Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Vizionare filme online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Ce întrebi aici poți întreba și pe google... Cam mură-n gura postul... Fără pic de munca. Ți s-a raspuns în mare... Ai avut deja timp sa cauți și nu te a convins? 😂

Edited by trafalgar20, 02 January 2023 - 14:37.


#20
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 13:49, said:

1. Atunci ar fi o solutie buna pt cazul meu. Decat sa cumpar un Smart TV, pot lua un Chromecast. Dar am o intrebare: mai are rost sa-ti iei Chromecast daca TV-ul tau este Smart?

Nu repet ce a zis colegul  @__Dan__ (pe asta o folosesc frecvent: "poti lua cu tine in concediu pt. tv-ul de la pensiune")...

Adaug doar ca cea mai buna combinatie este TV non-smart + device din familia Chromecast pentru ca:
- device-ul din familia Chromecast este mai performant decat componenta SMART dintr-un TV (in general), beneficiaza de suport o perioada mai lunga de timp si este mai flexibil d.p.d.v. al aplicatiilor suportate
- nu vei mai fi obligat sa cumperi alt TV atunci cand producatorul TV-ului iti va dezactiva / strica / limita componenta SMART dupa un upgrade astfel incat nu vei mai putea sa instalezi aplicatiile aparute dupa momentul la care expira garantia TV-ului (desigur, aceste situatii nu sunt intentionate, se mai intampla din cand in cand, e doar o coincidenta ca se intampla dupa expirarea perioadei de garantie.... :D :D :D )

#21
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Post__Dan__, on 02 ianuarie 2023 - 14:05, said:


Pe scurt: da. Gasesti multa documentatie pentru customizare, il poti lua cu tine in concediu pt. tv-ul de la pensiune, sunt destul de ieftine si mult mai rapide/performante decat functiile integrate intr-un smart tv entry-level. Pe lung: depinde de TV, de bani, de nivelul tau de pregatire, cu cate telecomenzi poti lucra etc. Vezi ca nu e musai sa iei fix Chromecast. De fapt aici e dificultatea: alegerea device-ului de streaming.


   Pai cam asta era urmatoarea intrebare: ce device de streaming ar fi cel mai potrivit...

   Apropo, eu caut solutii pt cineva care are un non-smart tv si ma gandeam sa mai vada si altceva decat ce dau astia pe AXN sau Home Alone de craciun. Deci nu este pt mine. Eu vad filmele online pe site-urile acelea free. Dar vazand ca nu sunt prea multe filme cunoscute pe Netflix sau Disney, m-am gandit ce varianta ar fi sa redau filmele de pe site-uri pe tv. Acolo sunt majoritatea filmelor din cate am observat.

Edited by mrsme21, 02 January 2023 - 14:53.


#22
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 14:27, said:

Dar pentru a viziona filme de pe site-urile online ce solutie exista? Ma refer la site-urile unde sunt hostate majoritatea filmelor (vezionline.net si altele).
Deci tu vrei moka totul fără să plătești vreun serviciu de streaming,atunci există varianta torrente pt moka.

#23
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostRua20, on 02 ianuarie 2023 - 14:49, said:


Deci tu vrei moka totul fără să plătești vreun serviciu de streaming,atunci există varianta torrente pt moka.

  N-am mai folosit torente de vreo 11 ani. Multe torente s-au inchis. Nu caut solutii gratis, dar pe site-urile respective cred ca sunt mai multe filme decat gasesti pe Disney sau Netflix. Cel putin asta am observat la o mica cautare.

#24
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 13:19, said:

TV-ul pe care il foloseste acum nu este smart, dar vad ca are mufe HDMI si USB.
Mai ramane de vazut cat de bine va functiona un device gen Chromecast daca il atasez la tv, pentru ca televizorul nu este vreun brand cunoscut. Banuiesc ca ii trebuie si internet ca sa functioneze.

Ar trebui sa "mearga" cu orice HDMI, nu conteaza atat de tare brand-ul TV-ului; singura problema pe care s-ar putea sa o ai este sa nu-ti mearga sunetul pe mai multe canale sau alte feature-uri "exotice" (insa, daca zici ca TV-ul nu e un brand cunoscut, estimez ca "exoticul" nu este extrem de important in situatia ta)...

Mai ai nevoie de:
- o priza: alimentare pentru Chromecast (sau orice device folosesti)
- retea WiFi la care vei conecta Chromecast

S-ar putea ca device-ul sa vina cu un cablu de alimentare pe USB pe care ai putea sa-l infigi in portul USB al TV-ului; din experienta mea, porturile USB de pe TV-uri nu reusesc sa alimenteze corect device-ul, cel mai bine este sa alimentezi device-ul direct de la retea.

Edited by darkangel2, 02 January 2023 - 14:59.


#25
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie un tv cu Android,iar din Google Play cauti Kodi si-l instalezi in tv.Tv-ul trebuie sa aibe un minim 2GB de ram si 16GB de stocare, aceste date sunt din 2017.

#26
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 14:41, said:

Pai cam asta era urmatoarea intrebare: ce device de streaming ar fi cel mai potrivit...

Eu folosesc asta: https://www.mi.com/g...ct/mi-tv-stick/
Exista si versiune 4K (dar e mai scump si s-ar putea sa nu-ti foloseasca daca TV-ul nu suporta 4K; sigur ca ar putea folosi in viitor...)

LE S-au scumpit rau si astea, nu e un moment bun sa cumperi...

Edited by darkangel2, 02 January 2023 - 15:12.


#27
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 14:55, said:

  N-am mai folosit torente de vreo 11 ani. Multe torente s-au inchis. Nu caut solutii gratis, dar pe site-urile respective cred ca sunt mai multe filme decat gasesti pe Disney sau Netflix. Cel putin asta am observat la o mica cautare.
Da. Ilegale. Nu exista comparatie intre acele site-uri si Netflix/Disney/etc. Nici la legalitate nici la calitate.
On-topic: nu iti vor merge din browser-ul tv-ului acele site-uri. Varianta cea mai buna pentru cei ca tine este cea cu chromecast plus laptop sau laptop+hdmi ca sa vezi de pe acele site-uri.

Edited by jm2010, 02 January 2023 - 15:06.


#28
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postjm2010, on 02 ianuarie 2023 - 15:06, said:


Da. Ilegale. Nu exista comparatie intre acele site-uri si Netflix/Disney/etc. Nici la legalitate nici la calitate.
On-topic: nu iti vor merge din browser-ul tv-ului acele site-uri. Varianta cea mai buna pentru cei ca tine este cea cu chromecast plus laptop sau laptop+hdmi ca sa vezi de pe acele site-uri.

   Merci pt info

View Poststoshiba, on 02 ianuarie 2023 - 14:59, said:

Trebuie un tv cu Android,iar din Google Play cauti Kodi si-l instalezi in tv.Tv-ul trebuie sa aibe un minim 2GB de ram si 16GB de stocare, aceste date sunt din 2017.

   Asta ca solutie pentru filmele online de pe site-urile gratuite sau pt ce recomanzi combinatia asta?

#29
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Filme online prin browserul tv-ului, in niciun caz, indiferent de marca tv-ului. Daca vrei neaparat filme online, legi tv-ul la un pc sau laptop prin hdmi.

#30
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Strict legat de ce ai intrebat, da, merge cuplat un Chromecast si browserul telefonului. Din Chrome de pe smartphone ai optiune Cast si alegi device-ul de la TV.
In felul asta iti deschizi acele site-uri cu filme si dai cast pe Chromecast.

Atat chromecast cat si telefonul trebuie conectate la acelasi wifi din casa pentru a putea comunica.
Ii pui si un Ad_bl0ck pe chrome si zice ca are Disney+ si Prime la pachet :lol:

#31
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Eu zic sa te uiti pe YT si sa cauti despre KODI. Unele lucruri nu pot fi spuse aici, nu inteleg de ce pentru ca pirateria nu se rezolva asa, adica sa te faci ca nu exista ca poate nu afla si altii, altii care ani la rand s-au bucurat de ea si acum ne spun ca e naspa...Intra pe youtube si cauta Kodi tutoriale si o sa intelegi destul de repede despre ce este vorba si la ce continut ai acces.
Chiar daca ai un Smart TV e bun si un dispozitiv ca mi tv box 4k, parerea mea este ca se misca mai bine decat TV-ul. Asa ca nu mai pierde timpul si cauta tutorialele pe youtube si poti sa faci teste pe laptop pana intelegi cum se instaleaza unele si altele, cum gestionezi aplicatia si de ce ai nevoie ca sa fie totul ok.

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 15:17, said:

   Merci pt info



   Asta ca solutie pentru filmele online de pe site-urile gratuite sau pt ce recomanzi combinatia asta?

Da, nene. Fix asta iti spune/recomanda. Sunt surse unde poti sa vezi totul gratis....na, sper sa nu ma baneze astia ca si cum as pirata eu sau ceva

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Topicul asta deja e cam la limita legalitatii...

Browser pe TV - exclus. - mai e un topic deschis zilele trecute in care cineva se plangea ca nu se vad bine si ca imaginea are freeze-uri dese pana isi face buffer - el credea ca poate rezolva cu viteza mai mare la net...

O solutie poate fi un TV cu Android sau un stick/box extern. Evident vei avea nevoie de internet ca de-aia e streaming.
Recomand ultima versiune de Chromecast, Fire TV 4K sau Xiaomi Mi Box S 4K.

Ultimul e cel mai prost ca hardware, dar e certificat 4K si permite si instalarea de aplicatii din sursa externa, celelalte nu - doar din magazinele lor.

Legat exact de anumite filme... Platformele de streaming cumpara drepturi de difuzare ptr diverse tari.

Multe filme nu sunt disponibile in Romania - pot apare dupa o vreme sau nu.
Ce apar la noi instant sunt cele produse chiar de proprietarii acelor aplicatii - Netflix, Disney, Prime...

Site-urile "gratuite" care ofera filme in browser sunt ilegale.

Iar regulamentul forumului nu permite discutiile despre asa ceva.

#33
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postvictor29cr, on 02 ianuarie 2023 - 16:48, said:

Strict legat de ce ai intrebat, da, merge cuplat un Chromecast si browserul telefonului. Din Chrome de pe smartphone ai optiune Cast si alegi device-ul de la TV.
In felul asta iti deschizi acele site-uri cu filme si dai cast pe Chromecast.

Atat chromecast cat si telefonul trebuie conectate la acelasi wifi din casa pentru a putea comunica.
Ii pui si un Ad_bl0ck pe chrome si zice ca are Disney+ si Prime la pachet :lol:

    Nu gasesc optiunea de Cast in Chrome de pe telefon. Dar banuiesc ca te referi la mirroring. Am gasit vreo 3 variante de mirroring. Cu Smart view, cu Google Home sau din setarile telefonului de la Connections. Merci pt tip

View Posteiffel, on 02 ianuarie 2023 - 19:31, said:


Site-urile "gratuite" care ofera filme in browser sunt ilegale.

Iar regulamentul forumului nu permite discutiile despre asa ceva.

    Atunci sa mentionm ca nu incurajam utilizarea torentelor sau a site-urilor online pt filme.
  Sfatuim utilizatorii sa foloseasca Netflix, Disney sau HBO dupa ce in prealabil si-au facut abonament la platforma dorita. ;)

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca te uiti in Regulament vei vedea ca nici despre subtitrari nu ai voie sa discuti.

Pirateria intra din start la "incalcarea legilor Romaniei"

#35
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Pai na, de asta nu dezvolt prea mult subiectul KODI ca se intra in zona gri/neagra a legalitatii. :)
Nu e nimeni usa de biserica dar e drept ca nici pe fata nu se poate discuta despre zona respectiva.

#36
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 23:09, said:

Nu gasesc optiunea de Cast in Chrome de pe telefon. Dar banuiesc ca te referi la mirroring. Am gasit vreo 3 variante de mirroring. Cu Smart view, cu Google Home sau din setarile telefonului de la Connections. Merci pt tip



Atunci sa mentionm ca nu incurajam utilizarea torentelor sau a site-urilor online pt filme.
  Sfatuim utilizatorii sa foloseasca Netflix, Disney sau HBO dupa ce in prealabil si-au facut abonament la platforma dorita. Posted Image
Da, imi cer scuze, se da cast dom aplicatia Google Home.
Iti setezi camera de ex "Sufragerie", te conectezi la chromecast si ii dai cast de acolo la tot ecranul.

Un Galaxy S7 face fata unui TV la 16M distanta cu brio, important este sa aiba chromecast semnal bun catre wifi.
Daca tot cumperi chromecast cred ca e acelasi pret cu acel MiTV si ai telecomanda.
Oricum ambele sunt ok.

Pe telefon fie iti instalezi ad_Bl0ck fie alt browser precum Brave sa nu te deranjeze reclamele si ai cinema de pe tel :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate