Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2442 replies to this topic

#451
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostAstrul, on 04 februarie 2023 - 19:30, said:

Deci Europa face acum un pact de emigrare, își face propriul Brexit în curând cu restul lumii și cine știe peste ceva timp chiar între statele proprii. Ne așteaptă vremuri interesante.
Europa ca si continent sau doar UE? Si sa iasa ("exit") din ce? Din "restul lumii"? din sistemul solar?
"Ne așteaptă vremuri interesante"... Totdeauna unde sunt probleme se cauta si se iau solutii; se cheama evolutie, progres...

#452
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Daca vrei sa te informezi stai pe Euronews e un soi de propaganda gen Antena 1 dar pentru UE.
Mă refer la UE bineînțeles, că ce mai e non-UE la ora asta in Europa?

#453
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
Io credeam ca la Caracal s-a rasturnat caru da se pare ca in UK:

https://www.cotidian...a-tatal-nostru/

Ar trebui sa renunte si la God save the King, trebe un monarh de gen neutru.Posted Image Posted Image

#454
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Mda, să folosească the sau zee sau ce pronume s-au mai inventat in zilele astea. Poate Dzeu o fi pansexual și noi îl defăimăm...
Ieri citisem o știre despre o lesbo care cerea bisericii să cunune homosexuali. Că sunt discriminați.
Bine că au rezolvat inflația, ratele care cresc exponențial in fiecare luna, costul de a trai și acum se implica in rezolvarea celor mai stringente probleme ale societății.
Eu sincer cred că toate bazaconiile astea date prin presă sunt comandate de sus că sa de-a oamenilor subiecte controversate de discuție. Sa nu se gândească la ce e important, să nu pună întrebările care trebuie gen de ce a crescut energia de 5 ori, de ce exista inflație, de ce se închid mii de afaceri, de ce toate au sărit în aer dar salariile stagnează. Praf in ochi, iluzie optica, uite asistenta îmbrăcată sumar cum se plimba prin fata ta in timp ce tu dosești in pălărie iepurele...

#455
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostDANANDREI2001, on 09 februarie 2023 - 18:09, said:

Io credeam ca la Caracal s-a rasturnat caru da se pare ca in UK:

https://www.cotidian...a-tatal-nostru/

Ar trebui sa renunte si la God save the King, trebe un monarh de gen neutru.Posted Image Posted Image
nu-i de ras, a-nebunit lumea

#456
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007

View PostAstrul, on 06 februarie 2023 - 11:58, said:

Daca vrei sa te informezi stai pe Euronews e un soi de propaganda gen Antena 1 dar pentru UE.
Mă refer la UE bineînțeles, că ce mai e non-UE la ora asta in Europa?
Cândva era un post decent de stiri

Si ca tot veni vorba de stiri, cam asa arata o zi normala în UK, presa nationala e cam tacuta:

Quote

A police Matrix van and car were set on fire this evening in disgraceful scenes as hundreds gathered outside a hotel in Kirkby.
https://www.liverpoo...ix-van-26213566

“Primitori” englejii astia

Edited by daniel:), 11 February 2023 - 04:47.


#457
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Liverpool...asta e ferentariul UK-ului. Nereprezentativ pentru o tara-ntreaga.
Dar și cel mai sărac "judet" de înțeles revolta pe condițiile hoteliere in care sunt ținuți cei care trec ilegal tara cu bărcile.
Pe vremuri, daca erai prins trecând ilegal erai băgat la închisoare în cel mai bun caz, daca nu te împușcau grănicerii. Acum te primesc cu flori, căldură la hotel și masa de 3 ori pe zi.
Și nu vin in UK de foame, după ce trec prin toată europa, ci pentru că își schimbă mașină la 2 ani pe banii contribuabililor.
Eu i-aș pune pe picioare câteva zile și făcuți pachet și trimiși la francezi înapoi de unde au venit.

View Postdaniel:), on 11 februarie 2023 - 04:43, said:

Cândva era un post decent de stiri
Acum e un soi de știrile de la ora 5 cu babe violate. Papițoi de carton care-l aplauda pe actorașul erou planetar când tot cere bani și armament in timp ce turcii și sirienii își scot copiii morți de sub dărâmături. In fine, fiecare cu propria agenda.

#458
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View PostAstrul, on 12 februarie 2023 - 01:02, said:

Și nu vin in UK de foame, după ce trec prin toată europa, ci pentru că își schimbă mașină la 2 ani pe banii contribuabililor.
Eu i-aș pune pe picioare câteva zile și făcuți pachet și trimiși la francezi înapoi de unde au venit.

urla dupa ong-urile ca nu se respecta drepturile omului.

dintr-o data, toti au drepturi, dar obligatii zero

eu le-as face altceva, dar mi-e ca-mi iau ban daca spun Posted Image

#459
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007

View PostAstrul, on 12 februarie 2023 - 01:02, said:

Liverpool...asta e ferentariul UK-ului. Nereprezentativ pentru o tara-ntreaga.

Nereprezentativ ?! … haha, asa e 70% din Anglia

https://twitter.com/nocontextbrits almanahul british


#460
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Cam da, 70% din UK e o copie a Liv-ului iar procentul e in crestere.

View PostDANANDREI2001, on 09 februarie 2023 - 18:09, said:

Ar trebui sa renunte si la God save the King, trebe un monarh de gen neutru.Posted Image Posted Image

Se zvoneste ca Harry are in plan sa castige suportul tinerilor britanici (majoritatea fiind de stanga) devenind non-binar. Nu m-ar suprinde.

#461
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009
Hai sa va spun parerea mea, despre England si Brexit ✌️

Brexit a reprezentat o afacere de capital politic si a dat bine in peisaj pentru o majoritate care a votat pentru iesire.

Pe de alta parte, Anglia a pierdut o piata de desfacere de vreo 300 milioane de cetateni din UE, iar acum se confrunta cu vize si taxe care inainte nu erau, ba mai mult decat atat trebuie sa reinvete sa munceasca (ma refer la englezul de rand), pentru ca mana de lucru s-a scumpit sau e de proasta calitate.

Eu personal cred ca Anglia si-a tras un glonte in picior, sau cum ar spune romanul... englezul si-a taiat singur craca de sub picioare 😁

Edited by Costi_68, 14 February 2023 - 08:15.


#462
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
God save our royal  entityPosted Image
Pare Politicaly correct.

#463
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCosti_68, on 14 februarie 2023 - 08:13, said:

pentru ca mana de lucru s-a scumpit sau e de proasta calitate.
cam tot asa-s amandoua

#464
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostCosti_68, on 14 februarie 2023 - 08:13, said:

Pe de alta parte, Anglia a pierdut o piata de desfacere de vreo 300 milioane de cetateni din UE, iar acum se confrunta cu vize si taxe care inainte nu erau, ba mai mult decat atat trebuie sa reinvete sa munceasca (ma refer la englezul de rand), pentru ca mana de lucru s-a scumpit sau e de proasta calitate.

Cum sa piarda piata din UE? Ce nu se mai fac schimburi comerciale intre UK si UE? Exista si un acord comercial de liber schimba intre UK si UE. https://policy.trade...ited-kingdom_en

Da, acum comertul intre UK si UE e mai greu decat era inainte cand UK-ul era inca membru al Uniunii dar sa spui ca a pierdut in intregime piata din UE este o bazaconie.

View PostCosti_68, on 14 februarie 2023 - 08:13, said:

Eu personal cred ca Anglia si-a tras un glonte in picior, sau cum ar spune romanul... englezul si-a taiat singur craca de sub picioare ��

Din punct de vedere economic da UK-ul a pierdut iesind din UE, de fapt din Piata Unica si Uniunea Vamala, ca astea doua conteaza cu adevarat. In schimb britanicii au scapat de a mai fi condusi si de niste birocrati, ce spre deoseibre de membrii guvernelor nationale, nu raspund politic in fata electoratului.

Pentru noi romanii ce avem nevoie de UE pentru a primi bani de la tarile bogate sub forma fondurilor eurpene si de a mai scapa de saracie prin migratia fortei de munca, iesirea din Uniune pare o mare prostie. Pentru tarile bogate insa vorbim de cu totul altceva. Tarile bogate nu au intrat in UE pentru a cersi bani de la alte tari ci pentru a profita de pe urma facilitatilor oferite de calitatea de membru a unei Piete Unice. Dupa cum ziceam UK-ul tot are acces la Piata Unica europeana dar nefiind membru e mai greu acum atat pentru firmele brianice cand si pentru cele din statele membre UE.

Edited by e2k, 15 February 2023 - 03:07.


#465
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009
Ai ridicat capacul la cutia Pandorei 🙂

Romania NU trebuia sa intre in UE asa cum a intrat, noi trebuia sa stam in patratica noastra si sa ne dezvoltam pana cand UE venea sa ne invite, nici nu ma mir ca ACUM romanul este relativ prost vazut in multe tari din UE dar si in altele din restul lumii.
Romania a exportat in UE "muschi" si "creiere", oameni care stau in banca lor si-si vad de treaba, dar in acelasi timp a lasat liber si o gramada de neaveniti care fac prostii si dau cu stangul in dreptul, iar media traieste din asta, scoate in evidenta "bad news", ca se vinde bine (ziare, TV, internet).

Am exemple multe-multe-multe si bune si rele, din '99 pana saptamana trecuta inclusiv, de care vrei... bune sau rele? ✌️

View Poste2k, on 15 februarie 2023 - 03:06, said:


Pentru noi romanii ce avem nevoie de UE pentru a primi bani de la tarile bogate sub forma fondurilor eurpene si de a mai scapa de saracie prin migratia fortei de munca, iesirea din Uniune pare o mare prostie.

Edited by Costi_68, 15 February 2023 - 06:17.


#466
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Daca nu am fi intrat in UE, la ora asta am fi fost ca Rep. Moldova. Romania a fost impinsa de la spate de UE sa evolueze, cu chiu cu vai. Suntem cvasi-acceptati in UE, suntem ca varul ala prost de behaie de la tara, care traieste cu buda in fundul curtii, dar care e tolerat doar pentru ca mai aduce lapte, oua si legume la masa oraseanului. Singurul lucru pentru care e acceptat pentru cateva minute in casa oraseanului, cand isi lasa ciubotele pline de glod in prag.

Edited by leusteanul, 15 February 2023 - 07:17.


#467
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostCosti_68, on 14 februarie 2023 - 08:13, said:

Eu personal cred ca Anglia si-a tras un glonte in picior...
Asa e (si Wales); nu moare din asta, dar va schiopata si va pierde viteza fata de vecini (Irlanda de exemplu)

#468
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCosti_68, on 15 februarie 2023 - 06:14, said:

Am exemple multe-multe-multe si bune si rele, din '99 pana saptamana trecuta inclusiv, de care vrei... bune sau rele? ✌️
nu mai trebuie, ne-ai convins cu "Anglia a pierdut o piata de desfacere de vreo 300 milioane de cetateni din UE"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate