Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cum sa abordez discutia despre salariu la interviu?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 Andreysc7, on 28 decembrie 2022 - 23:33, said:

Nu pot sa dau un raspuns direct, insa poti dezvolta unul pe baza urmatorului argument.
Ai facut o facultate + master ca sa lucrezi pe minim ? Poti sa ceri linistita 2500-3000 daca atata te-ar multumi. E firesc ca e si primul tau job si nu ai experienta dar sa faci o facultate ca sa lucrezi pe minimul pe economie e o bataie de joc a angajatorului si nimeni cu o facultate nu ar trebui sa accepte asa ceva. Daca cererea ta e aproape de bugetul lor probabil te vor suna sa iti spuna :"uite, ai cerut X dar noi iti putem oferi Y + alte beneficii" . Atunci poti foarte bine sa refuzi sau sa accepti insa daca nu ai nici o alta oportunitate, nu ar strica sa o accepti pana capeti putina experienta, timp in care poti cauta linistita in alta parte.
Ai perfecta dreptate. Insa eu am mai fost si la alte interviuri si am cerut 2000-2300 lei si mi s-a spus ca am pretentii salariale cam mari... Si au incercat sa ma abureasca prin a imi spune ca ei ofera beneficii fructe si ceai/ suc la birou....
Eu de cateva luni de zile ma tot uit pe site-urile de joburi si aplic in continuu... Si majoritatea posturilor disponibile sunt in call center pe diferite limbi. E minunat. Ce pot spune? Oare cineva care chiar stie bine sa vorbeasca limba germana/ franceza accepta sa lucreze noptile si sa fie injurat de clienti pe 3 lei? Unde mai pui ca multe astfel de posturi sunt de fapt un contract pe 3 sau 6 luni cu posibilitate de prelungire - probabil anume facut ca sa te tina din scurt/ stranga cu usa...

 caiuscorneliu, on 28 decembrie 2022 - 23:38, said:

Tu nu, dar jumătate din români da.



Ești deconectat de la realitate, tocmai a spus că a căutat, nu e primul interviu. S-ar putea să mai caute încă pe atât, dacă se duce cu "tupeu". Tupeu ai când ai toate cărțile bune, nu când nu ai experiență și te duci cu căciula în mână. Ai dat doar sfaturi nocive pentru un interviu în circumstanțele date.
Sunt oferte de tipul "salariu atractiv" iar la interviu afli ca au program in ture, inclusiv noaptea si salariu atractiv de 2000 lei. Iar printre intrebarile primite de mine au fost inclusiv cele de tipul: sunteti casatorita? aveti copil? doriti sa faceti copil in viitorul apropiat?
Unii nici nu realizeaza ce saracie e in tara asta. Nu toti traim in Bucuresti...
Probabil ca daca as fi zic ca vreau 2500-3000 lei ca am studii superioare eram luata la misto din prima. Doar "nu stii sa faci nimic, nu ai experienta, etc".

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
dau si eu o parere: ai putea sa le spui franc ca te intereseaza sa lucrezi in primul rand, sa lasi salarul pe planul 2 la interviu, apoi dupa ce intri in firma sa cauti sa te faci indispensabila si dupa cateva luni sa emiti pretentii, daca simti ca-i loc.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 marianca, on 28 decembrie 2022 - 23:48, said:

... "nu stii sa faci nimic, nu ai experienta, etc".
Dar cred că realizezi că este adevărat!
Chiar așa este.
O să înțelegi asta cînd o să te angajezi, și o să vezi cerințe diferite față de ce cunoști tu, și faptul că o să capeți noi abilități, acolo unde te vei angaja.

De asta EU, îți spun să NU ții coada sus, pentru că pierzi timp, iar în final, ajungi tot la a accepta mărunțiș, doar că peste niște ani mai tîrziu  😉

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Andreysc7, on 28 decembrie 2022 - 23:33, said:

dar sa faci o facultate ca sa lucrezi pe minimul pe economie e o bataie de joc a angajatorului
Tu crezi ca e important ce diplome ai, sau ce expertiza in acel domeniu ?

#23
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021

 crisstonne, on 28 decembrie 2022 - 23:56, said:

Dar cred că realizezi că este adevărat!
Chiar așa este.
O să înțelegi asta cînd o să te angajezi, și o să vezi cerințe diferite față de ce cunoști tu, și faptul că o să capeți noi abilități, acolo unde te vei angaja.

De asta EU, îți spun să NU ții coada sus, pentru că pierzi timp, iar în final, ajungi tot la a accepta mărunțiș, doar că peste niște ani mai tîrziu  ��

Eu nu recomand aceasta mentalitate de a te multumi cu putin ca sa nu pierzi timp alergand dupa mai mult.
Eu cand eram la fac m-am angajat tot asa la firma marunta pe salar minim.
In firma era cineva de vreo 50 de ani care era acolo de la inceput.
Dupa 6-7 luni am realizat ca daca nu plec o sa ajung sa-mi irosesc viata acolo sau in alte asemenea firme la fel ca acei oameni.
Si am plecat si am inceput sa lucrez pe cont propriu si in nici 2 luni castigam de vreo 5 ori salariu care il aveam la aia lucrand mai putin si de acasa.
Concluzia este ca fiind angajat timpul iti este ocupat 100% si nu ai timp sa mai alergi dupa nimic si o sa te multumesti cu putin toata viata si o sa te abtii de la diferite ca sa te incadrezi in ce iti ofera aia, adica un salariu de mizerie.
Ca sa poti obtine mai mult trebuie sa ai libertate sa ai mintea limpede si fara constrangeri.Atunci iti vin idei.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 gratzi858, on 29 decembrie 2022 - 00:21, said:

Si am plecat si am inceput sa lucrez pe cont propriu si in nici 2 luni castigam de vreo 5 ori salariu care il aveam la aia lucrand mai putin si de acasa.
Dacă eu nu spun bine, o iei tu pe colega și o ,,ticerești ", o duci pe culmi de progres și reușită  🤭
A, dar stai, o poți angaja tu, că ești maica Tereza, și poți să suporți pierderile, dacă nu face nimic, nu dă randament & etc.  😉

Motivaționalele sînt bune pînă la un punct, dar nu pe mațul gol.

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 gratzi858, on 29 decembrie 2022 - 00:21, said:



Eu nu recomand aceasta mentalitate de a te multumi cu putin ca sa nu pierzi timp alergand dupa mai mult.
Eu cand eram la fac m-am angajat tot asa la firma marunta pe salar minim.
In firma era cineva de vreo 50 de ani care era acolo de la inceput.
Dupa 6-7 luni am realizat ca daca nu plec o sa ajung sa-mi irosesc viata acolo sau in alte asemenea firme la fel ca acei oameni.
Si am plecat si am inceput sa lucrez pe cont propriu si in nici 2 luni castigam de vreo 5 ori salariu care il aveam la aia lucrand mai putin si de acasa.
Concluzia este ca fiind angajat timpul iti este ocupat 100% si nu ai timp sa mai alergi dupa nimic si o sa te multumesti cu putin toata viata si o sa te abtii de la diferite ca sa te incadrezi in ce iti ofera aia, adica un salariu de mizerie.
Ca sa poti obtine mai mult trebuie sa ai libertate sa ai mintea limpede si fara constrangeri.Atunci iti vin idei.

Inițiatoarea nu caută sfaturi cum să devină antreprenor. Caută sfaturi despre cum să se prezinte la un interviu pentru un job din postura candidatului fără experiență. Dăm sfaturi la subiectul deschis de ea sau batem câmpii pe lângă? Deci, sfatul tău este să aibă tupeu și să ceară minim 5000, da? Ok.. bine.

#26
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cum a zis si Fane, cand vine vorba de salariul, caci o sa te intrebe ei ce preferinte ai, le spui clar ca pe primul loc pentru tine este obtinerea unui job, salariul fiind la inceput nu este asa important, iar ca punct de referinta le spui 2,000.
Insista totusi la call centere, acum un an standardul era 2,700 + bonuri + ceva sporuri ( mici 100-200-300 ron) pe luna in mai toate partile daca stii engleza.

#27
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 victor29cr, on 29 decembrie 2022 - 00:55, said:

Cum a zis si Fane, cand vine vorba de salariul, caci o sa te intrebe ei ce preferinte ai, le spui clar ca pe primul loc pentru tine este obtinerea unui job, salariul fiind la inceput nu este asa important, iar ca punct de referinta le spui 2,000.
Insista totusi la call centere, acum un an standardul era 2,700 + bonuri + ceva sporuri ( mici 100-200-300 ron) pe luna in mai toate partile daca stii engleza.
Din pacate nu prea stiu engleza...

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 gratzi858, on 29 decembrie 2022 - 00:21, said:

...
Eu cand eram la fac m-am angajat tot asa la firma marunta pe salar minim.
In firma era cineva de vreo 50 de ani care era acolo de la inceput.
Dupa 6-7 luni am realizat ca daca nu plec o sa ajung sa-mi irosesc viata acolo sau in alte asemenea firme la fel ca acei oameni.
...
chiar si angajarea intr-o asfel de firma pe salar minim are totusi niste avantaje in situatia in care e acum. castiga niste experienta, care se pune la C.V. si inca un avantaj: cumpara timp. adica pana una alta are un venit si poate cauta alt loc de munca unde sa nu mai accepte minimum pe economie. in timp se mai pot schimba conditiile de pe piata muncii, acu e un moment de franare economica, nu-i momentul ideal sa-ti cauti de lucru.

Edited by Fane, 29 December 2022 - 01:21.


#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Daca analizam in amanunt situatia ta, marianca, ajungem la concluzia ca, pana la urma - cel mai important lucru ar fi sa obtii un loc de munca.
Bineinteles, toti ne dorim bani mai multi, dar in situatia asta, fara experienta de munca si cu o nevoie mare de job.....

Eu as aborda asa situatia, la interviu:
La intrebarea "ce salariu vrei?" - le-as raspunde cu " daca considerati si dvs. ca sunt persoana potrivita pentru acest job, va rog sa-mi faceti o oferta pe email".
Daca insista sa dai o valoare - spune ca esti flexibila la acest capitol si ca esti convinsa ca vei primi o oferta corecta vis-a-vis de specificul muncii/jobului.

De ce atitudinea asta?
Daca ei sunt dispusi sa ofere 2500 ( sa zicem)...
- si tu ceri 3000  - te vor elimina pe motiv ca depasesti bugetul
- daca ceri 2000 - te vor elimina pentru ca vor considera ca ceri putin pentru ca nu stii nimic...

In plus, o oferta scrisa, prin email - cuprinde toate beneficiile, deci iti poti face o idee mai exacta inainte sa accepti.
Si daca jobul este in domeniul dorit - iti sugerez sa accepti chiar daca nu e salariul atat de mare cat ti-ai fi dorit; ci sa accepti ca pe o oportunitate de-a acumula experienta in domeniu. Asta te va ajuta fie sa ceri un salariu mai mare dupa un timp, fie sa ceri un salariu mai mare la urmatorul job, cand in CV se va regasi deja experienta.


[later edit]
@marinaca - eu sunt unul din cei care ti-au spus ca nu stii nimic, in topicul anterior. Observ ca, in continuare ignori sfaturile utile, dar le accepti/comentezi pe cele de genul "ai facut facultate, cere bani multi".
Facultatea e degeaba. Oricine face facultate in ziua de azi si apoi se lamenteaza ca "si-a tocit coatele pe bancile facultatii".
Cand o sa scapi de atitudinea asta, o sa gasesti si job.
Daca esti dispusa la relocare (Brasov) iti pot da un nume de firma (in PM) care face angajari si la care limba germana ar fi un mare avantaj. Posibil sa accepte si munca la distanta, intr-o anumita masura.

Edited by florinel, 29 December 2022 - 06:25.


#30
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019

 gratzi858, on 28 decembrie 2022 - 22:44, said:

1800 de lei??
Doamne feri nu stiu cum pot unii sa supravietuiasca cu asa venit.
Pe mine ma costa 1800 doar benzina si un sfert din mancarea pe o luna.
Pentru 1800 nici nu m-as da jos din pat
Offff...au apărut milionarii 🤦🤦
Bine bre ,te am trecut pe coloana bogătanilor.

@marianca de curiozitate intreb facultatea si masterul le ai terminat la facultate privată???

#31
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
"m-am ascuns de câmpul muncii cât mai mult, de aia am făcut și un master, și acum mi se pare nasol să muncesc"

#32
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
In primul rand nu tu vei aduce vorba de salariu, ci ei. Daca nu o fac, nicio problema, fie vei primi o oferta, fie nu vei mai auzi de ei.

Cand te intreaba de pretentiile salariale, eu as avea urmatorul speech:

Sunt absolvent, nu am experienta in alte joburi si mi-e greu sa avansez o suma.
Ce pot eu sa aduc este entuziasmul, dorinta de a invata si de a deveni productiv intr-un timp cat mai scurt.
Am incredere ca, daca ma considerati o persoana potrivita pentru job, imi veti face o oferta decenta.
Nu pot avea pretentia unui salariu la nivelul altor colegi cu experienta in aceasta pozitie, insa trebuie sa fie un salariu cu care se pote trai in Romania zilei de azi si care ma motiveaza sa vin cu entuziasm dimineata la birou si sa dau tot ce am mai bun.

Daca iti vor face o oferta cu salariul minim, fuck off. Next interview.

Eu am facut facultatea in anii 2000 si inca de atunci era f important sa ai activitati din timpul facutatii, daca nu angajare permanenta, macar part time sau temporare, incat sa ti dea un avantaj dupa. Si limba engleza .... cum naiba sa nu o stii la 25 de ani ?!

Edited by tablagiu_xxx, 29 December 2022 - 07:31.


#33
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019
Si daca le zice salariul ala cu care se poate trai decent in România de a rezultat de pe topicul cu pricina de pe forum??  :))))))

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 gratzi858, on 28 decembrie 2022 - 22:44, said:

1800 de lei??
Doamne feri nu stiu cum pot unii sa supravietuiasca cu asa venit.

Intrebari de snob habarnist.
Uita-te in jurul tau cu ochii deschisi si cei vedea ca juma' de tara traieste cu acesti bani.

#35
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Angajatorul sau cine il reprezinta la interviu trebuie sa priceapa rapid un aspect.Ca iti vinzi forta de munca dar nu pe orice.Asta in cazul nefericit cind nu esti disperat de foame si accepti orice.

#36
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cand ai zis de sucuri oferite ca bonus mi-am adus aminte ca mai ai un post asemanator. Sper sa nu gresesc. La fel ca data trecuta te sfatuiesc sa accepti jobul. La intrebarea ce pretentii salariale ai, raspunde-le ca speri sa primesti un salariu multumitor pentru jobul pe care urmezi sa il prestezi. Practic ii vei intreba tu, cat ofera. Apoi decizi daca mergi sau nu mai departe. Chiar si cu un salariu mai mic decat sperai poti accepta, considerand ca scopul tau este de a obtine experienta in primul rand. Practic faci o recalificare in campul muncii. Apoi, dupa ce aduni experienta, dupa ce vezi la ce nivel te situezi in firma fata de ceilalti, poti negocia un nou salariu, sau poti pleca la alta firma, unde pe baza experientei acumulate poti sa ceri ce salariu doresti, stiind ca ai experienta si munca ta trebuie remunerata la un anumit nivel.
Succes !

 Melteanu, on 29 decembrie 2022 - 09:52, said:

Angajatorul sau cine il reprezinta la interviu trebuie sa priceapa rapid un aspect.Ca iti vinzi forta de munca dar nu pe orice.Asta in cazul nefericit cind nu esti disperat de foame si accepti orice.
Corect, dar din ce am inteles, nu are experienta, asa ca este mai greu sa negocieze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate