Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Titluri de stat USA

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Se pot cumpara titluri de stat americane din România?

#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Nu-s de lasat nici cele emise de ministerul finantelor din Romania, au o dobanda bunicica si cel mai importanr sunt fara impozit.

#3
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009
Da, din Romania, cu dobanda real negativa….

#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmihnic2003, on 24 decembrie 2022 - 17:35, said:

Da, din Romania, cu dobanda real negativa….
Eu am intrebat cum se pot cumpăra,  nu care este dobânda.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Titluri individuale n-as crede. Oricum trebuie sa ai un cont la un discount broker si sa vezi daca sunt oferite.  Eu in Canada, nu pot. Ar trebui sa incerci la Interactive Brokers. Ei au filiale peste tot. Pot in schimb cumpara etf-uri care contin titluri de stat. Oricum trebuie sa vezi cum se impoziteaza in SUA, Romania, daca exista un tratat Romania SUA. La etf-uri ar mai fi o problema. Deoarece nu expira niciodata poti fii pe pierdere in functie de dobanda de la momentul respectiv.

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostTestosteron, on 24 decembrie 2022 - 14:45, said:

Se pot cumpara titluri de stat americane din România?
Da, se poate daca le cumperi prin https://treasurydirect.gov/
Trebuie sa completezi asta
https://www.irs.gov/...-pdf/fw8ben.pdf pt taxare

Vezi ca pt Series I, care e singura forma avantajoasa ( 6.8% variabila cu inflatia ) nu poti cumpara mai mult de $15,000 adunate ( 5k fizic si 10k electronic )
Se dau pe 30 de ani si daca le schimbi in bani, pierzi ultimele 3 luni dobanda.

Edited by victor29cr, 24 December 2022 - 18:11.


#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
Buna intrebare! Tot timpul am fost curios cum este la americani cu titlurile de stat.

#8
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postvictor29cr, on 24 decembrie 2022 - 18:08, said:


Da, se poate daca le cumperi prin https://treasurydirect.gov/
Trebuie sa completezi asta
https://www.irs.gov/...-pdf/fw8ben.pdf pt taxare

Vezi ca pt Series I, care e singura forma avantajoasa ( 6.8% variabila cu inflatia ) nu poti cumpara mai mult de $15,000 adunate ( 5k fizic si 10k electronic )
Se dau pe 30 de ani si daca le schimbi in bani, pierzi ultimele 3 luni dobanda.
Pai si daca le iei fizic cum le primesti si cum le incasezi la scadență?

#9
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postvictor29cr, on 24 decembrie 2022 - 18:08, said:

Da, se poate daca le cumperi prin https://treasurydirect.gov/
Trebuie sa completezi asta
https://www.irs.gov/...-pdf/fw8ben.pdf pt taxare

Vezi ca pt Series I, care e singura forma avantajoasa ( 6.8% variabila cu inflatia ) nu poti cumpara mai mult de $15,000 adunate ( 5k fizic si 10k electronic )
Se dau pe 30 de ani si daca le schimbi in bani, pierzi ultimele 3 luni dobanda.

???

Individuals and certain entities may open TreasuryDirect accounts.  In order to open a TreasuryDirect account, an individual or entity account manager must have a valid Social Security Number (SSN), be 18 years of age or over, and be legally competent. An entity must have a valid SSN or Employer Identification Number (EIN). The account owner must also have a United States address of record and have an account at a U.S. depository financial institution that will accept debits and credits using the Automated Clearing House method of payment. "U.S. person" as referred to in the online application refers to an individual or an entity eligible to open a TreasuryDirect account.


Asta nu inseamna ca strainii nu pot cumpara T-bills sau T-bonds, dar nu prin TreasuryDirect.

Edited by rigmarole, 24 December 2022 - 20:02.


#10
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrigmarole, on 24 decembrie 2022 - 19:53, said:


Asta nu inseamna ca strainii nu pot cumpara T-bills sau T-bonds, dar nu prin TreasuryDirect.
Pai si atunci cum?

#11
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Prin brokeri - dar nu stiu ce brokeri din Romania le ofera.
Poate IBKR:
https://guides.inter..._treasuries.htm

Toti brokerii pe care ii folosesc au o pagina de fixed income, dar cineva din Romania poate sa intrebe pe cei locali.
Fidelity ofera pe moment tranzactii la 580 de treasuries pe piata secundara si 6 treasuries noi.

Treasuries sint lichide, si nu trebuie sa le tii pina la expirare, daca vezi o investitie mai buna, le vinzi.
Daca le iei pe termen prea lung, riscul e sa le scada pretul, si devin o investitie proasta daca ai nevoie sa le vinzi.

O problema la treasuries e ca in general sumele trebuie sa fie mari pe piata secundara. Se poate citeodata (rar in general) si cu sume mai mici, dar spread-ul e mai mare.
1 bond = $1000, si 100 de bonds (100k) e cam minimul la care obtii market yield. Altfel, cumperi sub market, pentru ca sint putini vinzatori ineresati.
Pentru sume sub 100k, in SUA poti cumpara mai mult T-bonds emise nou, dar oferta e mult mai mica si depinde de broker ce ofera.
Pentru sume sub 10k, e TreasuryDirect.

Edited by rigmarole, 24 December 2022 - 21:21.


#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am cumpărat un titlu de stat american cu valoare nominală 1000 usd prin IBKR acum câțiva ani. Se poate, dar de pe piața secundară. Era un titlu cu perioada rămasă de vreo 6 luni, l-am păstrat până la maturitate.

#13
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.03.2022

 Testosteron, on 24 decembrie 2022 - 14:45, said:

Se pot cumpara titluri de stat americane din România?

Cateva clarificari, pentru ca intrebarea poate fi putin vaga.

Federal Reserve (banca centrala a SUA) emite in principal patru tipuri de securities:
1. Treasury Bills – cu maturitate de un an sau mai putin
2. Treasury Notes – maturitate intre 1 – 10 ani
3. Treasury Bonds – maturitate 10-30 de ani
4. TIPS (Treasury Inflation Protected Security) – maturitate 5-30 ani

Echivalentul definitiei in Romania pentru securities emise de BNR ar fi #1 – certificate de trezorerie, #2 titluri de stat.

Nu stiu daca exista echivalent in Romania pentru #3 si #4.

Din categoria #3, sunt doua serii care au niste avantaje speciale (a) I-Bonds (garantata dobanda minim inflatia), (b) EE Bonds (garantate sa se dubleze nominal ca valoare in 20 de ani). Astea nu pot fi cumparate decat de rezidenti legali americani (SSN) sau firme americane (EIN) care au adresa fizica si cont bancar in SUA. Au si niste restrictii suplimentare la cate pot fi cumparate anual, cum pot fi cumparate (doar pe site-ul treasurydirect). Nu pot fi tranzationate pe piata libera, dar pot fi rascumparate (aproape) oricand de la treasury si pot fi transferate oricaui alt rezident.

Revenind la intrebarea initiala, in afara de 3(a) si 3(b), oricine din lume poate cumpara oricare din cele patru intrumente de mai sus. Mai mult, din cate stiu, dobanda nu este impozitata de IRS pentru aceste instrumente pentru ne rezidenti straini. https://www.irs.gov/...en-individuals. Nu stiu cum trateaza statul roman dobanda aia.

Cred ca le poti cumpara la Auction de la trezorerie prin TreasuryDirect.gov, dar sigur sunt brokers care iti ofera posibilitatea sa le cumperi la auction prin ei, probabil contra unui commission mic. In mod sigur le poti cumpara pe piata secundara.

Avantajul lor major (in afara de taxe in SUA) e ca sunt default risk free si sunt foarte lichide. Problema majora pentru bonds in general (nu numai treasuries) este ca sunt instrumente complexe cu mult risk legat de dobanzi.

Daca le cumperi la auction si le pastrezi pana la maturitate totul este foarte simplu. Le cumperi la auction (eventual cu discount), ai o dobanda foarte clara si le incasezi la "face value" la maturitate.

Problema e daca vrei sa le tranzactionezi pe piata secundara inainte de maturitate. Valoarea lor variaza foarte mult invers proportional cu dobanda. Nu e imposibil sa scada valoric cu >20% daca dobanzile cresc rapid. Deci daca cumperi unele pe termen lung, dobanzile cresc si ai nevoie de bani urgent, poti pierde foarte mult. Reversul e adevarat, poti castiga mult cand/daca dobanzile scad.

Sunt si bond ETFs, dar datorita complexitatii sunt destul de greu de inteles avand in vedere ca nu au o maturitate bine definita (sunt pachete intregi de bonds), cu multa rotatie si multa volatilitate legata de dobanzi. Trebuie multa grija cand cumperi asa ceva ca sa intelegi bine in ce te bagi.

Sunt multe informatii pe internet despre fixed income valuations, e un domeniu foarte complex.

Sper ca am raspuns intrebarii Posted Image

#14
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
IDC - cred ca e mai complicat. Trebuie aplicat pt Individual Taxpayer Identification Number la IRS, intai.
Nu se poate cumpara altfel. Trebuie SSN sau ITIN.

#15
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.03.2022

 atomcat, on 29 decembrie 2022 - 01:47, said:

IDC - cred ca e mai complicat. Trebuie aplicat pt Individual Taxpayer Identification Number la IRS, intai.
Nu se poate cumpara altfel. Trebuie SSN sau ITIN.

E adevarat daca vrei sa cumperi direct de la TreasuryDirect.gov.

Nu insa daca cumperi printr-un broker si brokerii (cel putin cei seriosi) ofera si posibilitatea sa cumperi la auction. Si chiar e indicat sa cumperi printr-un broker, pentru ca pe piata secundara le poti vinde doar printr-un broker.

Singura exceptie de la regula de mai sus (asa cum am mentionat) sunt I-Bonds si EE Series care sunt disponibile doar pentru rezidenti si doar pe TreasuryDirect.gov

#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmihnic2003, on 24 decembrie 2022 - 17:35, said:

Da, din Romania, cu dobanda real negativa….

Zi un bond suveran cu dobanda reala pozitiva

#17
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
Ce inseamna "dobanda reala"?

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil vrea să zică dobândă mai mare decât inflația care e la acest moment.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate