Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ingradirea dreptului de acces la proprietate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Buna si sa fiti sanatosi.

Am un loc de parcare, proprietate personala, cu act de vanzare, identificat si intabulat, in subteranul unui bloc.
Accesul se face cu un card magnetic.
Asociatia de locatari refuza sa-mi elibereze carduri suplimentare pentru acces.

Vreau sa actionez in justitie pentru a casgia dreptul sa-mi folosesc spatiul dupa bunul plac si in limita legii si regulilor lor interne.

Cred ca pot invoca Cod CIvil Art.555, Alin 1:
"Proprietatea privată este dreptul titularului de a poseda, folosi și dispune de un bun în mod exclusiv, absolut și perpetuu, în limitele stabilite de lege."

Nu e nevoie de avocat, cazul e foarte simplu, e o ambitie a presedintelui asociatiei.
Ma ajuta cineva cu pasii pe care trebuie sa-i fac sa merg in instanta?

Multumesc

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
cardurile magnetice se pot clona de cele mai multe ori...si destul de ieftin. de ce nu vor sa iti dea altele ? daca zici ca l-ai pierdut?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu sunt sigur ca ai dreptate.
Vorbesti acolo de regulilor lor interne.
Cred ca depinde de context.

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Cardurile magnetice se pot clona si nu trebuie sa te duci la asociatie. Cauta firma care se ocupa cu asa ceva si cloneazati-le singur.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Pai nu ai acces la proprietatea ta pe baza cardului? Nu îți blochează nimeni accesul daca ai cardul.

Fa cate clone vrei și aia e.
Ce tip de card e?

Edited by dorin_2k, 18 January 2023 - 21:35.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 pasilla, on 18 ianuarie 2023 - 21:31, said:

Eu nu sunt sigur ca ai dreptate.
Vorbesti acolo de regulilor lor interne.
Cred ca depinde de context.

Corect, si daca regula interna este: "Tsunami nu are dreptul decat la un card", e legala?
Chiar daca am un singur card.
Locul il pot folosi dupa cum vreau.


1. Vreau sa-mi pun 2 scutere acolo
2. Plec din oras si parcheaza un prieten care locuieste in complex, si nu am timp sa-i dau cardul meu
3. Vine baby sitter cand eu sunt la serviciu si nu ma intalnesc cu ea sa facem schimb de carduri

Atata vreme cat nu afectez parcarea. De ce sa-mi restrictioneze voluntar accesul?

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2023 - 21:34, said:

Fa cate clone vrei și aia e.

Daca mi-au spus ca nu am dreptul, nu vreau sa ii jmecheresc.
Vreau LEGAL sa ma respecte si sa ma lase sa folosesc locul dupa cum vreau

As dori pe cale legala sa stiu ce am de facut sa existe o hotarare judecatoreasca

#7
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
In primul rand faci adresa oficiala catre asociatie si astepti raspunsul in scris. Pe baza raspunsului mergi mai departe cu demersurile. Ai scris aici ca ai primit un refuz, dar nu ai spus motivul refuzului.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tsunnnami, on 18 ianuarie 2023 - 21:43, said:

Locul il pot folosi dupa cum vreau.
Mmm. Ma astepam la o alta gandire de la tine.
Poate vrei sa faci un bordel. De ce, nu. Doar esti proprietar, ai toate drepturile.

Nu o lua in nume de rau, nu cunosc detaliile, dar ar fi bine sa mai analizezi.

Edited by pasilla, 18 January 2023 - 21:52.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 pasilla, on 18 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Mmm. Ma astepam la o alta gandire de la tine.
Poate vrei sa faci un bordel. De ce, nu. Doar esti proprietar, ai toate drepturile.

Nu o lua in nume de rau, nu cunosc detaliile, dar ar fi bine sa mai analizezi.

Branza si tu acuma...
Nu am voie bordel, dar 2 scutere pot pune, nu?
Sunt vehicule pe locul meu. Alta masina condusa de alta persoana, e voie nu?
Atata vreme cat intra cu codul meu EU sunt responsabil de ceea ce face persoana respectiva. Sunt okay cu asta.

Hai sa-ti dau alt caz
Intri in scara blocului si ti se dau doar 2 carduri.
Tu vrei 4.
"Imi pare rau, in apartamentul tau locuiesc doar 2 oameni, NU AI DREPTUL!"

Cum ar fi?

Apropo, TIE nu ti-o pot lua in nume de rau. Ever!
Useristule!

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Ce card e? Tag simplu, comun la toți utilizatorii?
Îl clonezi și nimeni nu știe asta.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 icename, on 18 ianuarie 2023 - 21:47, said:

In primul rand faci adresa oficiala catre asociatie si astepti raspunsul in scris. Pe baza raspunsului mergi mai departe cu demersurile. Ai scris aici ca ai primit un refuz, dar nu ai spus motivul refuzului.

Am facut asta, acum am trimis o recomandata la adminstratie
Mi-au raspuns de pe adresa oficiala de email a asociatiei:

"Confirmam ca nu se pot elibera mai multe carduri pentru același loc de parcare."

Fara nici un motiv, dar motivul ar fi, "s-ar crea debandada daca s-ar elibera mai multe carduri"
Lucru care 1. e o minicuna, pentru ca au posibilitatea programarii barierei daca un card e inauntru, alt card pe acelasi loc de parcare e restrictionat, si 2, mie imi ingradeste dreptul la folosirea proprietatii dupa bunul meu plac.
Apropo a €12,500 un loc de vanzare

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2023 - 22:03, said:

Ce card e? Tag simplu, comun la toți utilizatorii?
Îl clonezi și nimeni nu știe asta.

nu intelegi ca vreau s-o fac pe fata?

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Ce ti se intampla este de a dreptul mirobolant, dar...asta e.
Avand asociatie de locatari, situatia ar trebui reglementata prin Regulamentul condominiului, Art 22 din Legea 196/2018.
Ca sa il dai in judecata si sa invoci obligatia de a face, trebuie sa poti arata ca nu vor sa faca de buna voie. Primul pas, cere in scris. Le lasi adresa sau, daca nu vor s-o primeasca sau sa iti dea numar la ea, o trimiti prin posta.
Abia cand ai un refuz palpabil, te adresezi instantei.
Nu-i obligatoriu ca cererea ta sa fie admisibila in instanta, sau, daca e admisa, sa castigi.
Bafta si tine-ne la curent.
Personal nu cred nici ca e obligatia asociatiei sa-ti dea card. Cred ca asociatia iti da unul si-l clonezi cum vrei tu.
Daca il pierzi, te adresezi asociatie care iti face rost de altul, dar daca ai deja unul, n-ar trebui sa aglomerezi asociatia cu cereri inutile.
Intr o lume normala, cererea ta nu ar trebui sa fie admisibila. Tu nu esti ingradit in nici un drept, iar asociatia nu are ca scop duplicarea cardurilor.  Ideea de asociatie este pentru rezolvarea problemelot comune (sa aiba locatarii carduri) nu pentru cele individuale (Tsunami vrea inca 5 carduri).
Spre norocul tau, eu nu s judecator!

Edited by strongsss, 18 January 2023 - 22:08.


#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Vrei sa le platesti si nu ti se dau?

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai asociatia nu are drepturi de proprietate ! Ea gestioneaza ''chestiile'' stabilite prin lege si majoritate .
De fapt intre voi e smechereala ta vs. a lui . Problema e ca el s-ar putea sa reprezinte opinia a multi locatari care nu sunt de acord cu ce vrei tu , sa intre prietenii proprietarilor prin parcare . Nici tie nu cred ca ti-ar conveni , ca vecinul tau sa-si lase cheia la o gramada de prieteni care vin...fac galagie si mizerie .
Daca as fi vecinul tau , eu nu as fi de acord cu straini prin parcarea unde am si eu loc proprietate .

Pai ai 2 mari categorii de sanse !

Una cu cearta si cu judecata . Daca administratorul aduce 3 vecini care ii sustin opinia pierzi procesul si te faci si de maron .

Din fericire pe moment am imbatranit si as alege cu totul alte solutii amiabile . Una sa ma imprietenesc cu administratorul , cea mai recomandabila . Doi sa-mi clonez 10 carduri...sa ma duc la administrator sa-l intreb daca vrea si el 2...3 ca tu ai deja prea multe si nu ai ce face cu ele , dar e varianta pe scandal , nerecomandabila .

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca se poate ridica problema si la sedinta.
Nu cred ca Tsunnnami a uitat depre ce vorbesc.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 strongsss, on 18 ianuarie 2023 - 22:04, said:

Abia cand ai un refuz palpabil, te adresezi instantei.

Tehnic cum se face asta?


 strongsss, on 18 ianuarie 2023 - 22:04, said:

Ce ti se intampla este de a dreptul mirobolant, dar...asta e.
Avand asociatie de locatari, situatia ar trebui reglementata prin Regulamentul condominiului, Art 22 din Legea 196/2018.
Ca sa il dai in judecata si sa invoci obligatia de a face, trebuie sa poti arata ca nu vor sa faca de buna voie. Primul pas, cere in scris. Le lasi adresa sau, daca nu vor s-o primeasca sau sa iti dea numar la ea, o trimiti prin posta.
Abia cand ai un refuz palpabil, te adresezi instantei.
Nu-i obligatoriu ca cererea ta sa fie admisibila in instanta, sau, daca e admisa, sa castigi.
Bafta si tine-ne la curent.
Personal nu cred nici ca e obligatia asociatiei sa-ti dea card. Cred ca asociatia iti da unul si-l clonezi cum vrei tu.
Daca il pierzi, te adresezi asociatie care iti face rost de altul, dar daca ai deja unul, n-ar trebui sa aglomerezi asociatia cu cereri inutile.
Intr o lume normala, cererea ta nu ar trebui sa fie admisibila. Tu nu esti ingradit in nici un drept, iar asociatia nu are ca scop duplicarea cardurilor.  Ideea de asociatie este pentru rezolvarea problemelot comune (sa aiba locatarii carduri) nu pentru cele individuale (Tsunami vrea inca 5 carduri).
Spre norocul tau, eu nu s judecator!

Sunt mai multe lucruri care se intampla acolo, asta e o chestie personala doar.
Nu comunica cu noi, nu ne raspund la cerinte, nu ne prezinta documente, cum ar fi statutul asociatiei, situatia sedintelor lunare, nu pun in aplicare ceea ce s-a hotarat in AG.
Initial au raspuns pe f/book la probleme, apoi si-au facut grupul lor de facebook in care administratori sunt toti cei din comitet.
Sunt reprezentantii dezvoltatorului si ai firmei de administratie cu care e in legatura dezvoltatorul.

Nu se pot schimba, am incercat, insa dezvoltatorul are un numar mare de apartamente nevandute si voteaza cu ele comitetul asta al lui.

Am trimis si o recomandata pe adresa pe care am gasit-o pe o factura, ca refuza sa ne dea adresa oficiala a asociatiei, si azi a facut 2 saptamani si nu au primit-o

Treaba e imputita

 Sef-chenko, on 18 ianuarie 2023 - 22:07, said:

Vrei sa le platesti si nu ti se dau?

Corect

 Alltrack, on 18 ianuarie 2023 - 22:08, said:

Pai asociatia nu are drepturi de proprietate ! Ea gestioneaza ''chestiile'' stabilite prin lege si majoritate .
De fapt intre voi e smechereala ta vs. a lui . Problema e ca el s-ar putea sa reprezinte opinia a multi locatari care nu sunt de acord cu ce vrei tu , sa intre prietenii proprietarilor prin parcare . Nici tie nu cred ca ti-ar conveni , ca vecinul tau sa-si lase cheia la o gramada de prieteni care vin...fac galagie si mizerie .
Daca as fi vecinul tau , eu nu as fi de acord cu straini prin parcarea unde am si eu loc proprietate .

Pai ai 2 mari categorii de sanse !

Una cu cearta si cu judecata . Daca administratorul aduce 3 vecini care ii sustin opinia pierzi procesul si te faci si de maron .

Din fericire pe moment am imbatranit si as alege cu totul alte solutii amiabile . Una sa ma imprietenesc cu administratorul , cea mai recomandabila . Doi sa-mi clonez 10 carduri...sa ma duc la administrator sa-l intreb daca vrea si el 2...3 ca tu ai deja prea multe si nu ai ce face cu ele , dar e varianta pe scandal , nerecomandabila .

Nu intelegi ca SUNT RESPONSABIL de masina care intra cu cardul meu?
Cardul este identificabil si bariera nu se deschide daca un card al meu este inauntru
Deci eu nu pot intra cu mai mult de o masina.

Apoi dac-as fi al dracu i-as facea si acum.
Intru cu masina mea, ies cu cardul in buzunar, trec pe la iesire si o trec prin fata cititorului si intru cu alta

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tsunnnami, on 18 ianuarie 2023 - 22:16, said:

Tehnic cum se face asta?
Daca nu ai avut treaba cu instantele din RO, iti recomand sa le eviti.

Tehnic ( nu te sfatuiesc), apelezi la un avocat.


Daca cele doua scutere, date de exemplu. apartin persoanelor care locuiesc in apartament, atunci iti recomand sa clonezi cardul.
Daca nu, atunci nu ai ce face, daca regulile interzic ca alte persoane sa parcheze acolo.

Edited by pasilla, 18 January 2023 - 22:27.


#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Nu intelegi ca SUNT RESPONSABIL de masina care intra cu cardul meu?
Nu poti fi responsabil pentru masina altuia, chiar nu poti.
Si probabil asta e substratul, asociatia vrea sa limiteze numarul de masini care se preumbla prin parcare.
In ce priveste transparenta asociatiilor de proprietari, ai dreptate. Deseori nu vor sa faca lucruri obligatorii prin lege, doar pentru ca nu vor. Daca sunt pusi pe prostii, ori si-au gasit sustinatori, e naspa treaba...

Edited by strongsss, 18 January 2023 - 22:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate