Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Vizionare filme online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Salut! Vreau sa iau un Smart TV pt cineva care momentan se uita la filme doar pe posturile pe care i le ofera furnizorul de cablu.
  Am cautat pe Disney si pe Netflix si multe filme cunoscute nu sunt disponibile.

   As vrea sa-mi spuneti daca voi ati urmarit filme online pe Smart TV din browserul televizorului. Nu din aplicatiile platformelor (Netflix, Disney etc).
   As vrea sa iau un Smart TV care are si browser si sa incerc sa vad daca se pot vedea filmele care sunt disponibile pe celebrele site-uri de filme online care au inlocuit torentele (vezionline.net, ####se etc).
  Nu stiu daca claritatea este la fel, dar cu siguranta gasesti mai multe filme pe site-urile respective.
  Voi ati urmarit filme in felul acesta? Cum se comporta browserul televizorului in astfel de situatii?

P.S. daca stiti si alte metode prin care se pot viziona filme pe TV, va rog sa-mi spuneti.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Canalele de streaming le  vizioneazi pe TV - daca nu-i suficient de "destept" - dintr-un streaming device (Chromecast, FireTV, Mi Box etc.). Doar de nevoie si temporar in browser. Pentru filmele care nu-s pe Netflix/Prime exista alte... surse. Instalezi in PC-ul unde le-ai downloadat un media server (Plex de exemplu), in TV/streaming device un client si gata. Cu clientul Plex poti vedea si (niste) filme free.

Edited by __Dan__, 02 January 2023 - 12:41.


#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Post__Dan__, on 02 ianuarie 2023 - 12:38, said:

Canalele de streaming le  vizioneazi pe TV - daca nu-i suficient de "destept" - dintr-un streaming device (Chromecast, FireTV, Mi Box etc.). Doar de nevoie si temporar in browser. Pentru filmele care nu-s pe Netflix/Prime exista alte... surse. Instalezi in PC-ul unde le-ai downloadat un media server (Plex de exemplu), in TV/streaming device un client si gata. Cu clientul Plex poti vedea si (niste) filme free.

    Nu sunt familiarizat cu device-urile de streaming. O sa ma uit sa vad ce fac ele mai exact si cand/cum se pot folosi.
  Nici plex n-am avut pana acum. Eu nu ma mai uit la tv de vreo 10 ani si nu am fost pus in situatia de a avea nevoie de asa ceva.

#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 12:21, said:

P.S. daca stiti si alte metode prin care se pot viziona filme pe TV, va rog sa-mi spuneti.
Cum dreq să te uiți la filme/seriale online din browser?
Suntem în 2023, există Android TV (pe TV sau mediabox) și KODI.
Restul e cancan. :)

Edited by burebista, 02 January 2023 - 12:51.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Ce filme nu ai gasit pe platformele de streaming?

#6
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postburebista, on 02 ianuarie 2023 - 12:51, said:


Cum dreq să te uiți la filme/seriale online din browser?
Suntem în 2023, există Android TV (pe TV sau mediabox) și KODI.
Restul e cancan. :)

   O fi Cancan, dar daca nu am folosit TV-ul de vreo 10 ani, chiar nu prea imi dau seama despre ce vorbiti cand faceti referire la diferitele gadgeturi/device-uri pe care le pomeniti. De exemplu Kodi ce face mai exact?
  Apropo, Chromecast tine loc de Smart TV? Adica iti face TV-ul Smart chiar daca nu este sau la ce este bun?

Edited by mrsme21, 02 January 2023 - 12:57.


#7
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 12:56, said:

Chromecast tine loc de Smart TV? Adica iti face TV-ul Smart chiar daca nu este [....]?

Exact: Chromecast (si altele similare) transforma un TV non-smart intr-un TV smart.
Singura cerinta a TV-ului este sa aiba mufa HDMI pentru conexiunea la Chromecast.

Chromecast este doar un calculator de dimensiuni reduse care (1) se conecteaza la TV prin mufa HDMI si foloseste TV-ul pe post de monitor si boxe si (2) este controlabil de la distanta printr-o telecomanda.

#8
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postdarkangel2, on 02 ianuarie 2023 - 13:14, said:



Exact: Chromecast (si altele similare) transforma un TV non-smart intr-un TV smart.
Singura cerinta a TV-ului este sa aiba mufa HDMI pentru conexiunea la Chromecast.

Chromecast este doar un calculator de dimensiuni reduse care (1) se conecteaza la TV prin mufa HDMI si foloseste TV-ul pe post de monitor si boxe si (2) este controlabil de la distanta printr-o telecomanda.

     TV-ul pe care il foloseste acum nu este smart, dar vad ca are mufe HDMI si USB.
  Mai ramane de vazut cat de bine va functiona un device gen Chromecast daca il atasez la tv, pentru ca televizorul nu este vreun brand cunoscut. Banuiesc ca ii trebuie si internet ca sa functioneze.

Edited by mrsme21, 02 January 2023 - 13:19.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,530
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 12:56, said:

   O fi Cancan, dar daca nu am folosit TV-ul de vreo 10 ani, chiar nu prea imi dau seama despre ce vorbiti cand faceti referire la diferitele gadgeturi/device-uri pe care le pomeniti.
Daca ai reusit sa faci un topic pe forum, o sa-ti dai seama si cum functioneaza un gadget de genul ala sau un smart TV.

Pana atunci:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3X_tXZVnV8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jSQclny2kgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai zeci de tutoriale pe YT, vizionare placuta.

#10
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostSef-chenko, on 02 ianuarie 2023 - 12:56, said:

Ce filme nu ai gasit pe platformele de streaming?

   The Insider, Goodfellas, The Godfather (pe Disney), Erin Brockovich, Don't look up, A Bronx Tale, Inception etc.  Am cautat mai multe... dar astea le-am enumerat mai la indemana

#11
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 12:56, said:

De exemplu Kodi ce face mai exact?

Pe scurt: Kodi este un "media player" software; il instalezi pe un "calculator" (ex. PC traditional, Stick TV, Raspberry Pi), configurezi o "locatie" unde ai stocat fisiere multimedia (filme, muzica, poze) si apoi poti reda fisierele folosind Kodi. Deci se foloseste, in principal, pentru a reda continut stocat local.
Kodi suporta plugin-uri care extind capabilitatile semnificativ - poate fi folosit si pentru streaming daca gasesti un plugin pentru furnizorul respectiv (ex. Netflix)

Pe lung: e foarte complex - https://en.wikipedia.../Kodi_(software)

#12
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

View Postdarkangel2, on 02 ianuarie 2023 - 13:26, said:

Pe scurt: Kodi este un "media player" software; il instalezi pe un "calculator" (ex. PC traditional, Stick TV, Raspberry Pi), configurezi o "locatie" unde ai stocat fisiere multimedia (filme, muzica, poze) si apoi poti reda fisierele folosind Kodi. Deci se foloseste, in principal, pentru a reda continut stocat local.
Kodi suporta plugin-uri care extind capabilitatile semnificativ - poate fi folosit si pentru streaming daca gasesti un plugin pentru furnizorul respectiv (ex. Netflix)

Pe lung: e foarte complex - https://en.wikipedia.../Kodi_(software)

Chiar m-am găndit și eu zilele astea să fac ceva asemănător pe un smart tv din casă. Nu este aceeași treabă ca și Plex?

#13
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postdarkangel2, on 02 ianuarie 2023 - 13:14, said:



Exact: Chromecast (si altele similare) transforma un TV non-smart intr-un TV smart.
Singura cerinta a TV-ului este sa aiba mufa HDMI pentru conexiunea la Chromecast.

Chromecast este doar un calculator de dimensiuni reduse care (1) se conecteaza la TV prin mufa HDMI si foloseste TV-ul pe post de monitor si boxe si (2) este controlabil de la distanta printr-o telecomanda.

  1. Atunci ar fi o solutie buna pt cazul meu. Decat sa cumpar un Smart TV, pot lua un Chromecast. Dar am o intrebare: mai are rost sa-ti iei Chromecast daca TV-ul tau este Smart?

  2. Sa inteleg ca Kodi este bun doar daca ai filmele deja downloadate pe PC. De exemplu de pe torente. Mai sunt si alte variante de a obtine filmele si a fi stocate pe PC pt a fi vizionate pe TV via Kodi? Am inteles ca Netflix te lasa sa downloadezi filmele sau nu am inteles bine?

Edited by mrsme21, 02 January 2023 - 13:53.


#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Dar am o intrebare: mai are rost sa-ti iei Chromecast daca TV-ul tau este Smart?
Pe scurt: da. Gasesti multa documentatie pentru customizare, il poti lua cu tine in concediu pt. tv-ul de la pensiune, sunt destul de ieftine si mult mai rapide/performante decat functiile integrate intr-un smart tv entry-level. Pe lung: depinde de TV, de bani, de nivelul tau de pregatire, cu cate telecomenzi poti lucra etc. Vezi ca nu e musai sa iei fix Chromecast. De fapt aici e dificultatea: alegerea device-ului de streaming.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,605
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmrsme21, on 02 ianuarie 2023 - 13:49, said:



  1. Atunci ar fi o solutie buna pt cazul meu. Decat sa cumpar un Smart TV, pot lua un Chromecast. Dar am o intrebare: mai are rost sa-ti iei Chromecast daca TV-ul tau este Smart?

  2. Sa inteleg ca Kodi este bun doar daca ai filmele deja downloadate pe PC. De exemplu de pe torente. Mai sunt si alte variante de a obtine filmele si a fi stocate pe PC pt a fi vizionate pe TV via Kodi? Am inteles ca Netflix te lasa sa downloadezi filmele sau nu am inteles bine?
Kodi poate folosi și resurse de pe internet, nu trebuie să descarci tu nimic, îți descarcă el Pe măsură ce te uiți la film....

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
1. Dacă ai Smart TV cu Android nu mai ai nevoie de Chromecast.

2. Kodi e foarte versatil dar poate depăși limita legală ca să zic așa. Practic nici de torente downloadate n-ai nevoie, poți face streaming la fel ca de pe Netflix, HBO, Prime, whatever dar intrăm în zona gri a piratării (cu toate că are add-on-uri legale la Netflix, HBO, whatever dacă ai cont la ele).
Avem topic de KODI aici pe Softpedia, poți studia acolo ce și cum.

Ceva asemănător cu KODI e și Stremio.

#17
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMrLion, on 02 ianuarie 2023 - 13:44, said:

Chiar m-am găndit și eu zilele astea să fac ceva asemănător pe un smart tv din casă. Nu este aceeași treabă ca și Plex?

Da, e cam aceeasi treaba.
In general (vazut din avion), Kodi si Plex sunt similare - ambele sunt "media players".
Diferentele apare atunci cand te dai jos din avion; ex: unul suporta unele feature-uri built-in in timp ce celalalt necesita un plugin (care poate sa-si faca treaba bine sau nu).
Cauta "plex vs. kodi"...

#18
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Film+ o aplicație gratuita, nu-ți trebuie real debrid, au surse gratuite. Este foarte bun. Dupa smart tv astea cu android tv nu funcționează la fel ca un mobil android. Nu poți instala decit din playstore lor

Edited by trafalgar20, 02 January 2023 - 14:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate