Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amanat ONRC

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Buna ziua,

Am fost amanat la ONRC cu urmatoarea mentiune:

Quote

In baza art.106 alin.1 din Lg.265/2022 amână pentru a face dovada respectarii dispozitiilor art.122 alin.1 din Lg.265/2022 ( toate activitatile din actul constitutiv vor trebu autorizate)..

Eu in declaratie, ca de aia e vorba in articolul 122, nu am pus toate codurile CAEN din actul constitutiv, pe care (poate) le voi desfasura candva, am pus doar ce planuiesc sa desfasor in perioada urmatoare.

S-a modificat ceva, undeva, si trebuiesc toate autorizate? Eu mai am un SRL unde am in actul constitutiv aproape toate codurile caen, si autorizate doar 4.

Edited by mariustpz, 24 December 2022 - 15:44.


#2
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Obiectul de activitate principal (care este unul singur și în baza căruia se atribuie codul CAEN) + obiectul de activitate secundar (ce pot fi mai multe) = Obiectul de activitate al firmei. Activitățile secundare sunt acele activități (clasificate CAEN) ce pot fi desfășurate ÎN VEDEREA desfășurării activității principale.
Mai pe românește, orice cod CAEN pe care-l desfășori ca să ajungi la codul CAEN principal. De exemplu: pentru a desfășura activitatea de comerț cu amănuntul (4711), tu poți desfășura și activitatea de transport rutier de mărfuri (4941), adică vei avea 4711 principal și 4941 secundar.
Mai există situația în care un anumit CAEN este obligatoriu să fie cel principal, apoi situația în care anumite CAEN-uri nu pot fi desfășurate împreună și situația în care pentru anumite CAEN-uri ai nevoie de autorizări suplimentare (înainte și/sau după înregistrarea firmei).
Verifică situația în care te afli și-ți vei da seama la ce se referă rezoluția primită.

#3
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Tocmai ca, am pus principal 9524 Repararea mobilei şi a furniturilor casnice deoarece firma se va ocupa cu retapitarea de mobilier iar secundar 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor deoarece vreau sa retapitez si plafoane auto, dar si codurile de comert cu mobila, pentru ca dupa retapitare mobilierul o sa fie vandut.

In actul constitutiv am trecut mai multe, cred ca vreo 20, ca sa-mi fie mai usor sa le autorizez pe viitor.

Mi se pare ciudat sa trebuiasca toate autorizate acum, ca eu asta inteleg din rezolutia primita, tinand cont ca am firma de marketing care are 4 caen-uri autorizate si in actul constitutiv la infiintare avocatul ce s-a ocupat atunci le-a pus pe toate "ca sa fie" si n-a fost nici o problema.

Edited by mariustpz, 24 December 2022 - 16:21.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ti-am spus pe celalat topic ca eu cred o greseala sa pui 4520.

#5
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Legea 265/2022 zice așa:

Quote

Articolul 122
(1) Solicitantul trebuie să depună, odată cu cererea de înregistrare, și declarația-tip pe propria răspundere cu privire la îndeplinirea condițiilor de funcționare/desfășurare a activității pentru sediul social/profesional și/sau sedii secundare sau, după caz, la terți.
ĂSTA este motivul respingerii, nu ce scrie în paranteză.
Deci... vezi ce n-ai completat bine.

#6
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 cristian_puscasu, on 24 decembrie 2022 - 16:28, said:

Legea 265/2022 zice așa:

ĂSTA este motivul respingerii, nu ce scrie în paranteză.
Deci... vezi ce n-ai completat bine.

Da, am citit articolul. Doar ca e completata bine, direct pe site-ul ONRC, si depusa cu semnatura electronica, online. Tocmai de aia am zis ca vorba de ce scrie in paranteza.
Astept sa-mi raspunda ei si sa vad care e problema.

 pasilla, on 24 decembrie 2022 - 16:28, said:

Ti-am spus pe celalat topic ca eu cred o greseala sa pui 4520.
Am pus 4520 pentru ca s-a decis ca pana la urma se vor face lucrari si intr-un spatiu fix, iar retapitarea plafoanelor o sa fie si promovata online. Ma gandesc ca daca imi vine control si ma prinde ca lucrez la o masina sa dau plafonul jos nu ar tine retapitarea de mobilier.

Edited by mariustpz, 24 December 2022 - 16:33.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu te inteleg, dar s-ar putea sa fie nevoie de autorizare RAR.

#8
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Da, stiu, dar nu vad cum as putea s-o scot altfel. Doar sa le zic ca isi desface clientul singur plafonul si eu il retapitez, dar nu stiu daca ar tine.
M-am gandit si sa merg pe burta si s-o fac asa fara 4520, ca pe langa mine am 2 PFA-uri cu 4520 care fac reparatii auto fara autorizatie RAR de vreo 7-8 ani si nu i-a intrebat nimeni de sanatate.
Dar am zis totusi sa fiu corect...

#9
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Au răspuns de la registru.
Cică tre sa trec toate codurile Caen din constitutiv în declarație.
Eu de asa ceva nu am auzit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate