Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Perioada de suspendare pentru neacordare de prioritate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postpasilla, on 12 ianuarie 2023 - 23:18, said:

Cred ca poate reduce perioda de supendare la 40 de zile, daca trece acel test.

io nu m-aș duce la retestare!
aș pica mai mult ca sigur! :P

View Postxcit, on 13 ianuarie 2023 - 07:46, said:

eu ma mir cum este enuntat textul de lege "pe sensul de mers al autovehiculului" adica daca este pe celalalt sens cum era pe vremuri nu trebuie sa stau? am vazut ca multi stau sa astepte 5 min pana trece o baba in baston sau altceva toooocmai din partea cealalta....si asta chiar si cu refugiu intre sensuri, totdeauna m-am intrebat de ce se trezeste cate unu sa puna frana aiurea cand sensul nostru e gol

dacă pietonul calcă pe trecere din stânga mea, opresc
dacă pietonul trece din dreapta mea, IMEDIAT ce trece de mine am zbughit-o!!!
(normal, dacă e vb doar despre unul :P )

#20
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostDaculScoril0, on 13 ianuarie 2023 - 09:31, said:

se cheamă conduită preventivă, dar probabil n-ai cum să înțelegi asta.
ce pot eu sa inteleg sau nu, nu ai tu de unde sa stii, iar eu ma refeream la textul de lege, nu te mai umfla tu in pene cand nu e cazul....deci daca se specifica pe sensul meu atunci inseamna ca nu iti ia permisul daca ala vine din stanga. Textul e acolo, poti sa il recitesti daca ai capacitatea. Unde ti-a luat tie permisul pt conduita preventiva? Arata si tu un text de lege care specifica ca se ia permisul pt conduita preventiva. Pana atunci abtine-te de la flame

sau poate o ia vreo baba la alergat in baston vreo 30 m cat tine trecerea, atunci da, n-ai de unde sa stii si conduci preventiv....

Edited by xcit, 13 January 2023 - 15:27.


#21
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postgushpi, on 13 ianuarie 2023 - 13:26, said:

dacă pietonul calcă pe trecere din stânga mea, opresc

Inseamna ca daca nimeresti la trecerea asta nu mai treci niciodata, poti sa opresti motorul linistit
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postxcit, on 13 ianuarie 2023 - 07:46, said:

eu ma mir cum este enuntat textul de lege "pe sensul de mers al autovehiculului" adica daca este pe celalalt sens cum era pe vremuri nu trebuie sa stau?
Si in Regulament e la fel:

Articolul 135
Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere și în următoarele situații:

h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat și semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

Trebuie tinut cont si de asta:

Articolul 123
Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteza care să nu depășească 30 km/h în localități sau 50 km/h în afara localităților, în următoarele situații:
h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare și marcaje, când drumul public are cel mult o bandă pe sens, iar pietonii aflați pe trotuar, în imediată apropiere a părții carosabile, intenționează să se angajeze în traversare;


#23
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
de aia ma mir ca parca se schimbase

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cert e ca ti-o poti fura extrem de usor cand e vorba de treceri de pietoni, indiferent de ce scrie in lege.

#25
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
normal, n-am avut probleme niciodata, cu exceptia unei inventii de-a gaborilor...dar cand le-am zis sa scoatem filmul de pe camera au renuntat....pietonul avea rosu si traversa intr-o mare nesimtire si nu l-am lasat am trecut normal....cand a auzit de camera a zis pass

#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postxcit, on 13 ianuarie 2023 - 15:28, said:

ce pot eu sa inteleg sau nu, nu ai tu de unde sa stii, iar eu ma refeream la textul de lege, nu te mai umfla tu in pene cand nu e cazul....deci daca se specifica pe sensul meu atunci inseamna ca nu iti ia permisul daca ala vine din stanga. Textul e acolo, poti sa il recitesti daca ai capacitatea. Unde ti-a luat tie permisul pt conduita preventiva? Arata si tu un text de lege care specifica ca se ia permisul pt conduita preventiva. Pana atunci abtine-te de la flame

sau poate o ia vreo baba la alergat in baston vreo 30 m cat tine trecerea, atunci da, n-ai de unde sa stii si conduci preventiv....
conduita preventivă e un pic mai mult decât strict litera legii, știi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate