Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Sunt produsele din uleiuri/grasimi vegetale / palmier, cocos, sanatoase?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003

View Posteiffel, on 20 decembrie 2022 - 13:07, said:

Mai nasol e cand contin grasimi vegetale hidrogenate...
Numai de la 80% cacao in sus
Pt copii e ok si aia de 40%. Chiar am deschis un topic pe tema asta "copiii si zaharu" ceva de genul. Toata lumea a zis ca inainte se manca la greu dulciuri si nimeni nu a avut nici pe dracu'. Problema copiilor acutali, obezitatea, consta in prea putina miscare.
Asta a fost concluzia.

#20
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
ia-le mai bine jumari de la cris-tim sau ceva asemanator, sa se sature cu mancare buna. Posted Image

ciocolata e buna daca e scumpa si nu are pe eticheta nici o chimicala. cea mai buna e cea cu cafea. Posted Image

Edited by Punter, 20 December 2022 - 14:20.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004

View PostEXIT, on 20 decembrie 2022 - 14:15, said:

Hulita hidrogenare (totală) nu a fost niciodată periculoasă ci numai hidrogenarea parțială (din cauza grăsimilor trans rezultate) dar oamenilor le place să simplifice și nu e întotdeauna bine. Oricum, margarina de pus pe pâine nu este hidrogenată deloc ci este o emulsie.
Adica:
Attached File  20170910_161147.jpg   361.24K   22 downloads

Sau:
Attached File  8cf722df7ddb7633b5cc4cef1b3e.jpg   200.46K   19 downloads

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011

View Postadisz, on 20 decembrie 2022 - 13:26, said:

Toti oamenii, indiferent de varsta, sanatosi si normali la cap au nevoir de dulciuri.
Și de alcool, cocaină, metaamfetamină.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Attached File  08e2969080fc3039272589c6eb53.jpg   54.3K   18 downloads

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007
Siropul ala de glucoza e bomba.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Grăsimile vegetale sunt OK având în vedere că alea animale au devenit destul de scumpe. Dar e de evitat uleiul de palmier sau grăsimile hidrogenate.

Grăsimile nu se depun dacă nu se consumă carbohidrați.

#26
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
cum nu se depun daca mananci in total calorii in exces? si invers, cum se depun combinate cu orice daca esti in deficit caloric?


ps: miere de salcam cu nuci

#27
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Posteiffel, on 20 decembrie 2022 - 14:26, said:

Așa e, au obținut până la urmă încă o excepție în UE: În produsele procesate încă se admite maxim 2g grăsime trans la 100g grăsime. Nu știu până când.

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPunter, on 20 decembrie 2022 - 14:33, said:

cum nu se depun daca mananci in total calorii in exces? si invers, cum se depun combinate cu orice daca esti in deficit caloric?


ps: miere de salcam cu nuci

În sensul că nu se depun pe vase.

Cred că e greu astăzi să intri în deficit caloric.

#29
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostEXIT, on 20 decembrie 2022 - 14:15, said:

Blogăreală antiștiințifică folosită de apărătorii carnismului.


Toate autoritățile medicale competente din lume recomandă înlocuirea grăsimilor saturate (grăsimile animale dar și uleiul de cocos, palmier, untul de cacao, shea) cu uleiuri vegetale fluide cu conținut preponderent de grăsime nesaturată, adică ulei de floarea-soarelui, rapiță, măsline, in ș.a. Orice ulei are și grăsime saturată dar acestea au cantități mici.
Grăsimile saturate cresc colesterolul și implicit riscul de boli cardiovasculare care sunt cauza numărul 1 de deces în lume. Acesta este un adevăr irefutabil dar blogosfera carnistă se luptă din răsputeri cu consensul științific ca să schimbe ceea ce cred oamenii sau măcar să slăbească încrederea în recomandările oficiale.

https://www.heart.or.../saturated-fats

Dacă în general ai un aport scăzut de grăsimi saturate (dietă preponderent vegetală) și nu ai predispoziții genetice la dislipidemie, nu o să pățești absolut nimic dacă consumi ocazional prăjituri sau alte preparate cu grăsime de cocos sau palmier.

Cazul margarinei
Margarina a fost schimbată de peste 10 ani și nu mai reprezintă un pericol pentru sănătate atâta timp cât conținutul ei de grăsime saturată este scăzut, deci atenție la conținutul total de grăsime, conținutul de grăsime saturată și tipurile de uleiuri folosite. Unele tipuri de margarină reprezintă o sursă foarte bună de omega 3, vitamina D, A, superioară untului din punct de vedere nutrițional și fără dezavantajele acestuia. Apropo, untul natural are grăsimi trans (cele mai rele grăsimi) dar nu se pot elimina din el așa că fermierii au obținut o exceptare de la legea care interzice prezența grăsimilor trans în alimente.
Hulita hidrogenare (totală) nu a fost niciodată periculoasă ci numai hidrogenarea parțială (din cauza grăsimilor trans rezultate) dar oamenilor le place să simplifice și nu e întotdeauna bine. Oricum, margarina de pus pe pâine nu este hidrogenată deloc ci este o emulsie.
Cred ca ai mancat prea mult tofu.

Eu cel putin nu am facut aluzie la nicio dieta pe baza de animale, sau la carne.
Am vorbit strict de factorii inflamatori al uleiurilor vegetale

Mai exact despre acidul linoleic din uleiurile rafinate din seminte.
Uleiul de masline nu este un ulei din seminte vegetale.

Untul de cacao nu provine de la animale, si e singura componenta saturata despre care am facut referire.

Fiecare pana la urma decide pt el si mananca ce vrea.
Din partea mea poti sa continui cu ulei de floarea soarelui daca tu consideri ca e sanatos pt tine, da-i inainte.

#30
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostChayah, on 20 decembrie 2022 - 12:55, said:

Zahărul e problema în acele produse, atâta tot.

Iar părinții degeaba sunt eco, bio, vegani șamd, dacă in loc de zahar folosesc miere sau sirop de curmale, care e tot zahăr.

Si grasimile vegetale, mai ales cele hidrogenate total sau partial, astea impreuna cu zaharul sunt otrava curata.
Depinde insa mult de genetica, unii rezista pana la batranete la mizerii de genul, altii crapa la 40-50 ani.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,773
  • Înscris: 14.10.2008
Uleiul de palmier este foarte hulit. Fast food-urile si shaormeriile prajesc cartofii in ulei de palmier pentru ca permite mai multe cicluri de prajire decat alte uleiuri. Dar uleiul de palmier ar fi toxic la 200 C.

Nutella are ulei de palmier, mi se recomanda sa schimb cu crema de ciocolata Milka.

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Dupa zahar si grasimi, as trece alcoolul pe locul 3.  Contribuie si el suficient la imbolnavirea multor organe.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,773
  • Înscris: 14.10.2008
Pe locul 3?

Eu trec viciile asa:

1. Droguri
2. Alcool
3. Tutun (foarte daunator si greu de abandonat fumatul, dar nu ia mintile si asta e motiv sa se fumeze in continuare, eu am detestat maxim fumatul de cand ma stiu)
4. Excesele alimentare (unicul meu viciu) si obezitatea

#34
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostNeaceasca85, on 20 decembrie 2022 - 15:23, said:

Pe locul 3?

Eu trec viciile asa:

1. Droguri
2. Alcool
3. Tutun (foarte daunator si greu de abandonat fumatul, dar nu ia mintile si asta e motiv sa se fumeze in continuare, eu am detestat maxim fumatul de cand ma stiu)
4. Excesele alimentare (unicul meu viciu) si obezitatea

La toate e vorba de cantitate, deci clasamentul tau nu prea are sens. "Unicul tau viciu" e cel mai mare criminal, pe departe.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,773
  • Înscris: 14.10.2008
Dar cine fumeaza 1-2 pachete pe zi de tigari rosii sau fumeaza+bea mereu? Am un unchi prin alianta de 75 ani care fumeaza ca locomotiva si bea ca o rata si nu are nici pe dracu, iar eu am ficat gras de am fost trecut pe medicamente, la 37 ani, am digestie perfecta, nu mi-e rau cand mananc, ma simt bine dar asta cu Tgp, Tgo si acidul uric la analizele de sange (Tgp nu s-a normalizat dupa o luna de tratament, celelalte 2 da) chiar ma enerveaza.

Edited by Neaceasca85, 20 December 2022 - 15:31.


#36
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Exceptiile anecdotice sunt irelevante. Realitatea e ca mult mai multi oameni mor din cauza mancarii decat din cauza tigarilor sau heroinei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate