Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ingradirea dreptului de acces la proprietate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
Viziuni de grup scolar industrial. E ok, vi le scoate instanta din cap, cum se intampla de fiecare data.

Nici numarul de prosti care o sustin nu schimba valoarea de echitate a unei situatii. Statistic, 3 din 4 persoane apreciaza si violul in grup.

#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
"Confirmam ca nu se pot elibera mai multe carduri pentru același loc de parcare."

asta-nseamnă că administrația nu poate!
nu văd unde ai primit informația că NICI tu nu-ți poți face card.

la montarea interfonului de scară fiecare apartament a primit câte 2 cartele
apoi fiece om a făcut cartele câte a avut nevoie - pe cheltuiala sa.

văd că n-ai răspuns colegului care te-ntreabă CE SCRIE în contractul de V/C al locului de parcare, referitor la acces.
1.dacă acolo zice că ai drept pt o singură cartelă - atunci... lasă judecata.
2.dacă nu se face nicio referire, atunci fugi ACUM și fă-ți dublură. (până nu se trezesc și schimbă „kalimera” :P )

#57
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2023 - 22:04, said:

Mi-au raspuns de pe adresa oficiala de email a asociatiei:

"Confirmam ca nu se pot elibera mai multe carduri pentru același loc de parcare."


La mine accesul e pe baza de camera video si identificare numar masina. Si nu este permis decat un singur numar de masina per loc de parcare. Iar daca vreau sa schimb numarul de masina pt. locul de parcare respectiv, trebuie sa sun la cei care se ocupa de sistemul de supraveghere.
Deci similar cu problema dumneavoastra. As zice ca, chiar mai complicat.
Daca de ex. sunt plecat din localitate, sau sunt la serviciu, si am o cunostinta care trebuie sa imi aduca un bagaj, ii pot da cheile de la casa + cartela de la interfon, dar nu poate intra in parcare. Trebuie sa sun eu la cei de la sistemul de supraveghere, sa le spun sa schimbe numarul. Daca ei nu se misca destul de rapid, persoana respectiva nu poate intra in parcare. Apoi, trebuie sa sun inapoi sa le spun sa puna numarul de la masina mea.
O stupizenie dar n-am ce face.

#58
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Nu cred ca au obligatia sa emita carduri de acces suplimentare. Daca ti-au oferit un card, deja ai acces la proprietate.
Cardul se poate clona. Ma indoiesc ca este magnetic, mai de graba este NFC sau RFID. Prima varianta se poate clona cu telefonul, iar pentru a doua apelezi la o firma, de obicei cei care copiaza chei au un astfel de dispozitiv de clonare, sau iti cumperi unul la aproximativ 70 de lei.

Edited by phoenix76, 19 January 2023 - 12:27.


#59
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postmarius2k, on 19 ianuarie 2023 - 08:31, said:

Asociatia are dreptate.
...
Locatarii de acolo vor liniste, nu trafic ca pe bulevard.
Hai sa spunem ca mai fac asa inca 10 locatari, ce iese din parcarea aceea?


Nu cred ca aveti dreptate.
Pe aceiasi logica ar trebui ca la intrarea de persoane sa intre doar cei care locuiesc acolo. Ori stim ca nu e posibil asa ceva, avand interfon si putand permite accesul a N persoane. Rezulta trafic pe casa scarii, ca pe bulevard.

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgushpi, on 19 ianuarie 2023 - 11:42, said:

nu văd unde ai primit informația că NICI tu nu-ți poți face card.
Nu vad ce m-as fi facut fara tine
Hmm, mersi
:lol:
Ce dobitoc, asa este.



View Postphoenix76, on 19 ianuarie 2023 - 12:27, said:

Cardul se poate clona. Ma indoiesc ca este magnetic, mai de graba este NFC sau RFID.

Corect, mersi mult, mi-a zis si gushpi ca-s fraier, :)

View Postmigaci83, on 19 ianuarie 2023 - 11:55, said:

La mine accesul e pe baza de camera video si identificare numar masina.

Asa era si aici, dar am facut scandal

#61
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

View PostTsunnnami, on 19 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Asa era si aici, dar am facut scandal

Asta mi se pare corect, sa poti sa folosesti locul tau de parcare 24/7 cu ce masini sau trotinete vrea muschiul tau, ca doar ai platit pentru el.

La fel de corect mi s-ar parea insa si sa te restrictioneze ca la @buntzi, adica sa nu poti fi la un moment dat cu doua masini in parcare daca ai un singur loc.

Da' daca pe locul ala incape o masina, un motor si 7 trotinete (pliate) de ce sa fii ingradit in dreptul tau? Posted Image

#62
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkopac, on 19 ianuarie 2023 - 09:49, said:

iti inteleg problema/frustrarea, dar a apela la justitie este nebunie. Este o chestie mult prea putin interesanta pentru ditai consumul de resurse pe care-l presupune judecata.
ba e bine sa o faca daca se pricepe! maimutoii cocotati prin aceste asociatii se cred stapini pe proprietatile altora si inventeaza ce reguli vrea baschetii lor! iar locatarii sint in mare parte corporatisti care nu comenteaza in fata superiorului!

View Postmigaci83, on 19 ianuarie 2023 - 11:55, said:

La mine accesul e pe baza de camera video si identificare numar masina. Si nu este permis decat un singur numar de masina per loc de parcare. Iar daca vreau sa schimb numarul de masina pt. locul de parcare respectiv, trebuie sa sun la cei care se ocupa de sistemul de supraveghere.
Deci similar cu problema dumneavoastra. As zice ca, chiar mai complicat.
Daca de ex. sunt plecat din localitate, sau sunt la serviciu, si am o cunostinta care trebuie sa imi aduca un bagaj, ii pot da cheile de la casa + cartela de la interfon, dar nu poate intra in parcare. Trebuie sa sun eu la cei de la sistemul de supraveghere, sa le spun sa schimbe numarul. Daca ei nu se misca destul de rapid, persoana respectiva nu poate intra in parcare. Apoi, trebuie sa sun inapoi sa le spun sa puna numarul de la masina mea.
O stupizenie dar n-am ce face.
O sa ai, cind veti intelege ca voi sinteti stapinii acolo, nu clica de escroci cocotata in fruntea ''asociatiei''!

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 19 ianuarie 2023 - 19:04, said:

ba e bine sa o faca daca se pricepe! maimutoii cocotati prin aceste asociatii se cred stapini pe proprietatile altora

Nu-s maimutoi Titi, e mai rau
Dezvoltatorul si-a format mafia sa ne suga de bani si e asa cum zici, corporatistii hiberneaza si lasa p-altii prosti ca mine sa le rezolve problemele
Din 300, 100 sunt cu dezvoltatorul
Iar din 200, ies la vot doar 70, si suntem activi o mana de 5-6 oameni.

Asta ma enerveaza mai rau decat dezvoltatorul, apatia si faptul ca-si lasa calcata in picioare personalitatea.

Dezvoltatorul si-a pus prietenul X director, responsabil cu locul
X si-a facut firma de administratie si X, proprietar firma de administratie face contract de business cu tot cu el insausi adica cu X, dar ca functie, directorul dezvoltatorului
Si face contractul pe 10 ani.

Apoi X, directorul, incepe sa vanda apartamente
La un moment dat X preda stafeta asociatiei de proprietar care e formata din 3 oameni. Un vanzator al dezvoltatorului (la care X e director), nevasta altui vanzator, si un prieten apropiat.
Comitetul face contracte dubioase cu furnizori ne usuca.

Sa ne plangem ca numai la stat e jecmaneala?

View PostEminescian, on 19 ianuarie 2023 - 14:00, said:

La fel de corect mi s-ar parea insa si sa te restrictioneze ca la @buntzi, adica sa nu poti fi la un moment dat cu doua masini in parcare daca ai un singur loc.

Cand intri in subteran iti citeste cardul si apari in sistem ca fiind inauntru
Cand iesi te citeste si goleste sistemul, astfel ca, daca intri cu o masina, la a doua care e alocata aceluiasi loc nu se mai ridica.

Initial a fost cu recunoasterea numarului, insa nu mergea fiabil si am facut scandal si a pus sistemul de carduri.

Mai sunt tampenii asa cu zicea Titi cu reguli facuta de maimutoi.
Au pus brelocuri magnetice la cosurile de gunoi. O imbecilitate. Am reusit si le-am eliminat

Au pus brelocuri magnetice la iesirea din bloc.
O sa le atac si p-alea ca e chestie de siguranta

Inchizatoarea usii de la bloc daca se oprea curentul ramanea inchisa, si nu exista cheie
Am facut-o sa fie fail-safe, si mai sunt

Nu mai vorbesc ca nu exista acces pentru handicapati, dar nu stiu daca elege si inca mai am multe de rezolvat.
Ce ma enerveaza cel mai tare e apatia locatarilor, parca n-ar fi viata lor si banii lor.

#64
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
tie ti-ar trebui un small court ca peste ocean unde se judeca treburile mai marunte si nu-ti trebuie avocat, dar esti in Romania. Prin judecata poate ai putea rezolva problema asta, dar inteleg ca raman o gramada de alte probleme, probleme care apar in orice asociatie chiar si peste ocean precum contracte date pe favoruri. De ce nu incerci sa iei mandat de la cei care nu-i intereseaza(voteaza) ca sa-i reprezinti si sa votezi in locul lor?

PS: Mi-aduc aminte de o situatie similara cu a ta intr-un complex de townhouse-uri (case lipite intre ele) din Vancouver, Canada unde majoritatea erau chinezi. In comitetul asociatiei niste chinezi s-au mobilizat, au luat drepul de ai reprezenta si pe cei care nu veneau (intotdeauna sunt unii care nu-i intereseaza, nu se baga), n-au mai votat pe niste canadieni nativi care faceau parte pana atunci si chiar mai mult au votat ca toate sedintele sa aiba loc in chineza si eliminau tot felul de cheltuili ca sa micsoreze cheltuielile de intretinere. Cazul a ajuns prin presa insa nu stiu cum s-a rezolvat.

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvladut01, on 20 ianuarie 2023 - 13:56, said:

PS: Mi-aduc aminte de o situatie similara cu a ta intr-un complex de townhouse-uri (case lipite intre ele) din Vancouver, Canada unde majoritatea erau chinezi. In comitetul asociatiei niste chinezi s-au mobilizat, au luat drepul de ai reprezenta si pe cei care nu veneau (intotdeauna sunt unii care nu-i intereseaza, nu se baga), n-au mai votat pe niste canadieni nativi care faceau parte pana atunci si chiar mai mult au votat ca toate sedintele sa aiba loc in chineza si eliminau tot felul de cheltuili ca sa micsoreze cheltuielile de intretinere. Cazul a ajuns prin presa insa nu stiu cum s-a rezolvat.

Inca de cand am trait acolo situatia trecea in partea celalta, incepusera sa se formeze clanuri de chinezi, :lol:
Acolo n-am avut parte de asa ceva, traiam intr-un bloc mic in New West

View Postvladut01, on 20 ianuarie 2023 - 13:56, said:

tie ti-ar trebui un small court ca peste ocean unde se judeca treburile mai marunte si nu-ti trebuie avocat, dar esti in Romania. Prin judecata poate ai putea rezolva problema asta, dar inteleg ca raman o gramada de alte probleme, probleme care apar in orice asociatie chiar si peste ocean precum contracte date pe favoruri. De ce nu incerci sa iei mandat de la cei care nu-i intereseaza(voteaza) ca sa-i reprezinti si sa votezi in locul lor?

Aia inseamna parnaie pentru mine
CUM sa iau mandat?
Numai pentru ca le-am trimis un email s-au apucat protejatii presedintelui sa scrie pe f/book de dreptul la privatiune si ca intru peste insula lor de liniste trimitandu-le email, de unde am eu adresa lor de email, cu amenintari

Deocamdata merg pe calea pe care o am
Primarie si eventual presa, dar cine dracu e interesat de o problema de asociatie de bloc???

#66
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2023 - 00:53, said:


Nu-s maimutoi Titi, e mai rau
Dezvoltatorul si-a format mafia sa ne suga de bani si e asa cum zici, corporatistii hiberneaza si lasa p-altii prosti ca mine sa le rezolve problemele
Din 300, 100 sunt cu dezvoltatorul
Iar din 200, ies la vot doar 70, si suntem activi o mana de 5-6 oameni.
................................
stiu, pentru ca si fiul meu locuieste intr-un asemenea lagar si imi mai povesteste ce le poate mintea celor autonumiti in fruntea stabilimentului. spre ghinionul lor, din cind in cind mai rasuna cite un chef cu muzica la maxim, semn ca nu sint toti batuti in cap pe acolo.
  nasol pentru mine este ca am si eu un apartament nou construit care va fi amenajat lunile viitoare si  deja ma intreb peste ce specimene voi da. cred ca voi prefera bormasinile in locul unei linisti de mormint!

#67
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTsunnnami, on 19 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Corect, mersi mult, mi-a zis si gushpi ca-s fraier, Posted Image

exagerezi... :)

dar nu ne-ai precizat ce scrie-n contractul acela! :o
(referitor la nr. de chei)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate