Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2446 replies to this topic

#2395
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
nu stiu ca n-am trecut, fata mea avea aproape 6 ani cand a venit aici, asa ca au pus-o direct intr-a 2 a Posted Image, oricum invata sa adune ani buni iar de inmultit tot asa ca ma miram fata de ce mi-aduc aminte ca faceam eu la scoala in anii aia, oricum, per total nu-i streseaza prea tare, parerea mea

mea culpa cu citatul, le-am amestecat de-a iesit ce a iesit, era pentru asta #2366

#2396
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postleusteanul, on 12 martie 2024 - 18:46, said:

portugheza braziliana (cea europeana are multe vocale inchise si nu-mi suna la fel de bine).
fii serios, o canta ( litera a) si-o schimonosesc, ex: dia = gia, tarde = targi Posted Image

este cam cum ai auzi tu un moldovean neaos iesit prima oara din satul lui povestind ca, chilotul a facut o aterizare perfecta in conditii de vreme dificile

#2397
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Portugheza braziliana are o paleta larga de accente si dialecte. Tu te referi la accentul din Sao Paolo. In statele de sud (Rio, Paraná etc) portugheza vorbita se aseamana cu cea europeana.

Edited by leusteanul, 17 March 2024 - 17:42.


#2398
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Am decis sa nu mai plec, am văzut recent o capodopera a lui Bansky in Londra, niste găleți de vopsea verde aruncate pe un zid și am decis că dacă orice vandal ajunge artist international, clar sunt in țară cu cele mai multe posibilități pentru copil...
https://www.bbc.com/...mural-in-london

Edited by Astrul, 20 March 2024 - 16:49.


#2399
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Bansky e vestit în orice țară…

#2400
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
My point exactly.

#2401
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu aș fi mai stresat de manele, dacă vorbim de artă.

#2402
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 20 martie 2024 - 17:12, said:

manele, dacă vorbim de artă.
Manele si arta in aceeasi propozitie? :lol:

#2403
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Ma scuzati Posted Image

#2404
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
necaz si amar peste UK si familia regala, n-a fost destul ca regele are cancer, acum si printesa are cancer

#2405
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
https://www.thedrum....he-england-flag
Cred că asta-i necaz mult mai mare pentru națiune, merge bine cu tricoul asta 🤣

Attached Files



#2406
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asta-i kit-ul din perioada relevanta:
https://www.nurfussb...8-trikot13.html

#2407
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Arata mai bine decât ce-și propun sa poarte...
https://www.dailymai...orges-flag.html

Edited by Astrul, 26 March 2024 - 22:26.


#2408
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Postmufa, on 11 martie 2024 - 21:53, said:

Ca fapt divers, copiii noștri aveau 5 ani cînd au ajuns în UK și nu știau boabă de engleză. În casă am vorbit și vorbim cu ei doar în română. Amîndoi gîndesc în engleză și traduc în română. Băiatul preferă să vorbească cu noi în română, fata un mix de română și engleză.

Pana la urma vorbitul limbii romane acasa (ca familie de romani aflata in strainatate) e o chestie normala. Baiatul nostru s-a nascut in Germania, pana la 20 de luni a auzit doar limba romana vorbita acasa, iesit rar ca incepuse pandemia, etc. La 5 ani vorbeste germana bine, cu accent ca al nativilor, romana de asemenea o vorbeste asa cum o vorbim noi. Stie cand si unde se vorbeste in romana sau germana, face trecerea lejer.
Invatatul celei de-a doua limbi ajuta copiii sa se dezvolte mai rapid si e un avantaj mare pt viitor.
I-am prezentat de la inceput avantajul pe care il are fata de alti copii de varsta lui asa incat sa poata fi mandru ca la nici 5 ani vorbeste doua limbi foarte bine si chestia asta a functionat foarte bine.

View PostKiloW, on 12 martie 2024 - 19:31, said:

Asta e spaima comuna a multor unor imigranți - ca n-o sa se integreze copilul dacă acasă vorbesc alta limba.

Asa ca se prostesc și se chinuie să vorbească cu el cu limba și accentul care de cele mai multe ori sunt de baltă.

Cel mai usor iti dai seama ca nu faci bine cand iti dai seama ca un copil de 4-5 ani vorbeste mai corect limba respectiva decat tine, care te chinui sa o inveti de ani de zile :)

Edited by giuliani2, 27 March 2024 - 14:31.


#2409
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Acum sant ,,Cautza, om sucit,,.  Mi-a explicat cum fac copii in Uk inmultirile(treaba aia cu cifre,2*9 ex)  . Sa mor daca am inteles! Ciudata punerea pe hartie(mental e exclus). Care aveti copii,cum e treaba?  Traiesc in Uk,nu fac mistho!

Mi-a explicat---- Sotia.

Daca intrebi 15*15 deja esti de pe alta planeta.

#2410
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007
Noi învățăm algoritmul standard de multiplicare, începând de la ultima cifră înmulțind numărul și adunând rezultatele. Asta e metoda "taraneasca".
Englejii învață înmulțirea in tabel, despart numerele in altele mai simple într-un tabel și le înmulțesc fiecare cu fiecare, la final aduna rezultatele. Merge la numere mici, când ai un număr din 6 cifre îți ia mai mult să-l despărți decât să-l calculezi țărănește.
17x33 îl despărți in 10+7 X 30+3 = 300 + 30 + 210 +21 = 561. Simplu pentru numere mici de 2 cifre.
Sa vezi ce mișto e sa multiplici in sistemul babilonian care nu e decimal ci sexagesimal. Sau în sistemul binar, acolo mi-am prins urechile încercând să pun 1 și zero după fiecare cifra. Matematica e amuzantă daca te prinde 🤣

Edited by Astrul, 28 March 2024 - 10:21.


#2411
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007

View Postgiuliani2, on 27 martie 2024 - 14:30, said:

Cel mai usor iti dai seama ca nu faci bine cand iti dai seama ca un copil de 4-5 ani vorbeste mai corect limba respectiva decat tine, care te chinui sa o inveti de ani de zile Posted Image
Al meu desi abia a inceput sa rosteasca cateva zeci de cuvinte in engleza, le pronunta cu un accent foarte posh, probabil datorita educatoarelor care sunt dintr-o zona unde limba engleza inca se vorbeste cum ar trebui. Aproape ca nu mai facem fata sa-l invatam corespondentul fiecarui cuvant in limba romana. Dar e frumos cum incepe sa spuna ceva in ambele limbi ca si cum incepe sa inteleaga ca una se vorbeste acasa si alta dupa ce trece pragul. In Italiana nu am inceput efectiv nimic, doar niste cantece antrenante de la o Carolina. Pare incredibil ce usor prind limbile cand sunt mici, fara efort in joaca. Mai grav o sa fie cand o sa inceapa sotia cu germana, o programez vara cand e cald si pot sa ies din casa la o bere si tigara sa nu-mi stresez urechile auzind asa ceva.

Edited by Astrul, 28 March 2024 - 13:37.


#2412
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 15.10.2020
Dacă zbor la Dublin, călătoresc până în Irlanda de Nord, de acolo iau un ferry spre UK, trec prin vreo vamă UK?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate