Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Angajati Lidl

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postmrsme21, on 16 ianuarie 2023 - 16:35, said:

   Ma interesa cum se procedeaza in cazul produselor care nu au cod de bare, cum ar fi legume, fructe si produse de panificatie/patiserie, dar nu mi-a raspuns...

OK, te rog sa detaliezi problema, se pare ca raspunsul meu nu a fost OK.

View Postpersona695, on 16 ianuarie 2023 - 17:28, said:

Legumele le cântărești la casa de marcat, produsele de panificație le cauți în lista de la casa de marcat selfpay.

Voila, asa e bine?!
Fix asa fac si eu.

Sau varianta 2, pe care deja am expus-o, dar a fost sters mesajul integral: mergi la o casa deservita de o fiinta umana.

View Postcuculea, on 15 ianuarie 2023 - 19:19, said:

unul foarte de kk-at pentru Romania, nu are importanta cat am eu, e important cat negociati personal la interviu, depinde de la individ la individ...ati fost la interviu si vi s a oferit ceva anume?
Ui' aici limbaj si nervozitate, dar neah, mesajul asta ramine :) :(

View Postdanigoleman, on 15 ianuarie 2023 - 22:11, said:


Nu e deloc de kkt, au peste 3000 de lei net plus bonuri. Este destul avand in vedere complexitatea muncii  si nivelul studiilor necesare.
Ntz ntz ntz..... atentie la limbaj, se pot intimpla lucrui naspa, ca cum sa-ti stearga mesajul de tot... in cele din urma.

#38
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010

View Postrhdghdhs, on 16 ianuarie 2023 - 19:16, said:

Vad niste chestii care nu sunt ok. Vorbim de un lant de magazine care castiga milioane de euro lunar, dar criticam angajatii care lucra ca hamalii, ca au pretentii sa castige un salariu corect dupa munca care o fac. Si e munca grea, muncesti ca robul zilnic, si trebuie sa le faci pe toate. Un salariu corect ar fii de 3500 lei la Lidl, parerea mea, ar fii bani munciti. Voi intodeauna tineti cu ursul. La volumul de munca, si la cat castiga magazinul, cam 3500 de lei ar fi ok.

4-4500 lei ar fi salariul minim ok pentru România, mă refer la net.

#39
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
@rhgdgdgs: hai sa nu dramatizam, exista munci mult mai grele platite mult mai prost in Romania. Acum fiecaruia i se pare ca ce face el e cel  mai greu, la cate din astea am citit...
Si tine cont si de faptul ca salariile se mai dau si dupa complexitatea muncii. Cate diplome , facultati si examene  iti trebuie ca sa asezi marfa la raft si sa scanezi la casa?  Ce mare complexitate necesita activitatile dintr-un supermarket?
Sunt destui cu studii superioare angajati pe post care necesita asa ceva in Romania care nu iau nici pe departe banii astia.
Doar un exemplu , intr-o tara in care  educatia e in criza,  un profesor debutant are abia 2400 de lei.
Deci: scanezi produse la casa, 3000+, formezi generatii (Se presupune ca la banii astia cred si eu ca nu prea iese treaba), 2400 de lei.

#40
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Luand piata muncii per total pentru marea majoritate a joburilor e ceva logic sa nu fie nevoie de vreo facultate. Sa înțeleg că după tine acei oameni nu au dreptul la o viata decenta? :)

Supermarketurile din Romania au preturi similare cu cele din afara. Asadar profiturile realizate din vânzarea produselor sunt similare. Dar cu toate astea, multinaționalele, prietenele multora de aici de pe forum plătesc infinit mai prost angajații din Romania dacă ne raportam la 2 oameni care fac același job.



View Postdanigoleman, on 16 ianuarie 2023 - 23:21, said:

Deci: scanezi produse la casa, 3000+, formezi generatii (Se presupune ca la banii astia cred si eu ca nu prea iese treaba), 2400 de lei.
Problema nu este ca ala de la Lidl are 3000 lei, problema este cu salariul mic al profesorului. Dar asa suntem noi romanii, ne am bucura ca sa câștige vecinul mai puțin nu neapărat sa câștig eu mai mult :)))

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdanigoleman, on 16 ianuarie 2023 - 23:21, said:

Doar un exemplu , intr-o tara in care  educatia e in criza,  un profesor debutant are abia 2400 de lei.
Deci: scanezi produse la casa, 3000+, formezi generatii (Se presupune ca la banii astia cred si eu ca nu prea iese treaba), 2400 de lei.

nu discutăm despre starea nației, ci, concret, despre lidl...
s-a zis bine: la cifre de afaceri amețitoare și profit pe măsură, ar trebui salariați bine plătiți.
atenție, am zis bine..., nu foarte bine, excelent, fabulos

iar io zic că 4000 net, AZI, este un salariu pt care să ajungi bucuros la servici de lidl, ca mai apoi să fii zâmbitor acasă!

#42
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
4000 net?
Poți ajunge și pe acolo dacă nu ar fi impozutul așa de mare :)

#43
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Sa ceri un salariu de 4000 de lei net pentru un casier in România înseamnă să nu ai contact cu realitatea din teren.

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
păi nu discutăm despre lidl?
atunci de ce apreciezi „casier”? :o
din păcate ei sunt de la casier la magazioner, la responsabil de raft, ba chiar de produs
nu știu sigur, dar tot ei sunt cei ce dau cu mopul...
în momentul în care cumulezi obligații pe fișa postului, este de bun simț să și plătești pt asta!

și am zis de ce: pt că „cifră de afaceri”/„profit”

View Postpersona695, on 17 ianuarie 2023 - 10:52, said:

Sa ceri un salariu de 4000 de lei net pentru un casier in România înseamnă să nu ai contact cu realitatea din teren.

aș zice că este periculos ce spui, deoarece asta arată că începem să ne complacem în mizeria de salarii care s-a-nțelenit în .ro ... :(

Edited by gushpi, 17 January 2023 - 14:34.


#45
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postpersona695, on 17 ianuarie 2023 - 10:52, said:

Sa ceri un salariu de 4000 de lei net pentru un casier in România înseamnă să nu ai contact cu realitatea din teren.

Românul tipic. Nu se gândește că problema este la salariile mici care trebuie mărite, el se gândește că ia prea mult ala de la Lidl. Nu cu salariul ăluia de la Lidl ar fi problema ci cu salariile celor care iau prea puțin.

#46
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
SInt eu batut in cap sau initiatorul a intrebat cu totul si cu totul altceva si 90% se abereaza despre salarii ???????

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nicule, așa funcționează forumul SP!
dar n-ai tu cum înțelege asta doar după 450 de postări! :P

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Din pacate, motivul pentru care nu cresc salariile la locurile de munca entry level e ca sunteti pur si simplu prea multi care concurati pe ele. Daca ar fi stat cu morcovul ca nu au cu cine va inlocui, cresteau si salariile. Dar daca e coada la usa..

#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
deh, păi acum să vedem de ce e coadă!
ce-i face pe uameni să alerge ca însetații după salarii mici? :o

#50
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Ca este colonie, de aia nu cresc corporațiile salariile, deși românii au aceleași drepturi ca și nemții.

#51
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postpersona695, on 16 ianuarie 2023 - 17:28, said:

Legumele le cântărești la casa de marcat, produsele de panificație le cauți în lista de la casa de marcat selfpay.

   Unde imi fac eu cumparaturile inca nu au bagat case selfpay. Nu stiu de cine depinde acest lucru. Tu ai rapsuns din punctul de vedere al clientului si e ok. Eu am deschis topicul sa aflu din punctul de vedere al casierilor.

#52
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postgushpi, on 17 ianuarie 2023 - 15:10, said:

nicule, așa funcționează forumul SP!
dar n-ai tu cum înțelege asta doar după 450 de postări! Posted Image
Eh, vezi, aici ai gresit. La fel ca multe alte situatii similare pe softpedia.
Am cel putin 20.000 de postari, incepind cu data de xx.xx.2005, cind am avut primul (oare??) cont.

View Postmrsme21, on 17 ianuarie 2023 - 15:39, said:

   Unde imi fac eu cumparaturile inca nu au bagat case selfpay. Nu stiu de cine depinde acest lucru. Tu ai rapsuns din punctul de vedere al clientului si e ok. Eu am deschis topicul sa aflu din punctul de vedere al casierilor.
Pai, si, ai aflat punctul de vedere al casierilor?
Sau, mai precis, ai intrebat fix asta pina acum ???

#53
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postmrsme21, on 17 ianuarie 2023 - 15:39, said:

Eu am deschis topicul sa aflu din punctul de vedere al casierilor.
Casierii știu codurile la panificație pe de rost iar legumele și fructele le cântăresc pe loc, casa aia pe care o operează are și funcție de cantar. Nu lucrez la Lidl, doar am observat.

#54
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postpersona695, on 17 ianuarie 2023 - 16:07, said:


Casierii știu codurile la panificație pe de rost iar legumele și fructele le cântăresc pe loc, casa aia pe care o operează are și funcție de cantar. Nu lucrez la Lidl, doar am observat.

   Si eu am observat acelasi lucru. Voiam sa stiu care e treaba cu codurile astea. Nu stiu cat de complicat e sa le inveti, dar am inteles ca nu trebuie invatate chiar toate. De exemplu acum cateva zile o angajata nu stia codul unui produs. A intrebat o colega mai veche care lucreaza de vreo 6 ani acolo si nici ea nu stia codul respectiv. Pana la urma a fost indrumata de o alta colega sa se uite in "lista". Ceea ce inseamna ca au si in acel device posibilitatea sa aleaga produsul fara sa stii codul produsului. Dar am inteles ca in mod normal trebuie invatate. De exemplu la Mega nu e asa. Ai produsele in calculator. Cel mai nasol este cand ai sortimente ale aceluias produs. Aveau intr-un timp la un Mega 5 feluri de pere. Asta inseamna ca la Lidl trebuie sa inveti si produsele si codurile respective. Vorba unui coleg cu care am vorbit deja: le inveti cu timpul.

   Vis a vis de salarii si eu stiam ca sunt platiti mai bine cei de la Lidl dar si volumul de munca pare sa fie mai mare.

   Poate ne spune cineva care stie ce pozitie au cei imbracati in camasa cu pulover albastru deasupra si cum se procedeaza sa ti se mareasca salariul dupa o anumita vechime.

Edited by mrsme21, 17 January 2023 - 16:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate