuie internet ca sa furi bani dintr-un abonament.  E de ajuns sms-ul. Vezi donatiile la ONG-uri.

Nu va mai luati de oameni care va trimit "virusi".
1. Multi nici macar nu fac asta, virusul se propaga singur.
2. Vrei sa iti trimit sms de la Johannis? 5 linii de cod. Daca nu esti de specialitate sau nu ai o educatie in sensul asta de cyber security, nu ai nici o sansa sa iti dai seama ca e un fake.

Solutia => Educatie. Nu deschideti mesaje ce nu le asteptati, nu dati click pe link-uri din mesaje orice ar scrie in acel mesaj. Blocati adrese si numere. Daca nu sunteti parlamentar sau milionar nu va targeteaza nimeni... ce pateste ruda dumneavoastra mai patesc la fel alte ceteva sute de mii de oameni care au o oarecare relationare cu ruda dumneavoastra. Ori via grup de facebook, ori via sms, etc.
Metoda asta e de scrap..... se fura putin de la foarte multi.

Edited by MooF2010, 26 January 2023 - 17:40.


#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 mm777, on 26 ianuarie 2023 - 15:23, said:

In cazul telefonului cu taste iHunt, nu se poate ca nu e cu Android pe el. Are un sistem operare specific, dar care ...totusi are internet pe el! culmea... .
Pe cel Nokia anterior n-au fost probleme dinastea, dar asta pentru ca nu avea propriu zis internet pe el... .
nu fiti asa sigur ca nu butoneaza ei aiurea! am in urma 25 de ani de serviciu in telecom, este inimaginabil ca poate face un client nepriceput. dar si mai inimaginabil este ce fac habarnistii care isi inchipuie ca se pricep!

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E foarte posibil sa apese si ei aiurea.
Pe de alta parte vorbim de Telekom - astia au mai avut ceva probleme in trecut cu inselatorii facute de angajati.

Si o chestie ciudata care se intampla pe telefoanele lu maica-mea. - are doua - un fix DECT si un mobil - cand le tine alaturi uneori incep sa piuie si sa apara caractere pe afisaje :D

#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

 modoran, on 26 ianuarie 2023 - 15:02, said:

Si de ce ar dezactiva operatorul un serviciu de pe urma caruia castiga bani ? Ca asta e scopul lui, nu "protectia" ta.
...ce bani sa castige operatorul??? Ca banii sunt doar incasati si virati catre furnizorul serviciilor cu suprataxa.

 eiffel, on 26 ianuarie 2023 - 15:30, said:

Dezactivare Internet de la operator nu merge  ?
Sau si ptr asta trebuie sa platesti ? Posted Image
Si ce are internetul cu SVA? Tot poate trimite sau se aboneze la un SVA si fara internet.

#25
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 SPX808, on 26 ianuarie 2023 - 15:14, said:

Stiu ca nu este in regula, dar pe ei nu ii intereseaza chestia asta. O solutie ar mai fi sa blochezi cu totul trimiterea mesajelor, daca ei nu folosesc sms-uri, iar asa scapi de batai de cap.
Exact si ramane utila doar optiunea de a le primi.

#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

 Xman_ghio, on 26 ianuarie 2023 - 20:05, said:

...ce bani sa castige operatorul??? Ca banii sunt doar incasati si virati catre furnizorul serviciilor cu suprataxa.





Operatorul isi ia comisionul de rigoare, care este destul de mare procentual. Doar nu credeai ca este gratis, nu ? E platit conform contractului cu firma ce asigura numarul scurt.

Acum e posibil ca in unele cazuri de donatii sau asa ceva sa renunte la comision pentru a isi face reclama, dar pentru serviciile comerciale nici pomeneala sa o faca pe gratis.

Edited by modoran, 26 January 2023 - 22:11.


#27
cristy_m_a

cristy_m_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.11.2006
Am patit la fel cu Orange a butonat copilul si m-am trezit abonat la serviciu de jocuri,cu toate ca nu aveam nimicvinstalat pe telefon(android). Am sunat la operator a zis ca nu vede nimic. Am cautat pe net problema am instalat aplicatia orange si n-am dezabonat. Deci ori orange prepay cu optiune sau orange yoxo(abonament preplatit) si ai scapat de posibilitatea costurilor suplimentare nedorite.

#28
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Orange prepay daca nu ai credit, altfel se taxeaza si acolo. Doar digi prepay nu are acces la acest servciu ( numere cu suprataxa absolut deloc ).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate