Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#181
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 burebista, pe 30 martie 2023 - 20:03, a scris:

Doamne în ce peșteră adâncă am mai trăit și io. :D
Am descoperit Tidal. Da, știam că e plugin în Daphile da' eu mi-am văzut de downloadat flac-uri de la ruși.
Azi mi-a venit pe chelie să-l testez o lună moka. WTF? Colecția mea de flac-uri e mic copil față de ce găsesc pe Tidal. Instalat pe Daphile și început scormonitul prin Tidal.
Flac-urile lui sunt CD quality 16 bit/44.1 kHz (ca și marea majoritate a flac-urilor mele) dar mai găsesc și câte un 24/96 se pare.

Screenshot_20230330_200000_com.android.chrome.jpg

Anyway, pentru douj' de lei pe lună scap de downloadat în prostie și mai am și muzica pe telefon dacă-mi vine pe chelie.
Mă bag înapoi în peștera mea să văd ce nu găsesc pe Tidal. :D


Am o multime de albume care nu se mai gasesc nicaieri pe streaming. Deci ce e al tau e pus deoparte.

Edited by vinciun, 30 March 2023 - 20:32.


#182
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Daphile. Pe scurt o distribuție de Linux făcută special pentru muzică.
O instalezi pe o răgălie de notebook/laptop și ai acces la streaming, radio online și colecția ta de flac-uri.

Na că știe și 24/192 Tidalul ăsta. M-am îndrăgostit. :D

Attached File  Screenshot_20230330_212927_com.android.chrome.jpg   131.44K   31 downloads

Cât despre filme am renunțat de ceva vreme la orice abonament de streaming și am trecut pe Kodi cu Real-Debrid. Pentru trei euro pe lună am tot ce vreau la un click distanță.

Gata cu vorbăraia că am de săpat prin Tidal. :D

@vinciun. Te cred, eu acu' am început să caut și spre surpriza mea am găsit chestii care nu credeam că le știe lumea.
Și dacă nu găsesc nu-i bai, rusul nu se mută de acolo...

Edited by burebista, 30 March 2023 - 20:49.


#183
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

 overseas, pe 30 martie 2023 - 20:21, a scris:

Pentru filme am trecut la Sky Showtime, abonamentul de 1.99 euro forever.
Nu e pretul asta forever. Oferta e ca ai abonamentul la juma de pret forever. Pretul intreg actual este de 4 euro si de aia platesti acum 2 euro. Mai mult ca sigur ca o sa creasca pretul. O sa platesti juma din pretul de atunci, conform ofertei...

#184
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu e forever, e pe viata (asa zice la reclama).
In rest zice: 1.99 euro; jumatate de pret.
Sa vedem.


#185
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Ezact. Jumatate din pretul abonamentului, pe viata. Creste abonamentul, creste si jumatatea... Ar fi prea frumos sa ramina 2 euro pe viata. Nu vedem noi pomeni dintr-astea...

#186
pacifica

pacifica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.07.2014

 overseas, pe 31 martie 2023 - 20:04, a scris:

Nu e forever, e pe viata (asa zice la reclama).
In rest zice: 1.99 euro; jumatate de pret.
Sa vedem.
Pai da, e la jumatate pe viata. Acum e 1.99, cand va fi 10E abonamentul, vei plati 4.99, jumatate, tot in viata asta.

Edited by pacifica, 31 March 2023 - 23:19.


#187
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

 burebista, on 21 martie 2023 - 20:54, said:

Mulțumiri tuturor pentru tot ajutorul și să ne auzim cu bine când o să vă întreb de boxe. LOL.
A trecut un an cu chinezul în casă, piticul ăla e liniștit da' s-a trezit frat'su cu boxele așa că am nevoie de ajutor. Accept orice sfaturi de la stai în banca ta și ascultă-ți muzica până la tre' să schimbi ampliful, casa, triplezi bugetul și poate-poate auzi ceva mai bine.

Datele problemei ca să nu vă pun să citiți unșpe pagini. :D
Aiyima D03 cu Mission MX3 plus subwoofer Cambridge Audio SX120 la care ascult sonorul de la filme/seriale prin KODI (optic) și flac-uri prin notebookul cu Daphile (USB).
Muzica e practic progresivul anilor '60-'70 (plus nșpe alte trupe care se întind până în zilele noastre) și jazzul anilor '40-50 și mai încoace.

Ce mi se pare că nu e în regulă cu unele înregistrări e o anumită înghesuială în redare dar nu sunt chiar sigur că e de la flac și nu chiar de la calitatea înregistrării din anii '70. Din păcate pustnic cum sunt și eșuat în provincie chiar n-am cum/unde să compar flac-urile mele pe alt sistem așa că aș vrea să încerc niste boxe mai scumpuțe.

Nu am vocabular de audiofil dar să încerc cu cuvintele mele să explic ce aș vrea. O mai multă claritate, separare a instrumentelor/sunetelor dacă se poate.

Acu' la lucruri practice. Bugetul e de max o mie de euro că și așa nu știu cum să explic doamnei că trebuie să schimb boxele.
În plus poziția boxelor e fixă după cum se vede în poza care am pus-o câteva postări mai în spate. Practic e o cameră ceaușistă de 15mp iar boxele sunt apropiate de perete cu distanta maximă între ele de 1.5m.

Am tot citit în stânga și în dreapta de o bucată de vreme și momentan îmi face cu ochiul Q Acoustics 5040. Din ce am citit sunt gândite să fie folosite pentru camere mai mici și la distanță mică de perete și eventual acompaniate de un subwoofer. Pe ASR lumea cam mârâie la cum apar în grafice dar poate prestează așa în măsurători deoarece sunt făcute cu un anumit scop. Oricum ASR nu e biblie pentru mine dar totuși măsurătorile sunt un jalon important.
Ca diferențe pe hârtie față de ale mele, în afară de construcție și difuzoare ar fi impedanța mai mică și sensibilitatea mai mare care ar trebui să ajute oleacă și chinezăria mea cred.
MX3-urile au fost fo' 350 de euro. Acu' nu mă aștept să aud de 3 ori mai multe chestii de la boxele de 1k euro dar orișicât ceva-ceva ar trebui să fie.

Dar ofcorz sunt deschis la orice idei.

Bottom line, dați fără milă cu sfaturi. :D

Mulțumesc.

Edited by burebista, 10 March 2024 - 19:58.


#188
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
..

Edited by vinciun, 10 March 2024 - 20:49.


#189
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tema simplificata e 'cele mai bune boxe la 1000 euro'.
Situatia pe teren e mai complexa.

#190
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Boxe de podea puse la distanta de 1,5m...Plus bass reflex pe spate. Plus camera de 15mp. Plus probabil nicio calibrare de nicio natura.  

Raspunsul mai pe lung ar fi corectarea camerei, al doilea sub daca faci ceva calibrare.
Ma mir ca ai doar cateva melodii gatuite ce spui e o incalecare de frecvente, nulluri probabil si ascultatul modurilor camerei.
Despre asr cu masuratorile ele sunt relevante daca doresti sa ai o boxa care poate fi corectata, egalizata si calibrata usor. Cele care masoara prost nu pot fi corectate decat de placeboul utilizatorului sau preferintele lui. La 500 euro gasesti ELAC DBR62.

#191
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Poti testa MX3 in alta asezare, in alta camera, sa le pui si tu la 2m una de alta, mai departe de perete , putin orientate catre tine, distanta de ascultare min. 2 m ?
Sa iti dai seama de potentialul lor totusi.

Pe partea de achizitie boxe, in locul tau as sta cu banul la buzunar pentru un chilipir, cum am luat eu Piega Classic 3.0 cu 350 euro.

#192
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Mda, e clar. Asta avem, cu asta defilam.

Multam' pentru dusul rece. :D

#193
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu inca am 3050i si am observat ca sunt foarte dependente de asezare, daca le nimeresti pozitia suna foarte OK, greu de batut la banii lor (la pretul vechi ma refer).

Daca vei face o  schimbare, cred ca la tine jocul e boxe de raft + sub/ sub-uri + management de bass si EQ/ Room correction.
In sensul asta s-ar putea sa te ajute un Wiim Amp, de ex. ca sa ai niste optiuni de reglaje la bani putini.

#194
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai ales ca folosesti sub, poate prinzi vreodata sa testezi Focal sau Triangle Borea de raft, printrre altele fiind cu porturile in fata.

#195
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Pozitionarea actuala a boxelor e 20cm de la perete plus profunzimea boxei, nu? Pentru ca in toate calculele distanta de la perete e considerata pana la nivelul difuzoarelor, adica frontalul boxei.

O verificare rapida care poate duce la imbunatatire imediata a sunetului e sa fii sigur ca boxele au aceeasi valoare SPL, intensitate sonora la punctul de ascultare. Chiar cu o aplicatie pe telefon pentru a vedea daca acelasi semnal are aceiasi dB pe boxe. Dezechilibrul asta distruge sunetul mai mult decat am crede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate