Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Sfaturi legate de instalatii in renovare

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi. Sunt in procesul de renovare al unei cladiri si am cateva nelamuriri. Poate v-ati mai lovit de asemenea probleme si puteti sa va dati cu parerea.
Practic vorbim despre incalzire in pardoseala (aprox 85mp) si alimentare apa calda/rece (aprox 40/50ml).

Sa le luam pe rand.
1. Incalzirea in pardoseala
Sub tevi voi pune polistiren extrudat de 10cm peste care o sa vina folia caroiata si teava prinsa cu cleme tacker. Avand ferestre mari si mai multi pereti exteriori, am decis din motive de economie ulterioara (temperatura instalatie mai mica) sa merg cu pas de 5cm pe o latime de aprox 50cm catre exterior si 10cm pas interior. De aici mi-au reiesit 11 trasee, cu lungimi de 70-90ml. Mentionez ca mai am 2 camere unde mai am 4 trasee cu teava de 16mm deja instalate. Deci, o sa am nevoie de un distribuitor cu 15 trasee. Deoarece o sa ma incalzesc cu pompa de caldura, o sa scot din ecuatie grupul de amestec. Acum intrebarile:
- din cate vad nu prea se gasesc distributoare cu 15 trasee. E vreo problema daca se achizitioneaza 2 si se leaga intre ele?
- din camera tehnica pana la distribuitor sunt aproximativ 10ml. Mi s-a recomandat ca legatura intre ele sa se faca cu teava PPR prin polistirenul de 10cm de sub tevi. Nu ma incanta prea tare ideea de lipituri prin sapa. Este folosirea tevii pexal o solutie mai buna ca si PPR? Asa ar fi dintr-o bucata. Daca da, ce dimensiuni ar trebui sa aiba?
- Am tot studiat tevile. Din cate tin minte de la ultima renovare, se recomanda ca teava sa fie pe-xa. Insa ramane sa ma hotarasc la un producator. Din cate am citit in gama premium ar fi Uponor si Tece. Ce teava imi recomandati? Din calcule imi reies aproape 900ml, deci o sa trebuiasca sa iau un colac de 600ml si unul de 300ml. Ma gandesc ca nu imi puteti spune si vre-un magazin recomandat ca se considera reclama.

2. Alimentarea cu apa
Camera tehnica este pozitionata langa baie/bucatarie. In bucatariem datorita pozitionarii chiuvetei/usilor nu pot trage tevile prin pereti deci ma gandesc tot prin polistirenull de sub incalzire o sa il fac.
- traseele or sa fie de aprox 40ml de apa calda/50ml apa rece. Aceeasi poveste si aici, ma tenteaza sa merg cu pexal si sa pun un distribuitor in camera tehnica. Cealalta varianta ar fi cu PPR caz in care nu as mai avea nevoie de distribuitor ci as putea ramifica tevile dupa nevoie => costuri mai reduse insa ar trebui totusi robineti la fiecare iesire (cada, rezervor WC, chiuvete etc). Si ar interveni acelasi risc cu lipiturile. Poate e doar impresia mea aici gresita cum ca PPR e mai putin durabil ca si pexal-ul. Ce recomandati?
- am vazut ca teava pexal esta gata izolata. Initial ma gandeam sa trag tevile (sa zicem 3cm cu izolatie cu tot) si apoi peste ele sa pun polistiren pana ajung la inaltimea de 10cm cat e in rest. Eventual sa bag spuma poliuretanica. Insa ma gandesc sa nu fie probleme cu lasatul. Poate ar fi mai bun un strat de 3cm de polistiren peste toata suprafata, lasat loc pentru tevi si peste sa vin perpendicular cu alt rand de polisitren pana la inaltimea dorita. Care solutie ar fi mai buna?

Multumesc celor care ati avut rabdare sa cititi toata povestea. Orice sfat il primesc cu placere.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.745
  • Înscris: 16.03.2007
foloseste teava PEX dintr-o bucata pentru alimentari, nu rahat de pexal  sau PPR cu lipituri sub sapa.

daca vrei recomandare de teava buna pex pentru incalzire pardoseala, pe langa ce ai in vedere, ia in considerare si Rehau Rautherm S PE-Xa 17x2. o gasesti undeva pe la 5 lei metrul.

daca ai bani si nu vrei probele ulterioare pentru apa potabila si alimentari poti folosi rehau rautitan. teava e scumputa, fitinguri scumpe.. dar macar sunt bune. sau alternativ gama SQL de la tece floor.

Editat de laffin, 19 decembrie 2022 - 17:25.


#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Pentru 15 trasee este foarte posibil sa ai nevoie de GPA cu o pompa mare. Posibil ca pompa PDC sa nu duca asa de multe trasee. Sfatul meu este sa faci 2 cutii pentru distribuitoare, ca in caz de nevoie sa ai unde sa pui 2 GPA-uri. Sau o alta varianta, sa pui 2 cutii si sa aduci tevi separate pina in camera tehnica, ca sa poti ulterior sa montezi puffer/BEP si pompe suplimentare.

Pentru coloane si apa rece/calda foloseste PEX sau PEXAL.
La marca de PEX nu ma bag.
La PEXAL cauta marca Haka si foloseste coturi/teuri prin presare. Trebuie sa gasesti pe cineva care are presa, sau sa o inchiriezi de undeva. La coloanele de IPAT nu-i obligatoriu, ca nu ai imbinari prin sapa/perete, insa la ape, unde vei ingropa teuri in perete, obligatoriu prin presare. (fireste, daca gasesti presa ... ca daca nu ... folosesti alte fitinguri)

#4
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 21.11.2005
Va mulțumesc pentru sfaturi și va doresc sa aveți un an nou excepțional pe toate planurile.

Între timp am început documentarea pentru achiziția de materiale. Câteva note legate de asta:
- practic am găsit 1 sau 2 distribuitoare cu 15 trasee și acolo pe comanda, deci șanse mari sa iau 2 sa le conectez între ele. Problema e sa nu se reducă debitul unde vin conectate.
- problema cu țeavă din camera tehnica pana la cutia distribuitorului. Țeavă pex izolata se găsește de 40 însă doar la bara de 5m. Cea mai mare mărime găsită a fost de 32. Vana de amestec și distribuitorul sunt de 1". O fi suficienta țeavă de 32?

Aștept sa primesc o oferta cu țeavă uponor însă mă tentează tot mai mult sa merg pe Tece și la ipqt și la apa calda/rece.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate