Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ucraina: Noua lege a minoritatilor care limitează accesul minorităților la școală, în limba maternă

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
457 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,047
  • Înscris: 23.09.2005

 Mount_Yerrmom, on 22 decembrie 2022 - 23:43, said:

Dup-aia, la calm, o sa-i strunim si pe haholi

Exact, la toti le tremura gacii de frica romanilor.

#38
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

 garett, on 22 decembrie 2022 - 23:29, said:


Cool, omul nou european... :D

Mie-mi spui!
Fiica-mea știe despre Bismark mai mult decât știe despre orice domnitor, voievod, etc care a tăiat și spânzurat pe aici pe la noi. De-al nostru vreau sa zic…
Are importanta?
Ptr ea momentan da. Nu știu de unde a moștenit ambitia asta de ,, tocilara”.  Io nici in clasa I nu am avut notele ei din liceu, aproape numai 10. Nu mai zic ca face totul in germana - mai puțin lb si literatura romană - evident.
Dacă o luam logic: pe lângă ca istoria ce o învață este despre războaie cu tot ce implica asta ( îți imaginezi) oricum nu are de gând sa urmeze o cariera in domeniu.
Revenind: vreți scoli românești nu stiu pe unde ? Ok, finanțați!
Altfel, copiii din Ucraina sau aiurea sunt mai avantajati sa învețe in lb și după programa țărilor unde trăiesc și unde vor trai in continuare.

Edited by radumiki, 23 December 2022 - 00:28.


#39
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014

 radumiki, on 23 decembrie 2022 - 00:27, said:



Mie-mi spui!
Fiica-mea știe despre Bismark mai mult decât știe despre orice domnitor, voievod, etc care a tăiat și spânzurat pe aici pe la noi. De-al nostru vreau sa zic…
Are importanta?
Ptr ea momentan da. Nu știu de unde a moștenit ambitia asta de ,, tocilara”.  Io nici in clasa I nu am avut notele ei din liceu, aproape numai 10. Nu mai zic ca face totul in germana - mai puțin lb romană - evident.
Dacă o luam logic: pe lângă ca istoria ce o învață este despre războaie cu tot ce implica asta ( îți imaginezi) oricum nu are de gând sa urmeze o cariera in domeniu.
Revenind: vreți scoli românești nu siu pe unde ? Ok, finanțați!
Altfel, copiii din Ucraina sau aiurea sunt mai avantajati sa învețe in lb și după programa țărilor unde trăiesc și unde vor trai in continuare.
Iarasi compari mere cu pere.
Eduacatia in limba romana pentru cetatenii ucraineeni de nationalitate romana eate treaba statutului ucrainean.
La fel cum invatmanantul in limba ucraineana pt cetatenii romani de nationalitate ucraineeana este treaba statului roman.
Si parca chestia asta invatamantul in limba minoritatilor era f importanta prin ue.

Edited by elef, 23 December 2022 - 00:37.


#40
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 elef, on 23 decembrie 2022 - 00:29, said:

Iarasi compari mere cu pere.
Eduacatia in limba romana pentru cetatenii ucraineeni de nationalitate romana eate treaba statutului ucrainean.
La fel cu invatmanantul in limba ucraineana pt cetatenii romani de nationalitate ucraineeana este treaba statului roman.
Si parca chestia asta invatamantul in limba minoriratatilor era f importanta prin ue.


El compara mere cu pere....dar, aici gresesti si tu. La fel cum face Orban cu minoritatea maghiara de la noi, la fel ar trebui sa facem si noi pentru minoritatea noastra din Ucraina. Este interesul nostru national ca minoritatea romaneasca sa nu fie asimilata.

#41
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014

 jimi91, on 23 decembrie 2022 - 00:35, said:




El compara mere cu pere....dar, aici gresesti si tu. La fel cum face Orban cu minoritatea maghiara de la noi, la fel ar trebui sa facem si noi pentru minoritatea noastra din Ucraina. Este interesul nostru national ca minoritatea romaneasca sa nu fie asimilata.
Imi pare rau prietene dar nici politica a la orban nu pot fi de acord.

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 radumiki, on 23 decembrie 2022 - 00:27, said:

Mie-mi spui!
Fiica-mea știe despre Bismark mai mult decât știe despre orice domnitor, voievod, etc care a tăiat și spânzurat pe aici pe la noi. De-al nostru vreau sa zic…
Are importanta?
Ptr ea momentan da. Nu știu de unde a moștenit ambitia asta de ,, tocilara”.  Io nici in clasa I nu am avut notele ei din liceu, aproape numai 10. Nu mai zic ca face totul in germana - mai puțin lb si literatura romană - evident.
Dacă o luam logic: pe lângă ca istoria ce o învață este despre războaie cu tot ce implica asta ( îți imaginezi) oricum nu are de gând sa urmeze o cariera in domeniu.
Revenind: vreți scoli românești nu stiu pe unde ? Ok, finanțați!
Altfel, copiii din Ucraina sau aiurea sunt mai avantajati sa învețe in lb și după programa țărilor unde trăiesc și unde vor trai in continuare.

Mie personal nu mi se pare un avantaj sa stii mai multe limbi. E mai mult un dezavantaj. Sunt si chestii culturale, unde un cuvant, chiar daca are traducere directa in limba noastra, s-ar putea sa aiba alte conotatii in limba originara.

Sa-ti spun de ce e un dezavantaj...daca nu foloseste germana, romana ei va avea de suferit. In mintea ei e un talmes balmes...atat cu germana cat si cu romana.

Eu am intalnit o singura persoana care putea sa duca doua limbi in acelasi timp. Profesor universitar care a predat in Anglia. Putea sa schimbe engleza cu romana si romana cu engleza extrem de usor.

 elef, on 23 decembrie 2022 - 00:37, said:

Imi pare rau prietene dar nici politica a la orban nu pot fi de acord.

Pai nici eu nu sunt....dar, eu nu sunt de acord pentru ca nu e in interesul romanilor. In schimb, in Ucraina, ar fi in interesul nostru ca noi sa ne pastram identitatea in zona aia.

Vreau sa spun ca e un conflict de interese. Unde interesul nostru este sa ne pastram identitatea atat in judetele cu populatie majoritara maghiara, cat si in Ucraina, unde avem regiuni care au apartinut Romaniei.

#43
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 elef, on 23 decembrie 2022 - 00:37, said:

Imi pare rau prietene dar nici politica a la orban nu pot fi de acord.
Minoritatile care nu sunt sprijinite de statele lor nationale se pierd.
De exemplu, comunitatea tatara din Dobrogea. Care Dobroge este exemplu de multiculturalism european de succes. (bine, fata lui radumiki nu o sa invete despre istoria Dobrogei, pentru ca nu are treaba cu nemtii).
Deci, in conditiile in care tatarii nu au intampinat nicio forma de represiune din partea statului roman, parerea mea e ca in vreo 100 de ani se vor pierde. Cu toate casatoriile lor in cadrul comunitatii.
Pentru ca nu are cine sa se ingrijeasca de limba si moschei. Ei citesc in turca, moscheile si cultul religios e in turca. Nu mai e mult pana cand tatarasca nu se va mai vorbi deloc in Romania.
Am ales comunitatea tatara pentru ca in cazul lor nu exista vreun stat care sa se preocupe de educatia si accesul la limba si cultura minoritara.

PS: iar publicatiile in limba turca si bunul mers al moscheilor se intampla in proportie covarsitoare prin grija statului turc, nu a celui roman.

PPS: Orbani, Erdogani, si altii ca ei sunt doar niste pioneze mici pe o linie a timpului nemurilor lor. Linia e neamul, nu pionezele.

Edited by Texe, 23 December 2022 - 01:00.


#44
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 elef, on 22 decembrie 2022 - 23:34, said:

Romanii sunt doar niste migranti economici sau satui de standardele "ridicate" din ro (cunosc din ambele cazuri), pe cand cei din Herta sunt localnici.Sau Cernauti.
Ba mai mult, ei își vedeau liniștiți de viață înainte să decidă unii peste capetele lor că sunt "ucraineni"!

#45
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 Mount_Yerrmom, on 22 decembrie 2022 - 23:43, said:

O sa-i faca pe toti russki by default haholi si-i vor invata ucraineana

Iar minoritatile vor avea o lege europeana

Prioritatea stringenta este eliminarea pericolului russki si eliberarea teritoriului

Dup-aia, la calm, o sa-i strunim si pe haholi
Asta e gluma secolului. Cand anume au mai fost struniti cazacii de-a lungul istoriei si, mai ales, de cine? In 1653 au intrat benevol sub obladuirea tarista, de care n-au mai scapat. Dar nu i-a pus nimeni, niciodata, cu botul pe labe. Si nici nu se va intampla asta vreodata.

#46
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

 Mount_Yerrmom, on 22 decembrie 2022 - 23:43, said:

Dup-aia, la calm, o sa-i strunim si pe haholi

Cum am reusit sa-i strunim pana acum, no?

Ca relatia Bucuresti - Kiev a fost dintotdeauna plina de lapte si miere. Ucrainenii fiind dintotdeauna sensibili la nevoile noastre. Si foarte rezonabili fata de minoritatea romaneasca.

#47
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005
O tampenie invatamantul (de stat, obigatori) in alta limba decat cea a tarii respective. In Ukranina, Romania si oriunde in alta parte. Doar un factor de discutii si probleme inutile. O frana pusa in viata acolor “minoritati”. In privat, ok, inveti ce vrei tu.

Edited by lucian123, 23 December 2022 - 07:46.


#48
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,138
  • Înscris: 27.02.2018

 elef, on 23 decembrie 2022 - 00:29, said:


Iarasi compari mere cu pere.
Eduacatia in limba romana pentru cetatenii ucraineeni de nationalitate romana eate treaba statutului ucrainean.
La fel cum invatmanantul in limba ucraineana pt cetatenii romani de nationalitate ucraineeana este treaba statului roman.
Si parca chestia asta invatamantul in limba minoritatilor era f importanta prin ue.
Și educația în limba maghiară pentru cetățenii români de naționalitate maghiară este treaba statului român de ne ajung conlocuitorii unguri să nu mai vorbească românește în țara noastră, nu?
Vezi că dacă acorzi prea multe drepturi, ajungi să se piardă multe responsabilități, că patrioții de carton sunt așa de preocupați de ce se întâmplă în afara, că uită ce se petrece în România.
Să dea statul român și cetățenie română etnicilor români din Ucraina mai ușor, tot așa cum dă celor din Republica Moldova, dar deja s-au urzicat dacii liberi că vin imigranții ucrainenii care nu trebuie ajutați, deci în capul ăstora e o beznă totală.

#49
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Majoritatea oamenilor scriu la status "slava Ukraina" și ei le dau un șut în fund românilor. Să-i tot ajuți......

#50
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 garett, on 22 decembrie 2022 - 22:14, said:

Pe cine nu lași să moară...
Pe cine nu lași sa moara, nu te lasă să trăiești!Vorba asta adevărată  se aplica atât la anumiți indivizi, cât și popoare sau tari.

#51
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,153
  • Înscris: 24.11.2006

 Serafim606, on 22 decembrie 2022 - 21:17, said:

Pentru asta refugiatii merita un mare MARS!

Noi daca eram in locul lor ne luau la tinta de la granita.

Calmeaza-te, oamenii care fug din calea razboiului n-au nici cea mai mica vina. Au venit ei cu ideiile astea sau au pus mana pe harlet sa se apuce de sapat canalul Bastroe din proprie initiativa si nesiliti de nimeni? Au venit ei cu propunerea de care se tot vorbeste in postul asta? Saracii, n-au nimic de impartit cu nimeni, tot ce spera e sa se intoarca acasa si sa-si reia viata. Vrei un caz concret? O mama singura din Ucraina cu un copil. A ajuns din Odesa in Braila, si-a lasat mama in varsta acolo, a traversat impreuna cu o prietena granita. Alte detalii: varsta 38 de ani, copilul are 13 ani, e singura, divortata fiind. Ajutat copilul cu o tableta ca sa faca scoala online, incaltaminte de iarna pentru ea si vase in care sa-si gateasca. Mare atentie, toate sunt noi. I-a mai fost donat un generator, folosit dar functional, prietena a trebuit sa treaca granita inapoi spre Ucraina destinatie Odesa. A reusit sa duca generatorul mamei ca sa aiba curent electric cateva ore pe zi. Se bombardeaza acolo in draci, asa am inteles.
Apartamentul in care locuieste in prezent nu are apa calda si caldura, proprietarul i-a cerut bani ca sa-i dea drumul la gaze, isi incalzeste apa intr-o oala de 3 litri ca sa se poata spala. Ca si meserie este bucatar sau cofetar patiser, (bariera lingvistica, n-am inteles prea bine, google translate nu-i intotdeauna de ajutor) in momentul de fata nu mai munceste. Cu putin noroc poate reuseste o cunostinta s-o aduca in Galati sa-i gaseasca o cazare cu minimul necesar si un loc de munca. Daca nu stiam despre ce este vorba nu postam, m-am implicat personal in a o ajuta, nu prea imi face placere sa scriu lucruri de genul celor de mai sus, n-o fac pentru a ma lauda.
Asa ca inceteaza in a-i amesteca pe refugiati in toata ecuatia asta, problema trebuie rezolvata la nivel diplomatic, oamenii n-au nici cea mai mica vina.

Edited by un_el, 23 December 2022 - 09:09.


#52
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
În limita posibilităților sale materiale, este normal și corect ca România să îi ajute pe adevaratii refugiați ucraineni, atat cat poate.In acest fel, ambele părți vor dezvolta relații personale, pozitive iar dupa război, acest ajutor va schimba anumite percepții în mentalul ambelor popoare și sper sa le apropie.

#53
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

 Don_Costica, on 23 decembrie 2022 - 06:50, said:

Cand ... ?

 Arhanghelul_Mihail, on 23 decembrie 2022 - 06:58, said:

Cum ... ?

O sa vedeti

#54
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,138
  • Înscris: 27.02.2018

 aris86, on 23 decembrie 2022 - 08:59, said:

Majoritatea oamenilor scriu la status "slava Ukraina" și ei le dau un șut în fund românilor. Să-i tot ajuți......
patrioții de carton își pun steagul României la status și îl pupă în cur pe putin, însă ei nu ajută nici ucrainenii, nici pe alți români săraci de mila cărora plâng pe net.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate