Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sunt produsele din uleiuri/grasimi vegetale / palmier, cocos, sanatoase?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022
Ce imi place la cei care posteaza in aceste topicuri care apar saptamanal, ca stiti multa teorie. Daca nu a-ti cumpara nu ar fi magazinele pline de dulciuri de toate felurile.
Asa ca mai putina ipocrizie.

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 Bob493, on 20 decembrie 2022 - 15:35, said:

Exceptiile anecdotice sunt irelevante. Realitatea e ca mult mai multi oameni mor din cauza mancarii decat din cauza tigarilor sau heroinei.
As crede ca esti fumator daca spui asta. Hai lasa ca heroina te face zob. Sau cocaina si altele.

In familie prajitul se face cu ulei de rapita incepand cu 2016. Pentru ca si cel de floarea soarelui e hulit.

#39
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 Neaceasca85, on 20 decembrie 2022 - 15:23, said:

Eu trec viciile asa:
4. Excesele alimentare (unicul meu viciu) si obezitatea


Asta iti place tie sa crezi insa din obezitate dai extrem extrem de usor in diabet iar daca te-ai pricopsit cu ala .... poti spune ca esti incurabil. Boala asta nu se vindeca, doar se tine sub control, plus ca pe parcurs iti distruge toate organele si functiile vitale.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am diabet in familie. Dar cancer da, bunicul patern plus tata, decedati la 52 si 59 ani. Posted Image

Imi place si mult carnea cum i-a placut lui tata. Dulciurile cele cu ciocolata. Fast Food doar shaorma.

#41
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 Neaceasca85, on 20 decembrie 2022 - 15:38, said:

As crede ca esti fumator daca spui asta. Hai lasa ca heroina te face zob. Sau cocaina si altele.

In familie prajitul se face cu ulei de rapita incepand cu 2016. Pentru ca si cel de floarea soarelui e hulit.

Poti sa prajesti si in ulei de unicorn. E vorba in primul rand de cantitate.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La glicemie stau bine. In 2019 aveam OK si alea de mi-au iesit depasite acum, Tgp, Tgo, acid uric. A ramas Tgp-ul (91) si ficat gras la ecograf. Am 6 luni de tratament. Urmeaza adica. Cel putin 5. O luna am facut.

Edited by Neaceasca85, 20 December 2022 - 15:41.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 billhook, on 20 decembrie 2022 - 15:36, said:

Ce imi place la cei care posteaza in aceste topicuri care apar saptamanal, ca stiti multa teorie. Daca nu a-ti cumpara nu ar fi magazinele pline de dulciuri de toate felurile.
Asa ca mai putina ipocrizie.

Pai eu mananc zilnic ciocolata cu mgdale, de ex.

Adica 6 boabe de-asta:Attached File  boabe-de-cacao-raw-bio-50g.jpg   62.43K   9 downloads
SI 12 de-asta:Attached File  9144377147422.jpg   496.9K   8 downloads

O fi sanatos... Nu o fi... Dar eu le mananc.

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Neaceasca85, on 20 decembrie 2022 - 15:20, said:

Nutella are ulei de palmier, mi se recomanda sa schimb cu crema de ciocolata Milka.
Nevasta ii face la ala mic, nutella sanatoasa.

Amesteca chestii din astea, ca nu stiu cum le zice in romana:
[ https://m.media-amazon.com/images/W/WEBP_402378-T1/images/I/81EHm5O+wrL._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


cu alune, ulei de cocos, cacao si iese o pasta. Fara zahar. Are un gust mai deosebit, dar daca te obisnuiesti, aia e.

Totusi la clatite, trebuie musai Nutella.

#45
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Chayah, on 20 decembrie 2022 - 13:21, said:


Deci încă din prima frază e ceva incorect dpdv științific.
Nu pot fi și hidrogenate și nesaturate.
Si totusi. Exista grasimi mononesaturate si polinesaturate. La hidrogenarea partiala a ultimilor, in functie de distanta dintre doua legaturi duble, se formeaza atat grasimi trans cat si cis.

De exemplu R-HC=CH-CH2-HC=CH2-R' la hidrogenarea uneia din cele 2 legaturi duble formeaza strict grasimi monosaturate cis ca cele naturale.
Insa R-HC=CH-HC=CH2-R' la hidrogenarea partiala formeaza R-CH2-HC=CH=CH2-R,  cu egala probabilitate cis si trans.

La hidrogenarea totala obti grasimi saturate.

#46
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 eiffel, on 20 decembrie 2022 - 15:42, said:

Pai eu mananc zilnic ciocolata cu mgdale, de ex.

Adica 6 boabe de-asta: boabe-de-cacao-raw-bio-50g.jpg
SI 12 de-asta: 9144377147422.jpg

O fi sanatos... Nu o fi... Dar eu le mananc.

De ce sa nu fie sanatos? Sau de ce sa fie? Sunt alimente, nu e otrava de sobolani. Important e ce si cat mananci in restul zilei/saptamanii.

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 Bursul, on 20 decembrie 2022 - 15:45, said:

Nevasta ii face la ala mic, nutella sanatoasa.

Amesteca chestii din astea, ca nu stiu cum le zice in romana:
[ https://m.media-amazon.com/images/W/WEBP_402378-T1/images/I/81EHm5O+wrL._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


cu alune, ulei de cocos, cacao si iese o pasta. Fara zahar. Are un gust mai deosebit, dar daca te obisnuiesti, aia e.

Totusi la clatite, trebuie musai Nutella.
Chiar nu-mi plac clatitele. Mananc cu Nutella ca altfel nu le pot manca. Clatitele si gogosile nu ma atrag deosebit. Dar prajeli, fripturi, carnati, sarmale, shaorma, tot ce e sos prajeala sau tocatura da. Alt avantaj e ca nu suport: sunca, piele, toba, caltabos, mate, jumari. Iar la carne doar pui si porc.

Cele mai rele obiceiuri ar fi 1-2 shaorma pe saptamana si 1 borcan mediu de Nutella pe saptamana sau la 2 saptamani.

Edited by Neaceasca85, 20 December 2022 - 15:48.


#48
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Lasati povestile ca imediat e ajunul Craciunului si nu mai gasiti ce cadouri sa cumparati.

Ca sa punem punct acestei discutii, se stie de mult timp, a fost demonstrat de expertii britanici ca orice e bun: fie e ilegal, fie e imoral, fie e nesanatos si ingrasa.

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Aia e legea lui Murphy. Tot ce iti place este ilegal, imoral sau ingrasa.

La mancare: ce e gustos nu este sanatos, ce are gust naspa sau nu are gust este sanatos. Mamaliga mi se pare fara gust. Deci rup painea.

#50
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 victor29cr, on 20 decembrie 2022 - 12:47, said:

L.E. cateva link-uri legate de ce am zis mai sus ulei vs fumat si de ce oamenii mor de cancer de plamani desi sunt nefumatori

https://www.hindawi....cl/2014/360438/
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4373935/
https://www.hhs.gov/...xec-summary.pdf
Sa le luam pe rand:
- in primul articol se vorbeste despre peroxidarea lipidelor. Nu despre ulei in general, ci despre toate lipidele.
- In al 2-lea despre pericolele asociate inhalarii de gaze formate din ulei incins. Adica nu despre pericolele consumului, ci despre pericolele gatitului.
- in al 3-lea un raport de acum aproape 10 ani despre pericolele fumatului.

Niciunul din articole nu are vreo legatura cu pretinsa comparatie "ulei vs fumat". Eu unul chiar as vrea sa aflu de unde vine afirmatia "Inflamatia produsa de aceste uleiuri este de aprox 3.5 ori mai mare decat cea produsa de fumat de exemplu."

#51
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022

 Neaceasca85, on 20 decembrie 2022 - 15:50, said:

. Mamaliga mi se pare fara gust. Deci rup painea.
Is de acord cu tine. Dar cum nu pot sa dau al 2 -lea like azi, trebuie sa fac o postare.Posted Image
Daca mamaliga era gustoasa cine stie. poate tot ce azi e paine ar fi fost mamaliga(derivate malai)

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Bursul, on 20 decembrie 2022 - 15:45, said:

Amesteca chestii din astea, ca nu stiu cum le zice in romana:

cu alune, ulei de cocos, cacao si iese o pasta. Fara zahar. Are un gust mai deosebit, dar daca te obisnuiesti, aia e.

Totusi la clatite, trebuie musai Nutella.
1. Chestiile aqlea sunt curmale. Au continut ridicat de zaharuri, dar au si fibre.
Sunt bune daca nu exagerezi.
2. Clatitele mie imi plac doar cu gem.  Musai doar gem si nimic altceva.
Ala de visine e bun.

Dar m-am lasat de clatite, ca de la Covid mi s-a cam taiat pofta de dulce.

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu as da vina pe Covid pentru degradarea parametrilor hepatici din sange.

#54
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 Tipiric, on 20 decembrie 2022 - 13:18, said:

Sunt sanatoase doar daca sunt uleiuri extravirgine si nesupuse la temperaturi mari.
Nu doar zaharul e problema acolo, sunt o gramada de alte substante nocive, multe chimice extrase din petrol.
Cam așa ceva!
https://www.youtube....rts/g5pKYA4HFgA

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate