Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mici investiții în piața de indici bursieri ...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Bună ziua tuturor,

Vă rog să mă ajutați cu sfaturi privind următoarea situație:

Acum câteva zile am auzit că s-ar merita investită alocația lunară a copilului în piața de indici bursieri, în ideea că în 18 ani de zile s-ar putea obține o sumă mult mai mare decât cea obținută printr-o depunere într-un cont de economii (chiar și de 4 ori mai mare, 40 mii euro vs 11 mii euro).
Am încercat puțin să studiez subiectul (nu am mai tranzactionat niciodată pe bursa) și vă întreb: există vreo modalitate prin care să investesc lunar această sumă mică în piața de indici bursieri, fără să trebuiască să verific zilnic de mai multe ori platforma, să cumpăr și să vând ETF-uri sau CFD-uri și să fiu mereu atent la fluctuațiile pieței?

#2
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Normal.

Cumperi un ETF All World sau care urmareste SP500, in speta ca exemplu VWCE(all world) sau VUAA(SP500), cu comision mic de administrare anual de 0.07% de fiecare data cand ai banii (lunar, trimestrial, etc) fara sa-ti pese de pret (market timingul nu functioneaza) si faci asta pe timp indelungat. Peste 15+ ani vei vedea randamentul.

#3
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Tot intri pe platforma ca sa cumperi actiuni la ETF-ul respectiv, dar in nici  un caz nu trebuie sa urmaresti nimic, cu atat mai mult sa tranzactionezi si cu atat mai mult sa te feresti de CFD-uri.
In esenta:
- alegi brokerul
- alegi ETF-ul sau ETF-urile
- cand ai bani de investit, transferi bani, intri pe platforma si cumperi
- uiti pana cand ai din nou bani de investit

Dimpotriva, genul asta de investiti (se numeste DCA strategia), presupun sa nu atragi atentia la "zgomotul" din piata. Sa nu urmaresti cotatii si stiri financiare. Se preteaza in general pentru perioade lungi (se pare ca este exact cazul tau).

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Daca vrei sa urmaresti indicele romanesc BET TR ai la dispozitie ETF-ul romanesc: FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET PATRIA-TRADEVILLE, dar la sume mari acel comision incepe sa se simta negativ in randament. Tu platesti 1,8% si cand piata scade.

#5
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021
Daca am calculat bine cu valoarea alocatiei pe 2023 fara a mai lua in considerare inflatia  si indexarea pe 18 ani ar rezulta suma de 68.832 RON

Daca nu te atingi de alocatie si vrei sa ii investesti pe bursa/ fonduri mutuale la un randament de 8% pe an ( fara a lua in considerare nebunia din prezent, comisioanele fondului si inflatia anuala) in 18 ani ai strange undeva la 170.113 RON din care vei scade impozitele pe profit si alte taxe inventate pana atunci.

Rog expertii sa ma corecteze daca am gresit in calculatie

Recomand sa investesti o mica parte din alocatie si restu sa ii investesti in dezvoltarea copilului ca daca va afla la 18 ani ca ii vei de atatia bani intr-o saptamana ii va toca pe toti pe distractie, bmw, bitcoin, va pica bacul, etc.

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
sincer mai bine da-i banii copilului sau lasa-l pe el sa isi cumpere ce vrea
macar asa il inveti sa lucreze cu banii si poate chiar sa fie un pic chibzuit cand vrea sa cumpere ceva cand vede cat de usor se duc banii

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
eu aș alege primele acțiuni din BET și aș cumpăra-o pe cea mai ieftină la acel moment

este bun și contul junior de la trezorerie  dar cu suma minimă 1200 lei la care statul da 50%premiu anual.dacă pui 3000 pe an statul dă tot 1/2 din suma minimă adică 600

View Postrexx, on 18 ianuarie 2023 - 15:09, said:

sincer mai bine da-i banii copilului sau lasa-l pe el sa isi cumpere ce vrea
macar asa il inveti sa lucreze cu banii si poate chiar sa fie un pic chibzuit cand vrea sa cumpere ceva cand vede cat de usor se duc banii
până la 10-12 ani n-ai ce-i da că numai dulciuri vede

Edited by EMPP, 18 January 2023 - 15:20.


#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostMitzioKurai, on 18 ianuarie 2023 - 14:44, said:

Daca am calculat bine cu valoarea alocatiei pe 2023 fara a mai lua in considerare inflatia  si indexarea pe 18 ani ar rezulta suma de 68.832 RON

Daca nu te atingi de alocatie si vrei sa ii investesti pe bursa/ fonduri mutuale la un randament de 8% pe an ( fara a lua in considerare nebunia din prezent, comisioanele fondului si inflatia anuala) in 18 ani ai strange undeva la 170.113 RON din care vei scade impozitele pe profit si alte taxe inventate pana atunci.

Rog expertii sa ma corecteze daca am gresit in calculatie

Recomand sa investesti o mica parte din alocatie si restu sa ii investesti in dezvoltarea copilului ca daca va afla la 18 ani ca ii vei de atatia bani intr-o saptamana ii va toca pe toti pe distractie, bmw, bitcoin, va pica bacul, etc.
In $ caci asa este indexul, ar avea undeva la $40,000 peste 18 ani, posibil mai mult.
Daca se hotaraste sa pastreze banii acolo la acea varsta, poate sa isi retraga 8% pe an adica $3,200, adica $200+/luna un venit modest.

Calculele sunt un pic diferite evident, dar cam pe acolo se invart + posibilitatea ca alocatia sa creasca pana atunci.
+ Posibilitatea de 3-4 ani cu 25% randament.

NU este rea strategia.

Problema apare dupa 6-8 ani cand stii ca ai $20k prin etoro si ai cam vrea o tesla noua :lol:

#9
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View Postrexx, on 18 ianuarie 2023 - 15:09, said:

sincer mai bine da-i banii copilului sau lasa-l pe el sa isi cumpere ce vrea
macar asa il inveti sa lucreze cu banii si poate chiar sa fie un pic chibzuit cand vrea sa cumpere ceva cand vede cat de usor se duc banii

Da, sigur, mai ales la 1-2 ani, si are ce sa faca cu ei...

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,981
  • Înscris: 30.11.2021
Citesc subiect si ma uit la mesaje.
Banuiesc ca discuti de o suma lunara pe care o sa o fixezi tu ca alocatia copilui depinde de varsta, ma refer ca acume este mic si primiti unul dintre voi Concediu pentru cresterea copilui. Alocatie o sa primeasca de la 7 ani.

Sa nu lungesc discutia. Nu am avut alocatie si nici suma sa-mi fie oferita de catre familie la 18 ani.
Am avut o cunostinta care la varsta de 18 ani a primit o suma, nu stiu daca mai retin eu bine? 100 de milioane(discut in bani vechi). De cand era mic ii erau pusi bani deoparte, nu cred ca stia de ei ca a povestit abia dupa ce i-a primit.
Ca si suma? Pot sa zic ca era o suma mare, daca imi aduc aminte corect sa fie vorba despre 100 de milioane vechi.

Problema a fost urmatoarea, suma asta nu l-a responsabilizat, adica pur si simplu familia punea ceva bani deoparte si cu suma asta cred ca si-a cumparat masina.

Cred ca ar trebui sa pui tu o suma lunar, apoi, dupa ce termina generala, sa-l pui sa investeasca, fara sa dai bani pe mana lui, sa se invete cu sumele, sa inteleaga notiunile de baza.
Nu ca este vorba despre investit pe bursa, in general, sa fie atent cu bani, sa nu isi cumpere masini cu ete ce suma de bani s-a straduit familia sa economiseasca 18 ani.

Actiuni cu dividente, actiuni sigure, fara CFD. Si ceva sa ai si tu idee, adica sa nu fie bani lui dar daca pica piata sa ii vinzi toate alea.

#11
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
@mindArhitect: se primesc alocatiile inca de la nastere. si sfatul tau e gresit... una e sa-si educe financiar copilul incat sa nu faca risipa atat cu banii propriii cat si cei primiti de la parinti si alta e sa amane OP investitiile.

Edited by daddypuff, 19 January 2023 - 10:25.


#12
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@mkdan2004, îmi poți recomanda o platformă online (eventual și cu aplicație pentru mobil) unde să am parte de suport, până învăț tot ce trebuie să fac?

#13
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Da, XTB. Este broker, unul dintre cei mai indicati pentru piete internationale. Are o platforma foarte buna, si aplicatie de mobil foarte buna si are o serie de tutoriale, cu bazele a tot ce trebuie sa stii pentru a investi. Poti deschide cont demo si sa simulezi niste investitii cu bani virtuale dar indici si companii reale. Nu in ultimul rand, are comision zero la tranzactii (pana la un suma maxima de 100 000 EUR pe luna parca). Stiu ca si Interactive Brokers este foarte recomandat dar nu am nici o experienta cu ei.
O mica completare as vrea sa fac. Asta e un domeniu in care se fac extrem de multe "combinatii". Strategia aleasa de tine, necesita extrem de putine informatii, practic nimic in esenta. Este important sa nu te complici deoarece risti sa ajungi sa fii indus in eroare de 1000000 de "combinatori" cu NFTuri si shitCoinuri. Din aceasta cauza am recomandat ca sursa de informatii platforma brokerului. As putea sa-ti recomand si niste comunitati din Romania, dar risti sa intri intr-o "hora" care sa-ti faca mai mult rau decat bine.

Edited by mkdan2004, 20 January 2023 - 10:21.


#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmkdan2004, on 20 ianuarie 2023 - 10:15, said:

Da, XTB.  
la ăștia  cine depozitează acțiunile cumpărate?le țin ei sau sunt păstrate în contul tău?întreb pentru recentele falimente

#15
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Uite aici:
https://www.xtb.com/...TFs-XTB-Romania

22. Cine deține valorile mobiliare achiziționate de investitori (acțiuni și ETF - spot, nu CFD-uri)?
Clientul este proprietarul valorilor mobiliare. XTB păstrează instrumentele OMI (Acțiuni si ETF-uri cu deținere sau Spot) într-un cont colector în cadrul depozitarului, astfel XTB este doar titularul contului colector, iar clienții sunt persoanele îndreptățite asupra deținerilor din fondul colector.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,981
  • Înscris: 30.11.2021

View Postdaddypuff, on 19 ianuarie 2023 - 10:24, said:

@mindArhitect: se primesc alocatiile inca de la nastere. si sfatul tau e gresit... una e sa-si educe financiar copilul incat sa nu faca risipa atat cu banii propriii cat si cei primiti de la parinti si alta e sa amane OP investitiile.
Tu citesti si intelegi ceva ce citesti?
Ai ingramadit asa de multe idei intr-un rand cu ... de nu se intelege nimic.

#17
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
vrei un desen? te bate limba materna?
sa reformulez pe intelesul tau: nu mai abera.

Edited by daddypuff, 20 January 2023 - 17:01.


#18
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri, în special lui mkdan2004. Spor în toate !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate