Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Oppenheimer (2023)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Faza mișto la filmul ăsta e ca după ce i-a folosit pe post de cîrjă lu' Bărbie (cei care s-au dus la Barbie si pe urma la Oppenheimer l-au luat pe Oppenheimer ca pe apa minerala acidulata de după dulceață si sirop "sint totuși intelectual, ce pzda ma-sii", cu toate ca Barbie e mai subtil si mai deștept decit cred chiar unii lăudători) Barbie a luat-o la goană si l-a lăsat pe Oppenheimer de căruță.

Și pe buna dreptate, am mai spus, filmul asta era bun de direct pe streaming, pe cînd prostia cealaltă a lui Nolan, Tenet, era pentru cinematograf (daca nu ma-nsel, ala a fost simultan si pe streaming si pe ecrane).

#38
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

View Postbusiness11, on 25 iulie 2023 - 08:24, said:

Daca citesti pagina de Wikipedia lui Oppenheimer si ulterior te duci la film, iti dai seama ca nu ai aflat nimic in plus fata de pagina aia de Wikipedia si nici nu reusesti sa traiesti momentele asa cum ar fi normal.

Filmul este despre om, nu despre realizările personajului istoric Oppenheimer.   Este viziunea artistică a creatorilor filmului care au încercat să dea cortina la o parte pentru a zări oamenii.    Mie mi-a plăcut mult portretizarea artistică a lui Teller,  creatorul bombei cu hidrogen.   Au reușit să surprindă perfect conflictul dintre genialitatea care împinge creatorul pe drumul descoperirlor și teama “omului”   în momentul când realizează consecințele.    

Filmul păcătuiește printr-o omisiune importantă.  
Progoana cercetătorilor din anii 50 a fost fundată pe trădarea celor care au trimis date secrete sovieticilor.   Din teama ca SUA să nu dețină singură arma supremă și astfel să cadă în păcatul tiraniei.  Furia americanilor la acel moment a fost indescriptibilă și greu de înțeles acum.   Dar la momentul acela americanii nu știua că rușii aveau în posesie cercetările nemților și mulți savanți nemți care lucrau.  

Politicienii americani de atunci, cam la fel de prostovani precum sunt și cei de azi,  s-au năpustit cu furie contra unor oameni nevinovați.   I-au urmărit și persecutat degeaba.   Cu conștiința că ei erau niște patrioți.   Mă rog,  istoria se tot repetă,  dar cine să știe că repetăm erorile trecutului dacă nu știm trecutul??  

La ora actuală un film artistic nu mai poate fi un documentar.    Acelea sunt grămadă,  le vezi în buclă,  așa că ce poate aduce nou un film artistic?    Trăirile omenești.   În rest totul se știe cu lux de amănunte.   Filmul merită văzut la cinema pentru atmosferă și pentru efectele sonore.

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
ZERO CGI
https://collider.com...nolan-comments/

#40
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postantic, on 25 iulie 2023 - 21:41, said:



Filmul este despre om, nu despre realizările personajului istoric Oppenheimer.   Este viziunea artistică a creatorilor filmului care au încercat să dea cortina la o parte pentru a zări oamenii.    Mie mi-a plăcut mult portretizarea artistică a lui Teller,  creatorul bombei cu hidrogen.   Au reușit să surprindă perfect conflictul dintre genialitatea care împinge creatorul pe drumul descoperirlor și teama “omului”   în momentul când realizează consecințele.    

Filmul păcătuiește printr-o omisiune importantă.  
Progoana cercetătorilor din anii 50 a fost fundată pe trădarea celor care au trimis date secrete sovieticilor.   Din teama ca SUA să nu dețină singură arma supremă și astfel să cadă în păcatul tiraniei.  Furia americanilor la acel moment a fost indescriptibilă și greu de înțeles acum.   Dar la momentul acela americanii nu știua că rușii aveau în posesie cercetările nemților și mulți savanți nemți care lucrau.  

Politicienii americani de atunci, cam la fel de prostovani precum sunt și cei de azi,  s-au năpustit cu furie contra unor oameni nevinovați.   I-au urmărit și persecutat degeaba.   Cu conștiința că ei erau niște patrioți.   Mă rog,  istoria se tot repetă,  dar cine să știe că repetăm erorile trecutului dacă nu știm trecutul??  

La ora actuală un film artistic nu mai poate fi un documentar.    Acelea sunt grămadă,  le vezi în buclă,  așa că ce poate aduce nou un film artistic?    Trăirile omenești.   În rest totul se știe cu lux de amănunte.   Filmul merită văzut la cinema pentru atmosferă și pentru efectele sonore.
Foarte, foarte buna postarea ta, dar omite faptul ca unii pot fi nu doar inculti ci si foarte perversi. Si asta este o "istorie" care nu trebuie uitata, mai ales acum.

Edited by Cr1spy, 26 July 2023 - 10:55.


#41
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View Postbusiness11, on 25 iulie 2023 - 08:24, said:

Daca citesti pagina de Wikipedia lui Oppenheimer si ulterior te duci la film, iti dai seama ca nu ai aflat nimic in plus
Dar eu n-am citit pagina lui Oppenheimer, nu ma intereseaza sa stiu detaliile de culise, persoane cu nume si prenume cine a lucrat la proiect, intelegeri, tradari etc. Eu vreau sa vad imaginea de ansamblu, cum de s-a ajuns de la om de stiinta, la presedinte SUA la a rade orase si sute de mii de oameni deliberat , imoral. Asta e ce conteaza. Pentru asta ma duc la film sa vad punerea in scena a povestii comparativ cu a citi un articol sec care nici ala nu e impartial.

La fel si cu El Patron. Pot sa citesc articole dar n-o sa vad din scris alb pe negru cum si-a trait viata asa cum e redata in Narcos, care e una fabuloasa, nu numai a lui, toate traite de traficanti cand erau in varf de au trait in cativa ani ceea ce  pe altii(ca mine si ca tine) nici macar nu-i duce mintea si gandul sa viseze.

Edited by Mohombi, 26 July 2023 - 13:07.


#42
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Rapunsul la dorinta ta il afli in 3 minute de pe Wikipedia. La filmul ala te duci pentru scenariu si poveste, care nu este deloc bine pusa in prim plan.

Problema filmului este ca se sare mult prea repede de la un dialog sau intriga la alta, fara sa se aprofundeze tematica. Ce pot fi aplaudate sunt interpretariile actoricesti, dar filmul ramane superficial in esenta sa. Chiar daca filmul dureaza 3 ore, uneori actiuniile par grabite.

#43
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014
Ok, baieti... unde mergem sa vedem Oppenheimer in Bucuresti? Pentru ca imaxul este un produs contrafacut, atunci ce ne mai ramane?

#44
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 12.07.2008
De când cu pandemia n-am mai fost la vreun cinematograf la vreun film și, de atunci, doar Netflix și Disney și HBO Max am servit.
Îmi plac cam toate filmele lui Nolan, îmi place genul ăsta de director care face un film pe care vrei să-l vezi cel puțin încă o dată.
Iar "Oppenheimer" este unul din ele, chiar daca nu e așa complex că alte filme ale lui Nolan (exceptând trilogia Dark Knight/Batman), dar poate că fiind un biopic, nu avea multe opțiuni.
Deci asta e primul film la care am fost la cinema după ani buni și consider că a meritat.
Am fost direct la varianta IMAX.
Clar mai merg odată să-l văd weekendul ăsta, merg la varianta 2D acum, să văd comparativ.
Dar, mai mult, pentru că e un biopic și prima vizionare a fost în necunoștință de cauză vis-a-vis de personajul Oppenheimer , de data asta, m-am cam documentar cu tot ce am prins pe internet despre el și despre întreaga conjunctură istorică legată de proiectul militar de la Los Alamos.
De data asta îl revăd documentat
Pentru că, într-adevăr, dacă nu știi cât de cât detalii istorice vis-a-vis de Oppenheimer și toată conjunctură istorică din jurul lui și a proiectului bombei atomice, ieși din cinema un pic confuz și un pic dezamăgit de film la prima vizionare.

#45
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Tocmai intors de la film. Ca realizare tehnica mi s-a parut totul la superlativ. Nolan is a fucking genius. Aproape ca nu am simtit cand au trecut cele 3 ore, lucru absolut remarcabil cand 90% din scene sunt cu oameni care vorbesc in diferite incaperi.
Da, citisem pagina de Wikipedia inainte sa merg la film.

This guys explains perfectly, sunt 100% in asentiment cu el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MPrh194SBe4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by alexneo, 29 July 2023 - 22:53.


#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Oameni care vorbesc in diferite incaperi a fost si The Social Network (facebook), in mod similar a fost prezentat si disecat caracterul personalului.

#47
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMarianG, on 30 iulie 2023 - 00:16, said:

Oameni care vorbesc in diferite incaperi a fost si The Social Network (facebook), in mod similar a fost prezentat si disecat caracterul personalului.

Diferenta la nivel tehnic e de la cer la pamant intre cele doua filme :)

#48
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
am fost la avanpremiera filmului, pe 21/07... Nolan e "out of this world"

nu am citit nimic pe wikipedia, nu m-a interesat, am vrut sa vad totul "la prima mana" cum se zice :)

este o experienta, nu un film (valabil si pentru Trilogia Batman, The Prestige sau Inception)

#49
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
https://twitter.com/...ru-criticat-de-

#50
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Vizionat aseară,  la cinema. F dezamăgită de Cillian Murphy, n a transmis absolut nimic, nicio emoție.  Însă l am vz pe Robert Downey Jr în,  probabil,  cel mai bun joc al lui.

Nu m au surprins cele doo linii temporale create de Nolan, și colorate diferit LOL, e amprenta lui. Stilul său amestecat care îți pune creierul uMpic la treabă.  

Sunetul, superb. Pt sunet merită vizionat în cinematograf.

E un film bazat pe dialog, nu m am plictisit nicio secundă. Doar Nolan ce mai reușește să te facă să stai 3 ore n scaunul de cinema, atent, să nu care cumva să ți scape vreo replică. :lol:

Am ieșit din sală cu sentimentul că noi, oamenii,  ne vom distruge singuri. Nu tre s apară niște extratereștrii să ne extermine, ne ducem singuri pe sulă.








#51
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostEv_eee, on 31 iulie 2023 - 10:04, said:


Nu m au surprins cele doo linii temporale create de Nolan, și colorate diferit LOL, e amprenta lui. Stilul său amestecat care îți pune creierul uMpic la treabă.  


that's the best part, ca nu e deloc amestecat. liniile temporale diferite confera claritate si structura filmului si evita astfel sa devina o enumerare plictisitoare de evenimente, lunga de 3 ore

#52
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Da, e f structurat și îi ajută Nolan și pe fanii filmelor Marvel ( :lol: ) cu colorarea. Viziunea subiectivă a lui Oppenheimer este color, iar cea a lui Strauss este alb negru.
Când am zis amestecat,  m am referit la alternanța cronologică. De ex, tipul cu care am fost la film s a declarat obosit de treaba asta. Mie mi a plăcut.

#53
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View PostEv_eee, on 31 iulie 2023 - 10:04, said:

F dezamăgită de Cillian Murphy, n a transmis absolut nimic, nicio emoție.
Cum nu, Cillian Murphy sad & conflicted nu sint emotii?
Dar ai dreptate cu Downey Jr., ăsta nu cred ca stie cit a pierdut ca reputatie ca a acceptat sa joace in filme cu supereroi.

#54
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Mie nu mi a transmis. Mi s a părut doar un actor care și a spus replica și atât. Nu a intrat în personaj. Are aceeași privire goală ca n toate filmele n care joacă,  n are zvâc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate