Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casco Start Euroins

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Eu am ceva similar de la Allianz, acoperă cam tot ce acoperă un CASCO normal, mai puțin situațiile în care fac accident din vina mea. A costat 4302 RON pentru un an (99083 RON suma asigurată, cu 500 lei franșiză), mașina fiind un Audi A4 din 2016. E cam mult dar ajută pentru liniștea sufletească, că numai un far mă costă vreo 6000 de lei pe original.

Edited by 0v1d1u, 19 January 2023 - 13:12.


#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Post0v1d1u, on 19 ianuarie 2023 - 13:09, said:

mai puțin situațiile în care fac accident din vina mea.

CASCO înseamnă EXACT acoperirea riscurilor „din vina” ta!
cum dovedești că ți-a spart altcineva farul?

iar prețul este colosal!!! având vedere condiția de mai sus (fără vina ta!)

Edited by gushpi, 19 January 2023 - 13:19.


#21
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Da, la origine cuvântul înseamnă asigurare pentru daunele asupra autovehiculului, dar - cum spuneam - ăsta e un CASCO parțial. E drept că doar cu numele e CASCO, deși până și pe poliță îi zice așa.

View Postgushpi, on 19 ianuarie 2023 - 13:18, said:

cum dovedești că ți-a spart altcineva farul?

Despăgubirea se acordă pe baza unei plângeri penale făcute la Poliție pentru distrugere. Nici CASCO full nu îți acoperă daunele făcute cu intenție, acolo cum dovedești că ți-a spart altcineva farul și nu ai făcut-o tu intenționat?

View Postgushpi, on 19 ianuarie 2023 - 13:18, said:

iar prețul este colosal!!! având vedere condiția de mai sus (fără vina ta!)

Mie nu mi se pare nici mic, nici mare, având în vedere cât de departe se pot duce unele costuri. La vechea mașină, pe un drac de copil (nu știu care) l-a apucat talentul și, cu un vârf de faianță, mi-a transcris numărul de înmatriculare pe ușa portbagajului. S-o fi gândit că poate îl mai uit și să fie acolo, că nu strică. Pe aia am rezolvat-o cu un polish, din fericire, dar cum ar fi să îl mănânce pe unul să arunce cu un bolovan în parbriz? Dacă prinde zona cu camera de pre-sense și o avariază și pe aia deja m-a uscat de vreo 4000 de lei.

Edited by 0v1d1u, 19 January 2023 - 13:41.


#22
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Post0v1d1u, on 19 ianuarie 2023 - 13:38, said:

Nici CASCO full nu îți acoperă daunele făcute cu intenție, acolo cum dovedești că ți-a spart altcineva farul și nu ai făcut-o tu intenționat?
La un CASCO full se acopera orice dauna pentru ca nu se agita nimeni sa investigheze cum s-a intamplat si reparatia se face pe baza declaratiei tale si a constatarii facute de agent. Nu se cere nimic de la politie, daca povestea se potriveste cu dauna e in regula. Singurul lucru care ii intereseaza e sa nu fi facut daune altora pe care nu le declari.

View Postbazucker2009, on 18 ianuarie 2023 - 14:30, said:

Un Logan din 2015 ca al meu, cu aceleasi dotari si aceeasi km se vinde in jur de 3000 de euro.
Te intrebam pentru ca al meu Logan tot din 2015 are valoare de asigurare 5300€ iar prima este de 1300 de lei pe an.

Edited by DannyMC, 19 January 2023 - 20:16.


#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Post0v1d1u, on 19 ianuarie 2023 - 13:09, said:

A costat 4302 RON pentru un an (99083 RON suma asigurată, cu 500 lei franșiză), mașina fiind un Audi A4 din 2016.

View PostDannyMC, on 19 ianuarie 2023 - 20:10, said:

La un CASCO full se acopera orice dauna pentru ca

acum să-ți zic io ce plătesc pt un Tucson 2022: 4600 lei/an FULL CASCO la asirom; valoare asigurată 34k coco.
acum înțelegi de ce afirm că-i colosal de mult?

iar chichițele de exprimare (cuprinse-n contract) se transformă-n refuzuri la plată pt daune serioase
da, nu vor zice nimic de revopsit o aripă sau înlocuit o triplă, dar farul cela de 6000 de lei îți va scoate peri albi până scoți banii de la ei...

EI SUNT prea hârșiți pt a oferi ceva ieftin pt noi și periculos pt ei...

#24
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Pă scuză-mă, dacă tu compari Tucsonul cu Audi... nu că unul ar fi mai cu moț decât altul, dar altele sunt prețurile când vine vorba de reparații. Spre comparație, calculatorul de pe myasirom.ro mi-a făcut o ofertă de 7.462 RON (cu franșiză de 200 EUR) și asta pentru o valoare asigurată de 17.245 EUR. Eu zic că am ieșit bine, cu prețul aproape la jumătate.

Chichițele sunt cam aceleași cu cele dintr-un contract standard de CASCO. De fapt, până la urmă ce am eu face parte din oferta de CASCO a Allianz, fiind același lucru cu cel full minus două chestii care nu sunt acoperite.

Edited by 0v1d1u, 20 January 2023 - 09:23.


#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmirel3003, on 18 ianuarie 2023 - 13:36, said:

Am inceput sa citesc contractul ca si eu caut in perioada urmatoare sa imi fac o asigurare casco:

Pana acum chestii care ma deranjaza:

4.3 Nu sunt cuprinse în asigurare și EUROINS nu acordă despăgubiri pentru:
4.3.1 pagubele produse exclusiv suprafețelor vitrate, cu excepția cazurilor în care acestea s-au produs concomitent cu avarierea altor parți componente ale autovehiculului ca urmare a producerii unui risc asigurat; (adica daca imi sare o piatra in parbriz nu imi schimba parbrizul ca nu a mai fost avariata si o alta parte componenta)
4.3.2 avarii produse de autori necunoscuți; (adica daca o gasesc in parcare lovita, adio reparatie gratis pe CASCI)
4.3.6 pagubele produse anvelopelor prin tăiere,înțepare, explozie și jantelor montate la vehicul, cuexcepția cazurilor când vehiculul prezintă și alte avariidirecte ca urmare a producerii riscului asigurat prin art.3.1.3; (adica daca dau cu roata in bordura si imi stranb geanta nu este acoperit de asigurare)
4.3.14 înlocuirea anumitor piese avariate ale caroseriei vehiculului asigurat, aflat în perioada de garanție, pentru remedierea cărora, deși reparația este tehnic posibilă și nu afectează siguranța circulației, unitatea reparatoare solicită înlocuirea piesei în scopul menținerii garanției; (reprezentanta zice ca trebuie inlocuita portiera si ei considera ca se poate chitui si repara)

O sa cer totusi o oferta la ei dar daca imi cer mai mult de 250 EURO pentru 10.000 EURO asigurati (ca atat am vazut ca asigura maxim, chiar daca autoturismul e mai scump) o sa zic pass....
Pentru ce ofera dpmdv pertul maxim e 250 EURO/an... sunt o gramada de chestii care nu sunt incluse in asigurare.

In principiu asigurarea asta e pentru accidentele pe bune cu facut masina muci, nu pentru micile carpeli (aka gainarii) la care se bucura tot romanul ca i-a facut pe aia de la asigurari, efectuand reparatii anuale peste valoare primei de asigurare.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Post0v1d1u, on 20 ianuarie 2023 - 09:17, said:

Pă scuză-mă, dacă tu compari Tucsonul cu Audi...

te scuz, dar piesele tot din china le aduc! :P
(exagerez și io...)

#27
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View PostDannyMC, on 19 ianuarie 2023 - 20:10, said:

La un CASCO full se acopera orice dauna pentru ca nu se agita nimeni sa investigheze cum s-a intamplat si reparatia se face pe baza declaratiei tale si a constatarii facute de agent. Nu se cere nimic de la politie, daca povestea se potriveste cu dauna e in regula.

Repet, niciun CASCO nu îți acoperă daunele făcute cu intenție la propria mașină.

De exemplu, din contractul asigurării CASCO de la Generali:

Quote

În completarea art. 2.7 din Condiţiile Particulare de asigurare şi a art. 14 din Condiţii Generale de asigurare, Societatea nu-l despăgubeşte pe Asigurat pentru:

a. daunele determinate de reaua intenţie sau “culpa gravă” a Asiguratului, precum şi a persoanelor autorizate de acesta să conducă, repare sau păstreze autovehiculul asigurat.
În sensul prezentei excluderi, prin “culpă gravă” se înţelege şi folosirea flăcării neprotejate sau a focului deschis în spaţiul în care se află autovehiculul sau în interiorul acestuia, respectiv depozitarea în aceste spaţii sau transportarea cu autovehiculul asigurat a unor substanţe inflamabile sau explozibile care pot provoca incendii sau explozii.

Groupama:

Quote

11.1 Nu sunt cuprinse în asigurare şi Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
m) daune provocate cu intenţie de către Asigurat/Utilizator, prepușii acestuia sau de persoanele cărora Asiguratul le-a
încredinţat autovehiculul

Omniasig:

Quote

OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP nu răspunde pentru prejudicii cauzate, produse sau agravate, direct sau indirect de sau ca o consecinţă a:
(v) faptei săvârşite cu intenţie sau din culpă gravă de către:
- Asigurat, Beneficiar, Utilizator sau Contractant – persoane fizice, persoanele care au dreptul să utilizeze autovehiculul conform art. 4.2 din prezentele condiţii;

Și probabil așa e la toți, altfel ar fi prea frumos: ți se pare că e cam mătuit farul? Dai un ciocan în el și te duci la asigurator să ți-l schimbe.

#28
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Am avut aceeasi asigurare dar de la city, am dat pe ea 265 lei, casco + rca pana in 600 lei, masina a fost facuta dauna totala si am mers pe casco, mi-au dat ~17000€ pe ea, am asteptat cam mult dar am primit banii

#29
Duditaf

Duditaf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2023
Ce tare, Euroins se inchid si unii se intreaba daca renteaza casco la ei...acesta este motivul pentru care aceste firme au functionat atata timp in Romania.

#30
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Sincer...sa dau atâția bani și să nu cuprindă dauna totala mi se pare aiurea. La 4000 pe an ai un parbriz gratis anual. Un far schimbat la 1.5 ani etc.

Daca bușești mașină și strici senzori acc, far și sar airbag e dauna totala. Deci exact ce ai avea nevoie. Erau la un moment dat poliție ce acopereau exact dauna totala și restul era pe barba ta, iar sumele erau mici.

Eu as vedea la Omniasig, mie Generali mi-au dat 9000 de lei cotație iar Omniasig 3600 de lei 23k suma asigură cu 100e Franșiza.

#31
Duditaf

Duditaf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2023
Eu am interactionat cu groupama si alliance pe casco si am ramas surprins placut de servicii. Ar trebui sa mergeti pe firme serioase, nu va lasati inselati pt 50-100 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate