Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Clonare Card Compact Flash cu sistem operare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Va salut,

Avem un utilaj ce are un calculator industrial, pe el rulează windows xp + softul utilajului de pe un card CF Transcedent 1 GB industrial,

Prevăzător am luat un alt card Trascedent 4Gb Cf170 Industrial, șa ii fac o clona.

Pe laptopul personal cu HDD Raw Copy Tool, am băgat cardul principal cel de 1gb într un cititor, făcut o imagine pe desktop... apoi scos cardu, bagat cel de 4Gb și restaurat imaginea pe el, zice ok,  îl bag în utilaj  dar nu bootează Windows-ul, licare o liniuța cot stânga sus.

Nu am 2 cititoare sa facă tranziția direct....

Am verificat:
ambele cf - uri sunt ntfs,
iar cel de 4gb l a făcut de 1gb,

Am încercat sa booteze cu un live cd, cu HBCD v15, ce are integrat Norton și Acronis în dos, dar nu vede portul usb/cititorul de card....


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Se folsoeste un soft mai bun gen Todo Backup sau AOMEI Backupper. Trebuie copiat si partitia sistem cu MBR cu tot ca sa se booteze, deasemenea cf-ul trebuie sa fie emulare hdd.

Edited by andreic, 16 January 2023 - 21:36.


#3
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Emulare hdd, cum o fac...?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu exactm trebuie sa fie in partea de bios, adica sa poata trata cardul ca pe un hdd.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ma gandesc ca softul respectiv e licentiat si e cumva imperecheat cu cardul. nu e asa simplu sa-l clonezi. e posibil sa fie nevoie sa clonezi si vid si pid (vendor id si product id) ale cardului original si asta e relativ simplu de facut, dar daca trebuie sa modifici si cid, atunci devine delicat. si astia sunt doar parametrii de care imi aduc eu aminte vag, probabil mai exista si altii…

edit: se pare ca mi-amintesc gresit, vid si pid tin de cititorul de carduri, nu de cardul in sine, deci cu astea n-ai probleme. ramane sa te documentezi despre cid…   Posted Image     asta imi aduc aminte despre cardurile sd, ma gandesc ca si cele cf au un identificator similar.

Edited by born2lose, 16 January 2023 - 22:23.


#6
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Ma interesează în special Windows-ul xp, fiindcă este o distribuție mai speciala, are legătură cu tipul de procesor....

Softul de lucru îl am ... La fel și dongle usb

Singurul lucru diferit, în bios  apar listate:
Cel original apare doar Transcedent SM, (cel din poza)
pe când cel de 4gb este Transcedent+serie , îl vede tot (adică de 4Gb) iar Ultra DMA Mode, este activat

Attached Files


Edited by Ingerik, 16 January 2023 - 22:30.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Nu e cazul sa modifici ceva in bios. Incearca si cu alte aplicatii de backup. Daca nu merge inseamna ca acel card CF este securizat cum a spus colegul de dinainte.

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
N-are ce sa fie securizat si sa ramana "licare o liniuța cot stânga sus".
Ori e problema de copiat (nu a copiat ceva corect) ori BIOS-ul nu stie sa booteze de pe HDD de 4GB.
Incearca sa faci o imagine cu dd (vezi sa copiezi tot discul, nu doar partitia) si sa o scrii pe cardul nou. Daca tot nu merge, cauta carduri de 1GB.

#9
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Incearca cu DiskGenius optiunea OS Migration:

Attached File  os.png   28.89K   10 downloads

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io cred ca problema este la setarile din BIOS. Sunt diferite la utilaj fata de laptop.
Trebuie verificat daca toate optiunile din BIOS-ul utilajului sunt disponibile in BIOS-ul laptopului. Si setate identic. Dar apare problema ca nu mai booteaza laptopul cu SO-ul lui original.
Banuiesc ca nici laptopul nu booteaza din cardul CF original, din acelasi motiv, nepotriveala de BIOS/mod acces al informatiei scrise pe CF.

#11
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Poate nu m-am exprimat corect;

Xp-ul pe utilaj ruleaza acum de pe un card CF de 1gb, eu am luat alt card...dar de 4gb (nu am gasit mai mic ), si cu ajutorul HDD Raw Copy Tool, am pus clona pe el... dar nu booteaza.

Deci bios-ul utilajului stie sa lucreze de pe card...

Edited by Ingerik, 17 January 2023 - 09:00.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia încearcă  să faci clona  cu Macrium Reflect
Citești și tu sau verifici dacă știe să cloneze card.

Sau cu Aomei... cum zice aici

https://www.ubackup....-card-8523.html

#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
Fiecare producător de softuri pentru clonare are tutorialul lui prin care se laudă că poate clona carduri bootabile. Rămâne să testezi fiecare tutorial in parte, până reușești.
Dacă se poate, pregătește un laptop sau desktop cu instalare pe curat, faci imagine (backup) a instalării "virgine" apoi instalezi un soft de clonare și te joci cu el. Dacă nu merge, restaurezi imaginea curată și instalezi alt program, apoi repeți procesul până reușești.

https://letmegooglet...ootable tf card

Edited by nei-k, 17 January 2023 - 11:40.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cu ce ai facut imaginea? Doar a partitiei vizibile?
Recomand clonarea intregului card

#15
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Am incercat clonare disk cu Aomei, a facut o imagine pe hdd laptopului, apoi restore pe al doilea CF .... dar tot nu vrea sa boot-eze;

Ma gandeam sa fac astfel incat, sa booteze de pe calculatorul utilajului in Dos si cu Aomei , sa faca back-up sau clone ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate