Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Sint admin si nu imi permite sa fac update in XP pro

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Salutare.
Dupa cum am mentionat si in titlul acestui topic, nu pot sa fac update in XP pro. Imi apare un mesaj care spune ca nu sint admin sau nu fac parte din grupul lor. Dupa codul mesajului respectiv, am intrat pe KB -ul lor si am urmat toate instructiunile de acolo (erau prezentate vreo 5 posibilitati de remediere a acestui aspect) insa nici una nu a dat rezultate. Precizez ca am XP pro fara SP-uri, updatat cu autopatcher; antivirus kaspersky; nu am firewall. De asemenea, sint unic utilizator, cu drepturi de administrator.
Mai are cineva vreo idee? Multumesc.

#2
Bogdan

Bogdan

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 829
  • Înscris: 15.02.2002
Intra pe contul de "Administrator" si incearca de acolo. Tot de acolo poti sterge contul pe care intri de obicei (cel cu drepturi de admin), il stergi si-l creezi din nou.

#3
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 02.09.2004

Citat

Intra pe contul de "Administrator" si incearca de acolo. Tot de acolo poti sterge contul pe care intri de obicei (cel cu drepturi de admin), il stergi si-l creezi din nou.

Pai... pe ce cont sa intru, ca e doar unul singur si ala administrator...

In prima faza asa am procedat, am sters contul (cu toate ca si ala era de administrator, si am facut altul  - adica cel actual, tot cu drepturi de admin.)

Alte sugestii?

Fișiere atașate



#4
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Uite ce zice:

Fișiere atașate



#5
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.462
  • Înscris: 25.06.2005
Te afli intr-o retzea? Ca acolo (in imagine) la Note: scrie ceva care ar putea fi cheia problemei tale. Poate iti e interzis de adminu retzelei...sau nush.
Dar de ce ai vrea sa faci update la Windoz? Iti pot crea probleme update-urile astea...zic io

#6
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 14.06.2005

Vizualizare mesajM_r, pe Apr 18 2006, 01:00, a scris:

Dar de ce ai vrea sa faci update la Windoz? Iti pot crea probleme update-urile astea...zic io

detaliaza...eu nu vad cum niste updateuri oficiale poate sai faca probleme...ideal e sa isi instaleze si sp2 care implicit vine cu niste updateuri.

#7
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 403
  • Înscris: 10.03.2006
Apropo de sp2, după instalare nu-mi mai mergea Internet Explorer, a trebuit să-l scot (SP2-ul). Am reţea pe VPN Connex. Ce pana mea să fac?

Editat de paulache, 19 aprilie 2006 - 09:30.


#8
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006

Vizualizare mesajgaskoe, pe Apr 10 2006, 05:27, a scris:

Salutare.
Dupa cum am mentionat si in titlul acestui topic, nu pot sa fac update in XP pro. Imi apare un mesaj care spune ca nu sint admin sau nu fac parte din grupul lor. Dupa codul mesajului respectiv, am intrat pe KB -ul lor si am urmat toate instructiunile de acolo (erau prezentate vreo 5 posibilitati de remediere a acestui aspect) insa nici una nu a dat rezultate. Precizez ca am XP pro fara SP-uri, updatat cu autopatcher; antivirus kaspersky; nu am firewall. De asemenea, sint unic utilizator, cu drepturi de administrator.
Mai are cineva vreo idee? Multumesc.
Ori incerci cu un alt windows cu sp , ori te duci pe microsoft.com si-ti iei neste update-uri si gata,cred ca tu vrei autoupdate la win dar nu toti pot...asa vrea nenea Xp :)

#9
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.462
  • Înscris: 25.06.2005

Vizualizare mesajpaulache, pe Apr 19 2006, 10:27, a scris:

Apropo de sp2, după instalare nu-mi mai mergea Internet Explorer, a trebuit să-l scot (SP2-ul). Am rețea pe VPN Connex. Ce pana mea să fac?
Mie cand nu mi-o mers i-am facut un reinstall si o luat-o. Am pus un topic aici la tips'n'tricks cu ce si cum.

@foxulante: io nu am facut niciodata update la windows, si nu am avut probleme. Colegu in schimb are update-urile la zi, si nici nu e amator de software ca mine, se joaca cs, vede un film, asculta o muzica. Deci nu e spyware sau altceva ca i-am pus SPyware Doctor si antivirus bun. Cum spuneam, are update-urile la zi. Calcu ii mere destul de naspa...si format-ul survine cam o data pe luna... Acum nu zic ca eu stiu sigur ca de la update-urile alea se creaza ceva confilcts, dar am mai auzit si pe altii ca au avut probleme. Nu i-am zis omului sa nu le faca, fiecare face ce vrea...dar i-am pus o intrebare si i-am zis ce am auzit si eu...mi-am expus parerea...thatz all.

#10
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 02.09.2004

Vizualizare mesajM_r, pe May 12 2006, 23:11, a scris:

Mie cand nu mi-o mers i-am facut un reinstall si o luat-o. Am pus un topic aici la tips'n'tricks cu ce si cum.

@foxulante: io nu am facut niciodata update la windows, si nu am avut probleme. Colegu in schimb are update-urile la zi, si nici nu e amator de software ca mine, se joaca cs, vede un film, asculta o muzica. Deci nu e spyware sau altceva ca i-am pus SPyware Doctor si antivirus bun. Cum spuneam, are update-urile la zi. Calcu ii mere destul de naspa...si format-ul survine cam o data pe luna... Acum nu zic ca eu stiu sigur ca de la update-urile alea se creaza ceva confilcts, dar am mai auzit si pe altii ca au avut probleme. Nu i-am zis omului sa nu le faca, fiecare face ce vrea...dar i-am pus o intrebare si i-am zis ce am auzit si eu...mi-am expus parerea...thatz all.


Eu nu tin neaparat sa imi tin sistemul updatat la zi cu win update; mai sint si alte posibilitati, cum ati spus si voi. D.p.meu de vedere, a survenit o problema in a-si face update automat, si am incercat sa o remediez. Dupa ce am epuizat toate variantele oferite de KB-ul MS, am apelat aici... in ideea de a gasi o rezolvare acestei probleme. Exclus reinstal, format etc... folosesc aceste solutii doar in cazuri extreme. Ca sa fac o comparatie: de cite ori ai o problema la motorul masinii, ii inlocuiesti motorul cu altul?
Bafta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate