Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Oppenheimer (2023)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Nici Oppenheimer-ul original n-are privirea prea plină, pare-n lumea lui. Se găsesc vreo două interviuri pe YouTube, pentru edificare.

#56
Teo77

Teo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.09.2007
Am vazut filmul la cinematograf si am fost extrem de impresionat intr-un mod positiv de catre film. Scenariul extrem de bine facut ridica multe mingii la fileu actorilor; structura filmului mi s-a parut ff buna: mai multe perioade si perspective individuale, nu am simtit cand au trecut cele 3 ore.
Nu m-ar mira daca ar avea 2-3 nominalizari la premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar masculin: RDjr si Matt Damon cu performante exceptionale si personaje parca facute ptr ei . Garry Oldman apare 2 minute dar wow! wow!
In rest: imagine, muzica, sunet si foarte multe scene/momente ff bune.

Recomand oricui sa mearga sa vada filmul la cinema.

#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 caiuscorneliu, on 01 august 2023 - 12:54, said:

Nici Oppenheimer-ul original n-are privirea prea plină, pare-n lumea lui. Se găsesc vreo două interviuri pe YouTube, pentru edificare.
Poate asta ti s-a parut tie, de la mult prea promovata imagine a omului de geniu, putin dus, putin in lumea lui, nu intelectual neaos, cu picioarele bine ancorate in tarana...

Edited by Cr1spy, 01 August 2023 - 15:32.


#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Are frânturi de interviuri pe YouTube, mă uit direct pe materialul clientului nu pe imagini promovate de cineva. Fie era personalitatea lui, fie era apăsat de propriile "descoperiri" și consecințele lor. Nu toți oamenii de știință au privirea și lipsa aia aproape totală de mimică. Mă gândesc la Einstein sau Feynman, care-l depășesc ca anvergură și totuși sunt "altfel". Dirac era asemănător ca expresie, ca mimică, dar era proverbială timiditatea sa. Alt "monstru" al fizicii și ăla, mult peste Oppenheimer ca anvergură.

Edited by caiuscorneliu, 01 August 2023 - 15:51.


#59
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da, exact, era apasat, dar nu de propriile descoperiri, ci de responsabilitate, consecinte si nu in ultimul rand de hartuirea la limita dementei, pe care a suportat-o.

#60
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

 caiuscorneliu, on 01 august 2023 - 15:46, said:

mult peste Oppenheimer ca anvergură.

Nu inteleg de ce tot ii dai cu anvergura asta si care e relevanta ei.

#61
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Batea undeva spre incapabilitate ..

#62
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

 alexneo, on 01 august 2023 - 20:34, said:



Nu inteleg de ce tot ii dai cu anvergura asta si care e relevanta ei.

Avea relevanță în contextul discuției cu colegul de forum de mai sus. Am dat exemplu de oameni de știință, de asemenea ancorați în realitate, intelectuali neaoși și cu notorietate și realizări mai importante decât Oppenheimer (deci nu "geniul" lui Oppenheimer e cauza) și care radiază altă imagine din materialele filmate cu ei. Bine, ține de caracterul fiecăruia, era o discuție colaterală filmului, pur și simplu pe ce am observat din materialele cu Oppenheimer de pe YouTube.
Acum, nu poți să nu constați, vâlva mare cu Oppenheimer nu e întâmplătoare. De când a început războiul din Ucraina și rușii amenință săptămânal cu nucleara, lumea tresare la amenințarea și cuvântul "armă nucleară", e pe buzele tuturor, a stârnit interesul publicului. Așa că industria filmului s-a hotărât să profite în cinismul ei, nu e o coincidență. Altfel nu se făcea un film artistic de asemenea anvergură pe marginea subiectului. Până anul ăsta mai mult de câteva documentare obscure nu au existat despre Oppenheimer.

PS. Aștept să-l văd, oamenii avizați în domeniul cinematografiei îl recomandă.

 Cr1spy, on 01 august 2023 - 15:58, said:

Da, exact, era apasat, dar nu de propriile descoperiri, ci de responsabilitate, consecinte si nu in ultimul rand de hartuirea la limita dementei, pe care a suportat-o.

Ai zis-o mai bine decât mine. Da, apăsat de responsabilitate. Mi s-a părut un om refugiat în propriile gânduri, absent, cu privirea goală și abătut. Răspunsul meu își avea originea în comentariul cuiva că actorul care l-a jucat a fost cu "privirea goală, fără zvâc" lucruri pe care le-am văzut și la personajul real din clipurile de pe internet.

Edited by caiuscorneliu, 01 August 2023 - 23:02.


#63
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
In octombrie apare dvd-ul, abia astept.

#64
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Probabil iti plac oamenii care chat-uiesc, nu cei care stau pe ganduri sa raspunda cat mai corect la o întrebare. Pe acestia din urma ii consideri absenti. Ceea este o opinie foarte superficiala...

Edited by Cr1spy, 02 August 2023 - 00:48.


#65
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 12.07.2008

View Postcetateanul_Vijai, on 02 august 2023 - 00:42, said:

In octombrie apare dvd-ul, abia astept.

Funny că ai zis asta :)

In sensul că a fost o experiență audio-vizuală la superlativ în IMAX la cinematograf, dar în primele minute ale filmului am avut același gând ca tine( "ce mișto ar fi fost să am DVD-ul și un sistem performant de home-cinema acasă"), pentru că, așa cum am spus în postarea mea, nu mai fusesem la cinema dinainte de perioada pandemiei și, să mergi împreună cu alți zeci de oameni la un loc, mi-a fost un pic inconfortabil la începutul filmului, deoarece, in jurul meu mulți erau cu pop-cornul și suc și diverse chestii ce se servesc in cinema, unele cu tot felul de condimente mirositoare și spicy stuffs și sucuri la pai, sorbite in momentele mai silențioase din film :) , a fost un pic ... nu neapărat deranjant dar ... înțelegi ce zic

Dar, de la un moment dat, pe măsură ce intensitatea filmului a luat amploare, nu se mai auzea musca in sală :) toți au intrat în atmosfera filmului.

N-am nimic împotriva  popcorn-ului la film în cinema, cred că dacă aș merge la vreo comedie sau film relaxant, și eu mi-aș lua ceva "de ronțăit", dar cred că uitasem cum e la cinema și mă gândeam la momentele alea "cât de hămesit poți să fii când vii la un film, de îți iei chipsuri și alte cele cu sos de chili și alte sosuri înțepătoare la film .

Dar, cum ziceam, de la un moment dat, toată lumea s-a imersat în atmosfera filmului și per total a fost o atmosferă perfectă pentru film in sală.

Edited by ramurel, 02 August 2023 - 06:24.


#66
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcaiuscorneliu, on 01 august 2023 - 23:11, said:

Am dat exemplu de oameni de știință, de asemenea ancorați în realitate, intelectuali neaoși și cu notorietate și realizări mai importante decât Oppenheimer (deci nu "geniul" lui Oppenheimer e cauza)

Eu nu comentam vizavi de interpretarea lui Murphy sau faptul ca pare ca priveste in gol indica genialitate. Asa o fi inteles el sa interpreteze dupa ce a studiat materiale cu Oppenheimer, o fi citit cartea, don't know.
Ma legam de afirmatia cu "realizari mai importante" care nu sta in picioare. Contributiile lui in domeniul fizicii sunt foarte importante si probabil ar fi dus la un Nobel ulterior, daca nu ar fi aparut proiectul Manhattan. Iar faptul ca a reusit sa faca project management cu o echipa extrem de vasta ce continea minti sclipitoare si numerosi laureati ai premiului Nobel, sub presiunea timpului e in sine o chestie colosala.
"Groves was impressed by Oppenheimer's singular grasp of the practical aspects of the project and by the breadth of his knowledge. As a military engineer, Groves knew that this would be vital in an interdisciplinary project that would involve not just physics but also chemistry, metallurgy, ordnance, and engineering."


View Postcaiuscorneliu, on 01 august 2023 - 23:11, said:

Acum, nu poți să nu constați, vâlva mare cu Oppenheimer nu e întâmplătoare. De când a început războiul din Ucraina și rușii amenință săptămânal cu nucleara, lumea tresare la amenințarea și cuvântul "armă nucleară", e pe buzele tuturor, a stârnit interesul publicului. Așa că industria filmului s-a hotărât să profite în cinismul ei, nu e o coincidență. Altfel nu se făcea un film artistic de asemenea anvergură pe marginea subiectului. Până anul ăsta mai mult de câteva documentare obscure nu au existat despre Oppenheimer.

Aici te inseli din nou. Filmul a fost aprobat spre productie in 2021, inaintea razboiului, iar Nolan avea planificat filmul de mai multa vreme. De asemenea, scenariul se bazeaza pe cartea American Prometheus aparuta in 2005, deci relativ recent.



View Postramurel, on 02 august 2023 - 06:23, said:

in jurul meu mulți erau cu pop-cornul și suc și diverse chestii ce se servesc in cinema, unele cu tot felul de condimente mirositoare și spicy stuffs și sucuri la pai, sorbite in momentele mai silențioase din film Posted Image , a fost un pic ... nu neapărat deranjant dar ... înțelegi ce zic

Eu am avut noroc sa nu am mancaciosi in jur la film, dar da e ORIBIL cand toti molfaie, rontaie, sorb cu paiul din pahar, si e plin de toate mirosurile.

Edited by alexneo, 02 August 2023 - 09:21.


#67
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Am auzit absolut intamplator duminica la o cafea matinala... a zis cineva "ce sunet are!".
La 11 faceam rezervare la Epika in Baneasa.

Un sunet excelent dus si gandit.
Sala e mica,'sunetul foarte puternic, ne-a lovit efectiv sunetul in efectele respective sau alternarile de la nimic, la explozie sonora.

Un pic mi-a adus aminte de sunetul din Black Hawk Down, care a si luat Oscar in anul respectiv.

Damon este la fel de bun. Ca aproape orice film de al lui.

Nu am avut nici un fel de asteptari la film.
Nu-s deloc fan al actorului principal,'dar a fost bun pe rol cu fata aia inexpresiva.

Povestea? Reala.

Regia? Lectie de regie marca Hollywood.


Sper sa ia cateva oscaruri, vedem.

Nu puteam sa vad acasa un asa film.

Sunetul nu poate fi reprodus in acelasi mod.

Home cinema nu are cum sa fie cinema.
Ca nu-s difuzoarele tv-ului, da.

Dar e evident mult mai ieftin acasa.

Am dat 100ron pe bilete, 2+1. Si 150ron pe rontaiala si bauturi.

Insa la ultima replica din film... cand s-a aprins lumina in sala... a fost liniste completa. I N C R E D I B I L !

Ne-a condus regizorul asa de bine spre acel moment, esenta filmului, incat am amutit toti.


#68
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Este făcut să te impresioneze până la lacrimi, da. Și mi se pare un act atât de necesar imaginarea măcar a proceselor psihice obligatoriu să se fi desfășurat în acea situație.
Nu m-am dus cu cine știe ce așteptări, dar am plecat plăcut impresionată, eu una îl recomand cu căldură.

#69
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Am citit articolul ăsta:


https://stirileprotv...-tejghetar.html


Nolan este certat de CTP, pentru că nu a avut viziunea lui asupra personajelor, extraordinar :lol:.


Și chiar m-a amuzat asta:

"Enervant de prost este întruchipat Albert Einstein. Arată și se poartă ca un tejghetar arogant, țâfnos și sentențios. Ceea ce nu rezultă câtuși de puțin din relatările celor care l-au cunoscut pe „Papa al Fizicii”: un om mai degrabă timid, tăcut, generos, capabil de prietenii trainice. Și cu simțul umorului...”



Chestia este că fix așa a apărut Einstein în film: timid, tăcut, generos, capabil de prietenii trainice. Și cu simțul umorului.
Dar ceva îi spunea lui CTP că era de fapt ca un tejghetar, of :D.


Bine, înțeleg foarte bine că fiecare are așteptările lui de la un film și viziunea lui, doar m-a amuzat radicalismul criticilor aduse.


#70
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Am fost si noi aseara la cinema.

Frumos film, poate daca puneau putin mai mult accent pe teoria fizica, si frumix ca nu o murit nimeni in film ca m-am saturat de victime colaterale si clisee aiurea :lol:

#71
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qHXrTJBQzjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
L-am văzut acum 1 lună. Nu este un film care se adresează majorității populației și nici tipologiei celor care merg la filme precum Barbie. Toți actorii au jucat magistral. Pe alocuri, cam siropos, dar mi-a plăcut că nu a fost final tipic hollywoodian unde binele învinge, ci cam cinic, ca o avertizare pe viitor.

Per total, este altceva față de producțiile de duzină și de consumerism din ultima perioadă și nu numai... Trebuie să vrei să vezi și altceva. Nu e genul de film pe care îl înțelege oricine. După cum zicea și colegul Caius, au fost cinici și au profitat de Răzbelul de la vecinii noștri.

Edited by Vlad_22, 06 September 2023 - 20:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate