Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Anvelope Logan 3, ce marca?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Daca esti zgarcit maxim vinzi alea cu care a venit masina si-ti iei unele all season mai ieftine, ca sa rămână bani și pentru montaj.

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
daca esti zgarcit, iei de la vericu' de alea facute cu banda adeziva in spatele garajului

#21
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

 sebulbus, on 13 ianuarie 2023 - 09:30, said:

E ca si cum doar iti vinde un produs. Nici nu verifica daca ai permis si cunostintele de condus reale sa il folosesti. Iar cand o ridici nu iti verifica alcoolemia si te intreaba daca esti odihnit pentru drum.

Pe bune?
asta e punt de vedere de dealer?
ca din partea asta, a cumparatorului, se vede invers: pare un produs neconform-  daca in ziua livrarii ninge, nu poate si scos pe strada!

#22
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Așa cum UE își bate capul cu telefoanele să aibă baterie demontabilă (după ce au terminat cu mufele de încărcare USB-C), ar putea să se ocupe și de impunerea unei opțiuni pentru tipul de anvelope cu care să fie livrate mașinile: vară, iarnă sau AS.
Au mai fost perioade în care dacă primeai mașina iarna dealerul oferea promoțional și un set de anvelope de iarnă. Acum 3 ani dealerul mi-a oferit posibilitatea de a achiziționa separat un set de anvelope de iarnă (cu sau fără jante), cu înlocuirea gratuită pe mașină, dar la prețul cerut pe anvelope și / sau jante (jante de tablă aproape de prețul unora de aliaj din alte magazine, de jante de aliaj nici nu mai vorbesc), am preferat să achiziționez din altă parte un set de jante + anvelope de iarnă. Acestea mi le-ar fi pus pe mașină gratis la livrare (să nu le dau o „palmă” schimbându-mi singur roțile în curtea lor Posted Image ), dar din fericire nu a fost nevoie, nu am avut condiții de iarnă în cei aproape 100 de km până acasă.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 richi_e, on 14 ianuarie 2023 - 15:12, said:


asta e punt de vedere de dealer?
ca din partea asta, a cumparatorului, se vede invers: pare un produs neconform-  daca in ziua livrarii ninge, nu poate si scos pe strada!

Nu, e bun simt. Ar trebui sa il incerci.

#24
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008

 TruculMagic, on 13 ianuarie 2023 - 12:24, said:

Daca esti zgarcit la maxim, atunci pui michelin all season pe spate, iar pe fata pregatesti inca 2 jante sa ai set de iarna si set de vara. Alea de pe spate ar trebui sa reziste multi ani Posted Image

 NikoroB, on 13 ianuarie 2023 - 12:37, said:

Daca esti zgarcit maxim vinzi alea cu care a venit masina si-ti iei unele all season mai ieftine, ca sa rămână bani și pentru montaj.

 carturarulobosit, on 13 ianuarie 2023 - 13:03, said:

daca esti zgarcit, iei de la vericu' de alea facute cu banda adeziva in spatele garajului

https://youtube.com/...8?feature=share

Si cand te gandesti ca majoritatea cauciucurilor cu marca de renume (jumatate din pret este dat de numele marcii, nu de costul a nu stiu ce materiale revolutionare sau proces de productie devorator de resurse), sunt facute identic ca in filmuletul de mai sus...

#25
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

 MitzioKurai, on 13 ianuarie 2023 - 07:45, said:

Buna ziua,
....
....
Ce anvelope all season imi recomandati?
merita sa pun cele din gama XL(ranforsate)?
......
Cauta la profil sa fie cu forma mai spre vara decat iarna.
Ex PIRELLI Cinturato All Season Plus 195/55 R16 87 H ,  printre cele mai bune.
Pe Logan1 am avut asa ceva, am prins si zapada, ok.

Nu cu indice XL, de ce ai pune asa ceva? Astea sunt pt greuate mare,  sunt si ceva mai grele decat cele fara xl, consecintele sunt logice

#26
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru dimensiunea menționata de tine, o anvelopa All Seasons decentă incepe de la 330 lei
https://www.compari....5RoCF48QAvD_BwE

Îți spun cum am procedat eu, simplu și elegant, în Decembrie 2021 când am preluat mașina nouă de la dealer:
- am aflat exact ce dimensiuni de anvelope sunt pe echiparea din fabrică
- am căutat și am cumpărat un set de 4 anvelope (Vredestein Quatrac) cu dimensiunea corectă
- când am fost anunțat că urmează să sosească mașina am dus anvelopele la dealer cu rugămintea să le monteze pe mașină pentru livrare
- am preluat mașina cu anvelopele AS montate și cu cele de vară în portbagaj, și am achitat schimbul de anvelope
- setul de vara l-am vândut la  câteva zile pentru aproximativ aceeași sumă plătită pentru anvelopele AS

PS. Cred că și dealerul îți poate oferi anvelope AS, dar va cere un preț mai mare decât dacă le-ai cumpăra tu din alta parte. Nu strica să întrebi...

Edited by nei-k, 15 January 2023 - 18:44.


#27
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Eu in locul tau as alege orice marca, dar sa aiba clasa de eficienta pe ud si consum car mai aproape de A si zgomotul de rulare cat mai mic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate