Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cine face traficul prin Wireguard

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Pivpn e un TUI, nu e wg.
Poti seta foarte bine si openvpn daca doresti.

#20
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Au trecut cateva luni bune de cand in cele doua locatii (Bucuresti si Dambovita) sunt setate pe routere (AX92U) respectiv serverul WG si clientii individuali de WG de la tara. Respectiv 1 TV Tizen si 2 Xiaomi Android TV stick. Restul dispozitivelor de la tara se conecteaza direct la internet fara a utiliza tunelul WG.

Initial se intampla aleator ca ca dispozitivele  de la tara sa piarda conexiune prin WG. Rar, la o luna, la doua, la trei. Singura explicatie pe care eventual am reusit sa o corelez cu aceste "caderi" erau anumite intreruperi in alimentarea cu energie electrica de la tara. Ulterior am setat in ambele routere ca acestea sa faca un reboot la 04:00 si respectiv 04:30. De atunci - au trecut 5 luni, legatura WG functioneaza perfect fara niciun sughit, zi de zi si fara nicio intrerupere.

Cu vitezele clientilor WG de la tara pot sa zic ca nu sunt probleme (dar ambele locatii au FL 1000 Digi) cu precizarea ca dispozitivul (TV-ul cu Tizen) conectat la WiFi 5 are din testari o viteza atat de download cat si de upload de 4-5-6 ori mai mare decat cele conetate prin WiFi 2,4 (Xiaomi TV stick). Practic nu exista o diferenta simtita de user, si rularea se face lin si fara probleme (buffering) chiar daca toate trei redau ceva de la acelasi provider (Netflix sa zicem pe trei profile) fie ca unul reda Netflix, altul SkyShowTime si celalalt Prime sau orice altceva.

Am si uitat ca la tara am trei clienti care "vad" Netflix si celelalte canale de streaming prin routerul de la Bucuresti! Mi-am adus aminte intrand iarasi pe acest topic. Uitasem si ca "Love is not sharing"! Posted Image

Uitarea se datoreaza si faptului ca NU POT SA VAD direct, din Network Map ce dispozitive sunt logate prin WG la routerul din Bucuresti! Din cate am remarcat pot sa vad din interfata routerului doar dispozitivele mobile conectate la un moment dat prin Instant Guard.
Attached File  VPN Instant Guard Clients.png   36.31K   9 downloads
Cele de la tara conectate prin WG plimba traficul prin tunel, si pot sa le "vad" doar ca sunt definite si acceptate de router. Fara sa stiu care este activ la un moment dat.
Attached File  VPN Clients.png   49.74K   10 downloads
Pentru a vedea care client din cei trei este conectat si executa trafic la un moment dat trebuie linie de comanda. Sau nu stiu eu alta metoda.

Edited by MiaJiro, 12 February 2024 - 05:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate