Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

iPhone vs Samsung - cel mai bun pentru munca (foto, editare, social media)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
S22 Ultra este mnah pe partea de video.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wfH2qpVvpaw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe partea de poze, da, este acolo la nivel flagship level, dar pe partea de video ia de priveste cat de naspa este.

#20
SilviuPD

SilviuPD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.11.2022
Am testat ambele modele si conteaza mai mult la ce il folosesti.
La poze prefer S22 Ultra, face tot ce face iPhone-ul, dar iese in evidenta prin zoom-ul incredibil.
La video iPhone-ul clar e o alegere mai buna.
Daca postezi pe social media, din nou as alege iPhone-ul pentru ca permite camera nativa in ele si de multe ori ies mult mai bune rezultatele decat pe Android. Pe Samsung am avut filmari incarcate pe Instagram in care puteai numara pixelii.
Fix dintre cele doua, as alege 14 Pro Max datorita bateriei net superioare si a procesorului mult mai bun (aici diferente se vor vedea la utilizarea indelungata, peste 2 ani de zile).
Sfatul meu e sa mai astepti putin, urmeaza sa se lanseze Samsung Galaxy S23 Ultra in februarie. Daca nu convinge S23 Ultra, macar mai scade pretul lui S22 Ultra.
Intrebarea topicului mi se pare putin gresit formulata, din moment ce s-au adus 95% contra-argumente pentru iPhone si vine din perspectiva unei persoane care evident a ales deja ce il avantajeaza.

#21
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Mi se pare tare treaba cu "am vazut ca influencerii folosesc iphone" :)
In loc sa citesti review-uri scrise de site-uri de specialitate, sa vezi teste, te uiti la influenceri? Pai aia au iphone in primul rand ca e o moda, e o hipstereală. Si copiii de 8-10 ani din familia mea au iphone pentru ca e o moda, nu pentru ca ar cunoaste ei avantajele apple fata de concurenta. La fel cum aceeasi copii poarta doar Nike si Jordan, considerand ca Adidas nu sunt buni. Sunt niste trenduri, promovate intens de "influencerii" vietii.

In vara trecuta am avut iphone 13 pentru 2 zile. Dupa 2 zile l-am dat retur si am revenit la samsungul meu S21+. Mi s-a parut oribil. Notchul ala vomitiv, forma de telefon lat (la pro max se simte si mai pfost, greu de tinut in mana) si mai scurt - exact cum nu trebuie: urat si neergonomic. IOS-ul e o sinistrosenie. Obositor. Sper ca nu mi se spune ca e o experienta de rahat doar pt ca nu am avut varianta pro.
Deci, in afara de faptul ca se misca bine mai multi ani, desi eu nu tin vreodata un telefon mai mult de 2 ani, nu vad absolut niciun avantaj.

Deci treaba e relativa. Dar sunt convins ca multi se iau pur si simplu dupa ce vad la lumea buna ca se poarta. Ex: la influenceri, prezentatori tv de la kanal D si alte asemenea :)

#22
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Uite eu nu sunt "influecer" si cum am mai spus, sunt in barca apple cu totul, casti, ceas, telefon, mac, etc... De abia atunci iti dai seama cu adevarat ce insemna apple, dap! si nu e nicio hipstereala sau fitza. Fa tu minunea aia de samsung sa se pupe cu "uindous" cum se pupa astea de la apple.
Acum daca iti plac bloaterele, samsung chat, samsund video bla, bla, bla, asfalt polka, guta si uraganul pe screen saver, atunci clar iese samsung castigator, daca iti place un sistem serios, fluid, matur si o garantie serioasa atunci iphone e castigatorul.
da, garantia samsung e o mizerie totala, o bataie de joc.

Edited by Mondeo, 15 January 2023 - 15:03.


#23
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Da. Nu am samsung chat, samsung video. Nu stiu despre ce vorbesti. Sau te referi la samsung galaxy S1 din 2010.

#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Acum fara misto, sunt posesor de Samsung S20+....dar astia care ridicati in slavi zoom-ul.....voi toata ziua faceti poze doar cu zoom?
Intreb, deoarece de cand am S20+, si nu numai....nu am folosit camera pt zoom. Daca vrei poze cu zoom...atunci DSLR... Sa fiu sincer, mai repede am folosit optiunea macro decat zoom...., dar na fiecare cu pasarica lui....
Nu dati cu pietre, este doar o opinie...

 Mondeo, on 15 ianuarie 2023 - 15:00, said:

[...] garantia samsung e o mizerie totala, o bataie de joc.
Cu tot respectul, dar te contrazic ;)
Cea mai buna garantie pe telefoane android chiar Samsung il are prin ESD. Ca sunt multi neinformati si trimit telefonul in garantie la Vodafone sau Orange...etc....asta este o alta poveste.
Daca ai telefon Samsung si telefonul este achizitionat pe cale oficiala, daca ai pronleme cu telefonul....il trimiti direct la ESD ROM. Restul este cancan :)

#25
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Eu cred ca totul e simplu, cumperi unul din ele, il folosesti intensiv 14 zile sau 60 zile pe amazon , vezi daca e ce trebuie si merge asa cum iti doresti si apoi faci retur si probezi celalat telefon.
Astfel iti dai seama care telefon este compatibil pentru fiecare, fiecare cu plusuri si cu minusuri.
Eu am avut de ales intre Samsung S21 si Iphone 12, le-am probat pe ambele si nu am reusit sa ma obisnuiesc cu iOS chiar daca era mai bun pe partea video ceea ce ma intereseaza pe mine, asa ca pentru mine Samsung overall este mai bun.
Sunt bune si recenziile, dar decizia trebuie sa ne apartina noua, nu lor, lucru cam greu de facut la nivelul marketing-ul inclus in aceste videoclipuri din ziua de azi.

#26
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
[...]
Dincolo de glume, OP recomand sa astepti pana in februarie(mai sunt doar 2 saptamani) cand se lanseaza S23 Ultra. Zvonurile pe Twitter spun ca va rupe la capitolul fotografie.
Plus este foarte important ca de data asta seria Galaxy S vine cu procesor Snapdragon si in Europa, si nu orice Snapdragon, 8 Gen 2 este cel mai bun procesor de la Qualcomm de la SD855 incoace. Asta mai inseamna ceva: Gcam stabil si bine optimizat pe S23 Ultra care este un bonus destul de interesant pe partea de fotografie. Procesarea celor de la Google este in continuare cea mai buna.
Pe partea de fotografie S23 Ultra sigur nu va dezamagi. Necunoscuta ramane partea video, am inteles ca va fi mult mai bun si la acest capitol dar ramane de vazut.

Edited by Ciubex, 16 January 2023 - 13:10.
Fara mesaje prin care sa va atacati!


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate